Справа № 591/13088/24 Провадження № 3/591/3234/24
21 січня 2025 року м. Суми
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Янголь Є.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м.Єнакієво,Донецької області, місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , заступник командира батальйону безпілотних систем з тилу військової частини НОМЕР_1 , за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 20.12.2024 р.,наказом командира ВЧ НОМЕР_1 від 16.10.2024 р № 1291, в пункті тимчасової дислокації ВЧ НОМЕР_1 , що розташовано в АДРЕСА_2 , підполковника ОСОБА_1 було призначено головою комісії зі списання військового майна, втраченого (знищеного) внаслідок ведення бойових дій, 2-го механізованого батальйону ВЧ НОМЕР_1 , але в зв'язку з недбалим ставленням останнього до виконання покладених на нього службових обов'язків військової служби в умовах особливого періоду, що призвело до порушення наказу та неможливості списання військового майна, своїми діями вчинив правопорушення передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що про винесення наказу про зобов'язання його проводити списання втраченого чи пошкодженого майна 2-го механізованого батальйону ВЧ НОМЕР_1 йому до відому ніхто не доводив, тому він і не виконував такий обов'язок, про таку необхідність він дізнався лише після складання протоколу відносно нього.
Заслухавши ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до приписів, викладених у частинах 1 і 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом; провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Диспозиція ч.2 статті 172-15КУпАПпередбачає адміністративну відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, якщо це діяння вчинене в умовах особливого періоду.
З об'єктивної сторони правопорушення характеризується суспільно-небезпечною бездіяльністю у вигляді недбалого ставлення до служби та суспільно-небезпечними наслідками, які можуть настати в результаті цього. Недбале ставлення до служби означає невиконання або неналежне виконання військовою службовою особою своїх службових обов'язків через недбале чи несумлінне ставлення до них.
Суб'єктивна сторона даного правопорушення характеризується - виною у формі необережності: коли особа, яка його вчинила, не передбачала можливості настання суспільно небезпечних наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Диспозиція ст. 172-15 КУпАП не встановлює певних правил поведінки, невиконання яких вважається недбалістю.
В той же час, не зрозуміло, які саме дії ОСОБА_1 можуть свідчити про недбале ставлення до військової служби, якщо наказ ВЧ НОМЕР_1 від 16.10.2024 р № 1291, не було доведено йому до відому під підпис.
За таких обставин, з урахуванням наведеного, вважаю, що наданими суду матеріалами не доведено наявності в діях ОСОБА_1 суб'єктивної та об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, а відповідно до чинного законодавства відсутність хоча б однієї ознаки, яка характеризує суб'єкт, об'єкт, суб'єктивну або об'єктивну сторону адміністративного проступку, свідчить про те, що дане правопорушення скоєне не було.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 , відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-15 КУпАП.
Згідно п. 1 ч. 1ст.247КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст.247, ч. 2 ст.172-15, ст. ст.280,283,284 КУпАП суддя, -
Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 172-15 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-15 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом 10-денного строку до Сумського апеляційного суду через Зарічний районний суд м. Суми.
Суддя Є.В.Янголь