Провадження № 22-ц/803/546/25 Справа № 199/5795/24 Суддя у 1-й інстанції - Богун О. О. Суддя у 2-й інстанції - Максюта Ж. І.
15 січня 2025 року м. Дніпро
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Дніпровського апеляційного суду у складі:
головуючого судді - Максюти Ж.І.
суддів - Космачевської Т.В., Халаджи О.В.
за участю секретаря - Піменової М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро цивільну справу за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 - адвоката Чернишова Андрія Вікторовича на рішення Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 24 липня 2024 року по справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Амур-Нижньодніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, -
У липні 2024 заявниця ОСОБА_1 звернулась до суду з даною заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, зазначивши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 , не перебуваючи у шлюбі, на тимчасово окупованій території у м.Донецьк, Донецької області, народилась дитина ОСОБА_2 .
Зважаючи на викладене вище, заявниця просить встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Донецьк, Донецької області, Україна, а також встановити дані про його батьків.
Рішенням Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 24 липня 2024 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа Амур-Нижньодніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - відмовлено.
В апеляційній скарзі представник ОСОБА_1 - адвокат Чернишов А.В., посилаючись на те, що рішення суду незаконне та ухвалене з порушенням норм процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити заяву ОСОБА_1 та встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження м. Донецьк, Донецької області, Україна, відомості про матір внести: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка м. Донецька, Донецької області Україна, громадянка України, відомості про батька дитини внести на підставі ч. 1 ст. 135 СК України та вказати батьком ОСОБА_3 , громадянина України.
В обґрунтування апеляційної скарги, посилається на те, що до заяви заявником ОСОБА_1 у підтвердження громадянства України було додано копія її паспорту та картка платника податків. На підтвердження факту народження, заявниця надала «Медичне свідоцтво про народження № 284/23» від 04.08.2023, «Обмінну карту» Форми № 113/у від 24.08.2023 та інші мед. документи які були видані на тимчасово окупованій території України. Зі змісту вказаних документів видно, що матір'ю дитини є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка м. Донецька Донецької області, громадянка України. Відомості про батька в заяві відсутні. Відповідно до положень частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою. У заяві ОСОБА_1 вказано, що дитину вона народила не перебуваючи у шлюбі, а тому просить суд встановити факт народження дитини - чоловічої статі - ОСОБА_2 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - м. Донецьк Донецької області.
Відзив на апеляційну скаргу від позивача не надходив.
Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 звернулися до суду з заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України. Просила встановити факт народження дитини: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Донецьк, Донецької області, Україна, а також встановити дані про його матір.
Колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції про відмову у задоволенні заяви.
Відповідно до п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України визначені ст. 317 ЦПК України.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
У рішенні про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Частиною 1 ст. 144 СК України передбачено, що батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ч. 1-4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі.
Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них.
У разі смерті батьків або в разі якщо вони з інших причин не можуть зареєструвати народження дитини, державна реєстрація проводиться за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров'я, в якому народилася дитина чи в якому вона перебуває.
Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.
У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок утворення медичної консультаційної комісії та положення про неї затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я.
Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини.
За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Верховний Суд у постанові № 759/7001/22 від 23 листопада 2022 року зазначив, що суд в межах розгляду заяви про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України має надати оцінку поданим заявниками доказам, оскільки рішення суду в такій категорії справ повинно ґрунтуватися на дотриманні вимог процесуального закону щодо повного та всебічного з'ясування обставин справи на підставі всіх доказів у сукупності, у тому числі з урахуванням документів, виданих так званими органами та установами самопроголошених утворень, розташованими на окупованій території України.
До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, а також на підтвердження факту народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 заявниця ОСОБА_1 надала «Медичне свідоцтво про народження №284/23» (мовою оригіналу) від 04.08.2023 року та «Обмінну карту» Форми №113/у від 24.08.2023 (мовою оригіналу) які були видані на тимчасово окупованій території України.
Заявниця ОСОБА_1 на підтвердження громадянства України надала копію свого паспорта громадянина України, який виданий 28 березня 2007 року Ленінським РВ УМВС України в Донецькій області та копію ідентифікаційного коду.
Згідно зі статтею 76 Цивільного процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі письмових, речових і електронних доказів, висновків експертів, показань свідків.
Відповідно до частин 2, 4 та 5 ст. 95 Цивільного процесуального кодексу України докази вважаються поданими належним чином, якщо вони подані в оригіналі або в копії, засвідченій в порядку, встановленому чинним законодавством, із зазначенням особи, у якої наявний оригінал відповідного документу. При цьому учасник справи може своїм підписом засвідчити копію письмового доказу лише у разі, якщо його оригінал знаходиться у такого учасника справи.
Однак, як до суду першої інстанції, так і до суду апеляційної інстанції, а ні заявницею, а ні її представником не було надано належним чином завірених копій доказів на підтвердження обставин, які викладені у заяві про встановлення юридичного факту.
З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов законного та обґрунтованого висновку про відсутність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції. Колегія суддів не вбачає порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи викладене, апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Відмова у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, не є перешкодою у доступі до правосуддя та не позбавляє заявників повторно звернутися із такою заявою, після її належного обґрунтування та збору всіх належних та допустимих доказів.
Керуючись ст.ст. 367, 374, 375, 381-384 ЦПК України, -
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Чернишова Андрія Вікторовича - залишити без задоволення.
Рішення Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 24 липня 2024 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Судді: