Справа № 508/42/25
№ 3/508/43/25
21.01.2025 селище Миколаївка
Суддя Миколаївського районного суду Одеської області Банташ Д.С., за участю секретаря судового засідання Мазарак Н.А., розглянувши матеріали, які надійшли від ВПД №1 Березівського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт НОМЕР_1 , мешканця АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
14.01.2025 року до Миколаївського районного суду Одеської області надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за частиною 1 статті 173-2 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ВАД № 007119 від 08.01.2025 ОСОБА_1 ставиться за провину те, що він 08.01.2025 року близько 19 год. 30 хв. в АДРЕСА_1 , вчинив відносно своєї співмешканки гром. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , домашнє насильство, а саме висловлювався на адресу останньої нецензурною лайкою, внаслідок чого могла бути завдана шкода психологічному здоров'ю останньої.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (стаття 245 КУпАП).
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (частина друга статті 251 КУпАП).
Згідно статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
До протоколу про адміністративне правопорушення долучено:
-Електронну картку 102 з «Інформаційного порталу Національної поліції України» від 08.01.2025 року, з якої встановлено, що о 20:20 год. надійшло повідомлення (заявник Дисп109) про те, що батько гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканець АДРЕСА_2 , побив дитину 2 місяців, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , більше інформації невідомо.
-Письмові пояснення ОСОБА_1 від 08.01.2025 року, у яких останній зазначив, що 08.01.2025 року близько 19.00 год. вживав спиртні напої (вино в кількості 300 мл), потім пішов до дитини та почав колихати колиску, на що його співмешканка ОСОБА_2 почала робити зауваження, що колихати треба не так швидко, через це ОСОБА_1 не витримав та почав висловлюватися нецензурною лайкою до своєї співмешканки;
-Письмові пояснення ОСОБА_2 від 08.01.2025 року, у яких остання зазначила, що 08.01.2025 року вона перебувала за місцем свого мешкання разом зі співмешканцем ОСОБА_1 , який у вечірній час того дня вживав спиртні напої. Коли їх двохмісячна дитина почала плакати, співмешканець почав неповажно відноситися до каляски, в якій знаходилась дитина. ОСОБА_2 почала робити йому зауваження, але той почав висловлюватися брутальною лайкою у відповідь, на зауваження не реагував, після чого ОСОБА_2 зателефонувала до знайомої з проханням викликати швидку допомогу;
-Письмові пояснення фельдшера швидкої допомоги ОСОБА_4 , яка зазначила, що 08.01.2025 року о 09.00 од. вона заступила на добове чергування швидкої допомоги, а о 20.16 год. на службовий планшет прийшов виклик в село Романівка про побиття дитини двохмісячного віку. По приїзду на місце та огляду знайдена кров на білизні дитини, вирішено питання госпіталізації дитини до Березівської лікарні;
-Копія виписки із медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , згідно якого повний діагноз зазначений: «Забій м'яких тканин обличчя».
Частина 1 статті 173-2 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису.
Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» (далі - Закон) надані наступні визначення:
домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь (пункт 3 частини 1 статті 1 Закону);
економічне насильство - форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру(пункт 4 частини 1 статті 1 Закону);
психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи (пункт 14 частини 1 статті 1 Закону).
фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру (пункт 17 частини 1 статті 1 Закону).
Згідно Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульська Конвенція), яка набрала чинності 01.11.2022 домашнє насильство розуміється як певний спосіб поведінки, якою одна особа намагається утвердити або підтримати контроль над іншою особою, що відноситься до певної вразливої групи і знаходиться у вразливій ситуації.
Вказаною Конвенцією на її сторін покладено обов'язок забезпечити, щоб розслідування або кримінальне переслідування правопорушень, установлених відповідно до статей 35, 36, зокрема фізичного насильства, сексуального насильства, не залежали цілком від повідомлення або скарги, поданої жертвою, якщо правопорушення було вчинено цілком або частково на її території, і щоб провадження могло продовжуватися навіть, якщо жертва відкликає свою заяву або скаргу (стаття 55 Конвенції).
ОСОБА_1 згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 007119 від 08.01.2025 року ставиться за провину за частиною 1 статті 173-2 КУпАП вчинення відносно своєї співмешки ОСОБА_2 домашнього насильства психологічного характеру - виражався нецензурною лайкою, внаслідок чого могла бути завдана шкода психологічному здоров'ю.
08.01.2025 року о 20.20 год., звертаючись до поліції на лінію «102» заявник вказує факт побиття ОСОБА_1 дитини співмешканки двохмісячного віку. Окрім того, матеріали справи містять пояснення фельдшера швидкої допомоги, яка вказала про госпіталізацію дитини до Березівської лікарні у зв'язку з виявленням крові на одязі дитини та копію виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого №110 відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з діагнозом «забій м'яких тканин обличчя».
До протоколу долучено лист начальника сектору дізнання Березівського РВП ГУНП в Одеській області на адресу начальника ВПД №1 Березівського РВП ГУНП в Одеській області у якому вказано, що у зв'язку з відсутністю даних, які б указували на наявність кримінального проступку та неможливістю внести відповідну інформацію до Єдиного реєстру досудових розслідувань, матеріали зареєстровані в журналі єдиного обліку заяв та повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події ВПД №1 Березівського РВП ГУНП в Одеській області за № 82 від 08.01.2025 року для їх розгляду згідно із Законом України «Про звернення громадян» та «Положення про порядок роботи із зверненнями громадян і організації їх особистого прийому в системі МВС України» або ж в порядку визначеному Розділом VI Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За наведеного, суддя дійшов висновку, що заява на спецлінію «102» про побиття дитини двохмісячного віку та факт госпіталізації останньої до заклладу охорони здоров'я від 08.01.2025 року підлягає ретельній перевірці в рамках досудового розслідування кримінального провадження.
Згідно частини 2 статті 9 КУпАП адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Відповідно до статті 253 КУпАП якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
З огляду на встановлені обставини, суддя дійшов висновку, що справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за частиною 1 статті 173-2 КУпАП слід передати до Березівської окружної прокуратури для проведення перевірки в рамках кримінального провадження.
Керуючись статтями 173-2, 253 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,
постановив:
На підставі статті 253 Кодексу України про адміністративні правопорушення матеріали справи про адміністративне правопорушення направити до Березівської окружної прокуратури для прийняття рішення згідно статті 214 КПК України.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Д.С. Банташ