20 січня 2025 року справа №200/7031/24
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Компанієць І.Д., суддів: Гайдара А.В., Сіваченка І.В.,
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 листопада 2024 року у справі № 200/7031/24 (головуючий І інстанції Крилова М.М.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області № 1237414140- 2024-3 від 03.10.2024 “Про призначення пільги на оплату житлово-комунальних послуг/придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» в частині визначення ОСОБА_2 розміру площі на яку призначається пільга 52,5 квадратних метрів та розміру пільги - 2771,07 грн;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України у Київській області прийняти рішення про призначення і виплату з 01.09.2024 ОСОБА_2 пільги на оплату житлово-комунальних послуг із розрахунку площі на яку призначається пільга в розмірі 105 квадратних метри (по 42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю) відповідно до вимог абз.2 підпункту 2 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 409 “Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування».
В обґрунтування позову зазначив, що рішенням відповідача позивачу призначено пільну з 01.09.2024 по 31.12.2024 у розмірі 2771,07 грн із розрахунку площі, на яку призначається пільга - 52,5 квадратних метри (21 кв. метр опалювальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю).
Рішення є протиправним в частині визначення розміру площі, на яку призначається пільга та розміру пільги, оскільки на позивача, як на сім'ю ветерана війни, яка складається з двох непрацездатних осіб повинна поширюватись норма на опалювальну площу яка становить 42 кв. метри опалювальної площі на одну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв. метр на сім'ю.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14 листопада 2024 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області № 1237414140-2024-3 від 03.10.2024 “Про призначення пільги на оплату житлово-комунальних послуг/придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» в частині визначення ОСОБА_2 розміру площі на яку призначається пільга 52,5 квадратних метрів та розміру пільги - 2771,07 грн.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України у Київській області прийняти рішення про призначення і виплату з 01.09.2024 ОСОБА_2 пільги на оплату житлово-комунальних послуг із розрахунку площі на яку призначається пільга в розмірі 105 квадратних метри (по 42 кв. метрів на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю та в межах загальної площі житлового приміщення (будинку) згідно з нормами користування (споживання)) відповідно до вимог абз. 3 п. 5 ч. 1 статті 13 Закону № 3551-XII “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та абз.2 підпункту 2 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 409 “Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування».
Не погодившись з судовим рішенням відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Обґрунтування апеляційної скарги.
Відповідно до ЗУ «про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання - це внесення за заявою, поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання особи, а декларування місця проживання - це повідомлення особою органу реєстрації адреси свого проживання шляхом надання декларації про місце проживання в електронній формі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг з подальшим внесенням такої інформації до реєстру територіальної громади.
Враховуючи, що законодавством не передбачено іншого способу підтвердження фактичного місця проживання особи за певною адресою, окрім реєстрації або декларування місця проживання, нарахування знижки плати за користування газом для опалення житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі наразі підстави відсутні.
Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров'я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.
Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, однак суд першої інстанції листом повідомив, що всі документи у цій справі сформовано в електронному вигляді та експортовано в КП “Діловодство спеціалізованого суду».
Верховний Суд листом від 19.08.2022 № 2097/0/2-22 на лист вх. № 1730/0/1-22 щодо надання Науково-консультативною радою при Верховному Суді висновку з питань, пов'язаних з електронним адміністративним судочинством повідомив, що підстав для звернення до НКР щодо надання вченими-членами НКР наукових висновків немає. Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).
Відповідно до листів Державної судової адміністрації України від 01.08.2018 № 15-14040/18, від 13.09.2018 № 15-17388/18 судами забезпечено сканування та експортування в підсистему “Електронний суд» матеріалів всіх судових справ, як перебували в провадженні суддів станом на 01.08.2018. Тобто вказана підсистема містить усі матеріали судової справи.
Отже, враховуючи зазначені листи, апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі “Електронний суд».
Відповідно до п.3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.
Фактичні обставини справи.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 виданий Артемівським МВ УМВС України в Донецькій області 26 червня 2002 року.
Має статус внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 30.09.2024 № 3247-5003472078 виданою Яготинським відділом соціального захисту населення Управління соціальної та ветеранської політики Бориспільської районної державної адміністрації у Київській області, адреса фактичного проживання: АДРЕСА_1 .
Позивач є особою з інвалідністю 2 групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 11.04.2023.
Згідно з свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 ОСОБА_2 перебуває у шлюбі з ОСОБА_3
30.09.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, яке знаходиться в місті Яготині Бориспільського району Київської області з заявою та пакетом документів про надання пільги на оплату житлово-комунальних послуг/придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Рішенням Головного управління ПФУ у Київській області № 1237414140- 2024-3 від 03.10.2024 ОСОБА_1 призначено пільги на оплату житлово-комунальних послуг / придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива з 01.09.2024 по 31.12.2054 у розмірі 2 772,07. Опалювальна площа становить - 91,4, площа на яку призначається пільга - 52,5.
Не погодившись з рішенням відповідача в частині визначення розміру площі, на яку призначається пільга та розміру пільги, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що на сім'ю ветерана війни, яка складається з двох непрацездатних осіб повинна поширюватись норма на опалювальну площу яка становить 42 кв. метрів опалювальної площі на одну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв. метр на сім'ю, яка передбачена абз. 3 п. 5 ч. 1 статті 13 Закону № 3551-XII та абз.2 підпункту 2 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року № 409 “Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування».
Оцінка суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відносини з приводу соціального захисту ветеранів війни, як особливої окремої категорії громадян, врегульовані приписами Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі також Закон № 3551).
Пунктом 5 частини першої статті 13 Закону № 3551 встановлено, що особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам надаються такі пільги, як 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.
Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 100-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю).
Згідно з пунктом 28 частини першої статті 13 Закону № 3551 пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені пунктами 4-6 цієї статті, надаються особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей, які проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього.
Площа житла, на яку нараховується 100-процентна знижка плати, передбачена пунктами 4 і 5 частини першої цієї статті, визначається в максимально можливому розмірі в межах загальної площі житлового приміщення (будинку) згідно з нормами користування (споживання), встановленими цими пунктами, незалежно від наявності в складі сім'ї осіб, які не мають права на знижку плати. Якщо в складі сім'ї є особи, які мають право на знижку плати в розмірі, меншому ніж 100 процентів, спочатку обчислюється в максимально можливому розмірі 100-процентна відповідна знижка плати.
Відповідно до абзацу третього статті 1 Закону України від 05.10.2000 № 2017-III “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі також - Закон № 2017) державні соціальні гарантії - встановлені законами мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, встановлені законами пільги, розміри інших видів соціальних виплат, встановлені законами та іншими нормативно-правовими актами, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму;
Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо надання гарантованих обсягів, зокрема, житлово-комунального обслуговування.
Пільги зі сплати за користування житлом та комунальними послугами, передбачена статтею 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», є державною соціальною гарантією для відповідної категорії осіб, тому є обґрунтованим використання для нарахування пільг норм споживання житлово-комунальних послуг, визначених пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 “Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (далі - Постанова № 409).
Пунктом 2 Постанови № 409 встановлена соціальна норма житла, в межах якої держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком для:
1) оплати житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; витрат на управління багатоквартирним будинком - 21 кв. метр загальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю;
2) оплати комунальних послуг - послуг з постачання теплової енергії для потреб централізованого або автономного опалення, з постачання та розподілу природного газу або постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалювальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.
Для сімей ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань, що складаються лише з непрацездатних осіб (статті 12, 13, 14 і 15 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та статті 6-1, 6-2, 6-3, 6-4 Закону України “Про жертви нацистських переслідувань»), у разі використання природного газу для індивідуального опалення зазначена норма становить 42 кв. метрів опалювальної площі на одну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв. метр на сім'ю.
Як свідчать матеріали справи позивач є інвалідом війни ІІ групи і має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.
Позивач перебуває у шлюбі з ОСОБА_3 , яка є інвалідом ІІІ групи, що підтверджується довідкою МСЕК серії 12 ААБ №399931.
ОСОБА_1 і ОСОБА_3 мають статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується відповідними довідками виданими Яготинським відділом соціального захисту населення Управління соціальної та ветеранської політики Бориспільської районної державної адміністрації у Київській області № 3247-5003472078 від 30.09.2024 та № 3247-5003472097 від 30.09.2024, адреса фактичного проживання: АДРЕСА_1 .
На підставі пункту 1 частини другої статті 3 Сімейного кодексу України, сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Згідно з абзацом 2 резолютивної частини рішення Конституційного суду України № 5-рп/99 від 03.06.1999 (справа про офіційне тлумачення терміна “член сім'ї»), до кола членів сім'ї військовослужбовця, працівника міліції, особового складу державної пожежної охорони належать його (її) дружина (чоловік), їхні діти і батьки.
Відповідно до частини третьої статті 75 Сімейного кодексу України непрацездатним вважається той із подружжя, який досяг пенсійного віку, установленого законом, або є особою з інвалідністю I, II чи III групи.
Отже, сім'я позивача складається з двох непрацездатних осіб: ОСОБА_1 (інвалід внаслідок війни ІІ групи) та ОСОБА_3 (особа з інвалідністю ІІІ групи).
Спірним рішенням відповідача від № 1237414140-2024-3 від 03.10.2024 позивачу призначено пільгу з 01.09.2024 у розмірі 2771,07 грн із розрахунку площі, на яку призначається пільга - 52,5 квадратних метрів, тобто 21 кв. метр опалювальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.
Проте, на сім'ю ветерана війни, яка складається з двох непрацездатних осіб повинна поширюватись норма на опалювальну площу яка становить 42 кв. метрів опалювальної площі на одну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв. метр на сім'ю, яка передбачена абз. 3 п. 5 ч. 1 статті 13 Закону № 3551-XII та абз.2 підпункту 2 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року № 409 “Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування».
Таким чином, площа, на яку призначається пільга повинна становити 105 кв метри (в межах загальної площі житлового приміщення (будинку) згідно з нормами користування (споживання)).
З огляду на вищевикладене рішення відповідача є протиправним, тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку про його скасування та зобов'язав пенсійний орган призначити позивачу з 01.09.2024 пільги на оплату житлово-комунальних послуг із розрахунку площі на яку призначається пільга в розмірі 105 квадратних метри ((по 42 кв. метрів на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю та в межах загальної площі житлового приміщення (будинку) згідно з нормами користування (споживання)) відповідно до вимог абз. 3 п. 5 ч. 1 статті 13 Закону № 3551-XII “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та абз. 2 підпункту 2 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 409 “Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування».
Є безпідставними доводи апелянта, що позивачем не підтверджено місце фактичного проживання належним чином - реєстрацією або декларуванням, оскільки фактичне місце проживання позивача підтверджено довідками виданими Яготинським відділом соціального захисту населення Управління соціальної та ветеранської політики Бориспільської районної державної адміністрації у Київській області № 3247-5003472078 від 30.09.2024 та № 3247-5003472097 від 30.09.2024.
Крім того, пунктом 28 частини першої статті 13 Закону № 3551 передбачено надання пільг щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачених пунктами 4-6 цієї статті, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей, які проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього.
За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення адміністративного позову.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Оскільки судове рішення в межах доводів апеляційної скарги є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для її задоволення та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Як визначено пунктами 3 та 8 частини шостої статі 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, а також типові справи.
Згідно з пунктом 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Таким чином зазначена справа відноситься до справ незначної складності, тому судове рішення за наслідками апеляційного розгляду в цій справі касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 листопада 2024 року у справі № 200/7031/24 - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 листопада 2024 року у справі № 200/7031/24 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 20 січня 2025 року є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених ст. 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 20 січня 2025 року.
Головуючий суддя І.Д. Компанієць
Судді А.В. Гайдар
І.В. Сіваченко