Постанова від 15.01.2025 по справі 541/76/25

Справа № 541/76/25

Номер провадження3/541/124/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2025 року м. Миргород

Суддя Миргородського міськрайонного суду Полтавської області Третяк О.Г., розглянувши матеріали, які надійшли із Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, одруженої, працюючої начальником відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Великосорочинської сільської ради, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ,

за ч. 3 ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

27 грудня 2024 року Управлінням Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області виявлено порушення, вчинене ОСОБА_1 , як особою, уповноваженою виконавчим комітетом Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області на проведення закупівель, законодавства про закупівлі, а саме: внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №16/0074/2024/пр від 27.12.2024, складеним головним державним аудитором відділу контролю у галузі освіти, науки, спорту та інформації Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області Пікаловим Д.В. при здійсненні ревізії фінансово-господарської діяльності відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області за період з 01 січня 2021 року по 30 вересня 2024 року встановлено, що за результатами проведених відкритих тортів з особливостями (UA-2022-12-21-004641-а) між Відділом (далі-Споживач) та ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» (далі - Постачальник, Товариство) 13 січня 2023 року укладено договір № 521000068457/2023 про закупівлю (далі - Договір).

Згідно з п. 1.1 Договору цей Договір про постачання електричної енергії Споживачу є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції Споживачу Постачальником електричної енергії та укладається Сторонами, з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, вимог ЗУ від 13.04.2017 № 2019-VIІІ «Про ринок електричної енергії»; Кодексу системи передачі, затвердженого постановою Національної комісії регулювання електроенергетики та комунальних послуг України від 14.03.2018 № 309; Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії», шляхом приєднання Споживача до умов цього Договору.

Умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIIІ, Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312, та є однаковими для всіх Споживачів (п. 1.2 Договору).

Згідно з п.5.2 Договору загальна ціна цього Договору складає: 1359932,00 грн без ПДВ, крім того ДДВ 271986.40 грн, разом ціна цього Договору становить 1631918,40 грн з ПДВ, розрахунок якої викладається у Специфікації.

Відповідно до Спеціфікації (Додаток 3 до Договору) Товариство зобов'язується поставити Відділу електричну енергію в кількості 285700 кВт*год за ціною 5,712 грн за одиницю (з ПДВ) на суму 1631918,40 грн (з ПДВ).

Згідно з п. 5.3 Договору зміна ціни за одиницю товару (електричної енергії) може відбуватися відповідно до умов пп. 2 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування за умови письмового звернення Постачальника до Споживача та надання Постачальником необхідних підтверджуючих документів щодо кожного коливання ціни електроенергії на ринку шляхом підписання додаткової угоди до даного Договору. Наявність факту коливання ціни Товару на ринку підтверджується довідкою щодо розміру цін Товару.

Ціна послуг з передачі та розподілу електричної енергії, які є складовими частинами ціни Товару, може бути змінена у відповідності до затвердженого НКРЕКП тарифу на цю послугу, відповідно до законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок електричної енергії» (пп. 5.3.1 п. 5.3 Договору).

У разі зміни розміру регульованих цін (тарифів) на послуги, що надаються на ринку електричної енергії, які Постачальник зобов'язаний враховувати при визначені вартості одиниці Товару, може змінюватися ціна за одиницю Товару пропорційно зміні розміру регульованих цін (тарифів). Такі зміни можуть призвести до збільшення ціни Договору пропорційно зміні розміру регульованих цін (тарифів). У цьому випадку зміна ціни за одиницю товару відбуватиметься на підставі п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону «Про публічні закупівлі» шляхом підписання додаткової угоди до даного Договору (пп. 5.3.2 п. 5.3 Договору).

У разі установлення Регулятором цін (тарифів) на послуги, що надаються на ринку електричної енергії, які до укладення Договору не були передбачені (плата за надання яких не здійснювалася Постачальником), але які Постачальник буде зобов'язаний врахувати при визначенні вартості одиниці Товару, може змінюватися ціна за одиницю товару (електричної енергії) пропорційно розміру регульованих цін (тарифів) (п. 5.3 Договору).

У пп. 5.3.4 п. 5.3 Договору визначено, що наявність факту зміни ціни за одиницю Товару у зв'язку із зміною регульованих цін (тарифів) і нормативів підтверджується Постачальником відповідним обґрунтованим розрахунком, який надається Постачальником, структури ціни Товару із врахуванням положень нормативно-правових актів Регулятора.

Відповідно до положень п. 14.7 Договору умови даного Договору не можуть бути змінені після його підписання аж до повного виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадків, зокрема:

2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про постачання у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про постачання або останнього внесення змін до договору про постачання в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про постачання на момент його укладення;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", що застосовуються в договорі про постачання, у разі встановлення в договорі про постачання порядку зміни ціни.

У п. 14.9 Договору Сторони погодили порядок зміни умов Договору в частині ініціювання пропозиції внесення змін до умов Договору.

Згідно з п. 14.1 Договору цей Договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками Сторін та скріплення їх підписів печатками (за наявності) Сторін і діє в частині постачання електричної енергії до 31.12.2023 року (включно).

Відповідно до додаткової угоди від 16.02.2023 № 1, Сторони із посиланням, зокрема на пп. 7 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, у зв'язку із зміною з 01.01.2023 регульованих ціни (тарифів) за 1 кВт*год на послуги з передачі та розподілу електричної енергії, порядок яких передбачений Договором, дійшли згоди збільшити вартість 1 кВт*год електричної енергії до 5,89044 грн з ПДВ.

Також Сторони погодили, що ця Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 01.01.2023. Інші умови Договору залишаються без змін.

Відповідно до додаткової угоди від 29.09.2023 № 6 Сторони погодили п. 5.3 Договору, яким був визначений порядок зміни ціни за одиницю товару (електричної енергії) викласти в новій редакції.

Відповідно до додаткових угод (від 29.09.2023 № 6, від 09.10.2023 №7, від 08.11.2023 № 8, від 07.12.2023 № 9 та від 22.12.2023 № 10), Сторони із посиланням, зокрема на пп. 7 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, у зв'язку із зміною середньозваженої ціни на електроенергію на ринку «на добу наперед» у звітному місяці («вересень», «жовтень», «листопад» та «грудень» 2024 року), що оприлюднена на сайті Оператора ринку за результатами торгів погодили збільшити вартість 1 кВт*год електричної енергії.

На виконання Договору, Товариством передано, а Відділом прийнято та в повному обсязі оплачено електричну енергію на суму 1493527,95 грн (з ПДВ) заборгованість за цим Договором в обліку Відділу станом на 30.09.2024 (як і на момент проведення ревізії) відсутня.

Ревізією дотримання законодавства у сфері публічних закупівель в частині внесення змін на збільшення ціни за одиницю товару до договору від 13.01.2023 № 52100008457/2023 встановлено наступні порушення.

Щодо додаткової угоди від 16.02.2023 № 1

З 19.10.2022 на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі відповідно до Особливостей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі - Особливості), яка прийнята Урядом на виконання вимог Закону.

Згідно з п. 3 Особливостей замовники, то зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.

Пунктом 17 Особливостей встановлено, що договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин другою - п'ятої, сьомої - дев'ятої статті 41 Закону та цих особливостей.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV (зі змінами) (далі - ЦК України) підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно з положеннями ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

В силу ч. 1 ст. 629 ЦК України та ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-ІV (зі змінами) (далі - ГК України) договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно з ч.ч, 1, 2 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Частина 1 статті 651 ЦК України та частина 1 статті 188 ГК України містить правила про те, що зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Закон № 992 та Особливості не містить виключень з цього правила.

Як вбачається зі змісту додаткової угоди від 16.02.2023 № 1 (далі - Додаткова угода № 1 ), остання була укладена з урахуванням п.п. 7 п. 19 Особливостей, у зв'язку із зміною з 01.04.2023 регульованих цін (тарифів) за 1 кВт*год на послуги з передачі електричної енергії, порядок зміни яких передбачений Договором.

Підпунктом 7 пункту 19 Особливостей визначено, що істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпунктів 13 та 15 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 7 Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VІІІ (зі змінами) (далі - Закон № 2019) на ринку електричної енергії державному регулюванню підлягають, зокрема тарифи на послуги з передачі електричної енергії та тарифи на послуги з розподілу електричної енергії.

Оплата послуг з розподілу здійснюється за тарифами, які регулює Регулятор відповідно до затвердженої ним методики. Тарифи на послуги з розподілу електричної енергії оприлюднюються операторами систем розподілу в порядку та строки, визначені нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії (ч. 4 ст. 46 Закону № 2019).

Згідно з ч. 5 ст. 33 Закону № 2019 оплата послуг з передачі електричної енергії та послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління здійснюється за тарифами, які визначаються Регулятором відповідно до затвердженої ним методики.

У пп. 7 п. 14.7 Договору Сторони погодили, що умови даного Договору не можуть бути змінені після його підписання аж до повного виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадків зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в договорі про постачання, у разі встановлення в договорі про постачання порядку зміни ціни.

Відтак, відповідно до положень укладеного Договору слідує, що внесення змін до його істотних умов, зокрема щодо його ціни (тарифу) є правомірним у разі зміни тарифу на передачу та розподіл електричної енергії виключно у період з моменту укладання договору.

На виконання умов Договору Товариством направлено Відділу лист від 25.01.2023 № 3676-07/KRMP з повідомленням про зміну регульованої складової ціни на електричну енергію на період з 01.01.2023 по 31.03.2023,а саме:

- тарифу на послуги оператора системи передачі (до 0,38028 грн/кВт*год (без ПДВ) на підставі постанови НКРЕКП від 21.12.2022 № 1788 «Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії ПрАТ «HЕК УКРЕНЕРГО»;

- тарифу на послуги оператора системи розподілу для 2 класу напруги (до 1,17233 грн/кВт*год (без ПДВ) на підставі постанови НКРЕКП від 21.12.2022 № 1805 «Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» із застосуванням стимулюючого регулювання».

Разом з тим, постанови НКРЕКП №1788 та № 1805 були прийняті 21 грудня 2022 року, тобто під час подання Пропозиції (розміщена на сайті електронних закупівель 28 грудня 2022 року) та проведення електронного аукціону, підвищеним тарифів на послуги оператора системи передачі та системи розподілу були загальновідомим фактом, а на момент укладення Договору, вказані постанови НКРЕКП вже набрали чинності (з 01 січня 2023 року).

Таким чином, зміни в тарифах на електроенергію (послуги з передачі і розподілу), які внесені НКРЕКП, набрали чинності ще до укладення основного до говору та мали бути враховані в ньому а внесення змін, які відбулися до підписання Договору свідчить про порушення при укладанні Додаткової угоди № 1 норм пп. 7 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (зі змінами), ч. 1 ст. 629, ч. 2 ст. 632, ч. 1 ст. 651 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV (зі змінами), ч. 1 ст. 188, ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-ІV (зі змінами) та умов договору від 13.01.2023 №521000068457/2023.

З огляду на викладені вище обставини, постачання електричної енергії за Додатковою угодою № 1 мало здійснюватися за ціною, визначеною Сторонами у початковому Договорі, а саме: 5,712 грн (з ПДВ) за 1 кВт*год.

Щодо додаткових угод від 29.09.2023 № 6, від 09.10.2023 № 7, від 08.11.2023 № 8, від 07.12.2023 № 9 та від 22.12.2023 № 10.

З метою приведення умов Договору до вимог чинного законодавства Сторони погодили внести зміни до Договору на підставі додаткової угоди від 29.09.2023 № 6 (далі - Додаткова угода № 6). Зокрема, шляхом встановлення в Договорі порядку розрахунку вартості одиниці товару та порядку зміни ціни електричної енергії у разі зміни середньозважених цін на електричну енергію на ринку на «добу наперед».

На підтвердження необхідності укладення Додаткової угоди № 6 до ревізії надано лист Товариства від 28.09.2023 № 42923/DNEP (адресований Відділу) щодо розрахунку ціни електричної енергії за Договором шляхом зміни відповідної складової середньозваженої ціни на електроенергію на ринку «на добу наперед» за даними опублікованими АТ «Оператор ринку» за результатами торгів та внесення змін до Договору.

Разом з тим, ревізією встановлено, що зазначена Додаткова угода укладена з порушенням вимог законодавства, з огляду на таке.

Пунктом 17 Особливостей встановлено, що договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин другої - п'ятої, сьомої - дев'ятої статті 41 Закону та цих особливостей.

Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів (ч. 7 ст. 179 ГК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 628. ст. 629 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Аналогічна норма передбачена ч. 1 ст. 193 ГК України.

Згідно з ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 180 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436- IV (зі змінами) (далі - ГК України) зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.

Згідно з ч. 1 ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Пунктом 3.2.7 глави 3.2 розділу III Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (зі змінами) визначено, що договір про постачання електричної енергії споживачу містить такі істотні умови, зокрема, ціна та/або порядок її розрахунку, порядок обліку та оплати електричної енергії; інші умови.

З огляду на положення ст. 638 ЦК України, ст. 180 ГК України та п. 3.2.7 глави 3.2 розділу ІІІ вказаних Правил, порядок розрахунку ціни та порядок зміни ціни електричної енергії є істотними умовами договору про постачання електричної енергії та є для цього договору незмінними.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладання договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Частина 1 статті 651 ЦК України та частина 1 статті 188 ГК України містить правила про те, що зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Закон № 992 та Особливості не містять виключень з цього правила.

Підпунктом 7 пункту 19 Особливостей визначено, що істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до п. 10 і 13 (крім підпунктів 13 та 15 п. 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.

Відтак, зміна істотних умов договору про закупівлю у випадках зміни середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», може здійснюватися виключно у разі, якщо договором про закупівлю передбачений відповідний порядок зміни ціни.

Разом з тим, ревізією встановлено, що умови договору від 13.01.2023 № 521000068457/2023 не встановлюють порядку зміни ціни для вказаного випадку.

Так, п. 14.7 Договору лише наводить редакцію пп. 7 п. 19 Особливостей та п. 5.3 Договору передбачає порядок внесення змін для випадку зміни регульованих тарифів на передачу та розподіл електричної енергії.

Отже, оскільки Додаткова угода № 6 укладена всупереч пп. 2 п. 19 Особливостей, ч. 1 ст. 651,ч. 1 ст. 628, ч. 1 ст. 629, ч. 2 ст. 632 ЦК України, ч. 1 ст. 188, ч. 1 ст. 193 ГК України та умов самого Договору, відсутні підстави для внесення змін до цього Договору на збільшення ціни за одиницю товару у зв'язку із зміною середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед».

Зазначене порушення спричинило в подальшому до неправомірного внесення змін до умов Договору в частині збільшення ціни за 1 кВт*год шляхом укладення додаткових угод від 09.10.2023 № 7, від 08.11.2023 № 8 та від 07.12.2023 № 9.

Аналогічне порушення встановлено по Додатковій угоді № 10, за якою всупереч пп.2 п. 19 Особливостей, ч. 1 ст. 651, ч. 1 ст. 628, ч. 1 ст. 629, ч. 2 ст. 632 ЦК України, ч. 1 ст. 188, ч. 1 ст. 193 ГК України та умов самого Договору змінено порядок розрахунку цін її електричної енергії.

З огляду на викладене, постачання електричної енергії за Додатковими угодами №№ 7-10 мало здійснюватися за ціною, визначеною Сторонами у Додатковій угоді № 3, а саме: 6,21438 грн (з ПДВ) за 1 кВт*год.

Ревізією встановлено, що в порушення вимог пп. 7 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (зі змінами), ч. 1 ст. 628, ч. 1 ст. 629, ч. 2 ст. 632, ч. 1 ст. 651 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-ІV (зі змінами), ч. 1 ст. 188, ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-ІV (зі змінами) та умов договору від 13.01.2023 № 521000068457/2023 Відділом неправомірно внесено зміни до істотних умов цього Договору в частині збільшення ціни за одиницю товару на підставі додаткових угод від 18.02.2023 № 1, від 29.09.2023 № 6 (та як наслідок в подальшому - додаткових угод 09.10.2023 № 7, від 08.11.2023 № 8 та від 07.12.2023 № 9) та від 22.12.2023 № 10. Через що Відділу завдано збитки у вигляді зайво (надмірно) сплачених коштів на користь ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» упродовж січня - грудня 2023 року, на загальну суму 195262,74 гривень.

В свою чергу, внаслідок зменшення обсягу постачання електричної енергії Товариством Відділом недоотримано обсяг постачання електричної енергії в кількості 31541 кВт*год.

Зазначене також свідчить про недотримання Відділом при укладанні згаданих Додаткових угод принципів здійснення публічних закупівель, визначених преамбулою та ч. 1 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме: максимальна економія, ефективність та пропорційність.

Відповідно до п. 6.2 Положення про відділ освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Великосорочинської сільської ради у новій редакції, затвердженого рішенням 25 сесії Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області VIII скликання від 21.12.2022 № 56 начальник Відділу здійснює керівництво діяльністю відділу; діє без доручення від імені відділу, представляє його інтереси в органах місцевого самоврядування, державної влади, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами.

Подібні за змістом завдання та функції начальника відділу прописані і в п. 6.2 Положення про відділ освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Великосорочинської сільської ради у новій редакції, затвердженого рішенням 29 сесії Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області VІІІ скликання від 24.03.2023 № 28.

За наведених обставин, відповідальність за порушення вимог норм законодавства при внесенні змін до істотних умов договору від 13 січня 2023 року № 521000068457/2023 на збільшення ціни шляхом укладення вказаних додаткових угод покладена на начальника відділу ОСОБА_1 .

Матеріальна шкода заподіяна зазначеним порушенням склала 195262,74 гривень.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 3 ст. 164-14 КУпАП.

У судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 вину визнала повністю.

Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вивчивши та проаналізувавши у сукупності всі докази зібрані по справі, приходить до наступних висновків.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 164-14 КУпАП підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення №16/0074/2024/пр від 27.12.2024 (а.с. 1-9), актом ревізії №201603-28/75 від 27.12.2024 (а.с.10-31), положеннями про відділ освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Великосорочинської сільської ради (а.с.32-43), договорами та додатковими договорами Відділу з ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги», платіжними інструкціями та іншими матеріалами.

Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП, оцінюючи докази в їх сукупності, на підставі всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 164-14 КУпАП, так як вона, будучи уповноважено особою, неправомірно вносила зміни до істотних умов Договору в частині збільшення ціни за одиницю товару на підставі додаткових угод, що спричинило матеріальну шкоду на суму 195262,74 гривень.

Юридична відповідальність особи має індивідуальний характер (ч. 2 ст. 61 Конституції України). Системний аналіз та юридичний зміст положень ч. 2 ст. 61 Конституції України свідчить про те, що в основу притягнення до юридичної відповідальності має бути покладений конкретний склад правопорушення, яке скоїла особа. Відмінність у складі правопорушення (як в цілому, так і в конкретних його елементах) дає підстави для притягнення особи до різних видів юридичної відповідальності. Також, юридична відповідальність встановлюється за скоєння конкретного правопорушення конкретною особою, тобто вона має індивідуальний характер і характеризується, наприклад, наявністю системи покарань та стягнень, можливістю призначення більш м'якого покарання, умовного засудження, відстрочки виконання вироку, давністю притягнення до кримінальної відповідальності та звільнення від неї тощо. Цей принцип забезпечується можливістю застосування виду юридичної відповідальності в залежності від ступеня суспільної небезпечності скоєного правопорушення. При цьому, принцип індивідуалізації відповідальності знаходить також свій вираз в тому, що при призначенні покарання мають враховуватися всі особливості та обставини справи, характер правопорушення, ступінь здійснення винною особою протиправного наміру, ступінь вини, властиві їй індивідуальні риси, спосіб життя, мотиви скоєння правопорушення і інше.

Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).

За загальними правилами ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності , судом не встановлено.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 24, 40-1, 164-14 ч. 3, 283-285, 287-289 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 164-14 КУпАП та стягнути штраф на користь держави в розмірі 1500 (однієї тисячі п'ятсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 25 500 (двадцять п'ять тисяч п'ятсот) гривень 00 копійок.

Рахунок для сплати штрафу: н/р (IBAN) UA 0589 9998 0314 0805 4200 0016 305, назва отримувача коштів - ГУК у Полтавській обл/Миргородський р-н/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37959255, код класифікації доходів бюджету 21081100, банк одержувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998.

Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605 гривень 60 копійок судового збору (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA 9089 9998 0313 1112 5600 0026 001; код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Полтавського апеляційного суду області шляхом подання апеляційної скарги через Миргородський міськрайонний суд Полтавської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на оскарження.

Повний текст постанови оголошено 17.01.2025.

Суддя Миргородського

міськрайонного суду О. Г. Третяк