Справа № 551/39/25
21 січня 2025 року селище Шишаки
Шишацький районний суд Полтавської області в складі: головуючого - судді ОСОБА_1 , секретаря - ОСОБА_2 , за участю представника СПД № 1 ВП № 3 Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 , особи щодо якої ставиться питання про встановлення адміністративного нагляду - ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань Шишацького районного суду Полтавської області, в селищі Шишаки Миргородського району Полтавської області, матеріали подання Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області про встановлення щодо
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, не працюючого, не одруженого, освіта середня, раніше судимого, а саме:
- 01.06.2010 року Шишацьким районним судом Полтавської області за ч. 3 ст.185 КК України до 3 років позбавлення волі;
- 24.09.2012 року Шишацьким районним судом Полтавської області за ч.2 ст.185 КК України до 3 років 3 місяців позбавлення волі;
- 05.11.2012 року Шишацьким районним судом Полтавської області за ч.2 ст.186, ч.3 ст.357 КК України до 4 років 3 місяців позбавлення волі. 15.09.2015 року звільнений умовно-достроково на невідбутий строк 1 рік 3 місяці 17 днів,
- 10.12.2018 Полтавським районним судом Полтавської області за ч.2 ст. 190 КК України до 2 (двох) років позбавлення волі, звільненого на підставі ст. 75 КК України від відбування покарання з іспитовим строком 1 (один) рік,
- 14.08.2019 року Шишацьким районним судом Полтавської області за ч.3 ст. 297, ч.3 ст. 15 ч. 3 ст. 185, ч.2 ст. 185, ст.395, ст.70, ст. 71 КК України на п'ять років позбавлення волі,
адміністративного нагляду із застосування ряду обмежень його дій, -
14 січня 2025 року до Шишацького районного суду Полтавської області надійшло подання начальника Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду та ряду пов'язаних з його встановленням обмежень відносно громадянина ОСОБА_4 .
Подання обґрунтовано тим, що ОСОБА_4 , будучи судимим за вчинення тяжкого злочину, після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, систематично вчиняє адміністративні правопорушення, за кожне з яких був притягнутий до відповідальності та йому виносились офіційні попередження про можливість встановлення адміністративного нагляду.
В судовому засіданні старший ДОП СПД № 1 ВП № 3 Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 подання підтримав з мотивів зазначених у ньому, просив застосувати щодо ОСОБА_4 адміністративний нагляд строком на 1 рік з метою дієвого профілактичного контролю за поведінкою останнього.
ОСОБА_4 у судовому засіданні проти встановлення відносно нього адміністративного нагляду та пов'язаних з цим обмежень не заперечував.
Заслухавши думку учасників судового провадження, дослідивши матеріали справи, суд вважає подання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до статей 1 та 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюється органами Національної поліції. Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень і здійснення виховного впливу на них.
Згідно пункту «в» ч.1 ст. 3 вказаного Закону, адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Систематичним вчиненням правопорушень, що тягнуть за собою адміністративні стягнення і свідчать про небажання стати на шлях виправлення, є вчинення трьох і більше таких правопорушень, що слідує з положень ч. 3 ст.166 КВК України.
Статтею 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначено перелік обмеження дій піднаглядних, які встановлюються судом.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Як встановлено судом, вироком Шишацького районного суду Полтавської області від 14.08.2019 року, ОСОБА_4 був засіджений за ч.3 ст. 297, ч.3 ст. 15 ч. 3 ст. 185, ч.2 ст. 185, ст.395, ст.70, ст. 71 КК України на п'ять років позбавлення волі, звільнений з місць позбавлення волі 18.04.2024 року по відбуттю строку покарання.
Відповідно до приписів ст. 12 КК України, злочин передбачений ч. 3 ст. 185 КК України є тяжким.
Після звільнення з місць позбавлення волі ОСОБА_4 на шлях виправлення не став та чотири рази був притягнутий до адміністративної відповідальності, а саме: 25.06.2024 року за ч.1 ст. 178 КУпАП, 28.06.2024 року за ч. 2 ст. 178 КУпАП, 04.07.2024 року за ст. 183 КУпАП, 19.09.2024 року за ч.1 ст. 175-1 КУпАП.
Кожного разу йому під підпис виносились письмові попередження про можливість встановлення за ним адміністративного нагляду, якщо він не припинить антигромадський спосіб життя.
Згідно довідки Ковердинобалківського старостинського округу Виконавчого комітету Шишацької селищної ради Полтавської області від 08.01.2025 року, ОСОБА_4 проживає по АДРЕСА_1 .
З огляду на вищевикладене та зважаючи на те, що ОСОБА_4 після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, систематично порушує громадський порядок, а отже продовжує залишатись суспільно-небезпечною особою, суд з метою профілактики вчинення ним нових правопорушень та контролю за його поведінкою в побуті вважає необхідним встановити щодо нього адміністративний нагляд строком на 1 рік із застосуванням перелічених в поданні Миргородського районного відділу поліції обмежень дій піднаглядного.
Керуючись ст.ст. 1-2, 3 п. «в», 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ст.ст. 369-372, 392 КПК України суд,
Подання начальника Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду - задовольнити.
Встановити щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканця АДРЕСА_1 , адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік та застосувати до нього такі обмеження:
- заборонити виходити з будинку в якому він проживає з 22-00 год. вечора до 06-00 год. ранку;
- заборонити перебувати у ресторанах, кафе, барах з метою розпивання спиртних напоїв;
- заборонити виїзд за межі Миргородського району Полтавської області без дозволу територіального органу Національної поліції;
- зобов'язати один раз на місяць у кожну першу суботу місяця з'являтися для реєстрації до територіального органу Національної поліції за місцем проживання.
Початок перебігу строку адміністративного нагляду рахувати з моменту оголошення ухвали.
Контроль за виконанням ухвали покласти на начальника Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області.
Ухвала може бути оскаржена протягом семи діб з дня її проголошення шляхом подачі апеляції до Полтавського апеляційного суду через Шишацький районний суд Полтавської області.
Головуючий, суддя ОСОБА_1