Справа № 635/508/25
Провадження № 1-в/635/319/2025
17 січня 2025 року смт Покотилівка Харківського району Харківської області
Харківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
особи, стосовно якої розглядається подання - ОСОБА_3 ,
представника відділення поліції №1 Харківського РУП №2 ГУНП в Харківській області - поліцейського офіцера громади капітана поліції - ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання т.в.о. начальника ВП №1 Харківського РУП № 2 ГУ НП в Харківській області ОСОБА_5 відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця: м. Ташкент, Узбекістан, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , із середньою освітою, раніше судимого: 23.10.2013 Харківським районним судом Харківської області за ч. 1 ст. 115 КК України до 8 років позбавлення волі. Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харків від 19.02.2016 згідно ч.5 ст. 72 КК України зараховано строк попереднього ув'язнення з 17.02.2012 до 23.11.2013 із розрахунку один день попереднього ув'язнення за два дні позбавлення волі. Звільнений 11.05.2018 по закінченні терміну відбування покарання,
про встановлення адміністративного нагляду, -
17.01.2025 т.в.о. начальника ВП №1 Харківського РУП № 2 ГУ НП в Харківській області ОСОБА_6 звернувся до Харківського районного суду Харківської області з поданням про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3 ), в якому просить суд встановити адміністративний нагляд стосовно ОСОБА_3 строком на 12 місяців, встановивши такі обмеження: заборонити покидати місце мешкання в період з 22-00 год до 06-00 год наступної доби; заборонити перебування у закладах, що реалізують спиртні напої на розлив; заборонити виїзд за межі Харківської області без письмового дозволу ОВС; зобов'язати з'являтися кожну 1 та 3 п'ятницю місяця з 09-00 год до 12-00 год на реєстрацію до територіального відділу поліції.
Подання мотивовано тим, що ОСОБА_3 після звільнення певних висновків не зробив, вчиняє злочини та порушує громадський порядок шляхом скоєння адміністративних правопорушень, офіційно не працює, проживає за рахунок випадкових заробітків та постійно зловживає спиртними напоями, на профілактичні бесіди не реагує.
В судовому засіданні представник відділення поліції Харківського РУП № 2 ГУНП в Харківській області ОСОБА_7 підтримав подання, посилаючись на викладені в ньому обставини, просив встановити стосовно ОСОБА_3 адміністративний нагляд строком на 12 місяців.
В судовому засіданні особа, стосовно якої встановлюється адміністративний нагляд, - ОСОБА_3 не заперечував проти задоволення подання щодо встановлення стосовно нього адміністративного нагляду. Підтвердив факт систематичного порушення ним громадського порядку та зловживання спиртними напоями.
Заслухавши пояснення осіб, які брали участь у судовому засіданні, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» (далі Закон) адміністративний нагляд це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Статтею 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначено, що адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб: засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Для осіб, зазначених у пункті «ґ» статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється на строк до погашення судимості.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 був засуджений 23.10.2013 Харківським районним судом Харківської області за ч. 1 ст. 115 КК України до 8 років позбавлення волі. Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харків від 19.02.2016 згідно ч.5 ст. 72 КК України зараховано строк попереднього ув'язнення з 17.02.2012 до 23.11.2013 із розрахунку один день попереднього ув'язнення за два дні позбавлення волі. Звільнений 11.05.2018 по закінченні терміну відбування покарання.
11.05.2018 ОСОБА_3 звільнений з місць відбування покарання по відбуттю строку покарання.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_3 неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, що підтверджується:
-постановою по справі про адміністративне правопорушення серії ГБВ №319823 від 19.03.2024, згідно якої ОСОБА_3 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 178 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 51,00 грн;
-постановою по справі про адміністративне правопорушення серії ГБВ №319824 від 19.03.2024, згідно якої ОСОБА_3 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 175-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 170,00 грн;
-постановою по справі про адміністративне правопорушення серії ЕГА №1657509 від 09.01.2025, згідно якої ОСОБА_3 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 175-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 170,00 грн;
-постановою по справі про адміністративне правопорушення серії ЕГА №1661138 від 13.01.2025, згідно якої ОСОБА_3 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 178 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 51,00 грн.
Після кожного вчиненого адміністративного правопорушення ОСОБА_3 був офіційно попереджений співробітниками відділення поліції Харківського РУП № 2 ГУНП в Харківській області про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
Отже, при вирішенні питання щодо встановлення адміністративного нагляду, суд враховує роз'яснення, викладені у пункті 6 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 28.03.1986 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» про те, що слід мати на увазі, що адміністративний нагляд може бути встановлений за умови, що після звільнення з місць позбавлення волі особа, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок, права інших громадян чи вчиняє інші правопорушення і за кожне правопорушення притягувалась до відповідальності у встановленому Законом порядку. Під іншими правопорушеннями слід розуміти такі порушення, що посягають на громадську безпеку чи порядок управління.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів особами, звільненими з місць позбавлення волі і здійснення виховного в впливу на них.
Пунктом «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», передбачено, що адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два та більше разів за умисні злочини до позбавлення волі, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчинюють інші правопорушення.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 , будучи засудженим за особливо тяжкий злочин до позбавлення волі, після відбування покарання за вироком Харківського районного суду Харківської області, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушує громадський порядок, вчиняє адміністративні правопорушення, а тому суд вважає за необхідне встановити адміністративний нагляд та обмеження, які встановлюються щодо поведінки піднаглядного згідно чинного законодавства.
Керуючись ст.ст. 3,5,6,10 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд -
Подання т.в.о. начальника ВП №1 Харківського РУП № 2 ГУ НП в Харківській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на строк 12 місяців - задовольнити.
Встановити у відношенні ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд терміном на 12 (дванадцять) місяців.
Застосувати до ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обмеження:
- заборонити виїзд за межі Харківського району/області без письмового дозволу керівництва відділення поліції № 1 Харківського РУП № 2 ГУНП в Харківській області. В разі необхідності виїжджати за межі району/області, піднаглядний зобов'язаний письмово повідомити керівництву ОВС про намір, строк та точну адресу перебування;
- зобов'язати явкою на реєстрацію до відділення поліції № 1 Харківського РУП № 2 ГУНП в Харківській області кожну 1 та 3 п'ятницю місяця з 09.00 год до 12.00 год;
- заборонити відвідування закладів, де спритні напої реалізуються на розлив;
- заборонити залишати місце проживання після 22-00 до 06-00 наступної доби без письмового дозволу органів Національної поліції.
Попередити ОСОБА_3 про те, що у випадку порушення правил адміністративного нагляду, його буде притягнуто до відповідальності згідно діючого законодавства.
Постанова протягом семи діб з моменту її проголошення може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Харківський районний суд Харківської області.
Суддя ОСОБА_1