Справа № 489/92/25
Провадження № 3/489/389/25
Ленінський районний суд міста Миколаєва
Постанова
іменем України
21 січня 2025 року місто Миколаїв
Суддя Ленінського районного суду міста Миколаєва Рибіцька К.О., розглянувши матеріали справи, що надійшли з Управління патрульної поліції в Миколаївській області, про притягнення до адміністративної ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 та ст. 124 КУпАП,
встановила:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №200940 від 20.12.2024, установлено, що 20.12.2024 об 11:30 год у м. Миколаєві по вул. Миколаївській, 15/2 водій ОСОБА_1 здійснив ДТП, керуючи транспортним засобом Chevrolet, д.н.з. НОМЕР_1 . При цьому мав ознаки алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, млява мова, жвава поведінка). При фіксації на нагрудну БК 473448, 474545 ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки та в медичному закладі, на що він відмовився. Водія повідомлено про відсторонення, чим порушив п. 2.5 ПДР.
Крім того, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №200928 від 20.12.2024, установлено що 20.12.2024 об 11:25 год у м. Миколаєві по вул. Миколаївській, 15/2 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Chevrolet, д.н.з. НОМЕР_1 , був неуважним, не стежив за дорожньою обстановкою, не дотримався безпечної дистанції та здійснив наїзд в припаркований праворуч транспортний засіб Volkswagen, д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_2 , який в результаті ДТП здійснив самовільний рух і зробив зіткнення з припаркованим попереду транспортним засобом Peugeot, д.н.з. НОМЕР_3 під керуванням водія ОСОБА_3 . Внаслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження та завдано матеріальних збитків, чим порушено п. 2.3.б, 10.1, 13.1 ПДР.
Оскільки особа притягається до адміністративної відповідальності за кілька адміністративних правопорушень, справи про які перебувають на розгляді одного судді, тому з метою своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин правопорушень є доцільним провести одночасний розгляд вказаних справ, об'єднавши їх в одне провадження.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнав за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 та ст. 124 КУпАП. Місце ДТП він не залишав, дочекався поліції для складення протоколів.
Потерпілі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 підтвердили обставини ДТП.
Крім того, ОСОБА_2 та його захисник зазначили про те, що ОСОБА_1 намагався покинути місце ДТП, а ОСОБА_2 його затримував, при цьому отримав поштовх у коліна бампером автомобіля ОСОБА_1 , а також сильні хвилювання. За медичною допомогою потерпілий не звертався, швидку допомогу не викликав, про шкоду своєму здоров'ю поліцейських не повідомляв.
У судовому засіданні за клопотанням ОСОБА_2 та його захисника допитана свідок ОСОБА_4 , яка також підтвердила обставини ДТП та намагання ОСОБА_1 залишити місце події.
Заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали, що знаходяться у справі (протоколи про адміністративне правопорушення; акт огляду на стан алкогольного сп'яніння; направлення на огляд водія з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння; відеозапис на диску; довідку УПП в Миколаївській області; схему місця ДТП; письмові пояснення ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 ), суд дійшов таких висновків.
Диспозиція ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачає настання адміністративної відповідальності за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
На підставі частин 2, 3, 4 та 5 ст. 266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
З відео з нагрудного відеореєстратора поліцейських судом встановлено, що ОСОБА_1 оголошено наявні в нього ознаки сп'яніння (диск 2, 03:12 час на відео) та запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або в закладі охорони здоров'я (диск 2, 03:40 час на відео), ОСОБА_1 відмовився проходити огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки (диск 2, 03:53 час на відео), а також у закладі охорони здоров'я (диск 2, 03:58 час на відео), водію роз'яснено права, передбачені ст. 268 КУпАП, а також те, що відмова від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння має наслідком притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП (диск 2, 04:05 час на відео).
У письмових поясненнях від 20.12.2024 ОСОБА_1 підтвердив факт керування транспортним засобом. У судовому засіданні свою вину визнав.
Оцінивши сукупність досліджених доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, дійсно керувала транспортним засобом та відмовилась від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами в їх сукупності.
Таким чином, встановлені суддею обставини вказують на наявність вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у вчиненні інкримінованого їй правопорушення та своїми діями вона вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Враховуючи особу, яка притягується до адміністративної відповідальності (вперше притягується), визнання вини, обставини вчинення адміністративного правопорушення, вважаю за доцільне накласти на неї адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП, яка містить безальтернативний вид накладення стягнення, у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Диспозиція ст.124 КУпАП передбачає настання адміністративної відповідальності за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Пунктом 2.3«б» ПДР України встановлено, що для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Відповідно до п. 10.1 ПДР України, перед початком руху, перестроюванням та будь-якою зміною напрямку руху водій повинен переконатися, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху.
Згідно з п. 13.1 ПДР України, водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Місце та обставини ДТП відображені на схемі місця ДТП та підтверджуються письмовими поясненнями ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та поясненнями в судовому засіданні, а також відео з нагрудного відеореєстратора поліцейських.
Оцінивши сукупність досліджених доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, дійсно порушила правила дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами в їх сукупності.
Таким чином, встановлені суддею обставини вказують на наявність вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, у вчиненні інкримінованого їй діяння та своїми діями вона вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
Враховуючи особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, обставини вчинення адміністративного правопорушення, суд вважає за доцільне накласти на неї адміністративне стягнення в межах санкції ст. 124 КУпАП, у виді штрафу.
Посилання потерпілого ОСОБА_2 про завдання йому душевних хвилювань та намагання ОСОБА_1 залишити місце події не впливають на кваліфікацію дій останнього за ч. 1 ст. 130 та ст. 124 КУпАП.
На підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Таким чином, суд призначає остаточне покарання в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з особи, на яку накладено стягнення, підлягає стягненню судовий збір в дохід держави.
Керуючись статтями 36,252,266,280,283,284,285 КУпАП, суддя
постановила:
Справи про адміністративні правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 та 124 КУпАП, згідно з протоколами про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №200940 від 20.12.2024 (справа №489/92/25, провадження №3/489/389/25) та ЕПР1 №200928 від 20.12.2024 (справа №489/93/25, провадження №3/489/390/25) - об'єднати в одне провадження, присвоївши єдиний номер 489/92/25 (провадження №3/489/389/25).
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 та 124 КУпАП, і накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн (який підлягає сплаті та перерахуванню за такими реквізитами: отримувач коштів: Миколаївське ГУК /Микол. обл./ 21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37992030, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081300, рахунок отримувача: UA438999980313010149000014001), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (який підлягає сплаті та перерахуванню за такими реквізитами: отримувач: ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106, рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001).
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно зі ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Ленінський районний суд міста Миколаєва.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя К.О. Рибіцька