Ухвала від 20.01.2025 по справі 620/3193/24

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

20 січня 2025 року Чернігів Справа № 620/3193/24

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку письмового провадження звіт про виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду з заявою про встановлення контролю за виконанням рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.05.2024 у справі №620/3193/24, яка обґрунтована тим, що на виконання рішення суду боржником видано позивачу довідку, в якій складові грошового забезпечення розраховані додаткові види грошового забезпечення виходячи із розміру прожиткового мінімуму станом на 01.01.2018.

За результатами розгляду заяви, судом винесено ухвалу від 12.09.2024, якою зобов'язано Департамент з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України надати суду звіт про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.05.2024 у справі №620/3193/24, у місячний строк з дня набрання чинності цією ухвалою.

На виконання ухвали від 02.10.2024 відповідачем подано звіт про виконання рішення суду від 08.05.2024 у справі №620/3193/24, в якому відповідач зазначає, що Департаментом видано ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії за посадою старший по корпусу відділу режиму і охорони Чернігівського слідчого ізолятора (№ 31) Управління Державного Департаменту України з питань виконання покарань в Чернігівській області. У довідці зазначено відсоток надбавки за особливості проходження служби - 43,7%, премії - 130,4% та надбавку за вислугу років - 40%. З метою виконання рішень судових інстанцій щодо надання довідок особам, яким призначена пенсія відповідно до Закону № 2262-ХІІ, листом Міністерства юстиції України від 06.03.2023 № 27024/16.3.2/32-23 доведено інформацію щодо середнього розміру (у відсотках) надбавки за особливості проходження служби та премії осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які встановлені виходячи з розмірів посадових окладів та окладів за спеціальним званням, розрахованих з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 (1 762 гривні), та фактично виплачені за січень 2020, 2021 та 2022 року (копія листа додається).

Вважає, що Департаментом виконано рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.05.2024 у справі № 620/3193/24..

В той же час, позивачем подано заяву про встановлення відповідачу нового строку для подання до суду звіту про виконання рішення суду від 08.05.2024 у справі №620/3193/24, яке мотивоване тим, що у довідці основні складові грошового забезпечення розраховані із грошового забезпечення за посадою із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023, а додаткові з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2018 (1762,00 грн.), з урахуванням листа Міністерства юстиції України від 11.05.2023 №58665/16.3.2/32-23.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

В частині першій статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

За змістом статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.

Відповідно до частин другої та третьої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно із статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.05.2024 у справі №620/3193/24 зобов'язано відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14, до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.02.2023 відповідно.

Тобто, довідка про розмір грошового забезпечення, видана на виконання рішення суду у даній справі має бути складена у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а посадовий оклад і оклад за військовим званням має бути визначений шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2018 №925/5 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України (далі - Порядок).

Відповідно до розділу ІІ Порядку посадовий оклад (тарифний розряд) особам рядового і начальницького складу встановлюється залежно від займаної штатної посади відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 13.03.2018 №685/5 «Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.03.2018 за №289/31741 (далі - Наказ №685/5).

Особам рядового і начальницького складу встановлюється оклад за спеціальним званням у розмірі, визначеному додатком 14 до Постанови №704 (з урахуванням пункту 4 Постанови №704), крім курсантів навчальних закладів Державної кримінально-виконавчої служби України, прийнятих iз числа цивільних осіб. Оклад за спеціальним званням виплачується особам рядового і начальницького складу в порядку, встановленому пунктом 10 розділу І цього Порядку.

Особам рядового і начальницького складу (крім курсантів навчальних закладів Державної кримінально-виконавчої служби України, зарахованих на навчання з числа цивільних осіб) виплачується надбавка за вислугу років у розмірах, визначених додатком 16 до Постанови №704, із дня виникнення права на її отримання.

Пунктом 5 Порядку унормовано питання нарахування та виплати надбавки за особливості проходження служби.

Особам рядового і начальницького складу за рішенням керівника органу чи установи в межах кошторисних призначень встановлюється надбавка за особливості проходження служби у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Розмір надбавки за особливості проходження служби визначається залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків особою рядового або начальницького складу за посадою. У разі несвоєчасного або неякісного виконання завдань надбавка скасовується або розмір її зменшується у порядку, визначеному у пункті 5 цієї глави. Розмір надбавки, визначеної пунктом 1 цієї глави, встановлюється особам рядового і начальницького складу індивідуально наказом органу або установи на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу, а начальникам цих органів або установ - згідно із пунктом 24 розділу I цього Порядку.

Також, відповідно до п.13 Порядку керівники органів і установ мають право преміювати осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється згідно з положенням про преміювання, що затверджується в кожному органі та установі, в межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менше ніж 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення з урахуванням фактичних обсягів фінансування, затверджених для бюджетних установ у кошторисах, а також фінансових можливостей підприємств установ виконання покарань.

Тобто, при визначенні додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби та премії) мають бути враховані посадовий оклад і оклад за військовим званням, визначений шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14, до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання рішення суду відповідачем видано довідку від 22.05.2024 №9/3-1795, в якій розмір посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, визначено виходячи з прожиткового мінімуму станом на 01.01.2023, а інші складові грошового забезпечення, а саме: надбавку за особливості проходження служби та премію визначено виходячи з із розміру 1762,00 грн, про що зазначено в самій довідці.

Суд наголошує, що розмір додаткових видів грошового забезпечення, а саме надбавки за особливості проходження служби та премії мають визначатися виходячи з положень Порядку виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, а не з урахуванням листа Міністерства юстиції України від 11.05.2023 виходячи з розміру прожиткового мінімуму станом на 01.01.2018 у розмірі 1762,00 грн.

А отже, наданий звіт про виконання рішення суду від 08.05.2024 у справі №620/3193/24 не підтверджує виконання рішення суду в повному обсязі.

Частиною 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Враховуючи наведене, та зважаючи на те, що відповідач всупереч вимог статті 129-1 Конституції України, статей 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, не виконав рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.05.2024 у справі №620/3193/24, яке набрало законної сили, суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення нового строку для надання звіту про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду, що є достатньою мірою контролю за виконанням рішення суду на даному етапі його виконання.

Керуючись статтями 14, 241, 248, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України у прийнятті звіту про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.05.2024 у справі №620/3193/24.

Встановити Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України місячний строк для подання до суду звіту про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.05.2024 у справі №620/3193/24, з дня набрання чинності цією ухвалою.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання та може бути оскаржена в порядку, встановленому ст. 294-297 КАС України.

Суддя Л.О. Житняк