Рішення від 21.01.2025 по справі 592/20051/24

Справа №592/20051/24

Провадження №2-а/592/11/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2025 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м.Суми у складі судді Котенко О.А., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі відокремленого підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови про адміністративне правопорушення №09/24-178 від 23.09.2024 року,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом який обґрунтовує тим, що постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 23.09.2024 року №09/24-178 його притягнуто до адміністративної відповідності за ч.3 ст.210 КУпАП у вигляді штрафу в сумі 17000 гривень. Із змісту постанови вбачається, що 19.09.2024 року о 10 год. 30 хв. у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 , було встановлено факт порушення ОСОБА_1 частини 10 статті 3 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» та Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 щодо неявки у встановлений термін до органу військового управління та непопадання своїх облікових даних у встановлені чинним законодавством терміни, а саме в редакції Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу від 11.04.2024 року встановлено обов'язок громадян України уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. З винесеною постановою позивач не погоджується, вважає її протиправною, такою, що винесена з порушенням порядку розгляду справи, та за відсутності складу адміністративного правопорушення. Зазначають, що складений протокол про адміністративне правопорушення та винесена постанова суперечать між собою, оскільки у протоколі інкриміновано позивачу порушення пп.8 п.1 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних, резервістів», визначених у Додатку до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 року №1487, а саме, що він в семиденний строк особисто не повідомив ТЦК та СП про зміну персональних даних. У оскаржуваній постанові йому інкриміновано інше за своєю суттю адміністративне правопорушення, хоча протокол та постанова мають один порядковий номер. Крім, того в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено порядкового номеру Додатку до Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних, резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 року №1487, котрі містять 32(тридцять два) Додатки до них. Також складений протокол та постанова різняться між собою за змістом та суті адміністративного правопорушення, мають розбіжності у часі вчинення адміністративного правопорушення, а тому очевидно, що протокол за наслідками розгляду якого його притягнуто до адміністративної відповідальності не складався. Просить суд постанову №09/24-178 від 23.09.2024 року Начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковника ОСОБА_2 про накладення адміністративного стягнення та притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч.3 ст.210 КУпАП скасувати і закрити справу про адміністративні правопорушення.

Представником відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі відокремленого підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_2 наданий до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідно до ч.9 ст.1 Закону України №2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу», зважаючи на характер військового обов'язку громадян України, до категорії військовозобов'язаних входять особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави. Згідно із абз.9 пп.2 ч.1 ст.37 Закону № 2232-ХІІ, взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників. У зв'язку з викладеним, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , повний вік станом на час виникнення спірних правовідносин - 28 років, відноситься до категорії військовозобов'язаних громадян України, за якою і перебуває на відповідному обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується, зокрема, витягом з Електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного чи резервіста мобільного застосунку «Резерви-», представленого позивачем. За правилом абз.3 ч.10 ст.1 Закону №2232-ХІІ (в редакції Закону України від 11.04.2024 № 3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку»), громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Приписами абз.4 пп.1 п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 11.04.2024 №3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності з 18.05.2024, визначено, що під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» 24.02.2022 року №65/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 03.03.2022 року №2105-ІХ, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані. Згідно із абз.7 ч.3 ст.22 Закону України від 21.10.1993 №3543-ХІІ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження. Отже, зазначені норми законодавства передбачають три шляхи, якими громадяни України, котрі перебувають на території України та які знаходяться на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 по 16.07.2024 (включно), а саме: шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання; шляхом прибуття самостійно до центру надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності). Граничний термін для звіряння персональних даних з обліковими даними в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки сплинув 16.07.2024 року. Згідно із п.3 Правил військового обліку, що є Додатком 2 до Порядку №1487, військовозобов'язані за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення. Позивач пропусти строк звернення до суду з позовом. Просять суд у задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, відмовити.

В ухвалі про відкриття провадження у справі від 31.12.2024 року був поновлений ОСОБА_1 строк на оскарження постанови про адміністративне стягнення, оскільки строк був пропущений з поважних причин. Позивачем, його представником до заяви про поновлення процесуального строку надана копія повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_3 від 23.09.2024 року, що постанова про розгляд та результати будуть піднесені пізніше після довідки про відстрочку, і позивач мав законне сподівання, що оскаржувана постанова буде переглянута і скасована. В період оскарження постанови позивач ОСОБА_1 здійснював догляд за сином, якому не виповнилося одного року, і який перебував на лікуванні, що підтверджується випискою з медичної картки. 04.12.2024 року позивачу стало відомо після ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження, що постанова від 23.09.2024 року не переглядалася.

Суд, дослідивши докази у справі, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Суд установив, що постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 23.09.2024 року №09/24-178 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідності за ч.3 ст.210 КУпАП у виді штрафу в сумі 17000 гривень (а.с.16).

Відповідно до ч.3 ст.210 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, в особливий період.

Із змісту постанови вбачається, що 19.09.2024 року о 10 год. 30 хв. у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 , було встановлено факт порушення громадянином ОСОБА_1 частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» та Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 щодо неявки у встановлений термін до органу військового управління та непопадання своїх облікових даних у встановлені чинним законодавством терміни, а саме в редакції Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу від 11.04.2024р. встановленого обов'язок громадян України уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Документів, що дають підстави вважати, виконання зазначеної норми під час складання протоколу і до винесення постанови не надано.

Згідно з ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до чинного законодавства України протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і основним джерелом доказів у справі, оскільки саме він має містити повні та точні відомості про вчинення правопорушення, його кваліфікацію, дані про потерпілих, свідків, якщо вони є. Саме протокол про адміністративне правопорушення є документом, в якому формулюється суть правопорушення.

Протокол складається у кожному випадку виявлення адміністративного правопорушення, він є єдиною формою документу, в якому фіксується факт вчинення допущеного порушення.

Суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП за якою складено протокол.

Обставини правопорушення повинні бути викладені в протоколі конкретно, з належним формулюванням складу адміністративного правопорушення у відповідності до змісту диспозиції статті (частини статті) КУпАП, що передбачає відповідальність за його вчинення.

Згідно протоколу №09/24-178 про адміністративне правопорушення від 19.09.2024 року вбачається, що 19.09.2024 року о 09 год. 30 хв. у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 , було встановлено факт, що громадянин ОСОБА_1 в семиденний строк особисто не повідомив МТЦК та СП про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», порушив пп.8 п.1 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних, резервістів», визначених в Додатку до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 року №1487, та вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст.210 КУпАП в особливий період (а.с.15).

Отже, складений протокол про адміністративне правопорушення та винесена постанова суперечать між собою, оскільки у протоколі інкриміновано позивачу порушення пп.8 п.1 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних, резервістів», визначених у Додатку до Порядку (порядковий номер Додатку не зазначений), затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 року №1487, а саме, що позивач в семиденний строк особисто не повідомив ТЦК та СП про зміну персональних даних. У оскаржуваній постанові позивачу інкриміновано інше за своєю суттю адміністративне правопорушення. Складений протокол і постанова мають розбіжності у часі вчинення адміністративного правопорушення.

Як вбачається із постанови начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 підполковника ОСОБА_2 від 23.09.2024 року №09/24-178, позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку щодо неявки у встановлений термін до органу військового управління та не оновлення своїх облікових даних у встановлені чинним законодавством терміни, а саме в редакції Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 11.04.2024 року встановлено обов'язок громадян України уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою, свої персональні дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Після 18.05.2024 року (дата набрання чинності Законом України №3633-ІХ від 11.04.2024 року) Президент України не приймав Указ про оголошення мобілізації, а були прийняті Укази Президента про продовження строку загальної мобілізації, які не є тотожними Указу про загальну мобілізацію.

Положеннями пункту 1 частини 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 11.04.2024 №3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності з 18.05.2024, визначено, що під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» 24.02.2022 року №65/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 03.03.2022 року №2105-ІХ, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, приймаючи оскаржувану постанову про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП, обставин щодо можливого порушення позивачем норм пункту 1 частини 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 11.04.2024 №3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності з 18.05.2024, не встановлював, посилання на них в оскаржуваній постанові відсутні. Отже, оскаржувана постанова прийнята не на підставі вимог закону, що є порушенням ст.19 Конституції України.

З врахуванням викладеного, суд вважає необхідним скасувати постанову №09/24-178 від 23.09.2024 року начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковника ОСОБА_2 у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП у виді штрафу в розмірі 17000грн., та закрити справу про адміністративне правопорушення.

Згідно з ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Суд вважає необхідним стягнути на користь ОСОБА_1 витрати на по сплаті судового збору в розмірі 605грн.60коп. за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Керуючись ст.ст.2, 9, 77, 90, 139, 241-246, 286 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі відокремленого підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови про адміністративне правопорушення №09/24-178 від 23.09.2024 року задовольнити.

Скасувати постанову №09/24-178 від 23.09.2024 року начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковника ОСОБА_2 у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП у виді штрафу в розмірі 17000грн., та закрити справу про адміністративне правопорушення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_2 ) понесені судові витрати в розмірі 605грн.60коп.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Другого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Котенко