вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
"21" січня 2025 р. м. Рівне Справа № 918/1098/24
Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Торчинюка В.Г., при секретарі судового засідання Костюкович Ю.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Фізичної особи - підприємця Василевського Віктора Яковича
до відповідача: Фізичної особи - підприємця Зварича Віктора Дмитровича
про зобов'язання вичинити певну дію
учасники провадження не забезпечили явку уповноважених представників
В грудні 2024 року Фізична особа - підприємець Василевський Віктор Якович звернувся у Господарський суд Рівненської області із позовною заявою до Фізичної особи - підприємця Зварича Віктора Дмитровича про зобов'язання Фізичної особи - підприємця Зварича Віктора Дмитровича повернути майно яке було передано на відповідальне зберігання за договором № 2505ТХ від 21.04.2016 року.
Ухвалою суду від 04 грудня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №918/1098/24, розгляд якої постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 21 січня 2025 року.
23 грудня 2025 року від позивача через відділ канцелярії та документообігу Господарського суду Рівненської області надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, за наявними матеріалами справи.
15 січня 2025 року від відповідача на адресу суду через відділ канцелярії та документообігу Господарського суду Рівненської області надійшли письмові пояснення згідно яких останній зазначає, що не визнає позовні вимоги перед позивачем, оскільки не мав будь-яких цивільно-правових відносин з Фізичною особою - підприємцем Василевським Віктором Яковичем. Також надіслав наступні клопотання: про залишення позовної заяви без руху; про надання додаткового строку для подання відзиву на позовну заяву; про зупинення розгляду справи.
Розглянувши клопотання відповідача про зупинення провадження у справі, суд дійшов до наступного висновку.
Відповідач в обґрунтуванні клопотання про зупинення провадження у справі зазначає, що він мобілізований в Збройні Сили України, а тому наявні підстави передбачені пунктом 3 частини 1 статті 227 Господарського процесуального кодексу України для зупинення провадження у справі.
Згідно пункту 3 частини 1 статті 227 Господарського процесуального кодексу України, суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у випадках, перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Як вбачається, зазначена норма є імперативною, тобто за умови існування певних обставин, які викладені в статті, суд зобов'язаний в обов'язковому порядку зупинити провадження у справі.
В пункті 56 постанови від 17.11.2022 у справі № 910/9721/18 Верховний Суд у складі Касаційного господарського суду зазначив: "тлумачення змісту пункту 3 частини першої статті 227 ГПК України у взаємозв'язку з положеннями частин першої - третьої статті 56 ГПК України із застосуванням філологічного та логічного способів їх інтерпретації свідчить, що закріплена законодавцем у статті 227 цього кодексу норма щодо обов'язку суду зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан стосується та може бути застосована фактично щодо фізичних осіб, оскільки інститут представництва юридичної особи в суді надає можливість її участі в судовому процесі через уповноваженого представника".
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (стаття 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" та стаття 1 Закону України "Про оборону України").
Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності. Збройні Сили України забезпечують стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України у випадках, визначених законом, беруть участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом. З'єднання, військові частини і підрозділи Збройних Сил України відповідно до закону можуть залучатися до здійснення заходів правового режиму воєнного і надзвичайного стану (стаття 1 Закону України "Про Збройні Сили України").
В силу приписів статті 4 Закону України "Про оборону України", у разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, застосування Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, подає його Верховній Раді України на схвалення чи затвердження, а також вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", який затверджений Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022 в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 у зв'язку з повномасштабним вторгненням росії в Україну. В подальшому, відповідними Указами Президента України, воєнний стан в Україні неодноразово продовжувався та на сьогоднішній день діє до 07.02.2025 включно.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 в Україні оголошена загальна мобілізація, яка відповідними Указами Президента України також неодноразово продовжувалася та на сьогоднішній день діє до 09.05.2025 включно.
Пунктом 2 Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 встановлено: Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
На підтвердження перебування в лавах Збройних Сил України відповідач надав копію довідки форми 5 вих. № 5755 від 10.07.2024 в якій зазначено, що ОСОБА_1 (відповідач) у військовому званні "старшина 1 статті" проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 Міністерства оборони України.
З огляду на зазначене, оскільки в Україні з 24.02.2022 діє правовий режим воєнного стану та проводиться загальна мобілізація до Збройних Сил України та інших військових формувань утворених у відповідності до закону з метою відсічі збройної агресії росії, а отже Збройні Сили України та інші військові формування утворені у відповідності до закону переведені на воєнний стан, перебуванням відповідача в лавах Збройних Сил України, суд приходить до висновку зупинити провадження у справі на підставі пункту 3 частини 1 статті 227 Господарського процесуального кодексу України.
Суд звертає увагу, що у відповідності до пункту 2 частини 1 статті 229 Господарського процесуального кодексу України, провадження у справі з вище наведених підстав зупиняється до припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.
Керуючись статтями 227, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Задовольнити клопотання Фізичної особи-підприємця Зварича Віктора Дмитровича (відповідача) про зупинення провадження у справі.
2. Зупинити провадження у справі № 918/1098/24 на час проходження відповідачем військової служби у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.
3. Зобов'язати сторін по справі повідомити суд про усунення обставин з приводу яких зупиняється провадження у справі.
4. Згідно з частиною 2 статті 235 Господарського процесуального кодексу України дана ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена у порядку, встановленому статтею 256 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Вадим Торчинюк