21 січня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/5068/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Казанчук Г.П., розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за його позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звертався до суду з позовною заявою про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.
Вказане рішення суду набрало законної сили 26.11.2024.
До суду 13.01.2025 надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі, у якій він, посилаючись на статтю 382 КАС України, просить суд зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 подати у строк 15 днів звіт про виконання судового рішення від 24.10.2024 у справі №340/5068/24.
У заяві позивач зазначає, що йому встановлено надбавку за особливості проходження служби 100% то обрахунок, згідно з довідкою, здійснюється наступним чином: посадовий оклад + оклад за військове звання + надбавка за вислугу років: 9020 + 2150 + 5585 = 16755 х 100% = 16755 грн. Виходячи з даного обрахунку надбавка за особливості проходження служби в даній довідці повинна становити 16755 грн., але ІНФОРМАЦІЯ_3 в довідці вказав 10995 грн. Надбавку за службу в умовах режимних обмежень 10% посадового окладу, що становить 902 грн, а в довідці вказано 592 грн. Надбавку за кваліфікацію 7% посадового окладу, що становить 631,40 грн, а в довідці вказано 414,40 грн. Також премія 400% посадового окладу обраховується з посадового окладу і становить 9020 х 400% = 36080 грн, а в довідці вказано 23680 грн.
Таким чином, позивач стверджує, що довідка №15438/1 від 13.12.2024 складена із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 р. лише в частині трьох перших складових (посадовий оклад - 9020 грн, оклад за військовим званням - 2150 грн. надбавку за вислугу років (50%) - 5585 грн.). Інші складові розраховані з порушенням норм та без дотримання вказівок та висновків рішення суду (обчисленні виходячи з посадового окладу встановленого на 01.01.2018 р., а не станом на 01.01.2023 р.).
При вирішенні заяви судом враховано, що 19.12.2024 набрав чинності Закон України від 21.11.2024 №4094-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» (далі Закон №4094-ІХ), яким статтю 382 КАС України викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.
Статтею 381-1 КАС України передбачено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов таких висновків.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Зазначений припис знайшов своє відображення у статтях 14, 370 КАС України.
Так, відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Європейський суд з прав людини у своїй сталій практиці зазначає, що виконання судових рішень є невід'ємною частиною судового процесу, оскільки без цієї стадії судового процесу сам факт прийняття будь-якого рішення суду втрачає сенс. Саме на цій стадії судового процесу завершується відновлення порушених прав особи.
Наведене означає, що учасник справи, якому належить виконати судовий акт, повинен здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 у цій справі суд не зобов'язував відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Проте вказана обставина не позбавляє позивача права звернутися до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду після його ухвалення.
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частин 2 та 3 статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
За приписами частини 10 статті 382-3 КАС України у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини 3 статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Наведені процесуальні норми мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення.
Зважаючи на викладене та беручи до уваги, що рішення суду зобов'язує відповідача - суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії (підготувати та надати до пенсійного органу довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови КМУ від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії), однак враховуючи, як зазначає, позивач, арифметичні помилки під час обрахунку складових довідки, суд вважає за необхідне встановити судовий контроль за виконанням вказаного судового рішення та в порядку частини третьої статті 382-1 КАС України зобов'язати відповідача (боржника) - ІНФОРМАЦІЯ_2 , подати у встановлений судом строк звіт про виконання цього судового рішення.
Керуючись статтями 248, 256, 294, 382 - 382-3 КАС України, суд, -
Заяву позивача про встановлення судового контролю задовольнити.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 подати звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2024 року у справі №340/5068/24 у строк - 15 днів з дня отримання цієї ухвали суду, який має відповідати приписам частини 2 статті 382-2 КАС України.
Копію ухвали суду направити сторонам.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання її суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня складання такої ухвали.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК