09.01.25
Провадження 1кп-932/223/24
Справа 932/2197/22
Іменем України
6 січня 2025 року Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська
у складі:
Головуючого-судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
захисника адвоката ОСОБА_4
за участю:
представника потерпілого ОСОБА_5
обвинуваченої ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дніпро кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за №12022041710000474, відносно: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Дніпропетровська, громадянки України, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , обвинуваченої у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 367 КК України,-
ОСОБА_6 , відповідно до наказу №7-к від 29.09.2015, перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу державного земельного кадастру Управління Держгеокадастру у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, являючись особою, яка постійно обіймає посаду в органі державної влади, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, тобто відповідно до примітки 1 до ст.364 КК України є службовою особою, та будучи працівником відділу, на який відповідно до п.10,11 ч.4 Положень Про управління(відділ) Держгеокадастру у районі, затверджених Наказом №14 від 03.02.2014 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, покладено обов'язки щодо здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг та видачі витягів із Державного земельного кадастру про земельні ділянки, а отже виконуючи функції державного кадастрового реєстратора, вчинила кримінальне правопорушення в сфері службової діяльності при наступних обставинах.
Відповідно до п. 2 «Порядку ведення Державного земельного кадастру», затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 1051 від 17.10.2012 (далі - Порядок) в редакції від 16.09.2016, державний земельний кадастр ведеться на електронних та паперових носіях. Документи в паперовій формі, які створюються під час ведення Державного земельного кадастру, витяги з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру, довідки, що містять узагальнену інформацію про землі (території), викопіювання з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану), кадастрові плани земельних ділянок та інші документи створюються шляхом роздрукування їх електронної (цифрової) форми за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.
Відповідно до п.4 Порядку ведення Державного земельного кадастру здійснює Держгеокадастр та його територіальні органи.
Відповідно до п. 5 Порядку до складу Держгеокадастру та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України «Про Державний земельний кадастр» та цим Порядком. Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, а також відмову у несенні або наданні відомостей. Державний кадастровий реєстратор має посвідчення Державного кадастрового реєстратора і власну печатку, форми та опис яких визначаються Мінрегіоном. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об'єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора, пов'язану із здійсненням державної реєстрації земельних ділянок, забороняється.
Відповідно до п. 6 Порядку передбачено, що до повноважень Державного кадастрового реєстратора Держгеокадастру належать: 1) внесення до Державного земельного кадастру: геодезичної, картографічної основи та відомостей про них (змін до них), індексних кадастрових карт (планів) відповідних адміністративно-територіальних одиниць (змін до них), індексної кадастрової карти кадастрової зони за межами адміністративно-територіальних одиниць (змін до неї) та відомостей про кадастрове зонування земель в межах території України (змін до них); відомостей (змін до них) про землі в межах державного кордону, територій Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, про інші об'єкти Державного земельного кадастру, розташовані за межами адміністративно-територіальних одиниць, а також надання відмови у їх внесенні; 2) здійснення реєстрації: заяв про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; заяв про відкликання заяв про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; заяв про надання відомостей з Державного земельного кадастру; 3) проведення перевірки відповідності поданих документів вимогам законодавства; 4) узагальнення відомостей про землі в межах державного кордону, територій Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру; 5) надання відомостей з Державного земельного кадастру щодо об'єктів, зазначених у підпункті 1 цього пункту, та відмови у їх наданні; 6) виправлення помилок у Державному земельному кадастрі, допущених у відомостях щодо об'єктів, зазначених у підпункті 1 цього пункту; 7) оприлюднення за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на офіційному веб-сайті Держгеокадастру: відомостей щодо об'єктів, зазначених у підпункті 1 цього пункту; дати та номера реєстрації заяв про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру та заяв про відкликання заяв про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, їх стислого змісту та інформації про результати розгляду; 8) надання та отримання інформації про об'єкти Державного земельного кадастру в порядку інформаційної взаємодії з іншими кадастрами та інформаційними системами.
Відповідно до п.110 Порядку для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстраторові, який здійснює таку реєстрацію, даються: 1) заява про державну реєстрацію земельної ділянки за формою згідно з додатком 22; 2) оригінал погодженої відповідно до законодавства документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки (разом з позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації у разі, коли така документація підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації); 3) електронний документ.
Відповідно до п. 111 Порядку передбачено, що Державний кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє: відповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 67 Порядку; електронний документ відповідно до пункту 74 Порядку.
За результатами перевірки Державний кадастровий реєстратор виконує одну з таких дій: 1) здійснює державну реєстрацію земельної ділянки: за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру присвоює кадастровий номер земельній ділянці; відкриває Поземельну книгу та вносить відомості до неї (крім відомостей про затвердження документації із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також про власників, користувачів земельної ділянки); робить позначку про проведення перевірки електронного документа та внесення відомостей до Державного земельного кадастру відповідно до підпункту 2 пункту 75 цього Порядку; надає за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру відомості, зазначені у підпункті 1 пункту 197 цього Порядку, відповідним органам державної влади, органам місцевого самоврядування; 2) приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70, 73, 77-85 цього Порядку в разі: невідповідності поданих документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, вимогам, зазначеним у підпунктах 1 і 2 цього пункту; розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини; розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, не в повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.9 Закону України «Про державний земельний кадастр» державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
Таким чином, 24.10.2016 в робочий час, більш точного часу встановити не виявилося можливим, перебуваючи на своєму робочому місці, розташованому за адресою: м.Дніпро, вул. Січеславська Набережна, 29-а, ОСОБА_6 , будучи уповноваженою на самостійне прийняття рішень щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру, здійснення реєстрації заяв про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, проведення перевірки відповідності поданих документів вимогам законодавства, формування поземельної книги на земельні ділянки, надання витягів з Державного земельного кадастру України, на яку покладено обов'язок здійснювати перевірку відповідності наданих електронних документів наявним даним Державного земельного кадастру та встановленим вимогам до змісту, структури і технічних характеристик щодо розроблення такого документа, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, на підставі поданих заяв невстановленою особою, матеріали відносно якої виділено в окреме провадження, яка представилася ОСОБА_7 , № ЗВ-1204772392016 від 23.09.2016 року про реєстрацію земельної ділянки площею 0,08 га та №ЗВ-1204772482016 від 23.10.2016 про реєстрацію земельної ділянки площею 0,15 га, які розташовані за адресою: АДРЕСА_2 , та технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) від 19.09.2016 (ФОП ОСОБА_8 ), без відповідних погоджень в облводресурсах, та в яких міститься правовстановлюючий документ, а саме: Рішення Виконавчого комітету Кіровської селищної ради народних депутатів Дніпропетровського району Дніпропетровської області №83 від 16.07.1997 «Про передачу земельних ділянок у приватну власність і користування» (далі - Рішення №83), відповідно до якого згідно з Декретом Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 року №15-92 за заявою гр. ОСОБА_7 . Кіровська селищна рада народних депутатів вирішила передати безкоштовно гр. ОСОБА_7 у приватну власність земельну ділянку розміром 1500 кв.м. по догляду за будинком по АДРЕСА_2 , та для ведення особистого підсобного господарства 800 кв.м., з явними ознаками підробки, оскільки відповідно до п.1 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 №15-92 сільським, селищним, міським Радам народних депутатів необхідно було забезпечити передачу протягом 1993 року громадянам України у приватну власність земельних ділянок, наданих їм для ведення особистого підсобного господарства, будівництва і обслуговування жилого будинку і господарських будівель (присадибна ділянка), садівництва, дачного і гаражного будівництва, у межах норм, установлених Земельним кодексом України, а також гр. ОСОБА_7 на момент видачі вказаного Рішення було 13 років, а отже вона відповідно до ст.31 Цивільного кодексу України мала часткову цивільну дієздатність та не могла вчинювати правочини, окрім дрібних побутових правочинів та здійснювати особисті немайнові права за результатами інтелектуальної творчої діяльності, не здійснивши належної перевірки поданих документів, хоча мала реальну можливість здійснити відповідним чином вказану перевірку, здійснила державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельних ділянок за адміністративно-територіальною одиницею - провулок Глухий, 20Б, смт. Обухівка, Обухівська селищна рада, Дніпровського району Дніпропетровської області, яким були присвоєні кадастровий номер 1221455400:02:010:0501 площею 0,08 га та кадастровий номер 1221544500:02:010:0502 площею 0,15 га, а також, в подальшому, в спосіб формування відповідного електронного документу в єдиній державній геоінформаційній системі з відомостей про землі - Державному земельному кадастрі, склала, а саме виготовила, шляхом роздрукування електронної (цифрової) форми за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру витяг №НВ-1203983932016 та витяг №НВ-1203984002016 про державну реєстрацію на земельні ділянки, які відповідно до ст.38 Закону України «Про Державний земельний кадастр» містять усі відомості про земельні ділянки, внесені до Поземельної книги, та є обов'язковим при вчиненні правочинів щодо земельних ділянок, надавши таким документам необхідних реквізитів офіційних документів, шляхом посвідчення вказаних офіційних документів своїм особистим підписом та відтиском печатки «Державна служба України з питань геодезії картографії та кадастру. Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області. Управління Держгеокадастру у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області. Державний кадастровий реєстратор. ОСОБА_6 », та видала вказані витяги, що надають право на внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, та підтверджують державну реєстрацію земельних ділянок в Державному земельному кадастрі.
В подальшому, 26.10.2016 на підставі поданих невстановленою в ході досудового розслідування особою документів, а саме: витягу з Державного земельного кадастру №НВ-1203983932016 від 24.10.2016 та Рішення Виконавчого комітету Кіровської селищної ради народних депутатів Дніпропетровського району Дніпропетровської області №83 від 16.07.1997 «Про передачу земельних ділянок у приватну власність і користування» державним реєстратором Виконавчого комітету Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області ОСОБА_9 було проведено державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1221455400:02:010:0501, розташовану за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, смт.Обухівка, провулок Глухий, 20-б, за гр. ОСОБА_7 з одночасним відкриттям розділу у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстраційної справи на об'єкт нерухомого майна.
Аналогічно, 26.10.2016 на підставі поданих невстановленою в ході досудового розслідування особою документів, а саме: витягу з Державного земельного кадастру №НВ-1203984002016 від 24.10.2016 та Рішення Виконавчого комітету Кіровської селищної ради народних депутатів Дніпропетровського району Дніпропетровської області №83 від 16.07.1997 «Про передачу земельних ділянок у приватну власність і користування» державним реєстратором Виконавчого комітету Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області ОСОБА_9 було проведено державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1221455400:02:010:0502, розташовану за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, смт. Обухівка, провулок Глухий, 20Б, за гр. ОСОБА_7 з одночасним відкриттям розділу у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстраційної справи на об'єкт нерухомого майна.
Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №4510/4511/4512/4513-19 вартість земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0501, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , складає 120 338 грн., а земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0502, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , складає 307 928 грн., що в сукупності становить 428 266 грн. та складає 621 неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Далі, 24.10.2016 в робочий час, більш точного часу встановити не виявилося можливим, перебуваючи на своєму робочому місці, розташованому за адресою: м.Дніпро, вул. Січеславська Набережна, 29-а, ОСОБА_6 , будучи уповноваженою на самостійне прийняття рішень щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру, здійснення реєстрації заяв про знесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, проведення перевірки відповідності поданих документів вимогам законодавства, формування поземельної книги на земельні ділянки, надання витягів з Державного земельного кадастру України, на яку покладено обов'язок здійснювати перевірку відповідності наданих електронних документів наявним даним Державного земельного кадастру та встановленим вимогам до змісту, структури і технічних характеристик щодо розроблення такого документа, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, на підставі поданих заяв невстановленою особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, яка представилася ОСОБА_10 , № ЗВ-1204772302016 від 23.09.2016 року про реєстрацію земельної ділянки площею 0,15 га та №ЗВ-1204774142016 від 23.10.2016 про реєстрацію земельної ділянки площею 0,1 га, які розташовані за адресою: АДРЕСА_2 , та технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) від 19.09.2016 (ФОП ОСОБА_8 ), без відповідних погоджень в облводресурсах, та в яких міститься правовстановлюючий документ, а саме: Рішення Виконавчого комітету Кіровської селищної ради народних депутатів Дніпропетровського району Дніпропетровської області №78 від 16.07.1997 «Про передачу земельних ділянок у приватну власність і користування» (далі - Рішення №78), відповідно до якого згідно з Декретом Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 року №15-92 за заявою гр. ОСОБА_10 . Кіровська селищна рада народних депутатів вирішила передати безкоштовно гр. ОСОБА_10 у приватну власність земельну ділянку розміром 1500 кв.м. по догляду за будинком по АДРЕСА_2 , та для ведення особистого підсобного господарства 1000 кв.м., з явними ознаками підробки, оскільки відповідно до п.1 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 №15-92 сільським, селищним, міським Радам народних депутатів необхідно було забезпечити передачу протягом 1993 року громадянам України у приватну власність земельних ділянок, наданих їм для ведення особистого підсобного господарства, будівництва і обслуговування жилого будинку і господарських будівель (присадибна ділянка), садівництва, дачного і гаражного будівництва, у межах норм, установлених Земельним кодексом України, а також гр. ОСОБА_10 на момент видачі вказаного Рішення було 17 років, а отже він відповідно до ст.32 Цивільного кодексу України мав неповну цивільну дієздатність та не міг самостійно вчинювати правочини, окрім дрібних побутових правочинів, здійснювати особисті немайнові права за результатами інтелектуальної творчої діяльності, самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами, самостійно здійснювати права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом, бути учасником (засновником) юридичних осіб, якщо це не заборонено законом або установчими документами юридичної особи, самостійно укладати договір банківського вкладу (рахунку) та розпоряджатися вкладом, внесеним на своє ім'я (грошовими коштами на рахунку), не здійснивши належної перевірки поданих документів, хоча мала реальну можливість здійснити відповідним чином вказану перевірку, здійснила державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельних ділянок за адміністративно-територіальною одиницею - провулок Глухий, 20-а, смт. Обухівка, Обухівська селищна рада, Дніпровського району Дніпропетровської області, яким були присвоєні кадастровий номер 1221455400:02:010:0503 площею 0,15 га та кадастровий номер 1221544500:02:010:0504 площею 0,1 га, а також, в подальшому, в спосіб формування відповідного електронного документу в єдиній державній геоінформаційній системі з відомостей про землі - Державному земельному кадастрі, склала, а саме виготовила, шляхом роздрукування електронної (цифрової) форми за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру витяг №НВ-1203984062016 та витяг №НВ-1203984122016 про державну реєстрацію на земельні ділянки, які відповідно до ст.38 Закону України «Про Державний земельний кадастр» містять усі відомості про земельні ділянки, внесені до Поземельної книги, та є обов'язковим при вчиненні правочинів щодо земельних ділянок, надавши таким документам необхідних реквізитів офіційних документів, шляхом посвідчення вказаних офіційних документів своїм особистим підписом та відтиском печатки «Державна служба України з питань геодезії картографії та кадастру. Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області. Управління Держгеокадастру у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області. Державний кадастровий реєстратор. ОСОБА_6 », та видала вказані витяги, що надають право на внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, та підтверджують державну реєстрацію земельних ділянок в Державному земельному кадастрі
В подальшому, 26.10.2016 на підставі поданих невстановленою в ході досудового розслідування особою документів, а саме: витягу з Державного земельного кадастру № НВ-1203984062016 від 24.10.2016 та Рішення Виконавчого комітету Кіровської селищної ради народних депутатів Дніпропетровського району Дніпропетровської області №78 від 16.07.1997 «Про передачу земельних ділянок у приватну власність і користування» державним реєстратором Виконавчого комітету Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області ОСОБА_9 було проведено державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1221455400:02:010:0503, розташовану за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, смт. Обухівка, провулок Глухий, 20-а, за гр. ОСОБА_10 з одночасним відкриттям розділу у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстраційної справи на об'єкт нерухомого майна.
Аналогічно, 26.10.2016 на підставі поданих невстановленою в ході досудового розслідування особою документів, а саме: витягу з Державного земельного кадастру № НВ-1203984122016 від 24.10.2016 та Рішення Виконавчого комітету Кіровської селищної ради народних депутатів Дніпропетровського району Дніпропетровської області №78 від 16.07.1997 «Про передачу земельних ділянок у приватну власність і користування» державним реєстратором Виконавчого комітету Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області ОСОБА_9 було проведено державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1221455400:02:010:0504, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , за гр. ОСОБА_10 з одночасним відкриттям розділу у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстраційної справи на об'єкт нерухомого майна.
Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи № 4510/4511/4512/4513-19 вартість земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0503, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , складає 307 928 грн., а земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0504, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , складає 150 423 грн., що в сукупності становить 458 351 грн. та складає 665 неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Умисні дії обвинуваченої ОСОБА_6 , що виразилися у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки, кваліфіковані за ч.2 ст. 367 КК України.
У судовому засіданні захисник адвокат ОСОБА_4 заявила клопотання про закриття кримінального провадження та звільнення ОСОБА_6 від кримінальної відповідальності, у зв'язку із закінченням строку давності, оскільки ОСОБА_6 обвинувачується у вчиненні нетяжкого злочину, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України, з дня вчинення яких пройшло більше ніж п'ять років, за цей час вона до кримінальної відповідальності не притягувалася, у розшуку не знаходилася.
Обвинувачена ОСОБА_6 у суді пояснила, що вона вину у скоєння кримінальних правопорушень. передбачених ч.2 ст. 367 КК України не визнає, але підтримала клопотання захисника і просила закрити кримінальне провадження та звільнити її від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строку давності. Наслідки закриття кримінального провадження із зазначених підстав їй роз'яснені та зрозумілі.
Прокурор не заперечував проти задоволення клопотання захисника і звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності, у зв'язку зі спливом строків притягнення його до кримінальної відповідальності.
Представник потерпілого ОСОБА_5 просила вирішити клопотання сторони захисту на розсуд суду.
Розглянувши клопотання, вислухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає за можливе задовольнити клопотання захисника та звільнити ОСОБА_6 від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строку давності притягнення до кримінальної відповідальності з закриттям кримінального провадження з наступних підстав.
Відповідно до ст. 49 КК України, особа звільнюється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком суду законної сили минули встановлені законом строки, обчислення яких призупиняється в разі ухилення особи, яка вчинила кримінальне правопорушення від слідства та суду та переривається у випадку скоєння зазначеною особою нового кримінального правопорушення.
Як вбачається з матеріалів кримінального провадження, 05.04.2022 року ОСОБА_6 було пред'явлено підозру у вчиненні нею 24.10.2016 року кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 364 КК України. 06.01.2025 року прокурором було змінено обвинувачення та дії ОСОБА_6 кваліфіковані за ч.2 ст. 367 КК України, яке згідно ст.12 КК України відноситься до нетяжкого злочину та строк давності притягнення до кримінальної відповідальності складає п'ять років.
Вчинення ОСОБА_6 зазначених кримінальних правопорушень, підтверджується дослідженими доказами по справі, а саме:
Показаннями представника потерпілого ОСОБА_11 , який у суді пояснив, що земельні ділянки з кадастровими номерами 1221455400:02:010:0501 площею 0,08 га, 1221544500:02:010:0502 площею 0,15 га, 1221455400:02:010:0503 площею 0,15 га, 1221544500:02:010:0504 площею 0,1 га, розташовані на території Обухівської ОТГ. Рішення Виконавчого комітету Кіровської селищної ради народних депутатів Дніпропетровського району Дніпропетровської області №78 та №83 від 16.07.1997 «Про передачу земельних ділянок у приватну власність і користування» не видавались, технічна документація до селищної ради не надходила та не погоджувалась.
Показаннями свідка ОСОБА_7 , яка у суді пояснила, що вона до Кіровської (Обухівської) селищної ради ніколи не зверталась із заявами про надання дозволу на розробку технічної документації, а також передачі земельних ділянок у власність, нікого не уповноважувала на це інших осіб, оригінали своїх документів, а саме паспорт громадянина України та ідентифікаційний код вона нікому не передавала та не втрачала, де знаходяться земельні ділянки з кадастровими номерами 1221455400:02:010:0501 площею 0,08 га, 1221544500:02:010:0502 площею 0,15 га не знає та ніколи там не була. Про те, що на її ім'я оформлені вказані земельні ділянки вона дізналася від правоохоронних органів, із обвинуваченою ОСОБА_6 не знайома та ніколи її не бачила, розробку технічної документації на вказані земельні ділянки не замовляла, до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, а також його підрозділів стосовно вказаних земельних ділянок не зверталася, до державних реєстраторів з приводу оформлення права власності на вказані земельні ділянки також не зверталася.
Показаннями свідка ОСОБА_10 , який у суді пояснив, що з обвинуваченою ОСОБА_6 він не знайомий та ніколи її не бачив. Він ніколи не звертався із заявами до Кіровської (Обухівської) селищної ради про надання дозволу на розробку технічної документації, а також передачі земельних ділянок у власність, нікого не уповноважував на це, оригінали своїх документів нікому не передавав та не втрачав, про те, що на його ім'я оформлені вказані земельні ділянки він дізнався від правоохоронних органів. Розробку технічної документації на вказані земельні ділянки він не замовляв, до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, а також його підрозділів стосовно вказаних земельних ділянок не звертався, до державних реєстраторів з приводу оформлення права власності на вказані земельні ділянки не звертався.
А також письмовими доказами по справі, дослідженими та перевіреними під час судового розгляду, а саме:
-висновком судової оціночно-земельної експертизи № 4510/4511/4512/3413-19 від 01.07.2020 року, згідно якого вартість земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0501, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , складає 120 338 грн., а земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0502, розташованої за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, смт.Обухівка, пров.Глухий, 20Б, складає 307 928 грн. Вартість земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0503, розташованої за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, смт. Обухівка, пров.Глухий, 20-а, складає 307 928 грн., а земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0504, розташованої за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, смт. Обухівка, пров.Глухий, 20-а, складає 150 423 грн. ( т. 2 а.с. 186-215);
-висновком судової почеркознавчої експертизи № 1285-22 від 13.04.2022 року, згідно якого підписи від імені ОСОБА_12 : в графі «Підпис» на другому аркуші витягу № НВ-1203983932016 від 24.10.2016 року з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, в графі «Підпис» на другому аркуші витягу № НВ-1203984002016 від 24.10.2016 року з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, в графі «Підпис» на другому аркуші витягу № НВ-1203984062016 від 24.10.2016 року з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, в графі «Підпис» на другому аркуші витягу № НВ-1203984122016 від 24.10.2016 року з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, у графах «підпис Державного кадастрового реєстратора», розташованих у відтисках штампів на перших аркушах Технічної Документації із землеустрою із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , - виконані ОСОБА_6 ( т. 4 а.с. 32-45).
Судом встановлено, що ОСОБА_6 раніше не судима, інкриміновані їй кримінальні правопорушення вчинила 24.10.2016 року, за період проведення досудового слідства та розгляду справи у суді до кримінальної відповідальності за вчинення інших кримінальних правопорушень не притягувалася, від явки до органів слідства, прокуратури та суду не ухилялася та не переховувалася від цих органів та суду, у розшуку не перебувала.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає клопотання захисника адвоката ОСОБА_4 обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню та приходить до висновку про необхідність закриття кримінального провадження відносно обвинуваченої ОСОБА_6 за ч.2 ст. 367 КК України та звільнення її від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строку давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Витрати, пов'язані з проведенням експертиз по кримінальному провадженню, суд вважає за необхідне віднести за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 12, 49 КК України, ст. ст. 284, 286, 350, 372, 376 КПК України, суд, -
Клопотання захисника адвоката ОСОБА_4 про закриття кримінального провадження та звільнення ОСОБА_6 від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строку давності притягнення до кримінальної відповідальності - задовольнити.
Кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за № 12022041710000474, відносно: ОСОБА_6 , обвинуваченої у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 367 КК України - закрити, звільнити відповідно до ст. 49 КК України ОСОБА_6 від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строку давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Витрати, пов'язані з проведенням експертиз по кримінальному провадженню, - віднести за рахунок держави.
На ухвалу може бути подана апеляція до Дніпровського апеляційного суду, через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська, протягом 7 діб з дня її проголошення.
Суддя Бабушкінського районного суду ОСОБА_1
м. Дніпропетровська