печерський районний суд міста києва
Справа № 757/58782/24-к
пр. № 1-кс-49753/24
13 грудня 2024 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві клопотання про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю та їх вилучення,
12.12.2024 у провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання сторони кримінального провадження - старшого слідчого в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , за погодження прокурора першого відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю та їх вилучення у кримінальному провадженні № 12022060400001170 від 28.06.2022.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання у відсутності особи, у володінні якої знаходиться речі і документи, з огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації.
В судове засідання слідчий не з'явився, про місце і час розгляду клопотання повідомлений належним чином. Слідчий подав до суду заяву про розгляд вказаного провадження у відсутність сторони обвинувачення, клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Згідно з нормою ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
У відповідності до положень ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.
За таких обставин, приймаючи до уваги те, що слідчий суддя, зберігаючи об'єктивність та неупередженість, у порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, створив необхідні умови для реалізації особою, яка подала клопотання, її процесуальних прав на участь у розгляді цієї справи в суді, ураховуючи, що підстав для визнання явки сторони обвинувачення обов'язковою не має, вважаю за можливе розглянути клопотання у її відсутність.
Вивчивши клопотання, дослідивши його матеріали, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, приходить до наступного висновку.
В обґрунтування клопотання слідчий вказує, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12022060400001170 від 28.06.2022 за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 110-2, ч. 1 ст. 209, ч. 1 ст. 212, ч. 1 ст. 366 КПК України.
Слідством встановлено, що після повномасштабного вторгнення росії до України 24.02.2022, на території Житомирської області за адресою: АДРЕСА_1 продовжує здійснювати свою діяльність приватне акціонерне товариство « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), основним видом діяльності якого є оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням, одним з власників якого, є громадянин Російської Федерації.
Директором підприємства являється ОСОБА_5 , бенефіціарним власником є громадянин російської федерації ОСОБА_6 .
ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » здійснює оптову торгівлю будівельними матеріалами за адресою: АДРЕСА_1 під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та магазин « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за адресою: АДРЕСА_2 .
Оперативним шляхом встановлено, що директор та співзасновник ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_5 є близьким другом громадянина рф ОСОБА_6 , котрий також здійснює господарську діяльність на території росії, а саме є приватним підприємцем (ідентифікаційний код в росії: НОМЕР_2 ), директором та засновником ООО « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (податковий номер в росії: НОМЕР_3 ).
У період з 24.02.2022 по теперішній час ОСОБА_6 перебуваючи на території російської федерації, в телефонному режимі, здійснює зв'язок із директором ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_5 та впливає на діяльність підприємства.
У зв'язку із агресією російської федерації, банківські рахунки ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » заблоковані через наявність в числі засновників громадянина росії, але фактично дане підприємство продовжує здійснювати господарську діяльність шляхом готівкових розрахунків, а також шляхом використання інших юридичних осіб та ФОПів, де юридично відсутні громадяни росії, однак ОСОБА_6 здійснює вплив на директора ОСОБА_5 та відповідно на діяльність приватного акціонерного товариства « ОСОБА_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) отримуючи від цього прибуток.
Відповідно кошти отримані від фінансово господарської діяльності зазначених вище суб'єктів фінансують діяльність ОСОБА_6 , який вкладає кошти в розвиток бізнесу на території РФ, чим підтримуються дії агресора шляхом їх фінансування.
Відповідно кошти отримані від фінансово господарської діяльності зазначених вище суб'єктів фінансують діяльність ОСОБА_6 , який вкладає кошти в розвиток бізнесу на території РФ, чим підтримуються дії агресора шляхом їх фінансування.
В ході досудового розслідування отримано висновок аналітичного дослідження проведений ІНФОРМАЦІЯ_5 від 02.02.2023 року № 4/06-30-08-05/00310692. Згідно вказаного висновку встановлено, що у діях службових осіб ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » виявлені ознаки порушення, а саме заниження об'єкту оподаткування за рахунок не відображення у бухгалтерському та податковому обліку операцій з продажу газобетонних блоків фізичним особам (неплатникам ПДВ) за готівку на загальну суму 12 076 833, 49 грн., що могло призвести до несплати до бюджету податків у сумі 4 589 195 грн.
Основними клієнтами ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » являються ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ). Аналізом інформації з відкритих джерел, податкової інформації та іншої доступної інформації, представниками ІНФОРМАЦІЯ_8 виявлено ряд ризиків можливих порушень законодавства, зокрема встановлені ознаки можливого сприяння (співучасті) або відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом, суб?єктами, які виконують будівельно-монтажні роботи за рахунок бюджетних коштів, та при цьому завищують обсяги та вартість робіт, в тому числі ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_6 " (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) та ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_7 " (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), а також сприяння в ухиленні від сплати податків підприємствам ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ).
Окрім цього, слідством встановлено, що ОСОБА_5 також обіймає посаду директора в ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (ЄДРПОУ: НОМЕР_9 ). Фактично оперативне керівництво та контроль над ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » здійснює одна особа - ОСОБА_5 , який є підконтрольним громадянину російської федерації ОСОБА_6 (мажоритатний акціонер).
Окрім цього, слідством встановлено, що ОСОБА_5 також обіймає посаду директора в ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), який також може використовуватись ОСОБА_5 для здійснення незаконної фінансово-господарської діяльності.
Згідно податкової інформації встановлено обставини, які у сукупності можуть свідчити про здійснення протиправної діяльності посадовими особами ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », зокрема:
1) фактично оперативне керівництво та контроль над ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », здійснює одна особа - ОСОБА_5 , який є підконтрольним громадянину російської федерації ОСОБА_6 (мажоритатний акціонер).
2) підприємства ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », здійснюють діяльність за однією адресою: АДРЕСА_1 на території та з використанням приміщень обладнання ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » під одним брендом « ІНФОРМАЦІЯ_14 », хоча юридичні адреси різні, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » зареєстровано в с. Станишівка, Житомирського району;
3) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » є офіційним дилером торгової марки "АЕРОК" у м. Житомир та Житомирській області, підприємство здійснює придбання газоблоків у виробників у великих обсягах та відповідно із дилерськими знижками. База будівельних матеріалів « ІНФОРМАЦІЯ_2 » є найбільшим (та найбільш привабливим за ціновою політикою) постачальником газоблоків у м. Житомирі, і в першу чергу для приватних забудовників. Приватні забудовники, які не є платниками податку на додану вартість, як правило, розраховуються готівковими коштами, і працівники "Бази будівельних матеріалів « ІНФОРМАЦІЯ_2 » спонукають до готівкових розрахунків додатковими відсотками знижок. Готівкові розрахунки з неплатниками ПДВ дають змогу не відображати вказані операції у податковому обліку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 ».
Крім того, встановлені інші ознаки участі зазначених підприємств у схемі ухилення від сплати податків наступним чином:
а) торгівля з однієї торгівельної території під одним брендом "База будматеріалів "САД", вірогідно одним і тим же трудовим колективом працівників забезпечує діяльність двох суб?єктів господарювання, з метою:
- уникнення можливості включення до плану-графіку документальних
перевірок;
- у разі викриття схеми ухилення від сплати податків, мінімізувати суму по кожному підприємству та полегшити кваліфікацію ухилення від оподаткування, яка визначається ст. 212 КК України;
б) вид діяльності "оптова торгівля будівельними матеріалами" - відповідно працюють без РРО, хоча здійснюють роздрібну торгівлю за готівку, у разі необхідності вірогідно виписують розрахунковий чек, продавці виписують від імені ФОП, хоча працівники, які працюють на ПрАТ та ТОВ у трудових відносинах з ФОП не перебувають;
в) підприємства мають підрозділи, які здійснюють роздрібну торгівлю за адресами АДРЕСА_3 , однак таку діяльність здійснюють без РРО, як наслідок, обидва підприємства здійснюють значні обсяги реалізації за готівку неплатникам ПДВ (фізичним особам) та у податковому обліку ці операції не відображають;
г) операції з реалізації неплатникам ПДВ через банківський термінал у точках роздрібної торгівлі відображаються як продаж підконтрольним фізичним особам-підприємцям, які є платником 2-ї або 3-ї групи та не сплачують ПДВ, вірогідно такими ФОП можуть бути:
- ОСОБА_8 (РНОКПП НОМЕР_11 );
- ОСОБА_9 (РНОКПП НОМЕР_12 ).
Сформований за рахунок придбання у виробників товарів та сплачений на митниці податковий кредит з податку на додану вартість в подальшому «продається» замовникам, будівельним організації, які можуть частково придбавати товари (блоки, руберойд) для виконання будівельних робіт, але переважно використовують тільки документи за операціями з придбання газоблоків для штучного формування податкового кредиту з ПДВ та витрат.
Слідчий зазначив, що серед таких вигодонабувачів можуть бути:
- ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) переважно здійснює ремонтно-будівельні роботи з утеплення, фасади покрівлі за бюджетні кошти;
- ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) - сантехнічні роботи, ремонт за бюджетні кошти;
- ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) - виробництво та продаж залізобетонних виробів та металопрокату;
- ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) - посередник, продає буд матеріали на ДІ « ІНФОРМАЦІЯ_15 », яке виконує ремонтні та монтажні роботи ліній електропередачі;
- ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) - опоряджувальні, оздоблювальні роботи.
На підставі викладеного, з метою повного, всебічного і неупередженого дослідження усіх обставин кримінального провадження, встановлення причетних осіб, отримання доказів вчинення кримінального правопорушення та причетних осіб, виявлення як тих обставин, що викривають, так і тих, що виправдовують, а також обставин, що пом'якшують чи обтяжують покарання, з метою надання цим обставинам належної правової оцінки та забезпечення прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень, у кримінальному провадженні виникла необхідність у здійсненні тимчасового доступу до речей і документів, що становлять охоронювану законом таємницю, а саме: до відомостей та документів (які складені в паперовому та електронному вигляді), які в тому числі зберігаються в реєстрах, базах даних, електронних інформаційних та комп'ютерних системах, які містять охоронювану законом таємницю та знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_16 за адресою: АДРЕСА_4 , за період з 01.01.2019 по 05.12.2024, стосовно ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 )
Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Як вбачається із змісту п. 4, 5, 8, 9 ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься у речах і документах, належить конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю, відомості, які можуть становити банківську таємницю, та персональні дані особи, державну таємницю.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Враховуючи обставини вчинення ймовірного злочину, так як вони викладені в клопотанні слідчого, правове обґрунтування клопотання, яке відповідає вимогам ст.ст. 161,162 КПК України, приходжу до висновку, що документи, які вказані в клопотанні можуть мати суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню в кримінальному провадженні.
На підставі викладеного, ст. 22, 26, 108, ст.ст.160, 163, 164, 166, 309 КПК України слідчий суддя,
Клопотання задовольнити.
Надати слідчим Головного слідчого управління Національної поліції України, що входять до групи слідчих у вказаному провадженні, а саме: старшому слідчому в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 , старшому слідчому в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України майору поліції ОСОБА_10 , старшому слідчому в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України капітану поліції ОСОБА_11 та іншим членам слідчої групи, дозвіл на тимчасовий доступ до документів, що містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_17 за адресою: АДРЕСА_4 , з метою вилучення належним чином завірених копій документів в паперовому вигляді, стосовно ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), а саме до:
- актів планових та позапланових документальних, камеральних, фактичних перевірок з винесеними до них податковими повідомленнями-рішеннями та додатками до актів, інформації про стан оскарження службовими особами вищевказаних товариств податкових повідомлень-рішень винесених на підставі складених актів податкових перевірок;
- відомостей про операції щодо придбання та реалізації товарно-матеріальних цінностей в розрізі номенклатури придбаних та реалізованих товарів, із зазначенням реквізитів контрагентів, дати реєстрації податкових накладних, найменування товарно-матеріальних цінностей, їх кількісних та вартісних показників, витяги з Єдиного реєстру податкових накладних (в електронному вигляді у форматі excel) щодо купленого та реалізованого товару вказаним суб'єктом господарської діяльності;
- розширених реєстраційних карток (справ, паспортів) вказаного платника податків із зазначенням ідентифікаційних, реєстраційних та довідкових даних, зміни місцезнаходження (місця проживання), пов'язаною зі зміною адміністративного району, відомостей про посадових осіб, про засновників - фізичних та юридичних осіб, правонаступників, класифікаційних даних, видів діяльності, інформацію про імпортні та експортні операції, даних про відокремлені підрозділи, номери відкритих та закритих банківських рахунків із зазначенням назви і МФО банківських установ та дат відкриття і закриття рахунків, у тому числі у форматі IBAN, про банківські рахунки у цінних паперах, архівних даних про рахунки платників, відомостей щодо реєстрації в якості платників податку на додану вартість, дані з реєстру платників акцизного податку з історією змін;
- копій інтегрованих карток платників податків - вищевказаної юридичної особи щодо нарахованих і сплачених сум податку на додану вартість, податку на прибуток підприємства, акцизного податку, рентної плати за період з 01.01.2019 по 05.12.2024;
- податкових декларацій та інших звітних документів з квитанціями (податкових декларацій з податку на прибуток, податку на додану вартість, з рентної плати, плати за землю, розрахунків з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, з додатками до них);
- відомостей про об'єкти оподаткування платників податків або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (форма № 20-ОПП), з переліком пов'язаних осіб;
- інформації щодо стану розрахунків з бюджетами усіх рівнів;
- інформації та відомості щодо доходів, нарахованих/виплачених вищевказаною юридичною особою як податковими агентами із зазначенням ПІБ, дати народження, РНОКПП осіб, сум нарахованого/виплаченого доходу, нарахованого/утриманого податку, дат прийняття/звільнення, поквартально;
- відомостей щодо номерів телефонів, ІР-адрес, МАС-адрес, електронних поштових адрес та інших ідентифікаторів, з яких з 01.01.2019 по 05.12.2024 надсилалась податкова звітність та здійснювався доступ до електронних кабінетів платників податків вищевказаною юридичною особою, а також інформації стосовно інших суб'єктів господарювання, які з 01.01.2019 по 05.12.2024 здають (здавали) податкову звітність до органів ДПС з тих самих ІР-адрес та електронних поштових адрес вищевказаного підприємства;
- інформації щодо формування суми ліміту (сума податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки корегування до податкових накладних в ЄРПН);
- повідомлень вищевказаного підприємства про втрату документів та їх відновлення (в порядку ст. 44.5 ПК України), які подавались до контролюючих органів;
- відомостей щодо отримання електронних цифрових підписів уповноваженими особами підприємства, договорів про визнання електронних документів, заяв про приєднання до договорів про визнання електронних документів та інших документів, які подавались уповноваженими особами в період з 01.01.2019 по 05.12.2024 для подачі податкової звітності в електронному вигляді;
- відомостей про те, з якими прямо чи опосередковано пов'язаними суб'єктами господарювання було проведено фінансово-господарські операції у 2019-2024 році ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), згідно поданих ними звітів про контрольовані операції за 2019-2024 рік;
- відомостей про наявну у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) заборгованість по експортних операціях за період з 01.01.2019 по 05.12.2024;
- відомостей (за можливості, додатково у вигляді схеми), щодо ланцюга основних контрагентів (найбільше операцій, найбільша сума) та подальшої реалізації продукції ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) за період з 01.01.2019 по 05.12.2024;
- інформації щодо сум та підстав відшкодування ПДВ за період з 01.01.2019 по 05.12.2024 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) із копіями відповідних документів (актів перевірок тощо);
- відомостей про загальні суми сплачених податків ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) за період з 01.01.2019 по 05.12.2024 щорічно;
- наявні висновки аналітичних досліджень, складених фахівцями ІНФОРМАЦІЯ_18 та їх підпорядкованих регіональних структурних підрозділів, щодо вищевказаної юридичної особи;
- інших наявних документів стосовно вищевказаної юридичної особи, з отриманням можливості ознайомитися з оригіналами цих документів, зробити їх копії та отримати вказану інформацію в електронній формі на оптичному носії інформації у форматі, що забезпечує придатність для машинного зчитування та визначити строк дії ухвали два місяці.
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Ухвала виготовлена в двох примірниках: примірник № 1 - у матеріалах судового провадження; примірник № 2 та завірену копію ухвали надано слідчому.
Слідчий суддя ОСОБА_1