Постанова від 20.01.2025 по справі 420/14536/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/14536/24

Перша інстанція: суддя Бездрабко О.І.,

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача - Турецької І. О.,

суддів - Градовського Ю. М., Шеметенко Л. П.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2024 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог.

У травні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просив:

- визнати протиправними ді, які виразились у відмові виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУ ПФУ в Одеській області ) довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.05.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 (далі - Постанова № 704) та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260 (далі - Порядок №260) із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704, із зазначенням розмірів додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби (65 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років); надбавки за роботу з таємними документами (10 % посадового окладу); премії (390 % посадового окладу), обрахованих з посадового окладу та окладу за військове звання визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 (2684,00 грн.);

- зобов'язати відповідача підготувати та подати до ГУ ПФУ в Одеській області довідку про розміри грошового забезпечення станом на 01.05.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», (далі - Закон №2011-XII) положень пункту 4 Постанови № 704 та Порядку № 260, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704, із зазначенням розмірів додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби (65 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років); надбавки за роботу з таємними документами (10 % посадового окладу); премії (390 % посадового окладу), обрахованих з посадового окладу та окладу за військове звання визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 (2684,00 грн.).

В обґрунтування заявлених позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію на підставі Закону № 2262-ХІІ.

За поясненнями позивача, він звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою, в якій просив підготувати та надати до територіального пенсійного органу довідку про розмір грошового забезпечення станом 01.05.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та положень Постанови № 704, з визначенням посадового окладу, окладу за військове звання та додаткових видів грошового забезпечення, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови №704 для проведення перерахунку пенсії, однак отримав відмову із посиланням на відсутність правових підстав для надання таких довідок.

Позивач вважає відмову у видачі довідки протиправною, оскільки через зростання розміру прожиткового мінімуму, відповідач має оформити довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії.

Мотивуючи позовні вимоги в частині визначення у довідці розмір надбавки за особливості проходження служби- 65% від суми посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними документами -10 % посадового окладу та премії у розмірі 390% позивач посилається на положення Постанови № 704, Порядок № 260 та рішення Міністра оборони України №2683/3, якими складові грошового забезпечення визначені саме у таких розмірах.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2024 року, ухваленим за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, позов ОСОБА_1 - задоволено частково.

Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо відмови у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії.

Зобов'язано відповідача підготувати i надати до ГУ ПФУ в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, відповідно до вимог статей 43 i 63 Закону №2262-ХІІ, положень Постанови №704 із визначенням посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.

В задоволенні іншої частини позовних вимог суд відмовив.

Вирішуючи спір по суті та частково задовольняючи позовні вимоги суд виходив з того, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно положень Постанови №704, відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт.

Водночас, суд визнав, що позовні вимоги щодо обов'язкового зазначення розмірів за особливості проходження служби (65 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років); надбавки за роботу з таємними документами (10 % посадового окладу); премії (390 % посадового окладу), не підлягають задоволенню, оскільки спір виник з приводу обов'язку відповідача видати оновлену довідку для перерахунку пенсії позивача, а не з приводу змісту такої довідки.

Як указав суд, відповідачем не було вчинено жодних дій щодо підготовки та направлення до ГУ ПФУ в Одеській області оновленої довідки, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача будуть порушені.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги та відзиву.

Вважаючи рішення суду першої інстанції таким, що ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального права, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення в частині відмови у позові та ухвалити нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.

В апеляційній скарзі скаржник зазначає, що суд першої інстанції під час ухвалення рішення не врахував, що розміри надбавки за особливості проходження служби - 65 %, надбавки за роботу з таємними документами -10 % та премії - 390 % були встановлені відповідним рішенням Міністра оборони України №2683/3 від 01.02.2023, прийнятим на підставі Постанови №704.

Як указує скаржник, надбавки та премії, встановлені відповідними рішеннями Міністра оборони України належать до додаткових видів грошового забезпечення, в розумінні частини 2 статті 9 Закону №2011-XII.

На переконання скаржника, оскільки зазначені розміри надбавки та премії були встановлені рішенням Міністра оборони України, в межах повноважень наданих урядовою постановою, такі розміри мають регулярний, щомісячний і загальний характер, та за правилами частини 3 статті 63 Закону України № 2262-ХІІ мають бути враховані під час перерахунку пенсії.

Також ОСОБА_1 акцентує увагу на тому, що Верховний Суд у постанові від 05.03.2024 у справі №380/19324/23, за наслідком розгляду спору у зразковій справі щодо визначення у довідці про розмір грошового забезпечення, виданих для перерахунку пенсії, розмірів додаткових видів грошового забезпечення, сформував правову позицію, згідно якої, суд в резолютивній частині рішення має указати, в якому розмірі (відсоткове значення) мають бути зазначені у довідках щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія.

Відповідач своїм процесуальним правом подання відзиву на апеляційну скаргу, не скористався.

Ураховуючи, що апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції, відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 КАС України, розглянув справу в порядку письмового провадження.

Фактичні обставини справи.

ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію, відповідно до Закону № 2262-ХІ.

У березні 2024 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.05.2023 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 та з обов'язковим зазначенням інформації про розміри додаткових видів грошового забезпечення, для проведення перерахунку пенсії.

У відповідь на вказану заяву ІНФОРМАЦІЯ_2 листом від 19.04.2024 повідомив позивачеві про відсутність правових підстав для видачі такої довідки, а також повідомив про те, що посадови оклади, оклади за військове звання військовослужбовців визначаються з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018.

Вважаючи протиправною відмову у видачі вказаної довідки, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Джерела правового регулювання (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та оцінка суду апеляційної інстанції доводів апеляції і висновків суду першої інстанції.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що наявні підстави для задоволення апеляції, з огляду на таке.

Зі змісту апеляційної скарги вбачається, що фактично скаржник не згодний із висновками суду першої інстанції в частині відмови у задоволені позовних вимог щодо обов'язку відповідача зазначити у довідці про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії відомості про розміри надбавки за особливості проходження служби 65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними документами -10 % та премії - 390% від посадового окладу.

Відповідно до частини 1 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Надаючи оцінку висновкам суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позовних вимог у вказаній вище частині, колегія суддів зазначає таке.

Так, відповідно до частини другої статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно частини 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постанова №704 затверджує тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Вказана постанова набрала чинності з 01.03.2018.

Пункт 2 цієї постанови установлює, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 1 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Згідно абзацу 4 підпункту 1 пункту 5 Постанови №704 надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу може призначатися у розмірі від 1% (мінімальний розмір) до 100% (максимальний розмір).

Встановлення такого діапазону між мінімальним та максимальним розміром надбавки за особливості проходження служби означає, що у будь-якому випадку вказана надбавка не може перевищувати 100%.

Постановою №704 також передбачено, що надбавка виплачується у порядку та умовах, визначених керівником державного органу, та залежить від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 затверджений Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок № 260), який визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.

Пункт 2 Порядку №260 передбачає, що грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.

До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; винагорода за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду); премія.

Положення пунктів 1, 2 розділу VI Порядку №260 встановлюють, що військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 % посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.

Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 %.

Пункт 5 Розділу VІ Порядку №260 передбачає, що виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу командира про встановлення цієї надбавки.

Згідно з пунктами 1, 2, 3 розділу ХVІ Порядку №260 командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.

Розмір щомісячної премії, але не менше 10 % посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

Аналізом наведених вище норм чинного законодавства, положень Постанови №704 та Порядку №260 слід констатувати, що Міністр оборони України встановлює мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби, який залежить від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та може визначатися від 1% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та не може перевищувати 65% його розміру (окладу).

З огляду на те, що фонд грошового забезпечення Міністерства оборони України визначається законом України про Державний бюджет України на певний рік та може змінюватися, то встановлення Міністром оборони України мінімального розміру надбавки за особливості проходження служби залежить від наявного фонду грошового забезпечення Міністерства оборони України.

Конкретні розміри виплати надбавки за особливості проходження служби певного військовослужбовця будуть залежати від складності та важливості виконуваних ним обов'язків, однак у будь-якому випадку не можуть бути меншими розміру, встановленого керівником державного органу на певний рік, однак і не перевищувати 100% посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Окрім цього, згідно Постанови №704 та Порядку №260 Міністр оборони України встановлює розмір щомісячної премії для відповідних категорій військовослужбовців, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби. Однак, такий розмір не може бути меншим аніж 10% посадового окладу.

Таким чином, саме Міністр оборони України встановлює мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, який у свою чергу є підставою для визначення спірних виплат позивачу.

Як мовилося вище, ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про видачу довідки про розміри грошового забезпечення станом на 01.05.2023 для перерахунку пенсії із визначенням розмірів таких складових, як надбавка за особливості проходження служби 65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними документами -10 % та премії - 390%, однак отримав відмову із посиланням на відсутність підстав для видачі такої довідки.

Суд першої інстанції, задовольняючи частково позов вважав вимоги щодо визначення конкретних розмірів указаних вище надбавок та премії передчасними, у зв'язку з чим відмовив в задоволенні цієї частини позовних вимог.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, згідно пункту 1.2 окремого доручення Міністра оборони України №2683/3 від 01.02.2023 у 2023 році військовослужбовцям надбавка за особливості проходження служби встановлена в розмірі 65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років.

Розмір щомісячної премії з 01.02.2023 за посадою старшого викладача вищого військового навчального закладу 3-4 рівнів акредитації (43 тарифний розряд) станом на 01.05.2023 згідно додатку 2 до цього доручення визначений у розмірі від 390% посадового окладу.

Колегія суддів враховує, що Верховний Суд, ухвалив рішення від 05.03.2024 у зразковій справі №380/19324/23, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024.

Як указав Верховний Суд спірні правовідносини стосуються правильності зазначення відповідачем у довідках про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, які відповідно до абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 мають зазначатись у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої відповідну особу було звільнено на пенсію.

У цій справі Суд сформував правовий висновок, згідно якого розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, відповідно до положень Постанови №704, Порядку №260 та рішення Міністра оборони України, мають бути визначені у довідках про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію.

Також суд указав, що з метою уникнення спорів через зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення невідповідного (зменшеного) відсоткового значення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, розглядаючи справи щодо визначення розміру посадового окладу і окладу за військовим званням відповідно до Постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, суд в резолютивній частині рішення має вказувати, у якому розмірі (відсоткове значення) мають бути зазначені у довідках щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія.

З огляду на наведене, колегія суддів вважає обґрунтованими доводи скаржника щодо помилковості висновків суду першої інстанції про передчасність заявлених вимог у цій частині.

Дослідивши матеріали даної справи, з огляду на її суб'єктний склад та підстави виникнення цього спору, враховуючи норми, якими врегульовано спірні відносини, та зважаючи на зміст заявлених вимог, колегія суддів доходить висновку, що дана справа відповідає вказаним ознакам типової справи, для якої зразковим є рішення у справі №380/19324/23.

Згідно частини 3 статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

При цьому, враховуючи наведені вище норми права, що регулюють спірні правовідносини та висновки Верховного Суду у зразковій справі, слід констатувати, що під час складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідач має застосовувати розміри надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії виключно на підставі Постанови №704, Порядку №260 та рішення Міністра оборони України, доведеного телеграмою Департаменту фінансів Міністерства оборони України.

Підсумовуючи наведене, колегія суддів погоджується із доводами скаржника про помилковість висновку суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позовних вимог в частині зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії розмірів таких складових, як надбавка за особливості проходження служби 65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними документами -10 % та премії - 390%.

В той же час, колегія суддів звертає увагу на те, що у межах даної справи інші складові грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії не були спірними, а відтак колегія суддів не вважає за необхідне зазначати конкретні розміри інших складових грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, тощо), правомірність формування яких не є предметом дослідження у даній справі.

З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 в указаній вище частині.

Таким чином, слід констатувати, що доводи апеляції ОСОБА_1 знайшли своє підтвердження під час апеляційного перегляду, а тому оскаржуване рішення у вказаній частині слід скасувати та прийняти нове - про задоволення позову у цій частині.

Водночас, з огляду на те, що у прохальній частині апеляційної скарги ОСОБА_1 просив скасувати рішення суду першої інстанції повністю, однак колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду в тій частині, в якій суд визнав право позивача на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, скаргу слід задовольнити частково.

Отже, як вважає суд апеляційної інстанції, наявні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення в частині, з прийняттям нового про задоволення позову у скасованій частині, зокрема, щодо зобов'язання відповідача зазначити у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.05.2023 надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 % посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами - 10 % та премії - 390% від посадового окладу.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

За змістом частини 1 статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині є, зокрема, неправильне застосування норм матеріального права.

На думку колегії суддів, суд першої інстанції, ухвалюючи оскаржуване рішення, неправильно розтлумачив законодавство, що регулює спірні правовідносини, що призвело до неправильного вирішення справи.

Стаття 328 КАС України встановлює право учасників справи, а також осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки на касаційне оскарження рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.

Водночас пункт 2 частини 5 вказаної статті встановлює, що не підлягають касаційному оскарженню, у тому числі судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовної практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Отже, враховуючи, що судом апеляційної інстанції постановлено рішення у справі розглянутої за правилами спрощеного позовного провадження, відсутні підстави для його оскарження в касаційному порядку.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат, відповідно до вимог статті 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 322, 325, 328 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2024 року - скасувати в частині відмови у задоволенні вимог щодо зобов'язання відповідача зазначити у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії надбавки за особливості проходження служби 65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними документами -10 % та премії - 390%.

Ухвалити у скасованій частині нову постанову, якою позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 підготувати i надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.05.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, із обов'язковим зазначенням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, надбавки за особливості проходження служби 65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами - 10 % та премії - 390% від посадового окладу, для проведення перерахунку пенсії.

В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2024 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку до Верховного Суду не підлягає, за винятком випадків, перелічених у пункті 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Доповідач - суддя І. О. Турецька

суддя Ю. М. Градовський

суддя Л. П. Шеметенко

Повне судове рішення складено 20.01.2025.