Справа № 320/1786/23 Суддя (судді) першої інстанції: Колеснікова І.С.
20 січня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Епель О.В., Файдюка В.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Національного антикорупційного бюро України про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Національного антикорупційного бюро України в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у направленні документів для перерахунку пенсії до Пенсійного фонду України;
- зобов'язати відповідача направити комплекс документів для переоформлення та перерахунку раніше призначеної пенсії позивача (наказ про звільнення, довідками про грошове забезпечення за 2017-2022 роки, розрахунок вислуги та інші необхідні документи визначені законодавством) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2024 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представником відповідача було подано відзив на апеляційну скаргу, відповідно до якого зазначено, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, а тому відсутні підстави для його скасування.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
З огляду на викладене, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII з 06.08.2008 у розмірі 56% грошового забезпечення, як колишній військовослужбовець Державної прикордонної служби України.
Як вбачається з матеріалів справи, з 23.03.2016 по 11.08.2016 на підставі Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» від 14.10.2014 №1698-VІІ відповідно до пункту 5 статті 10 позивач проходив службу в Національному бюро України на посаді начальницького складу, старшого оперативного працівника.
Відповідно до витягу з наказу від 11.08.2016 №316-н/дск «Про звільнення ОСОБА_1 », згідно пунктів ст. 10, 11, 23 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» та Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 №117, звільнено майора Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_1 з посади старшого оперативного працівника Національного антикорупційного бюро України, у запас Збройних сил України, за пунктом 64 підпункту «а» (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, з 15.08.2016.
19.10.2021 було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення статусу Національного антикорупційного бюро України у відповідність з вимогами Конституції України», яким було внесено зміни до Закону №2262-ХІ1 в частині розповсюдження дії його норм на співробітників кадрів Національного антикорупційного бюро України.
ОСОБА_1 звернувся до Національного бюро із заявою від 29.01.2022 ( вх.№ Д-1666 від 14.02.2022), у якій просив підготувати та направити до ГУ ПФУ в Франківській області відповідний комплект документів для перерахунку його пенсїї.
Також просив надати йому наказ про звільнення з Національного бюро та довідку про грошову забезпечення за останньою посадою у Національному бюро.
До заяви додано наступні документи: 1) копію пенсійного посвідчення; 2) копію довідки Національного бюро від 23.05.2016 № 17-075/16280; 3) копію витягу з наказу начальника Львівського клінічного госпіталю ДПС України від 05.08.2008 № 155-ос; 4) копію розрахунку вислуги років ОСОБА_1 при звільненні з ДПС України.
Листом від 19.04.2022 вих. № 02-188/5976 Національне бюро, розглянувши заяву ОСОБА_1 від 29.01.2022, повідомило про те, що позивача було звільнено із служби у Національному бюро наказом від 11.08.2016 № 316-н/ДСК, натомість Закон 1810-ІХ, який поширив дію Закону № 2262-ХІІ на осіб начальницького складу Національного бюро, набрав чинності 10.11.2021, відтак не може бути застосований до працівників, звільнених до набрання ним чинності. Крім того, наголошено, що чинним законодавством не передбачено обов'язку Національного бюро направляти до органів Пенсійного фонду України документи, необхідні для перерахунку пенсії.
Водночас, Національним бюро надано ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення старшого оперативного працівника Національного бюро від 19.04.2022 | № 03-201 /5949 та витяг з наказу Директора Національного бюро від 11.08.2016 № 316, що не заперечується позивачем у тексті позовної заяви.
Позивач повторно звернувся до Національного бюро із заявою від 14.06.2022 ( вх. №Д-4363 від 27.06.2022), у якій просив підготувати та направити до ГУ ПФУ в о-Франківській області відповідний комплект документів до його пенсійної справи. Також просив внести зміни до наказу про його звільнення з Національного бюро з урахуванням пільгової вислуги та надати довідку про грошове забезпечення за останньою посадою у Національному бюро.
До заяви додав наступні документи: 1) копію пенсійного посвідчення: 2) копію виягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 38.2008 № 155-ос; 3) копію архівної довідки з розрахунком вислуги років ОСОБА_1 при звільненні з ДПС України; 4) копію архівної довідки про проходження строкової жби у період з 1989 по 1991 роки.
Листом від 13.07.2022 вих. № 02-188/11706 Національне бюро, розглянувши заяву ОСОБА_1 від 14.06.2022, повідомило про те, що позивача було звільнено із служби у локальному бюро наказом від 11.08.2016 № 316-н/ДСК, натомість Закон 1810-ІХ, який поширив дію Закону № 2262-ХІІ на осіб начальницького складу Національного бюро, набрав чинності 10.11.2021, відтак не міг бути застосований до працівників, звільнених до набрання ним чинності. Крім того, наголошено, що чинним законодавством не передбачено обов'язку Національного бюро направляти до органів Пенсійного фонду України документи, необхідні для перерахунку пенсії. Наголошено відсутності підстав для внесення змін до наказу від 11.08.2016 № 316-н/ДСК.
Не погоджуючись з вказаними діями відповідача, позивач звернувся за захистом своїх прав з відповідним позовом до суду.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон №2262-XII).
Відповідно до частини 1 статті 22 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро» держава забезпечує соціальний захист працівників Національного бюро відповідно до Конституції України, цього Закону та інших актів законодавства.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із частиною вісімнадцятою статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Питання перерахунку призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій унормовано статтею 63 цього Закону, частинами першою, другою якої встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
10.11.2021 набрав чинності Закон України від 19.10.2021 №1810-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення статусу Національного антикорупційного бюро України у відповідність з вимогами Конституції України», яким, серед іншого, було внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, згідно із якими частину 2 статті 2 після слів «до Національної поліції» доповнено словами «Національного антикорупційного бюро України».
Отже, на час виникнення спірних відносин у цій справі редакція частини 2 статті 2 Закону № 2262-ХІІ визначає, що пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Служби судової охорони, органів та підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.
В подальшому, Законом України від 19.10.2021 №1810-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення статусу Національного антикорупційного бюро України у відповідність з вимогами Конституції України», серед іншого, було внесено зміни до Закону № 2262-ХІІ, згідно із якими в абзаці 1 пункту "б" слова "у пунктах "б"-"д" замінено словами "у пунктах "б"-"д","з" , а після слів "Національній поліції" доповнено словами "на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України".
Згідно пункту «в» статті 17 Закону №2262-ХІІ (в редакції, Закону України від 19.10.2021 №1810-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення статусу Національного антикорупційного бюро України у відповідність з вимогами Конституції України») особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д» статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються час роботи в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Відтак, дія положень Закону №2262-ХІІ поширюється на осіб, які проходять службу на посадах начальницького складу Національного антикорупційного бюро України з 10.11.2021.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
З матеріалів справи слідує, що позивач з 05.08.2008 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ як колишній військовослужбовець Державної прикордонної служби України.
Відтак, відповідач в силу чинних норм законодавства не є уповноваженим органом щодо підготовки та направлення до органів Пенсійного Фонду України документів, що стосуються реалізації соціального захисту щодо ОСОБА_1 .
З урахуванням наведеного, відповідачем правомірно було відмовлено позивачу у направленні документів для перерахунку пенсії до Пенсійного фонду України.
Позовна вимога в частині зобов'язання відповідача направити комплекс документів для переоформлення та перерахунку раніше призначеної пенсії позивача (наказ про звільнення, довідками про грошове забезпечення за 2017-2022 роки, розрахунок вислуги та інші необхідні документи визначені законодавством) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області є похідною, а тому також не підлягає задоволенню.
Беручи до уваги вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення адміністративного позову.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Решта тверджень та посилань сторін судовою колегією апеляційного суду не приймається до уваги через їх неналежність до предмету позову або непідтвердженість матеріалами справи.
За правилами ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2024 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Є.І.Мєзєнцев
cуддя О.В.Епель
суддя В.В.Файдюк