Рішення від 20.01.2025 по справі 580/11300/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2025 року справа № 580/11300/24

м. Черкаси

Черкаський? ?окружний? ?адміністративний? ?суд? ?у? ?складі? ?головуючого? ?судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаської міської ради про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Черкаської міської ради (далі - відповідач), в якому просить:

- скасувати рішення комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України при виконавчому комітеті Черкаської міської ради від 06.09.2024 №259;

- зобов'язати комісію з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України при виконавчому комітеті Черкаської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.08.2024 року щодо виплати грошової компенсації, яку було призначено, без його участі на підставі раніше поданого клопотання від 29.08.2024.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що підставою для скасування оскаржуваним рішенням раніше прийнятого рішення №9/1 від 30.11.2021 про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам стало те, що ніби то, на думку комісії, позивач скоїв злочин саме проти України, та засуджений за частиною 4 статті 408 КК України (дезертирство), статті 69 КК України до 2 років позбавлення волі. Позивач зазначає, що вичерпний перелік кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки України чітко визначений розділом 1 Особливої частини, статтями 109-114-2 Кримінального Кодексу України, до вказаних статей не відноситься стаття 408 КК України (дезертирство) за якою був засуджений позивач. У зв'язку з викладеним, застосування комісією підпункту 10 пункту 13 Порядку №260 та позбавлення його права на належні йому виплати є неправомірним.

Ухвалою від 20.11.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач у визначений судом строк відзив на позов не подав.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та визнаний учасником бойових дій відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Рішенням від 30.11.2021 №9/1 комісії з розгляду заяв деяких категорії осіб про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення Лисичанської військово-цивільної адміністрації Луганської області призначено ОСОБА_1 грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення у сумі - 864 951,95 грн.

У зв'язку з тим, що у місті Лисичанську Луганської області, де було призначено і не виплачено позивачу грошову компенсацію, за належні для тримання жилі приміщення, ведуться бойові дії, тому позивач перемістився до міста Черкаси та 29.08.2024 звернувся із заявою до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №280 від 18.04.2018 «Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України», про виплату йому грошової компенсації, яку було призначено рішенням від 30.11.2021 №9/1.

Рішенням №259 від 06.09.2024 комісії з розгляду заяв про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб Черкаської міської ради скасовано вищезазначеного рішення №9/1 від 30.11.2021 комісії з розгляду заяв деяких категорії осіб про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення Лисичанської військово-цивільної адміністрації Луганської області, яким позивачу було призначено грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення у сумі - 864 951,95 грн та відмовлено в призначенні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення.

Підставами для скасування рішення №9/1 від 30.11.2021 та відмови в призначенні грошової компенсації стала наявність обвинувального вироку суду, у зв'язку з вчиненням внутрішньо переміщеною особою нібито, на думку комісії, злочину проти України, яким ОСОБА_1 засуджений за частиною 4 статті 408 КК України, статті 69 КК України до 2 років позбавлення волі, та на підставі ст. 62 КК України замінено покарання на 2 роки тримання у дисциплінарному батальйоні. Вирок набрав законної сили 01.05.2023.

Позивач не погоджуючись з прийнятим рішенням відповідача, тому звернувся до суду з цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Внутрішньо переміщеною особою у розумінні статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон №1706-VII) є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до частин другої, третьої статті 7 Закону №1706-VII Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення (ч.ч. 1, 2 ст. 4 Закону №1706-VII).

Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон №3551-ХІІ) визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Статтею 1 Закону № 3551-ХІІ визначено, що закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом: створення належних умов для підтримання здоров'я та активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров'я.

Відповідно до пункту 14 частини першої статті 12 Закону № 3551-ХІІ учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги: першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.

Правові та організаційні засади, основні принципи, порядок та умови виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення визначаються постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 №280 «Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України» (далі - Порядок №280).

Згідно із пунктом 2 Порядку № 280 право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають внутрішньо переміщені особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні до 1 червня 2018 р. заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів у період їх здійснення, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - внутрішньо переміщені особи), які перебувають на квартирному обліку станом на 1 червня 2024 р., обліковані як внутрішньо переміщені особи вперше до 24 лютого 2022 р. і на час призначення грошової компенсації перебувають на обліку в базі даних та звернулися за її призначенням у місячний строк після взяття на квартирний облік.

Грошова компенсація внутрішньо переміщеним особам, призначена до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 142 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2018 р. № 280», виплачується в порядку та на умовах, передбачених цим Порядком.

Право на отримання грошової компенсації також зберігається за внутрішньо переміщеними особами, яким її було призначено на території, яка включена до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції (далі - територія, на якій ведуться бойові дії), і які після введення Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» воєнного стану перемістилися з території, на якій ведуться бойові дії, та відомості про яких включено до бази даних.

Право на призначення грошової компенсації відповідно до цього Порядку зберігається за внутрішньо переміщеними особами, які брали участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення після 1 червня 2018 р., за новим місцем проживання (перебування на квартирному обліку), якщо таким внутрішньо переміщеним особам грошову компенсацію було призначено до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 142 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2018 р. № 280» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 33, ст. 1763), але не виплачено у зв'язку із зміною місця проживання.

Пунктом 5 Порядку №280 встановлено, що до повноважень комісії належить: проведення перевірки:

- наявності у внутрішньо переміщеної особи статусу учасника бойових дій, встановленого відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - статус учасника бойових дій), або статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, встановленого відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 зазначеного Закону (далі - статус особи з інвалідністю внаслідок війни);

- перебування внутрішньо переміщеної особи та членів її сім'ї, на яких нараховується грошова компенсація, на обліку в базі даних;

- складу сім'ї внутрішньо переміщеної особи;

- наявності документів про взяття на квартирний облік внутрішньо переміщеної особи та членів її сім'ї;

- факту спільного проживання членів сім'ї внутрішньо переміщеної особи, на яких нараховується грошова компенсація;

- наявності майнових прав на об'єкти незавершеного житлового будівництва чи права власності на житлове приміщення внутрішньо переміщеної особи та всіх членів її сім'ї, на яких нараховується грошова компенсація, що розташовані в населених пунктах на підконтрольній Україні території (крім житлового приміщення, яке зруйноване (знищене) або стало непридатним для проживання внаслідок збройної агресії Російської Федерації, зокрема з моменту введення воєнного стану, що підтверджується актом комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, складеним відповідно до Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 473 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 37, ст. 1981) (далі - акт комісійного обстеження), та/або відомості щодо якого внесені до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр пошкодженого та знищеного майна), з урахуванням умов, визначених абзацами дванадцятим - чотирнадцятим пункту 13 цього Порядку, або відчуження такого майна протягом п'яти років, що передують даті подання заяви про призначення грошової компенсації;

- перевірка інформації про наявність/відсутність права власності на житлове приміщення здійснюється на підставі інформації (відомостей) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, бюро технічної інвентаризації, а також відомостей, поданих у заяві про призначення грошової компенсації;

- факту надання раніше внутрішньо переміщеній особі або членам її сім'ї житла чи виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення за рахунок бюджетних та благодійних коштів, залучених коштів суб'єктів господарювання, інших джерел, не заборонених законодавством;

- прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації;

- перегляд рішення про призначення грошової компенсації за нововиявленими обставинами (у разі змін у майновому стані, у складі сім'ї, зміни показників опосередкованої вартості спорудження житла, зміни місця проживання, у зв'язку з втратою статусу учасника бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни, скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, зняття з квартирного обліку, набрання законної сили обвинувальним вироком суду у зв'язку із вчиненням внутрішньо переміщеною особою, членами її сім'ї, на яких розраховується грошова компенсація (крім неповнолітніх дітей), злочину проти України, вручення внутрішньо переміщеній особі повідомлення про підозру за вчинення злочину проти України тощо);

- скасування попереднього рішення за нововиявленими обставинами;

- прийняття рішення про відмову у виплаті грошової компенсації;

- визначення розміру грошової компенсації;

- визначення суми коштів, яка підлягає поверненню, якщо внутрішньо переміщена особа або її законний представник чи представник, який діє на підставі довіреності, засвідченої в установленому законом порядку (далі - уповноважений представник), не повідомили про зміни у майновому стані, у складі сім'ї, зміну місця проживання, втрату статусу учасника бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни, скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, зняття з квартирного обліку;

- прийняття рішення про виплату грошової компенсації члену сім'ї внутрішньо переміщеної особи, на якого було розраховано грошову компенсацію під час призначення грошової компенсації внутрішньо переміщеній особі (далі - уповноважений член сім'ї), у зв'язку із смертю внутрішньо переміщеної особи, якій призначено грошову компенсацію та не виплачено;

- прийняття рішення про надання дозволу внутрішньо переміщеній особі, яка перемістилася з території, на якій ведуться бойові дії, на відкриття поточного рахунка (за стандартом IBAN) із спеціальним режимом використання (далі - спеціальний рахунок) у відділенні АТ “Ощадбанк» (далі - уповноважений банк) за місцем перебування на обліку в базі даних;

- прийняття рішення про виплату грошової компенсації, яку було призначено і не виплачено або виплачено не в повному обсязі на території, на якій ведуться бойові дії, внутрішньо переміщеній особі, яка перемістилася з такої території, за місцем перебування на обліку в базі даних;

- проведення перевірки наявності/відсутності обвинувального вироку суду у зв'язку із вчиненням внутрішньо переміщеною особою, членами її сім'ї, на яких розраховується грошова компенсація (крім неповнолітніх дітей), злочину проти України або вручення внутрішньо переміщеній особі повідомлення про підозру за вчинення злочину проти України, що підтверджується довідкою про притягнення до кримінальної відповідальності, наявності/відсутності судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством, відомостями з Єдиного реєстру досудових розслідувань;

- проведення перевірки відсутності фактів, визначених пунктом 31 цього Порядку, під час виплати грошової компенсації (перерахування коштів грошової компенсації на спеціальний рахунок).

Матеріалами справи підтверджено, що рішенням №259 від 06.09.2024 комісії з розгляду заяв про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб Черкаської міської ради скасовано за нововиявленими обставинами рішення №9/1 від 30.11.2021 комісії з розгляду заяв деяких категорії осіб про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення Лисичанської військово-цивільної адміністрації Луганської області, яким позивачу було призначено грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення у сумі - 864 951,95 грн та відмовлено в призначенні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення.

Так, підставами для скасування рішення №9/1 від 30.11.2021 та відмови в призначенні грошової компенсації стала наявність обвинувального вироку суду, у зв'язку з вчиненням внутрішньо переміщеною особою нібито, на думку комісії, злочину проти України, яким ОСОБА_1 засуджений за частиною 4 статті 408 КК України (дезертирство), статті 69 КК України до 2 років позбавлення волі, та на підставі ст. 62 КК України замінено покарання на 2 роки тримання у дисциплінарному батальйоні. Вирок набрав законної сили 01.05.2023. що підтверджується витягом з Інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» ВР-004083448.

Однак суд звертає увагу, що стаття 408 КК України (дезертирство) віднесена законодавцем до розділу ХІХ кримінальних правопорушень проти встановленого порядку несення військової служби (військові кримінальні правопорушення), тобто ОСОБА_1 кримінальних злочинів проти України не скоював, оскільки вичерпний перелік кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки України чітко визначений розділом 1 Особливої частини, тобто статтями 109-114-2 КК України, до яких не відноситься стаття 408 КК України (дезертирство).

Приписами статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено перелік пільг учасників бойових дій та особам, прирівняним до них. Положеннями пункту 14 частини першої цієї норми права визначено, що згадана категорія осіб має право на першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.

На підставі вищевикладених обставин суд дійшов висновку визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України при виконавчому комітеті Черкаської міської ради від 06.09.2024 №259.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності суб'єкта владних повноважень є визнання її протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Згідно абз. 2 ч.4 ст.245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Таким чином, для повного та ефективного відновлення порушеного права ОСОБА_1 та належного способу їх відновлення, суд дійшов висновку зобов'язати комісію з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України при виконавчому комітеті Черкаської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.08.2024 року щодо виплати грошової компенсації, яку було призначено від 30.11.2021 №9/1 (без його участі на підставі раніше поданого клопотання від 29.08.2024) та за наслідками її розгляду прийняти відповідне обґрунтоване рішення, з урахуванням висновків суду в цьому рішенні.

За таких обставин суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до повного задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судові витрати розподілу не підлягають, оскільки позивач звільнений від його сплати на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України при виконавчому комітеті Черкаської міської ради від 06.09.2024 №259.

Зобов'язати комісію з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України при виконавчому комітеті Черкаської міської ради (18000, м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 36, м. Черкаси) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) від 29.08.2024 щодо виплати грошової компенсації, яку було призначено рішенням від 30.11.2021 №9/1 (без його участі на підставі раніше поданого клопотання від 29.08.2024) та за наслідками її розгляду прийняти відповідне обґрунтоване рішення, з урахуванням висновків суду, зазначених в цьому рішенні.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ