"13" січня 2025 р. Справа № 596/1852/24
Провадження № 3/596/23/2025
Суддя Гусятинського районного суд Тернопільської області Цвинтарна Т.М., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, військовослужбовця, за ст. 130 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
18 жовтня 2024 року о 01 год. 18 хв. на автомобільній дорозі М-19 380 км. «Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече» водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Мерседес-Бенсц» 230 Е, державний номерний знак НОМЕР_2 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціального технічного засобу газоаналізатора «Драгер Алкотест 7510 OIML», № ARМF0286 (повірка дійсна до 02 листопада 2024 року), тест №546, результат - 2,81 % проміле. З результатом огляду на стан алкогольного сп'яніння згідний, чим порушив вимоги п.2.9 (а), ПДР України.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоч належним чином був повідомлений про день, час, місце розгляду справи. 13 січня 2025 року правопорушник до суду надіслав заяву про розгляд справи у його відсутності. У заяві також зазначив, що він вину у вчиненому визнає та такого більше не повторить.
Суд, розглянувши матеріали справи та заяву ОСОБА_1 від 13.01.2025, дослідивши та оцінивши в сукупності докази, які наявні в матеріалах справи, прийшов до наступних висновків.
Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна чи необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно вимог п.2.9 (а) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001 року (далі - ПДР України), водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до вимог п.2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Положеннями частини 1 ст.130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Виходячи зі складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.130 КУпАП, об'єктивна сторона правопорушення полягає в керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, також передача керування транспортними засобами особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння, а так само і ухилення осіб від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.
Відповідно до вимог ч.ч. 2,3,4 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Аналогічні положення щодо порядку проведення огляду водіїв транспортних засобів про визначення стану сп'яніння закріплені у п.п. 3,6 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою КабінетуМіністрів Українивід 17грудня 2008р.№ 1103 та п.7 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС та МОЗ за № 1452/735 від 09.11.2015 року.
Згідно п.п. 2,3 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України за №1452/735 від 09.11.2015 року, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі-поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Відповідно до вимог п.п. 6,7 розділу 1 вищевказаної Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п.7 Розділу ІІ вищезазначеної Інструкції, установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Згідно з вимогами статті 251КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Судом встановлено та підтверджено наявними у справі доказами, що18 жовтня 2024 року о 01 год. 18 хв. на автомобільній дорозі М-19 380 км. «Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече» водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Мерседес-Бенсц» 230 Е, державний номерний знак НОМЕР_2 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціального технічного засобу газоаналізатора «Драгер Алкотест 7510 OIML», № ARМF0286 (повірка дійсна до 02 листопада 2024 року), тест №546, результат - 2,81 % проміле. З результатом проведеного огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу згідний.
Як вбачається з роздруківки тестування на алкоголь до протоколу серії АБА №100162, 18 жовтня 2024 року ОСОБА_1 пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння з використанням технічного приладу газоаналізатора «Алкотест Драгер 7510 OIML», зав.№ ARМF 0286, на табло якого висвітлився результат 2,81 % проміле. Тобто, результатом тестування на алкоголь у ОСОБА_1 на місці зупинки транспортного засобу від 18.10.2024 було підтверджено вміст алкоголю у останнього, який становив 2,81 % проміле. Вказаний показник у проміле було підтверджено при відеозаписі.
Згідно копії свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки за № П 51 QM 1732 083 23, газоаналізатора для контролю вмісту алкоголю у видихуваному повітрі «Alcotest 7510 OIML», зав.№ ARМF -0286, останнє чинне до 02 листопада 2024 року. За результатами повірки встановлено, що вищезазначений газоаналізатор відповідає вимогам ДСТУ OIML R 126:2014 Доказові аналізатори видихуваного повітря (OIML R 126 edition 2012, IDT).
Як вбачається з акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, результат огляду ОСОБА_1 на стан сп'яніння позитивний: 2,81 % проміле.
Факт згоди ОСОБА_1 із результатом проведеного огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки його транспортного засобу підтверджується також наявним підписом останнього у графі «З результатами згоден» вищевказаного акту огляду.
Згідно направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 18.10.2024 об 01 год. 27 хв., в результаті огляду, проведеного поліцейським у ОСОБА_1 виявлені ознаки сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя. Працівниками поліції ОСОБА_1 не доставляли в КНП «Копичинецька КЛ» у зв'язку зі згодою з результатом огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Згідно рапорту інспектора взводу №2 роти №2 батальйону УПП в Тернопільській області старшого лейтенанта поліції Пелиха Д. від 18.10.2024, поліцейський виклав обставини вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 18 жовтня 2024 року.
Із відеоматеріалу, що зафіксований нагрудними камерами працівника патрульної поліції та відео реєстратора службового автомобіля вбачається, що 18 жовтня 2024 року на вимогу працівників поліції, у зв'язку з виявленням ознак алкогольного сп'яніння, ОСОБА_1 пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора «Драгер Алкотест», на табло якого висвітлився результат 2,81 % проміле. Водій з вказаним результатом згідний. На пропозицію поліцейського пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння у медичному закладі останній відповів « я згідний результатом огляду».
Факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом марки «Мерседес-Бенсц» 230 Е, державний номерний знак НОМЕР_2 , 18 жовтня 2024 року о 01 год. 18 хв. підтверджується відеоматеріалами з відеореєстратора службового автомобіля та нагрудної камери поліцейського.
Сумнівів у достовірності вказаних доказів, суд не вбачає.
Таким чином, судом встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення доведена матеріалами справи, дослідженими судом, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії АБА №100162 від 18 жовтня 2024 року, який сумніву не викликає, оскільки складений уповноваженою особою, відповідно до вимог ст.ст.254, 256 КУпАП, тому, є належним доказом у справі;
- роздруківкою тестування на алкоголь до протоколу серії АБА №100162 від 18 жовтня 2024 року;
- копієюї свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки за № П 51 QM 1732 083 23, газоаналізатора для контролю вмісту алкоголю у видихуваному повітрі «Alcotest 7510 OIML», зав.№ ARМF -0286;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 18.10.2024;
- відеоматеріалами з нагрудних камер працівників патрульної поліції та з відеореєстратора службового автомобіля;
- рапортом інспектора взводу №2 роти №2 батальйону УПП в Тернопільській області ДПП від 18 жовтня 2024 року.
Суд вважає, що працівники патрульної поліції діяли відповідно до вимог чинного законодавства України, оскільки будь-яких порушень при складанні вищевказаного протоколу про адміністративне правопорушення не було встановлено. Вказане підтверджується відеозаписом з нагрудних камер поліцейських.
Правопорушником ОСОБА_1 суду не надано доказів на спростування доказів наявних в матеріалах справи та судом не здобуто під час розгляду справи.
За таких обставин, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, тобто, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння.
Таким чином, ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності, наклавши на нього адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст.130 КУпАП.
При обрані адміністративного стягнення слід врахувати характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність та те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами, а тому необхідно накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід Держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік в межах санкції статті.
Згідно з вимогами ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення.
Тому, у відповідності до положень п.5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», із ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму.
Керуючись ст.ст. 130, 280, 283, 284,285, 287, 289, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.4 Закону України «Про судовий збір», суд, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень (Отримувач коштів: ГУК у Терноп.обл/Терноп.обл./21081300; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37977599; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA798999980313060149000019001; Код класифікації доходів бюджету: 21081300) в дохід Держави, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь Держави (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Тернопільського апеляційного суду через Гусятинський районний суд Тернопільської області.
Повна постанова складена 20 січня 2025 року.
Суддя Гусятинського районного суду
Тернопільської області Т.М. Цвинтарна