Ухвала від 14.01.2025 по справі 335/13797/24

1 УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИСправа № 335/13797/24 1-кс/335/198/2025

14 січня 2025 року м. Запоріжжя

Слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , представника власника майна ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі клопотання слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області майора поліції ОСОБА_5 , погоджене з прокурором Дніпровської окружної прокуратури м. Запоріжжя ОСОБА_3 , про арешт майна у кримінальному провадженні № 42024080000000043 від 07.05.2024,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий звернувся до слідчого судді з клопотанням про арешт майна, яке вмотивоване наступним.

Слідчими слідчого управління ГУНП в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 241, ч. 1 ст. 239 КК України у кримінальному провадженні № 42024080000000043 від 07.05.2024.

В ході досудового розслідування встановлено, що посадові особи

ТОВ «А-ЕНЕРГО» (код за ЄДРПОУ 40277858) під час участі в державних закупівлях з січня 2024 року надавали замовникам свою ліцензію, затверджену наказом Міністерством екології та природних ресурсів України №132 від 24.04.2018 року, яка втратила чинність 09.01.2024 року згідно Закону України «Про управління відходами». Незважаючи на це, замовники торгів укладали угоди, а ТОВ «А-ЕНЕРГО» у свою чергу здійснювали діяльність з управління небезпечними відходами без відповідної ліцензії у період з 09.01.2024 по 29.03.2024, надаючи послуги із управління небезпечними відходами державним та комунальним закладам (медичним установам) на території Запорізької області.

При цьому, посадові особи ТОВ «А-ЕНЕРГО» достовірно знаючи про відсутність у підприємства ліцензії з управління небезпечними відходами, з метою заволодіння бюджетними грошовими коштами, при укладення договорів із державними та комунальними медичними закладами, надавали замовникам закупівель недіючу ліцензію, затверджену наказом Міністерством екології та природних ресурсів України №132 від 24.04.2018 та складали фіктивні акти про надання послуг, в результаті чого заволоділи бюджетними коштами в умовах військового стану.

В подальшому у ході надання послуг у сфері поводження із небезпечними відходами частина отриманих небезпечних відходів утилізовано за місцем розташування виробничого майданчику товариства із порушенням технологічних процесів з використанням установки термічного знищення відходів УТ 300Д МЕД, використання якої не передбачено у Дозволі на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для промислового майданчика ТОВ «А-ЕНЕРГО» від 23.02.2018 № 2322188800-149, внаслідок чого забруднено атмосферне повітря, що створило небезпеку для життя, здоров'я людей чи для довкілля.

В ході досудового розслідування встановлено, що наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 132 від 24.04.2018 ТОВ «А-ЕНЕРГО» видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з проводження із небезпечними відходами.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про управління відходами», суб'єкт господарювання у сфері управління відходами для провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами зобов'язаний мати ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами.

Постанова Кабінету Міністрів України № 1278 від 05.12.2023, якою затверджено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, набрала чинності 12.12.2023.

Відповідно до абз. 1 п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про управління відходами», суб'єкти господарювання у сфері управління небезпечними відходами, що здійснюють збирання та оброблення небезпечних відходів, зобов'язані отримати ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами протягом шести місяців з моменту набрання чинності цим Законом. Вказаний шестимісячний строк сплив 09.01.2024.

Відповідно до роз'яснень Державної регуляторної служби України, наданих в листі № 165/20-24 від 11.01.2024, Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності» та Закон України «Про управління відходами» не містять виключень і випадків, за наявності яких суб'єкти господарювання у сфері управління небезпечними відходами, що здійснюють збирання та оброблення небезпечних відходів, мають право після 08.01.2024 провадити господарську діяльність з управління небезпечними відходами на підставі ліцензій на провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами.

При цьому, відповідно до абз. 1 п.п. 1 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 314 від 18.03.2022 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану», управління небезпечними відходами також не може провадитися на підставі декларації, поданої суб'єктом господарювання.

За змістом ст. 16 Конституції України, забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є одним з обов'язків держави.

Згідно Закону України «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики», внутрішня політика в екологічній сфері є однією з пріоритетних для держави.

Відповідно до п.п. «а», «в» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», пріоритетність вимог екологічної безпеки та запобіжний характер заходів щодо охорони навколишнього природного середовища є одними з основних принципів охорони навколишнього природного середовища.

За змістом ч. 1 ст. 50 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», екологічною безпекою є такий стан навколишнього природного середовища, при якому забезпечується попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки для здоров'я людей.

Таким чином, вчинення юридичною особою правочину без ліцензії на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами не лише порушує загальні вимоги цивільного законодавства України, але й не відповідає інтересам держави і суспільства, з огляду на те, що забезпечення екологічної безпеки є пріоритетом для держави, а ліцензування у сфері управління небезпечними відходами є одним з державних засобів для її забезпечення. При цьому, здійснення суб'єктом господарювання своєї діяльності без отримання такої ліцензії створює ризики для забезпечення екологічної безпеки державою, адже позбавляє останню можливості в повній мірі використовувати такий засіб її забезпечення як ліцензування, зокрема, шляхом перевірки відповідності здобувачів ліцензії та ліцензіатів ліцензійним умовам; зупинення та відновлення дії ліцензії, анулювання ліцензії тощо.

Встановлено, що наказом Міндовкілля від 29.03.2024 №329 ТОВ «А-ЕНЕРГО» видано ліцензію на управління небезпечними відходами (на комплекс операцій із збирання та оброблення небезпечних відходів).

У період часу з 09.01.2024 по 29.03.2024 ТОВ «А-ЕНЕРГО» із комунальними підприємствами та державними установами Запорізької області укладено наступні договори про надання послуг у сфері поводження із небезпечними відходами: договір від 10.01.2024 № 5, укладений із КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №9»; договір від 11.01.2024 № 19, укладений із КНП «Патологоанатомічне бюро» ЗМР; договір від 11.01.2024 № 14ТЛ/24, укладений із КНП «Запорізька обласна клінічна дитяча лікарня» ЗОР; договір від 16.01.2024 № 20, укладений із КНП «Міська лікарня №7» ЗМР; договір від 29.01.2024 № 90, укладений із КНП «Обласний перинатальний центр» ЗОР; договір від 31.01.2024 № 3101-В/24, укладений із КНП «Обласна інфекційна лікарня» ЗОР; договір від 07.02.2024 № 07-02, укладений із КУ «Запорізьке обласне бюро СМЕ» ЗОР; договір від 12.02.2024 № 12/02-2024-37, укладений із КНП «Пологовий будинок №4» ЗМР; договір від 15.02.2024 № 09-1/80, укладений із КНП «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району; договір від 28.02.2024 № 140-02, укладений із ДУ «Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України». У вищевказаних договорах зазначено, що ТОВ «А-ЕНЕРГО» надає послуги у сфері поводження з небезпечними відходами на підставі ліцензії, виданої наказом Міністерством екології та природних ресурсів України №132 від 24.04.2018 (втратила чинність 09.01.2024 року) та Декларація № 057800/24 про провадження господарської діяльності від 03.01.2024 (відповідно до абз. 1 п.п. 1 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 314 від 18.03.2022 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану», управління небезпечними відходами також не може провадитися на підставі декларації). Крім того, у вказаний період часу підприємством надавались послуги із поводження з небезпечними відходами іншим державним та комунальним закладам на підставі раніше укладених договорів.

Таким чином, у період часу з 09.01.2024 по 29.03.2024 посадовими особами ТОВ «А-ЕНЕРГО» з метою заволодіння бюджетними коштами за відсутності дозвільних документів на поводження із небезпечними відходами укладено 10 договорів із державними та комунальними закладами охорони здоров'я щодо поводження із небезпечними відходами, а також надано аналогічні послуги закладам та установам на підставі раніше укладених договорів, в результаті останні заволоділи бюджетними грошовими коштами в умовах військового стану.

За інформацією Запорізької обласної військової адміністрації від 07.08.2024 № 11172/08-46 Департаментом екології та природних ресурсів облдержадміністрації видано дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для промислового майданчика ТОВ «А-ЕНЕРГО» від 23.02.2018 № 2322188800-149, терміном дії необмежений, який розташований за адресою: вул. Сонячне шосе, 23, сел. Сонячне (промислова зона) Запорізький район Запорізька область.

Відповідно до умов Дозволу від 23.02.2018 № 2322188800-149 у виробничій діяльності ТОВ «А-ЕНЕРГО» використовує установку для термічного знищення відходів «УТ 300Д», для якої визначено граничнодопустимі викиди.

Відповідно до акту перевірки від 27.02.2024 № 53-24 відповідності матеріально-технічної бази здобувача ліцензії технологічним вимогам до здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, правилам технічної експлуатації установок та технологічним регламентам, складеного головними спеціалістами Міндовкілля, ТОВ «А-ЕНЕРГО» має одну установку для термічного знищення відходів УТ 300Д (утилізатор термічний). За результатами перевірки встановлено, що матеріально-технічна база ТОВ «А-ЕНЕРГО» відповідає заявленим технологічним вимогам до здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, правилам технічної експлуатації установок та технологічним регламентам, що були розглянуті під час перевірки.

Разом з цим, у ході участі у проведенні закупівель ТОВ «А-ЕНЕРГО» надано організаторам закупівлі довідку про наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій, у якій зазначається наявність у підприємства установки для термічного знищення відходів УТ 300Д (утилізатор термічний), установки термічного знищення відходів УТ 300Д МЕД.

Отже, ТОВ «А-ЕНЕРГО» у виробничій діяльності із утилізації небезпечних відходів використовується установка термічного знищення відходів УТ 300Д МЕД, яка не зазначена у Дозволі на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для промислового майданчика ТОВ «А-ЕНЕРГО» від 23.02.2018 № 2322188800-149, в результаті чого здійснюється забруднення атмосферного повітря, що створило небезпеку для життя, здоров'я людей чи для довкілля.

Тобто, ТОВ «А-ЕНЕРГО» без дозволу використовує установку для спалювання відходів, що призводить до забруднення атмосферного повітря.

Спеціалістом ГУ ДПС у Запорізькій області на підставі постанови процесуального керівника у кримінальному провадженні 04.09.2024 складено висновок аналітичного дослідження № 54/08-01-08-01-05/40277858 про результати дослідження фінансово-господарської діяльності ТОВ «А-ЕНЕРГО» щодо наявності ознак правопорушень, пов'язаних із легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та/або інших правопорушень за період з 09.01.2024 по 31.07.2024, відповідно до якого ТОВ «А-ЕНЕРГО» у періоді з 09.01.2024 по 31.07.2024 складено податкові накладні з надання послуг з поводження з небезпечними відходами (збирання, зберігання, оброблення, утилізація, знешкодження) на загальну суму 6 939 773,92 грн.

Ймовірно на порушення п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про управління відходами» ТОВ «А-ЕНЕРГО» за період з 09.01.2024 по 29.03.2024 в адресу державних підприємств та комунальних закладів складено податкові накладні з відсутністю діючої ліцензії на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами та отримано бюджетні кошти на суму 2 052 068,99 грн.

Встановлено, що ТОВ «А-Енерго» здійснює забруднення земельної ділянки речовинами, відходами чи іншими матеріалами залишками від спалювання небезпечних відходів, у тому числі медичних, яку орендують у вказаного підприємства, а також іншу територію суміжну з орендованою ділянкою, яка також належить ТОВ «Ремонтно-будівельне управління №51», яка знаходиться за адресою: Запорізька область, Запорізький район, селище Сонячне (промислова зона), вул. Сонячне шосе, 23. Крім того, утилізацію відходів шляхом спалювання ТОВ «А-Енерго» здійснює цілодобово, що свідчить про понаднормові викиди в атмосферне повітря.

08 січня 2025 року у період часу з 10 годин 50 хвилин до 17 годин 03 хвилин на підставі ухвали слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 25.12.2024 за участі директора ТОВ «А-Енерго» ОСОБА_6 , його захисника ОСОБА_4 , спеціалістів Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) було проведено обшук території, нежитлових, господарчих, виробничих приміщень, які розташовані на земельній ділянці за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Сонячне, вул. Сонячне шосе, 23, під час якого виявлені та вилучені жорсткий диск «Hikvision» модель: DS-7108 N1-Q1/BP серійний номер: Е28946733 в корпусі білого кольору з блоком живлення; модем - реєстратор білого кольору серійний номер: ZTERQDFH5Q49447 на якому пояснювальний надпис «Реєстратор для відеоспостереження «Hikvision» модель: DS-7108 N1-Q1/8P» з проводом живлення; проби ґрунту, які поміщені до спецпакету.

На теперішній час є підстави вважати, що вилучені жорсткий диск та модем - реєстратор, до яких були підключені камери відеоспостереження, можуть містити на собі інформацію про виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання та викиди забруднюючих шкідливих речовин, у зв'язку з чим виникла необхідність у призначенні судової комп'ютерно-технічної експертизи, а також є необхідність у проведенні аналізу відібраним проб ґрунту, з метою визначення складу і властивості відходів та ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища, встановлення факту перевищення нормативних показників забруднення в ході здійснення господарської діяльності ТОВ «А-ЕНЕРГО».

З огляду на викладене, з метою збереження зазначених речових доказів та запобігання можливості їх приховування, пошкодження, псування, перетворення, слідчий просить накласти на них арешт.

Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання слідчого та просив його задовольнити. Також прокурор повідомив, що напередодні судового засідання слідчим призначено комп'ютерно-технічну експертизу, для проведення якої в розпорядження експертові надані вилучені в ході обшуку речі.

Представник власника майна заперечувала проти задоволення клопотання слідчого, оскільки, на її переконання, вилучені слідчим компоненти системи відеоспостереження не містять відомостей, які мають значення для кримінального провадження, а проби ґрунту вилучені за межами території, на якій здійснює господарську діяльність ТОВ «А-ЕНЕРГО».

Заслухавши учасників кримінального провадження, вивчивши клопотання слідчого, дослідивши додані до нього матеріали, слідчий суддя доходить наступних висновків.

Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є арешт майна (ч. 2 ст. 131 КПК України). Заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження (ч. 1 ст. 131 КПК України).

При застосуванні будь-якого заходу забезпечення кримінального провадження має бути забезпечено дотримання прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, умов, за яких жодна особа не була б піддана необґрунтованому процесуальному обмеженню (ст. 3 КПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

Частиною 2 ст. 170 КПК України передбачено, що арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

З метою забезпечення збереження речових доказів арешт може бути накладений на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 КПК України (абз. 1 ч. 3 ст. 170 КПК України).

Арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, віртуальні активи, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна (ч. 10 ст. 170 КПК України).

Відповідно до ст. 98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування приведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна (ч. 11 ст. 170 КПК України).

Відповідно до вимог ст. 173 КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати правову підставу для арешту майна; можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому п. 1 ч. 2 ст. 170 цього Кодексу), а також розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.

Вирішуючи питання про застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як арешт майна, у кожному випадку розгляду відповідних клопотань слідчий суддя повинен: перевіряти наявність об'єктивної необхідності та виправданість такого втручання у права і свободи особи; з'ясовувати можливість досягнення мети, на яку посилається ініціатор клопотання, без застосування цих заходів; враховувати, що обов'язок довести наявність трьох необхідних складових для їх застосування (частина третя статті 132 КПК України) покладається на слідчого та/або прокурора; взяти до уваги розумність та співрозмірність обмеження прав власності завданням кримінального провадження, а також наслідки арешту майна для підозрюваного, третіх осіб.

З матеріалів, доданих слідчим до клопотання, вбачається, що слідчими ГУНП в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 241, ч. 1 ст. 239 КК України, відомості про які внесені до ЄРДР 07.05.2024 за № 42024080000000043.

Ухвалою слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 25.12.2024 надано дозвіл на обшук земельної ділянки, будівель та споруд, які перебувають в користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю «А-ЕНЕРГО» (ідентифікаційний код 40277858) та розташовані за адресою: Запорізька область, Запорізький район, селище Сонячне, вулиця Сонячне шосе, 23, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінальних правопорушень, відшукання знарядь кримінальних правопорушень (засобів виробництва та безпосередньо забруднюючих речовин, їх слідів), речей та документів, що мають відношення до господарської діяльності, пов'язаної із викидами забруднюючих речовин і містять відомості про обставини кримінального правопорушення (промислових виробничих ліній, устаткування чи обладнання, продуктів, сировини, результатів виробництва), документів дозвільного характеру (дозволів на викид в атмосферу речовин, документів, в яких обґрунтовуються обсяги та викиди забруднюючих речовин; звітів по інвентаризації стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, обладнання; оцінки впливу на довкілля, документації на очисні споруди), документів про права та обов'язки осіб, відповідальних за дотримання правил стосовно очистки та викидів, друкованих та рукописних записів, в яких можуть бути відомості про джерела забруднення атмосферного повітря, журналів обліку виробничих відходів, транспортних документів на перевезення відходів виробництва (нарядів, накладних, дорожніх листів тощо), документів про прийняття відходів, документів про проектну документацію, паспортів технічного стану обладнання та устаткування, актів про введення в експлуатацію стаціонарних джерел викидів, документів, що містять відомості про встановлені дефекти, поломки, ремонти, документів щодо перевірок та контролю відповідних систем, що впливають на забруднення атмосферного повітря, засобів зв'язку (мобільних телефонів, сім карток операторів стільникового зв'язку), комп'ютерної техніки (системних блоків стаціонарних комп'ютерів, ноутбуків), цифрових носіїв інформації, засобів фото-, відеофіксації (відеокамер, фотоапаратів, відеореєстраторів, систем відеоспостереження), листувань чи інших форм поштового обміну інформацією, документів, блокнотів, чорнових записів, які містять відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.

В ході обшуку, проведеного слідчим 08.01.2025, вилучені речі, які входять до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку.

Аналіз фактичних обставин кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 241, ч. 1 ст. 239 КК України, викладених у клопотанні слідчого, рапортах оперуповноважених, довідка, складених ТОВ «А-ЕНЕРГО», акті перевірки № 53-24 відповідності матеріально-технічної бази, дозволі на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, дозволяє дійти висновку, що вилучені слідчим під час обшуку речі можуть містити відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження. Отже, зазначене майно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України.

Майно, яке має ознаки речового доказу, може бути вилучено та арештовано незалежно від того, хто є його власником, у кого і де воно знаходиться, незалежно від того чи належить воно підозрюваному чи іншій особі, оскільки в протилежному випадку не будуть досягнуті цілі застосування цього заходу - запобігання можливості протиправного впливу (відчуження, знищення, приховання) на певне майно, що, як наслідок, перешкодить встановленню істини у кримінальному провадженні.

З огляду на викладене, слідчий суддя доходить висновку, що застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту зазначеного вище майна з метою забезпечення збереження речових доказів є необхідним на даній стадії кримінального провадження, сприятиме досягненню дієвості кримінального провадження, запобігатиме ризикам його знищення, приховування, відчуження, спотворення збереженої на ньому інформації.

Доводи представника власника майна щодо того, що вилучені речі не мають значення для кримінального провадження, слідчим суддею відхиляються за недоведеністю. Наявність на вилучених речах слідів кримінальних правопорушень або відомостей, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, має бути перевірено в розумні строки в ході досудового розслідування.

З урахуванням вищевикладеного, клопотання слідчого підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 131, 132, 170, 172, 173, 175, 369, 372 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого про арешт майна - задовольнити.

Накласти арешт на мано, вилучене 08.01.2025 під час проведення обшуку земельної ділянки, будівель та споруд, розташованих за адресою: Запорізька область, Запорізьки район, сел. Сонячне, вул. Сонячне шосе, 23, а саме на:

-жорсткий диск «Hikvision» модель: DS-7108 N1-Q1/BP серійний номер: Е28946733 в корпусі білого кольору з блоком живлення;

-модем - реєстратор білого кольору серійний номер: ZTERQDFH5Q49447, на якому пояснювальний надпис «Реєстратор для відеоспостереження «Hikvision» модель: DS-7108 N1-Q1/8P» з проводом живлення;

-проби ґрунту із забороною відчуження, розпорядження та користування зазначеним майном до скасування арешту у встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України порядку.

Копію ухвали негайно вручити слідчому, прокуророві, власникові майна.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

Повний текст ухвали складений 17 січня 2025 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1