Справа № 931/772/24
Провадження № 3/931/22/25
20 січня 2025 року селище Локачі
Суддя Локачинського районного суду Волинської області Безп'ятко О.І., з участю ОСОБА_1 , розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, яке надійшло від Сектора поліцейської діяльності №1 (сел. Локачі) Володимирського РВП ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_1 , непрацюючого, особи з інвалідністю ІІ групи, протягом року не притягувався до адміністративної відповідальності за аналогічне правопорушення,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 002708 від 15.10.2024 року, водій ОСОБА_1 26.09.2024 року о 14 год. 14 хв. в с. Коритниця по вул. Молодіжній 2 Володимирського району Волинської області керував транспортним засобом марки «BIRD, 125 CL», днз НОМЕР_2 , перебуваючи у стані наркотичного сп'яніння. Медичний огляд на стан наркотичного сп'яніння проводився у встановленому законодавством порядку у медичному закладі у лікаря нарколога та підтверджується висновком медичного закладу № 784 від 27.09.2024 року. Від керування транспортним засобом відсторонений.
Дії ОСОБА_1 працівниками поліції кваліфіковано як порушення вимог п.2.9 А Правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину не визнав та зазначив, що наркотичних засобів не вживає. 26.09.2024 року їхав на мопеді, його зупинили працівники поліції через відсутність шолома. Після зупинки поліцейські його обшукали та знайшли канабіс, внаслідок чого викликали слідчо-оперативну групу. Після проведення слідчих дій, поліцейські відвезли його у м. Володимир для здачі аналізів на наркотичні засоби. Пояснив, що канабіс йому не належить, він знайшов у полі та підібрав. Вважає, що огляд на стан наркотичного сп'яніння проведений з порушенням, оскільки здійснювався більше ніж через 2 години з моменту зупинки.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, відеоматеріали з нагрудної камери поліцейського та відеореєстратора із службового автомобіля, приходжу до наступних висновків.
Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Особу може бути визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення виключно в разі встановлення в її діянні всіх ознак складу інкримінованого їй адміністративного правопорушення, тобто наявність усіх необхідних елементів об'єктивних та суб'єктивних ознак, які характеризують діяння як правопорушення. Відсутність одного з елементів юридичних ознак складу правопорушення не утворює складу правопорушень.
Згідно п. 2.9 «А» ПДР України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Диспозиція ч.1 ст.130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
При цьому, для притягнення до відповідальності, передбаченої ст.130 КУпАП, необхідне підтвердження належними, допустимими і достатніми доказами всіх зазначених обставин у їх одночасній сукупності.
Поліцейські, виявивши у водія ознаки сп'яніння (алкогольного або наркотичного), який свідчить про зниження уваги та швидкості реакції водія, з метою забезпечення безпеки дорожнього руху, зобов'язані вчинити дії по перевірці стану водія на предмет перевірки дотримання водієм вимог підпунктів "а" та "б" пункту 2.9 Правил дорожнього руху України, а водій відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху повинен на вимогу працівника поліції - пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Проведення огляду на стан сп'яніння здійснюється в порядку, встановленому ст.266 КУпАП з дотриманням вимог Інструкції про порядок виявлення у водіїв ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка затверджена спільним наказом МВС України та Міністерства охорони здоров'я №1452/735 від 09.11.2015 року (далі - Інструкція), також порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17.12.2008 р.
Відповідно до ч. 2-6 ст. 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.1 Розділу 1 Інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Пунктом 4 розділу І Інструкції передбачено, що ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Згідно п. 12 розділу ІІ Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції (п.8 розділу ІІ Інструкції).
Пунктом 7 Розділу ІІІ цієї Інструкції визначено, що проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове.
Отже, поліцейський вправі пред'явити до водія транспортного засобу вимогу пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану сп'яніння за наявності підстав вважати, що водій перебуває у стані, зокрема, наркотичного сп'яніння, згідно із ознаками такого стану.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП, органом, який склав протокол про адміністративне правопорушення, надано докази, а саме:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 002708 від 15.10.2024 року;
- копію постанови серії ЕНА № 3137791 від 26.09.2024 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 121 КУпАП та накладено стягнення вигляді штрафу в сумі 510 грн;
- копію результатів токсилогічного дослідження № 784, виданого 27.09.2024 року КП «Волинська обласна психіатрична лікарня м. Луцька» Волинської обласної ради, згідно яких у ОСОБА_1 виявлено канабіоїди;
- висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, виданого КП «Володимирське ТМО» 27.09.2024 року, згідно якого ОСОБА_1 перебуває у стані наркотичного сп'яніння (токсилогічне дослідження № 784), виявленено канабіоїди;
- рапорт поліцейського з РПП СПД №1 (сел. Локачі) Володимирського РВП ГУНП у Волинській області капрала поліції В. Денисовця, у якому зазначено, що 26.09.2024 близько о 14 год 14 хв було зупинено Мотоцикл марки «BIRD 125CC» д.н.з « НОМЕР_2 », так як водій порушив правила дорожнього руху, а саме керував мотоциклом без шолома. Підійшовши до водія поліцейськими було помічено у нього ознаки наркотичного сп'яніння - зіниці очей не реагували на світло, тремтіння пальців рук. Під час поверхневої перевірки сумки ОСОБА_1 було помічено згорток газети, у якій була речовина зовні схожа на канабіс, у зв'язку з чим було викликано на місце події СОГ для фіксації даного можливого правопорушення. Слідчо-оперативна група на місце події прямувала із затримкою у зв'язку із несправністю службового транспортного засобу, тому освідування у медичному закладі проводилось не у встановлені законодавством строки. Прибувши на місце події, працівниками СОГ було вилучено даний згорток та відібравши всі необхідні матеріали, ОСОБА_1 було ознайомлено із його правами, передбаченими ст.63 Конституції України та ст.268 КУПАП на місці події. Вподальшому ОСОБА_1 було запропоновано проїхати у медичний заклад для освідування на стан наркотичного сп'яніння, на що останній погодився. Прибувши у медичний заклад м. Володимир, ОСОБА_1 всіляко намагався не пройти освідування, проте згодом все ж таки пройшов освідування у медичному закладі м. Володимир та самостійно від руки написав зобов'язання про те, що зобов'язується не керувати транспортними засобами до повного витвереження;
- розписку ОСОБА_1 , якою зобов'язується не керувати транспортними засобами 26.09.2024 року;
- відеозапис події, з якого вбачається факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом та огляд на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі;
- відеозапис, з якого вбачається, що 15.10.2024 року ОСОБА_1 прибув до СПД №1 (сел.Локачі) Володимирського РВП для складання протоколу відносно нього за ч. 1 ст. 130 КУпАП за результатами лабораторних досліджень № 784 від 27.09.2024 року, згідно яких в біологічному матеріалі (сечі) виявлено канабіоїди.
Об'єктивних підстав ставити під сумнів досліджені судом докази, які надані органом, що склав протокол про адміністративне правопорушення, у судді не має.
Факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом у час, місце вказаних в протоколі не оспорює, але наголошує, що огляд на стан сп'яніння проведено з порушенням двох годин з моменту встановлення відповідних обставин.
Відповідно до п. 9, 12 Розділу ІІ Інструкції від 09.11.2015 року № 1452/735, з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення. У разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в п. 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Тобто положення Інструкції не містить вказівки, що даний огляд має бути проведено саме протягом 2 годин. А містить вказівку щодо забезпечення працівниками поліції доставки особи, яка керувала транспортним засобом з ознаками сп'яніння, до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин.
Враховуючи наведене, у разі виявлення поліцейським ознак наркотичного сп'яніння у водія транспортного засобу, він повинен прийняти відповідні заходи для того, щоб провести медичний огляд водія на стан сп'яніння та пересвідчитись в тому, що водій не перебуває у стані сп'яніння та може продовжити керувати транспортним засобом, оскільки керування транспортним засобом водієм, який перебуває у стані наркотичного сп'яніння є правопорушенням, яке може привести до особливо тяжких наслідків та повинне бути негайно припинене.
Як убачається з долученого до протоколу відеозапису, транспортний засіб під керуванням ОСОБА_1 зупинений за порушення ПДР 26.09.2024 року о 14 год. 14 хв., під час перевірки документів та спілкування з водієм у останнього виявлено речовину невідомого походження, схожу на канабіс. За результатами обшуку працівники викликали СОГ. Згідно відеозапису, о 17:30 проведення слідчих дій завершено та продовжено рогляд справи за ч.1 ст. 130 КУпАП. ОСОБА_1 оголошено ознаки наркотичного сп'яніння: тремтіння пальців рук, зіниці очей, що не реагують на світло та запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння, на що останній погодився, заперечивши вживання наркотичних засобів. ОСОБА_1 працівниками поліції доставлено до медичного закладу о 18.30 год. Медичний огляд ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння проводився 26.09.2024 року о 18:40 год. у КП «Володимирське ТМО» Володимирської міської ради, де були відібрані біологічні зразки - сеча, яку в його присутності опечатано, та роз'яснено, що біологічні зразки будуть направлені для проведення лабораторних досліджень. Також лікар провела зовнішній огляд, виміряла тиск, пропонувала відтворити відповідні рухи.
Доводи ОСОБА_1 щодо того, що огляд на наркотичне сп'яніння є недійсним внаслідок того, що був проведений з порушенням двох годин з моменту встановлення відповідних обставин не заслуговують на увагу з врахуванням того, що на місце події було викликано СОГ для здійснення відповідних слідчих дій, після завершення яких о 17:30 год, ОСОБА_1 оголошено ознаки наркотичного сп'яніння та відразу доставлено до найближчого медичного закладу в межах встановленого ст. 266 КУпАП та Інструкцією строку. Такі доводи не впливають на кваліфікацію дій останнього та не можуть бути підставою для закриття провадження у справі, оскільки не спростовують висновків про перебування ОСОБА_1 у стані наркотичного сп'яніння під час керування транспортним засобом.
Аналізуючи досліджені в судовому засіданні докази та матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності, вважаю доведеним наявність в діянні ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, тобто керування транспортним засобом особою в стані наркотичного сп'яніння.
Санкція ч. 1 ст.130 КУпАП передбачає накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно п. 1.10 ПДР України «водій» це особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.
Згідно довідки СПД № 1 (сел. Локачі) Володимирського РВП ГУНП у Волинській області від 21.10.2024 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель АДРЕСА_1 , станом на 14.10.2024 року отримував посвідчення водія серії НОМЕР_3 категорії «А», що видане ДАІ 0706 від 18.07.2007. Таким чином, ОСОБА_1 підпадає під категорію «водій».
При накладенні стягнення, судом враховується характер вчинених правопорушень, яке відноситься до категорії порушень підвищеної суспільної небезпечності в сфері безпеки дорожнього руху, особу порушника, ступінь його вини.
Враховуючи суспільну небезпеку та характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, вважаю, що до ОСОБА_1 слід застосувати стягнення, як на водія, що передбачене санкцією ч.1 ст.130 КУпАП.
Дана міра адміністративного стягнення буде необхідною і достатньою для попередження особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від вчинення нових адміністративних правопорушень.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю I та II груп.
Оскільки правопорушник є особою з інвалідністю ІІ групи, що підтверджується копією його посвідчення серії ААЗ від 085280 від 01.07.2013, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 слід звільнити від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 221, 283, ч.1 п.1 ст.284 КУпАП, п. 9 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», на підставі ч.1 ст.130 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 днів з дня одержання копії постанови на рахунок за такими реквізитами: одержувач: ГУК у Волин.обл/Волинська.обл/21081300; рахунок одержувача UA588999980313050149000003001, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.); код одержувача ( ЄДРПОУ): 38009371.
У порядку примусового виконання штраф стягнути в подвійному розмірі в сумі 34000 (тридцять чотири тисячі) грн.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір».
Строк звернення постанови до виконання становить три місяці з дати винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційну скаргу може бути подано до Волинського апеляційного суду через Локачинський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Локачинського районного суду О.І. Безп'ятко