606/30/25
21 січня 2025 року м. Теребовля
Суддя Теребовлянського районного суду Тернопільської області Ромазан Л.С., розглянувши матеріали, які надійшли із відділення поліції №3 (м. Теребовля) Тернопільського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого,
за ст.124 КУпАП, -
21.12.2024 року о 06 год. 15 хв. в с. Дарахів по вул. Грушевського, 45, Микулинецької ТГ Тернопільського району Тернопільської області ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки «KIA» моделі «Sportage» з державними номерними знаками (далі - д.н.з.) НОМЕР_1 , не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості руху, не впорався з керуванням та вчинив наїзд на відбійник. Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП) автомобіль отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками. Тим самим, ОСОБА_1 порушив п.12.1 Правил дорожнього руху України (далі - ПДР), за що ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) передбачена адміністративна відповідальність.
На підставі викладеного працівниками поліції складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №201637 від 21.12.2024 року.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнає та щиро розкаюється. Крім того, просив суд звільнити його від адміністративної відповідальності на підставі ст.22 КУпАП, оскільки відсутні інші учасники ДТП, потерпілі та завдані збитки.
Дослідивши долучені до справи матеріали, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №201637 від 21.12.2024 року, схему місця ДТП, письмове пояснення ОСОБА_1 від 21.12.2024 року, заяву ОСОБА_1 від 09.01.2025 року, рапорт працівника поліції від 21.12.2024 року та інші матеріали справи, проаналізувавши надані докази в їх сукупності, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 є ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, з огляду на наступне.
В поясненні ОСОБА_1 від 21.12.2024 року, долученому до матеріалів справи, останній вказав, що, керуючи транспортним засобом в с. Дарахів, по вул. Грушевського, 45, Микулинецької ТГ Тернопільського району Тернопільської області о 06 год. 15 хв. він не впорався з керуванням та здійснив наїзд на бетонний відбійник.
В рапорті працівника поліції зазначено,що 21.12.2024 року надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що 21.12.2024 року о 06 год. 19 хв. в с. Дарахів по вул. Грушевського, 45 Микулинецької ТГ Тернопільського району Тернопільської області транспортний засіб марки «KIA» моделі «Sportage» з д.н.з. НОМЕР_1 на повороті не впорався з керуванням та виїхав на тротуар.
В схемі місця ДТП вказано, що 21.12.2024 року в с. Дарахів по вул. Грушевського, 45, Микулинецької ТГ Тернопільського району Тернопільської області о 06 год. 15 хв. сталася ДТП за участю транспортного засобу марки «KIA» моделі «Sportage» з д.н.з. НОМЕР_1 . В даній схемі місця ДТП зазначено перелік пошкоджень транспортного засобу, які підтверджуються особистим підписом ОСОБА_1 в графі: дані про пошкодження транспортних засобів підтверджую.
В заяві ОСОБА_1 від 09.01.2025 року, в якій він зазначив, що свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, визнає та щиро в ньому розкаюється.
Пунктом 12.1 розділу 12 ПДР України визначено, що під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Статтею 124 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
За даних обставин в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, а тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності, наклавши адміністративне стягнення у виді штрафу.
При накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь її вини.
Згідно з положеннями ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Отже, стягнення є засобом впливу на свідомість правопорушника і головна його мета виховання порушника, формування у нього законослухняної поведінки, у зв'язку із чим своєчасне застосування заходів стягнення за адміністративні правопорушення є засобом запобігання суспільно небезпечних діянь.
З огляду на вчинене ОСОБА_1 правопорушення, пошкодження транспорного засобу, суд вважає, що достатніх підстав для звільнення його від адміністративної відповідальності за малозначністю немає.
Згідно із ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення.
Керуючись ст.23, 40-1, ст.124, 221, 283, 284, 287, 289, 308 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок в дохід держави.
Штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У випадку несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 стягується подвійний штраф в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одну тисячу сімсот) гривень 00 копійок в дохід держави.
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. в дохід держави.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Теребовлянський районний суд Тернопільської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Суддя: