Ухвала від 20.01.2025 по справі 320/62366/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

20 січня 2025 року м. Київ № 320/62366/24

Суддя Київського окружного адміністративного суду Кочанова П.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дарницької РДА про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дарницької РДА, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову від 28 жовтня 2023року складену відділом з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дарницької РДА ОСОБА_1 про реєстрацію місця проживання (перебування) з одночасним зняттям із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) за адресою - АДРЕСА_1 ,

- зобов'язати відділ з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дарницької РДА зареєструвати ОСОБА_1 місце проживання (перебування), з одночасним зняттям із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) за адресою - АДРЕСА_1 ,

- зобов'язати Відділ з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дарницької РДА подати до суду звіт про виконання рішення суду в семиденний строк, після пред'явлення рішення до виконання.

Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Дослідивши матеріали позовної заяви, суд доходить висновку про те, що дана позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог статей 160, 161 КАС України.

Частиною першою статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) визначено, що процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.

Відповідно до частин першої, другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Строк звернення до суду обчислюється за загальним правилом з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

При цьому "повинна" слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо: особа знала про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і не було перешкод для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені; рішення скероване на її адресу поштовим повідомленням, яке вона відмовилася отримати або не отримала внаслідок неповідомлення відправника про зміну місця проживання; про порушення її прав знали близькі їй особи.

День, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення їх прав, свобод чи інтересів.

Так, в позовній заяві позивач посилається на обставини, які відбулись у жовтні 2023 року, проте з даним позовом позивач звернулась лише у грудні 2024 року.

Представником позивача додано до позовної заяви, заяву про поновлення строку звернення до суду, в якій зазначено, що позивач неодноразово зверталась до суду з позовною заявою, проте у зв'язку з несплатою судового збору позовна заява поверталась позивачу.

Так, судом встановлено, що згідно інформації, наявної в Діловодстві спеціалізованого суду, у провадженні Київського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа №320/44100/23, за позовом ОСОБА_1 до Відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дарницької РДА про зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 року у справі №320/44100/23 (суддя Терлецька О.О.) позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дарницької РДА про зобов'язання вчинити певні дії залишено без руху та встановлено позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2024 року, позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дарницької РДА повернуто позивачеві.

17 квітня 2024 року, до Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до Відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дарницької РДА про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язати вчинити певні дії.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2024 року (суддя Панченко Н.Д.), позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дарницької РДА про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язати вчинити певні дії залишено без руху, та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

До відкриття провадження судом отримано заяву від позивача про відкликання позовної заяви.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2024 року позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дарницької РДА про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язати вчинити певні дії повернуто позивачеві.

3 грудня 2024 року, ОСОБА_1 в особі представника Орлова В.В. звернулася до суду з позовом до відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дарницької РДА.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2024 року (суддя Скрипка І.М.), позовну заяву ОСОБА_1 повернуто позивачеві разом із доданими до неї документами без розгляду.

Оцінюючи доводи представника позивача, суд дійшов висновку, що клопотання представника позивача про поновлення строку звернення до суду не можна вважати обґрунтованим, тому що невиконання позивачем вимог процесуального закону щодо належного оформлення позовної заяви не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду, оскільки не є такою, що не залежить від волі особи, яка подає позовну заяву, і не надає такій особі права у будь-який необмежений час після сплину строку звернення до суду реалізовувати право на оскарження рішення відповідача.

При вирішенні питання про поновлення строку суд надає оцінку обставинам, які слугували перешкодою для своєчасного звернення до суду, у взаємозв'язку інтервалів часу, зокрема, з моменту закінчення встановленого КАС України строку звернення до суду до дати звернення з позовною заявою вперше.

Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Підстави пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані поважними, строк поновлено лише у разі, якщо вони пов'язані з непереборними та об'єктивними перешкодами, труднощами, які не залежать від волі особи та унеможливили своєчасне, тобто у встановлений законом процесуальний строк подання позовної заяви.

Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до частини 2 статті 169 КАС України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу 10-денного строку з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків, шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду щодо заявлених позовних вимог, вказавши інші підстави для поновлення строку та додавши докази поважності причин його пропуску.

При цьому суд зазначає, що прецедентна практика Європейського суду з прав людини щодо застосування статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визнає, що доступ до суду не є абсолютним і національним законодавством може обмежуватись, зокрема для дотримання правил судової процедури і це не є порушенням права на справедливий суд.

Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 171, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дарницької РДА про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 (десять) днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду щодо заявлених позовних вимог, вказавши інші підстави для поновлення строку та додавши докази поважності причин його пропуску.

У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.

Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала прийнята в нарадчій кімнаті, оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Кочанова П.В.