21 січня 2025 року
м. Хмельницький
Справа № 682/2259/24
Провадження № 11-сс/820/53/25
Суддя судової палати з розгляду кримінальних справ та справ про адміністративні правопорушення Хмельницького апеляційного суду Преснякова А.А. перевірила апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу слідчого судді Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 11 вересня 2024 року про відмову у відкритті провадження за скаргою, та
До Хмельницького апеляційного суду 20 січня 2025 року надійшла апеляційна скарга ОСОБА_1 на ухвалу слідчого судді Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 11 вересня 2024 року, якою відмовлено ОСОБА_1 у відкритті провадження за його скаргою від 11.09.2024 року про вчинення щодо нього кримінального правопорушення головою Славутського міськрайонного суду за п. 2 ст. 374 КК України.
Перевіривши апеляційну скаргу, доходжу висновку, що подана апеляційна скарга не відповідає вимогам статті 396 КПК України з наступних підстав.
Статтею 396 КПК України встановлено, що в апеляційній скарзі зазначаються: 1) найменування суду апеляційної інстанції; 2) прізвище, ім'я та по батькові (найменування), місце проживання (перебування) особи, яка подає апеляційну скаргу, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; 3) судове рішення, яке оскаржується, і назва суду, який його ухвалив; 4) вимоги особи, яка подає апеляційну скаргу, та їх обґрунтування із зазначенням того, у чому полягає незаконність чи необґрунтованість судового рішення; 5) клопотання особи, яка подає апеляційну скаргу, про дослідження доказів; 6) перелік матеріалів, які додаються.
На підставі статті 29 КПК України така апеляційна скарга має бути викладена державною мовою.
Однак, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу всупереч вказаним вище вимогам, оскільки скарга складена іноземною мовою (російською мовою), що є неприйнятним.
Відповідно до частини 1 статті 10 Конституції України державною мовою в Україні є українська мова.
У Рішеннях Конституційного Суду України від 14 грудня 1999 року №10-рп/99 та від 14 липня 2021 року №1-р/2021 зазначено, що українська мова як державна є обов'язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначаються законом.
Рішенням Конституційного суду України від 14 липня 2021 року (справа № 1-179/2019(4094/19) встановлено, що володіти українською мовою як мовою свого громадянства - обов'язок кожного громадянина України. При цьому кожен громадянин України є вільним у виборі мови або мов для приватного спілкування.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» від 25 квітня 2019 року №2704-VIII, єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська мова, а у частині 6 статті 13 цього Закону вказано, що органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної і комунальної форм власності беруть до розгляду документи, складені державною мовою, крім випадків, визначених законом.
Частинами 1, 2 статті 14 вищенаведеного Закону передбачено, що у судах України судочинство провадиться, а діловодство здійснюється державною мовою. У судовому процесі може застосовуватися інша мова, ніж державна, у порядку, визначеному процесуальними кодексами України та Законом України «Про судоустрій і статус суддів».
Відповідно до статті 12 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 2 червня 2016 року N 1402-VIII, судочинство і діловодство в судах України проводяться державною мовою.
Відтак, згідно з Конституцією України, КПК України і зазначеними законами України органи досудового розслідування, прокуратура та суд як державні органи, а також їх посадові особи при здійсненні своїх повноважень і в інших публічних сферах суспільного життя, зобов'язані використовувати лише державну мову. Це також стосується і прийняття до розгляду документів, складених лише українською мовою.
За таких обставин, виходячи із системного аналізу положень Конституції України, КПК України, законів України «Про судоустрій і статус суддів» та «Про забезпечення функціонування української мови як державної», документи, за результатами перевірки та/або розгляду яких розпочинається розгляд апеляційної скарги, або вирішується питання про відкриття апеляційного провадження мають бути викладені українською мовою.
Тобто, при оскарженні судового рішення до апеляційного суду скарга має бути викладена українською мовою чи перекладена на державну мову. Це надає суду можливість зрозуміти її зміст, перевірити дотримання особою, яка подає апеляційну скаргу, положень статті 396 КПК України і визначитися щодо призначення апеляційного розгляду. Викладення апеляційної скарги іноземною мовою є перешкодою для виконання судом своїх обов'язків, визначених процесуальним законом.
Зазначене узгоджується з позицією об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 19 вересня 2022 року (справа № 521/12324/18, провадження № 51-5817кмо21), згідно з якою апеляційні та касаційні скарги осіб, які мають право на оскарження судових рішень, повинні бути викладені державною мовою.
Окрім того, за висновками згаданої постанови об'єднаної палати Верховного Суду апеляційні та касаційні скарги осіб, які мають право на оскарження судових рішень, повинні бути викладені державною мовою. Якщо апеляційна скарга, подана в порядку статей 422, 422-1 КПК, складена іноземною мовою, положення ст. 398, частин 1, 2, п. 1 ч. 3 ст. 399 КПК до такої скарги не застосовуються. У цьому разі суд апеляційної інстанції повертає апеляційну скаргу, складену неукраїнською мовою, особі, яка її подала.
Враховуючи наведене та беручи до уваги особливу процедуру апеляційної перевірки ухвал слідчих суддів у порядку статей 422 КПК України, зокрема спрощений порядок подання апеляційної скарги безпосередньо до апеляційного суду; скорочений строк апеляційного оскарження; відсутність стадії відкриття апеляційного провадження; обмежені строки розгляду апеляційної скарги; невідкладність вирішення питання про відновлення порушених прав і свобод заінтересованих осіб, вважаю за необхідне повернути подану апеляційну скаргу заявнику ОСОБА_1 .
При цьому повернення скарги не позбавляє заявника повторного звернення до суду апеляційної інстанції у порядку, передбаченому КПК України, та у межах строку на апеляційне оскарження.
На підставі викладеного, керуючись статтею 399 КПК України, -
Апеляційну скаргу заявника ОСОБА_1 повернути особі, яка її подала.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом трьох місяців з дня проголошення судового рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя