за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень
20 січня 2025 р. Р і в н е №460/24590/22
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді С.А. Борискін розглянувши в порядку письмового провадження звіт Львівської міської ради про виконання рішення суду від 05.10.2023 у адміністративній справі за позовом
ОСОБА_1
до Львівської обласної державної адміністрації, Львівської міської ради ; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області
про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду,
У провадженні суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради та Львівської обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області про зобов'язання вчинення дій.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 05.10.2023, що набрало законної сили 16.11.2023, позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Львівської міської ради щодо незабезпечення ОСОБА_1 та членів його сім'ї, в загальній кількості 9 осіб, жилими приміщеннями відповідно до вимог Житлового кодексу України та Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язано Львівську міську раду забезпечити ОСОБА_1 та членів його сім'ї, в загальній кількості 9 осіб, жилими приміщеннями відповідно до вимог Житлового кодексу України та Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язано Львівську обласну держадмiнiстрацію перерахувати кошти в сумі 4021748,50 грн. на рахунок Львівської міської ради на закупівлю жилих приміщень ОСОБА_1 та членам його сім'ї в загальній кількості 9 осіб.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
29.11.2023 судом видано виконавчі листи у справі №460/24590/22.
08.12.2023 відкрито виконавче провадження №73535041 щодо зобов'язання Львівської міської ради забезпечити ОСОБА_1 та членів його сім'ї, в загальній кількості 9 осіб, жилими приміщеннями відповідно до вимог Житлового кодексу України та Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи".
Ухвалою суду від 12.01.2024 заяву відповідача (боржника, виконавця) - Львівської обласної державної адміністрації, про зміну порядку і способу виконання рішення суду задоволено.
Змінено порядок і спосіб виконання рішення суду від 05.10.2023 у справі №460/24590/22, шляхом зобов'язання здійснення перерахунку коштів Львівською обласною державною адміністрацією в сумі 4 021 748,50 грн. на закупівлю жилих приміщень ОСОБА_1 та членам його сім'ї, в загальній кількості 9 осіб, на рахунок департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради.
29.11.2024 ОСОБА_1 подав до суду заяву в порядку ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій просив винести судове рішення про встановлення судового контролю, шляхом зобов'язання відповідача (не на користь якого ухвалено судове рішення), Львівську міську раду забезпечити ОСОБА_1 та членів його сім'ї, в загальній кількості 9 осіб, жилими приміщеннями відповідно до Житлового кодексу України та Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи", а саме: виконати судове рішення та встановити Львівській міській раді місячний термін для подання звіту про виконання судового рішення по справі №460/24590/22, а в разі невиконання судового рішення накласти штраф в розмірі визначеному законодавством.
Ухвалою суду від 09.12.2024 зобов'язано Львівську міську раду подати звіт про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 05.10.2023 року у справі №460/24590/22 упродовж тридцяти днів з дня отримання копії ухвали.
На адресу суду надійшов звіт Львівської міської ради про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 05.10.2023 у справі № 460/24590/22, відповідно до якого Львівською міською радою та департаментом житлового господарства та інфраструктури вживаються усі можливі заходи для виконання рішення. Однак, наявні обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 382, ч. 1 ст. 382-2, ч. 1, 2 ст. 382-3 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Згідно з ч.2 ст.14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до вимог ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
У Рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина «судового процесу» для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Оцінюючи наданий відповідачем звіт від 13.01.2025, суд зазначає, що відповідачем не виконано рішення суду від 05.10.2023 в повному обсязі.
Судом встановлено, що з метою виконання рішення суду від 05.10.2023 Львівською обласною державною адміністрацією у 2023 році на рахунок департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради перераховано кошти в сумі 402174,50 грн із цільовим призначенням: для закупівлі жилих приміщень для сімї ОСОБА_1 .
В подальшому, юридичним департаментом Львівської міської ради 25.10.2024 скеровано листа №2901 до ПП "ЕКСПЕРТ-ТУР-ПРОЕКТ", щодо визначеності вартості 1 кв.м. житла.
29.10.2024 ПП "ЕКСПЕРТ-ТУР-ПРОЕКТ" надано відповідь №69/10, з якої вбачається, що вартість 1 кв.м. житла у різних районах Львова може становити від 1000 у.о до 2500 у.о, виходячи з технічних характеристик та властивостей об'єктів нерухомості.
В той же час, директором департаменту житлового господарства та інфраструктури 14.03.2024 видано наказ №102 "Про утворення конкурсного комітету для визначення переможців конкурсу "Придбання житла для сім'ї ОСОБА_1 на виконання рішення суду", яким утворено конкурсний комітет для визначення переможців конкурсу .
Оголошення про проведення конкурсу на придбання чотирьох квартир (двох однокімнатних, однієї двокімнатної та однієї трикімнатної квартир) було розміщено тричі (22.03.2024, 03.04.2024 та 01.05.2024) на офіційному веб-сайті Львівської міської ради (http://city-adm.lviv.ua), однак пропозицій на лоти не надійшло.
Тобто, Львівська міська рада вживає заходи щодо виконання рішення суду у справі 460/24590/22, які свідчать про вчинення дій, направлених на виконання судового рішення, проте не вказують про виконання судового рішення у повному обсязі.
При цьому, відповідач у звіті про виконання рішення суду наголосив, про недостатність суми коштів, виділених на придбання житла сім'ї ОСОБА_1 , оскільки розрахунок суми відбувся у 2016 році, а рішення скеровано до виконання у 2023 році.
Так, у рішенні ЄСПЛ від 19.03.1997 року у справі «Горнсбі проти Греції» Суд зазначив, що, право на судовий захист було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін. Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок.
Крім того, відсутність у заявника можливості домогтися виконання судового рішення, винесеного на його користь, становить втручання у право на мирне володіння майном, як це передбачено п. 1 ст. 1 Першого протоколу.
Оскільки, судом встановлено, що відповідачем вживаються усі можливі заходи для виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 05.10.2023, однак вказане рішення Львівською міською радою не виконано в повному обсязі, суд вважає за можливе встановити новий строк для подачі звіту про виконання рішення 90 днів.
Керуючись статтями 248, 294, 295, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити Львівській міській раді у прийнятті звіту про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 05.10.2023 у справі № 460/24590/22.
Встановити Львівській міській раді новий строк подання звіту про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 05.10.2023 у справі № 460/24590/22.
Зобов'язати Львівську міську раду у 90 денний строк з дати отримання цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 05.10.2023 у справі №460/24590/22.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений 20 січня 2025 року
Суддя С.А. Борискін