Справа № 484/210/25
Провадження:№ 3/484/317/25
21 січня 2025 року суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Коваленко Н.А, за участю прокурора Стоянової І., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , під час розгляду адміністративних матеріалів, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 05.09.2011 року Первомайським МВ УМВС України в Миколаївській області), уродженця с.Бобрик -1 Любашівського району Одеської області, громадянина України, депутата Первомайської міської ради, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , за ч.1 ст.172-6 КУпАП, ч.1 ст.172-6 КУпАП,
До суду від Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшли протоколи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП № 4 від 02.01.2025 року (справа № 484/210/25, провадження № 3/484/317/25) та за ч. 1 ст. 172-6 № 5 від 02.01.2025 року (справа № 484/211/25, провадження № 3/484/318/25).
Постановою суду від 21.01.2025 року адміністративні матеріали об'єднано в одне провадження.
ОСОБА_1 , будучи депутатом 8-го скликання Первомайської міської ради Миколаївської області та будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідно до пп. «Б» п. 1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» порушив вимоги ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме щодо несвоєчасного подання без поважних на те причин, щорічної декларації за 2022 рік. Таким чином скоїв адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом 8-го скликання Первомайської міської ради Миколаївської області та будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідно до пп. «Б» п. 1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» порушив вимоги ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме щодо несвоєчасного подання без поважних на те причин, щорічної декларації за 2023 рік. Таким чином скоїв адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав та підтвердив обставини викладені в протоколах про адміністративні правопорушення № 4 від 02.01.2025 та № 5 від 02.01.2025. Разом з тим вказав, що причиною несвоєчасного подання декларацій було погіршення стану його здоров'я та лікування, але про це він він нікому не повідомляв.
Прокурор Стоянова І. у судовому засіданні просила суд визнати ОСОБА_1 , таким, який порушив вимоги ч.1 ст. 45 ЗУ "Про запобігання корупції" та несвоєчано, без поважних причин подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст.172-6 КУпАП та просила призначити стягнення у виді штрафу, а саме ста неоподаткованих мінімумів доходів громаян, в розмірі 1700 грн.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, яка просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, приходжу до слідуючого.
Факт набуття повноважень депутата ОСОБА_1 підтверджується рішенням №1 від 18.11.2020 року Первомайської міської ради та протоколом 1-й сесії 8-го скликання Первомайської міської ради від 18.11.2020 року
Відповідно до підпункту «Б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закон) ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Згідно ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені в п.1 ч.1 ст.3 цього ж Закону (підпункт «Б» - депутати місцевих рад), зобов'язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Указом Президента України від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації на території України введено воєнний стан, який діє до теперішнього часу.
У зв'язку із зазначеним НАЗК відповідно до роз'яснень від 07.03.2022 року Щодо застосування окремих положень Закону України Про запобігання корупції стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), які розроблені з урахуванням положень Закону України від 03.03.2022 року №2115-ІХ Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період ді воєнного стану або стану війни - відтерміновано обов'язок подання декларації.
Законом України Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану №3384-ІХ, який набрав чинності 12.10.2023 року відновлено обов'язок декларування.
Відповідно до роз'яснення НАЗК Щодо застосування окремих положень Закону України Про запобігання корупції стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 року №4 визначено, що щорічну декларацію за 2023 рік потрібно подати до 31.03.2024 року.
Відповідно до листа міського голови ОСОБА_2 від 19.10.2023 депутатів було ознайомлено, що 12.10.2023 року набрав чинності Закон про відновлення етапу декларування. Одночасно розпочалась й кампанія декларування за 2021-2022, яка триватиме до 31.01.2024 року та було наголошено про необхідність подачі декларацій за 2021, 2022 роки в установлений законом термін.
Також, відповідно до листа міського голови О. Демченка від 16.01.2024 року депутатів міської ради було ознайомлено що з 01.01.2024 року розпочата кампанія декларування за 2023 звітний період, яка триватиме до 31 березня 2024 року.
За результатами огляду веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 подав декларації, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 та 2023 роки лише 03.04.2024 року.
Відповідно до абзацу 9 підпункту 1 пункту 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
Положеннями, викладеними Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 22.05.2017 року за №223-943/0/4-17, визначено, що невжиття заходів суб'єктом декларування щодо своєчасності отримання електронного ключа, відомостей про склад сім'ї, їх доходи та інших необхідних даних для заповнення декларації, не може визнаватися реабілітуючою обставиною та поважною причиною для несвоєчасного подання декларації.
За таких обставин, вважаю, що дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.1 ст.172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, за 2023 рік.
Відповідно до положень ст.36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
При накладенні адміністративного стягнення, у відповідності до вимог, передбачених ст.33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність не встановлено.
Отже, ОСОБА_1 будучи обізнаним щодо обов'язку, способу та терміну подачі такого типу декларацій, вле вчасно їх не подав.
Керуючись ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення, враховуючи повне визнання вини, відомості про особу ОСОБА_1 , суд вважає необхідним застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі передбаченому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст.36, ч.1 ст.172-6, ст.ст.221, 252, 280, 283, п.1 ч.1 ст.284 КУпАП, суд,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1700 (тисячу сімсот) грн 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Роз'яснити, що на підставі ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.
Суддя: