20 січня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/2376/24-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови,-
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
В поданому до суду адміністративному позові, з урахуванням уточнених позовних вимог, позивач просить суд винести рішення, яким визнати протиправною та скасувати постанову від 19.04.2024 року Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо визначення придатним до військової служби військовозобов'язаного старшого лейтенанта запасу ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувана постанова була винесена передчасно, оскільки 06.01.2024 р. під час проходження ВЛК позивачу видані направлення для стаціонарного обстеження, акти дослідження яких складені 23.04.2024 р. та 03.05.2024 р. Позивач вказує, що оскаржуване рішення було прийнято 19.04.2024 р. без врахування вказаних актів, що є порушенням Положення №402.
Відповідач не подав до суду відзив на позов. Водночас, відповідачем було подано клопотання про закриття провадження по справі, у зв'язку із тим, що оскаржувана постанова направлена для перегляду ВЛК вищого рівня, про що повідомлено позивача, що на думку відповідача свідчить про відсутність предмета спору.
Рух справи у суді
Судом відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи.
26.06.2024 р. до суду надійшло клопотання представника відповідача про закриття провадження по справі на підставі п.1 ч. 1 ст. 238 КАС України.
Ухвалою суду від 04.07.2024 р. відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження в адміністративній справі.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
09.01.2024 р. відповідачем видані позивачу направлення №50 для стаціонарного обстеження в лікувальний заклад. (а.с. 3-4)
Згідно копії інформації з реєстру Оберіг вказано дату проходження позивачем ВЛК 19.04.2024 р., та визначено позивача придатним до військової служби. (а.с. 2).
Матеріали справи містять довідку ВЛК №2855/24 від 19.04.2024 р., в якій визначено позивача придатним до військової служби. (а.с. 23).
На підставі направлень від 09.01.2024 р. ОКНП «Чернівецький обласний клінічний кардіологічний центр» складно 23.04.2024 р. та 03.05.2024 р. акти дослідження стану здоров'я позивача №486 та №2007. (а.с. 7-8)
20.05.2024 р. позивач звертався до відповідача із вимогою скасувати постанову ВЛК від 19.04.2024 р., у зв'язку із її передчасністю. (а.с. 9).
25.06.2024 р. відповідачем складено направлення не медичний огляд позивача. (а.с. 24).
Крім того, матеріали справи містять лист відповідача від 25.06.2024 р. №4984 із повідомлення позивача про направлення постанови ВЛК для переогляду до ВЛК вищого рівня та вказано про необхідність особистого прибуття 01.07.2024 за адресою АДРЕСА_1 . (а.с. 25).
Мотивувальна частина
Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб'єктом владних повноважень при прийняття оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.
Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України "Про військову службу і військовий обов'язок" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).
За змістом ч. 1 та ч. 2 ст. 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Згідно з ч. 9 ст. 1 Закону №2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
У відповідності до абз. 3 ч. 10 статті 1 Закону №2232-XII встановлено, що громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України.
Відповідно до ст.70 Основ законодавства України про охорону здоров'я військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Порядок організації та проведення військово-лікарської експертизи встановлюється Кабінетом Міністрів України.
З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №420).
Відповідно до п. 1.2 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ; встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.
Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Відповідно до пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402 постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.
Постанова ВЛК ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби, прийнята в облікових цілях в мирний час, дійсна протягом п'яти років з дня закінчення медичного огляду.
Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.
Якщо в стані здоров'я військовозобов'язаного, за його зверненням або висновками лікарів закладу охорони здоров'я виникли зміни, то за направленням керівника ТЦК та СП проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.
Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення) у трьох примірниках.
Копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається особі, яка пройшла медичний огляд.
Відповідно до п. 3.11 глави 3 розділу ІІ Положення №402 у разі коли лікарям ВЛК ТЦК та СП важко остаточно визначити стан здоров'я військовозобов'язаного, він направляється лікарем - членом ВЛК на амбулаторне або стаціонарне обстеження з подальшим оглядом ВЛК ТЦК та СП, з унесенням відповідного запису про направлення до ЕСОЗ. Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров'я (додаток 10), який підписується керівником закладу охорони здоров'я (установи). Акт подається до ВЛК ТЦК та СП на розгляд. Якщо обстеження проводилось у закладі охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.
19.04.2024 р. Військово - лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 складено довідку військово-лікарської комісії відносно проведення медичного огляду позивача, в якій визнано його придатним для проходження військової служби.
Попри вказане, 09.01.2024 р. відповідачем видані позивачу направлення №50 для стаціонарного обстеження в лікувальний заклад. На підставі вказаних направлень ОКНП «Чернівецький обласний клінічний кардіологічний центр» складно 23.04.2024 р. та 03.05.2024 р. акти дослідження стану здоров'я позивача №486 та №2007.
Суд зазначає, що законодавством регламентовано чітку процедуру проведення медичного огляду військовозобов'язаних. При цьому, медичний огляд військовозобов'язаного повинен здійснюватися за методом індивідуальної оцінки придатності його до військової служби, тобто з урахуванням усіх медичних показників щодо стану здоров'я особи.
Таким чином, суд встановив, що відповідачем, в порушення п. 3.11 глави 3 розділу ІІ Положення №402 прийнято довідку із висновком про придатність для проходження військової служби за відсутності достатніх доказів остаточного визначення стану здоров'я військовозобов'язаного, оскільки акти ОКНП «Чернівецький обласний клінічний кардіологічний центр» №486 та №2007 складно вже після прийняття відповідачем рішення про придатність позивача для проходження військової служби та не були враховані відповідачем під час прийняття оскаржуваного рішення.
Суд звертає увагу, що відповідачем не обґрунтовано правомірність дій щодо неповного проведеного обстеження позивача та не доведено з урахуванням яких факторів зроблено висновок про придатність позивача до військової служби.
Під час розгляду даної справи встановлено допущені з боку відповідача порушення вимог чинного законодавства, які стосувались порушення процедури проведення медичного огляду та передчасності висновків про придатність позивача до військової служби, а тому суд вважає, що постанова Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 про ступінь придатності позивача до військової служби, оформлена довідкою від 19.04.2024 року, є протиправною та підлягає скасуванню.
Решта доводів сторін не спростовують висновків суду щодо протиправності оскаржуваного рішення.
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За результатами розгляду справи відповідачем не доведено правомірність прийнятої постанови, а тому позов підлягає задоволенню у визначений позивачем спосіб.
Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову. Суд звертає увагу, що відповідачем не подано у встановлений строк відзив на позов без поважних причин, а доводи щодо відсутності предмету спору було спростовано в ухвалі суду від 04.07.2024 р. Таким чином, суд розцінює такі дії (бездіяльність) відповідача як визнання позову.
Судові витрати
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв'язку із задоволенням позову, суд стягує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 139, 241, 250, 257 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову від 19.04.2024 року Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо визначення придатним до військової служби військовозобов'язаного старшого лейтенанта запасу ОСОБА_1 .
3. Стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 1211,20 грн згідно квитанції від 01.06.2024 року.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Повне найменування учасників процесу:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач: Військово - лікарська комісія ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
Суддя Т.М. Брезіна