Постанова від 15.01.2025 по справі 620/9243/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 620/9243/24 Суддя (судді) першої інстанції: Баргаміна Н.М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2025 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Єгорової Н.М.,

суддів - Коротких А.Ю., Чаку Є.В.,

при секретарі - Олешко М.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства юстиції України на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У липні 2024 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства юстиції України, яким просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Міністерстві юстиції України від 08 лютого 2024 року №30 про відмову у наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Міністерства юстиції України повторно розглянути матеріали про визнання ОСОБА_1 учасником бойових дій.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2024 року адміністративний позов задоволено повністю.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати його та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи.

Апелянт звернув увагу суду на те, що на розгляд Комісії надано витяг з Журналу бойових дій Академії ДПтС (яка є закладом вищої освіти із специфічними умовами навчання), а не підрозділом військової частини, у зв'язку з чим Міністерством юстиції України надіслано ряд запитів до Військової частини НОМЕР_1 , Галузевого державного архіву Міністерства оборони України, Академії ДПтС, проте у зв'язку з відсутністю підтвердження фактів особистої участі позивача у складі військової частини у виконанні бойових завдань Комісією прийнято оскаржуване рішення.

Додатково зазначив про те, що у зв'язку з внесенням змін до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 повторний розгляд матеріалів стосовно позивача можливий у разі подачі Комісії нового пакету документів з урахуванням винесених змін.

У межах встановленого судом строку відзиву на апеляційну скаргу не надійшло.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з 13 вересня 2019 року по 21 квітня 2023 року проходив службу в Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького складу (а.с. 24).

Згідно з наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 24 лютого 2022 року №47 позивач з 24 лютого 2022 року зарахований до сил та засобів оборони міста Чернігова, на продовольче забезпечення зарахований при Військовій частині НОМЕР_2 (а.с. 30).

Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 04 квітня 2022 року №86 позивача виключено з сил та засобів оборони міста Чернігова з 04 квітня 2022 року (а.с. 31).

Згідно з наказом командувача оперативного угруповання військ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 19 квітня 2022 року №43 позивач з 04 квітня 2022 року прибув до складу сил та засобів оперативного угруповання військ " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", які залучаються та беруть безпосередню участь в оборонній операції для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації на території України, з метою виконання службових (бойових) завдань (а.с. 29).

Відповідно до копії довідки Оперативного угруповання військ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " від 08 листопада 2022 року №583/д/ОУВЧ позивач у період з 24 лютого 2022 року брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Чернігівській області, м. Чернігові. Підставою для видачі довідки слугували наказ командира Військової частини НОМЕР_1 від 24 лютого 2022 року №47, наказ командира Військової частини НОМЕР_1 від 04 квітня 2022 року №86, наказ командувача оперативного угрупування військ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 19 квітня 2022 року №43 (а.с. 28).

08 лютого 2024 року Комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Міністерстві юстиції України розглянуто матеріали щодо надання статусу учасника бойових дій особам начальницького складу Академії Державної пенітенціарної служби, зокрема позивачу, за результатами розгляду яких прийнято рішення №30, яким відмовлено позивачу у наданні статусу учасника бойових дій. Підставою для відмови зазначено абз. 2 та 3 п. 11 Положення про комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Міністерстві юстиції України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 18 грудня 2023 року №4324/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 грудня 2023 року за №2201/41257 (а.с. 74-76, 100).

Вважаючи протиправним рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Міністерстві юстиції України від 08 лютого 2024 року №30 позивач звернувся до суду з позовом.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що позивач у період з 24 лютого 2022 року брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України в Чернігівській області, що підтверджується відповідною довідкою Оперативного угруповання військ "Чернігів" від 08 листопада 2022 року №583/д/ОУВЧ, вказана довідка та накази, на підставі яких вона видана, є чинними, на час розгляду справи не скасовані, видані державними органами та в розумінні положень Порядку № 413 містять достатні докази про безпосередню участь позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Чернігівській області, м. Чернігові. Крім того у протоколі засідань комісії відсутні посилання щодо зауважень до поданих документів, не зазначено підстави неврахування наданих на розгляд Комісії документів.

Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строк дії якого продовжено станом на день розгляду справи.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року №3551-ХІІ учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Пунктом 19 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначено, що учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Відповідно до абз. 1 п. 2 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 (далі - Порядок №413 у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним, добровольцям Сил територіальної оборони) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Абзацом 1 та 9 п. 4 Порядку №413 закріплено, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України: для осіб, які отримали поранення, контузії, каліцтва (крім випадків необережного поводження із зброєю та ухилення від військової служби шляхом самокалічення або шляхом симуляції хвороби), - документи, зазначені в абзаці другому цього пункту, матеріали спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв.

Згідно з абз. 2 п. 4 Порядку №413 для осіб, які брали участь в антитерористичній операції, - витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Відповідно до п. 5 Порядку № 413, рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається: комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін'юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісі Генерального прокурора, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДФС (далі - комісії), - стосовно осіб, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку.

Пунктом 6 Порядку № 413 визначено, що Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав комісії повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.

Пунктом 2 Положення про комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Міністерстві юстиції України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 18 грудня 2023 року №4324/5 (далі - Положення), основними завданнями комісії є прийняття рішення про надання (позбавлення) статусу учасника бойових дій особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особам, звільненим зі служби, які набули право на отримання статусу учасника бойових дій під час проходження служби у Державній кримінально-виконавчій службі України.

Відповідно до абз. 2 та 3 п. 11 Положення комісія відмовляє в наданні статусу учасника бойових дій у разі: відсутності підстав, які підтверджуються документами, для надання особам, зазначеним у пункті 2 цього Положення, статусу учасника бойових дій; відсутності документів, що містять достатні підтвердні докази, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій.

Як вірно зазначено судом першої інстанції, оцінка документів Комісією має істотне значення для прийняття правильного рішення, а перелік документів, визначений абз. 1, 2 та 9 п. 4 Порядку № 413, допускає альтернативність і не зведений винятково до їхньої сукупності.

Так судом першої інстанції встановлено, що позивач у період з 24 лютого 2022 року брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України в Чернігівській області, що підтверджується відповідною довідкою Оперативного угруповання військ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " від 08 листопада 2022 року №583/д/ОУВЧ. Підставою для видачі довідки слугували наказ командира Військової частини НОМЕР_1 від 24 лютого 2022 року №47, наказ командира Військової частини НОМЕР_1 від 04 квітня 2022 року №86, наказ командувача оперативного угрупування військ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 19 квітня 2022 року №43 (а.с. 28).

Згідно з листом Пенітенціарної академії України від 27 березня 2024 року №3/686 полковник внутрішньої служби ОСОБА_1 у період з 27 березня 2022 року по 08 листопада 2022 року залучався до бойових виїздів на підставі наказів Академії ДПтС "Про організацію охорони і оборони об'єктів Академії ДПтС та виконання бойових наказів, розпоряджень та завдань вищестоящого штабу на період дії воєнного стану" за підписом ректора Академії ДПтС відповідно до бойових розпоряджень ОК "Північ" та ОВУ "Чернігів" (а.с. 22).

Крім того, Оперативне командування " ІНФОРМАЦІЯ_3 " листом від 10 лютого 2023 року №502/16/122 на лист голови Комісії Міністерства юстиції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України від 30 січня 2023 року №10733/14.8/-23 повідомило про те, що ОУВ "Чернігів 08 листопада 2022 року видало персональні довідки співробітникам Держаної пенітенціарної служби про їх участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, чим підтвердило факт безпосередньої участі кожної особи у обороні України, вищезазначені довідки встановленого зразка і є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій (а.с. 94-95).

Як вбачається зі змісту витягу з протоколу засідання комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Міністерстві юстиції України від 08 лютого 2024 року №5 з метою недопущення необґрунтованого прийняття рішення щодо надання комісією статусу учасника бойових дій особам начальницького складу Академії було надіслано запит до Військової частини НОМЕР_1 від 27 грудня 2022 року №123234/14.8/-22 та від 30 січня 2023 року №10733/14.8/-23 щодо надання витягів з журналу бойових дій оперативного угрупування військ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " та/або Військової частини НОМЕР_1 . Листом Військової частини НОМЕР_1 повідомлено про неможливість надання витягів з підсумкових бойових донесень або витягів із бойових розпоряджень у зв'язку з передачою вказаних документів для подальшого зберігання до Галузевого державного архіву Міністерства оборони України (далі ГДА МО України) та про встановлення грифу обмеження доступу "Таємно". Згідно довідок ГДА МО України угрупування виконували завдання в смузі відповідальності, поіменні списки військовослужбовців особового складу відсутні.

Враховуючи викладені в протоколі від 08 лютого 2024 року №5 обставини Комісія зазначила про ненадання документального підтвердження фактів особистої участі осіб начальницького складу академії у складі військової частини у виконанні бойових завдань.

Водночас довідка від 08 листопада 2022 року №583/д/ОУВЧ та накази, на підставі яких вона видана, є чинними, на час розгляду справи не скасовані, видані державними органами та в розумінні положень Порядку №413 містять достатні докази про безпосередню участь позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Чернігівській області, м. Чернігові.

Разом з тим, як вірно зазначено судом першої інстанції у протоколі засідань Комісії відсутні посилання щодо зауважень до поданих документів та не зазначено підстави неврахування наданих на розгляд Комісії документів.

Посилання апелянта лист Військової частини НОМЕР_1 від 11 січня 2023 року №502/16/22, яким повідомлено про неможливість надання витягів з підсумкових бойових донесень або витягів із бойових розпоряджень у зв'язку з передачею вказаних документів до Галузевого державного архіву Міністерства оборони України та те, що їм надано гриф обмеження доступу "Таємно" та на архівну довідку Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 21 вересня 2023 року №327/14.7/11-23/дск, у якій зазначено, що "угрупування виконували завдання в смузі відповідальності. Поіменні списки військовослужбовців особового складу відсутні", не можуть слугувати підставою для відмови в задоволені позовних вимог з огляду на наступне.

Пунктом 6 Порядку №413 встановлено, що комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав комісії повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.

Пунктом 9 Положення також передбачено, що комісія: розглядає в місячний строк подані керівниками Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, міжрегіональних управлінь з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, державних установ "Центр пробації" та "Генеральна дирекція Державної кримінально-виконавчої служби України" (далі - органи і установи) або особою самостійно документи, передбачені пунктом 10 цього Положення; заслуховує пояснення осіб, стосовно яких подані документи, свідків та представників органів державної влади, інших установ та організацій.

Отже, саме на комісії покладено обов'язок з вивчення документів, заслуховування пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та прийняття рішення щодо надання статусу учасника бойових дій, а за відсутністю підстав повернення їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.

Надсилання листів до Військової частини НОМЕР_1 та Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України не є достатнім та належним виконанням Комісією своїх повноважень для встановлення обставин, що потребують підтвердження.

Щодо посилання апелянта на висновки Шостого апеляційного адміністративного суду викладені у постанові від 06 листопада 2024 року у справі №620/4823/24 за позовом ОСОБА_2 до Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, то колегія судді зазначає наступне.

Так, Шостий апеляційний адміністративний суд у справі №620/4823/24 скасовуючи рішення суду першої інстанції про задоволення позовних дійшов висновку про те, що документального підтвердження фактів особистої безпосередньої участі позивача у виконанні бойових завдань відповідачу надано не було. Крім того, судом встановлено, що листом Академії державної пенітенціарної служби від 15 серпня 2023 року №7/109дск надано витяги з наказів, в яких міститься інформація щодо бойових чергувань на блок-постах та визначених об'єктах, спостережень на визначених ділянках, відомості щодо виконання бойових завдань відсутні.

Враховуючи, що в матеріалах даної справи відсутні докази щодо спростування особистої безпосередньої участі позивача у виконанні бойових завдань, зазначені обставини у витягу з протоколу засідання комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Міністерстві юстиції України від 08 лютого 2024 року №5 з посилання на відповідні докази не відображені, колегія суддів вважає помилковим доводи апелянта щодо ідентичності даних справ та наявності підстав для скасування рішення суду першої інстанції.

Крім іншого, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Приписи ст. 316 КАС України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.

Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Міністерства юстиції України залишити без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2024 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття.

Касаційна скарга на рішення суду апеляційної інстанції подається безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.

Головуючий суддя Н.М. Єгорова

Судді А.Ю. Коротких

Є.В. Чаку

Повний текст постанови складено "20" січня 2025 року.