Постанова від 17.01.2025 по справі 420/15099/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/15099/23

Перша інстанція: суддя Дубровна В.А.,

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача - Турецької І. О.,

суддів - Градовського Ю. М., Шеметенко Л. П.

розглянувши, в порядку письмового провадження, апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2024 року у справі за позовом адвоката Шевчука Кирила Миколайовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, Саратського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання незаконними та скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог.

У червні 2023 року адвокат Шевчук К.М., який діє в інтересах ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернувся до суду першої інстанції із позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (далі - ГУ ДМС в Одеській області), Саратського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (далі - Саратський відділ ГУ ДМС в Одеській області) в якому заявив такі вимоги:

- визнати незаконним та скасувати рішення ГУ ДМС в Одеській області №5100.4.5/16444-22 від 29.09.2022 про повернення матеріалів справи №379349 про оформлення набуття ОСОБА_3 , громадянства України за територіальним походженням, відповідно до частини 4 статті 14 Закону України від 18.01.2001 №2235-III «Про громадянство України» (далі - Закон №2235-ІІІ);

- визнати незаконним та скасувати рішення від 06.12.2022 Саратського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про припинення провадження за заявою ОСОБА_2 , про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 відповідно до частини 4 статті 14 Закону №2235-ІІІ;

- зобов'язати ГУ ДМС України в Одеській області розглянути заяву від 06.04.2021 року ОСОБА_2 про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_3 відповідно до частини 4 статті 14 Закону №2235-ІІІ та прийняти рішення про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_4 відповідно до частини 4 статті 14 Закону №2235-ІІІ.

Пояснюючи обставини справи, адвокат зазначає, що ОСОБА_2 з 25.03.2008 є громадянкою України, 01.10.2013 Саратським РС ГУ ДМС в Одеській області їй виданий паспорт громадянина України.

Далі, адвокат зазначає, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , звернулась до ГУ ДМС України в Одеській області через Саратський районний відділ із заявою про оформлення набуття її дитиною, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянства України у порядку частини 4 статті 14 Закону №2235-ІІІ, а саме: у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного з батьків дитини.

Рішенням ГУ ДМС України в Одеській області №5100.4.5/16444-22 від 29.09.2022 матеріали справи за цією заявою повернуті до Саратського районного відділу без погодження через те, що у матеріалах справи відсутні документи, підтверджуючі законність перебування у громадянстві України матері заявника.

06.12.2022 Саратський відділ ГУ ДМС України в Одеській області на підставі цього рішення прийняв рішення про припинення провадження за заявою ОСОБА_1 .

Мотивуючи свою позицію про протиправність указаних вище рішень, адвокат зазначає, що відповідно до положень частини 4 статті 14 Закону №2235-ІІІ, ОСОБА_5 має право набути громадянство України, як дитина яка є іноземцем, один із батьків якої є громадянином України за клопотанням того із батьків, який є громадянином України.

Як указує адвокат, його довірителька подала документи, визначені пунктом 69 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 № 215 (далі - Порядок №215).

На переконання адвоката, законних підстав для прийняття ГУ ДМС України в Одеській області рішення від 29.09.2022 про повернення матеріалів справи, з підстав відсутності документів, що підтверджують законність перебування у громадянстві України матері, у відповідача не було.

Що стосується рішення Саратського відділу ГУ ДМС України в Одеській області від 06.12.2022 про припинення провадження за заявою про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_3 , адвокат зазначає, що воно прийняте вже з інших підстав.

Так, в оскаржуваному рішенні відповідач указав, що заявниця проінформована про необхідність приведення справи у відповідність до вимог чинного законодавства, а також про те, що провадження припинене, у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують належність/неналежність до громадянства Республіки Вірменії ОСОБА_1 .

Водночас, адвокат зауважує, що разом із заявою ОСОБА_2 подала декларацію про те, що її син, ОСОБА_5 , є громадянином Республіки Вірменія, а надання інших документів, що підтверджують належність/неналежність до громадянства іншої держави Порядок №215 не передбачає.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2024 року, ухваленим за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, позов задоволено частково.

Суд визнав протиправними дії ГУ ДМС України в Одеській області щодо повернення, листом від 29.09.2022 5100.4.5/16444-22 до Саратського відділу ГУ ДМС України в Одеській області без погодження матеріалів справи №379349 про оформлення набуття дитиною громадянства України у зв'язку з перебуванням у громадянстві України її батьків чи одного з них, за заявою ОСОБА_2 від 06.04.2021 про оформлення набуття громадянства України її дитиною - ОСОБА_3 відповідно до частини 4 статті 14 Закону №2235-ІІІ.

Також суд визнав протиправним та скасував рішення Саратського відділу ГУ ДМС України в Одеській області від 06.12.2022 про припинення провадження за заявою ОСОБА_2 від 06.04.2021 про оформлення набуття громадянства України її дитиною - ОСОБА_3 відповідно до частини 4 статті 14 Закону №2235-ІІІ та зобов'язав ГУ ДМС України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 06.04.2021 про оформлення набуття громадянства України її дитиною - ОСОБА_3 відповідно до частини 4 статті 14 Закону №2235-ІІІ, з урахуванням висновків суду.

В задоволенні іншої частині позовних вимог суд відмовив.

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з того, що принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість яких прямо вказує закон, так і на інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього, суб'єкт владних повноважень, має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.

Як указав суд, згідно пункту 90 Порядку №215 до повноважень ГУ ДМС України в Одеській області належить перевірка відповідності оформлення документів щодо встановлення або оформлення належності до громадянства України вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов'язує належність особи до громадянства України.

На переконання суду, зазначене у листі ГУ ДМС України в Одеській області від 29.09.2022 формулювання недоліків, на підставі яких повернені документи - «у зв'язку із відсутністю у матеріалах справи документів, підтверджуючих законність перебування у громадянстві України матері заявника» не відповідає дійсним обставинам справи та вимогам законодавства.

Суд встановив, що відповідно до положень статті 5 Закону №2235-ІІІ заявниця, ОСОБА_2 , разом із заявою подала копію паспорта громадянина України, що підтверджує перебування одного з батьків дитини у громадянстві України.

Як зауважив суд, положення Порядку №215 не вимагають надання документів, підтверджуючих законність перебування у громадянстві України матері заявника.

До того ж , на думку суду, ГУ ДМС України в Одеській області не навело обґрунтувань щодо сумнівів законності перебування у громадянстві України матері заявника, тощо.

Суд указав, що в контексті обставин справи, наявність у Айвазян Гаяне громадянства України презюмується, що свідчить про обґрунтованість доводів позивача про протиправне повернення ГУ ДМС України в Одеській області поданих документів, за наведених вище підстав.

Поряд з цим, суд указав, що лист ГУ ДМС України в Одеській області від 29.09.2022 не є рішенням суб'єкта владних повноважень, актом індивідуальної дії, у розумінні пункту 19 частини 1 статті 4 та частини 1 статті 19 КАС України, а тому вважав, що належним способом захисту прав позивача є визнання протиправними дій щодо повернення листом матеріалів справи про оформлення набуття дитиною громадянства України у зв'язку з перебуванням у громадянстві України її батьків чи одного з них.

Оцінюючи правомірність рішення Саратського відділу ГУ ДМС в Одеській області від 06.12.2022 про припинення провадження за заявою ОСОБА_1 , суд дійшов висновку, що воно є протиправним, адже прийняте без належного сповіщення заявниці про необхідність усунення недоліків у документах щодо оформлення дитиною громадянства України.

Наведені дії, позбавили позивачів можливості у встановлений строк усунути недоліки, а також розбіжності, які зазначених вказаним відповідачем у спірному рішенні.

На підтвердження цього, суд відзначив про відсутність доказів сповіщення заявниці про необхідність усунення недоліків.

З огляду на встановлене, суд вважав, що ефективним способом захисту прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах є зобов'язання ГУ ДМС в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про оформлення набуття громадянства України її дитиною - ОСОБА_3 відповідно до частини 4 статті 14 Закону №2235-ІІІ, з урахуванням висновків суду.

За таких обставин, суд відмовив у задоволенні вимог щодо зобов'язання ГУ ДМС України в Одеській області прийняти рішення про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_4 , позаяк прийняття такого рішення є дискреційними повноваженнями відповідача, розсуд якого вже обмежений висновками суду.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги та відзиву.

В апеляційній скарзі, ГУ ДМС в Одеській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права та неповне з'ясування обставини, що мають значення для справи, просить скасувати рішення суду, в частині задоволених вимог та прийняти нове - про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги ГУ ДМС в Одеській області зазначає, що за результатами перевірки заяви та поданих ОСОБА_2 документів про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_3 , відділ з питань громадянства, паспортизації та реєстрації ГУ ДМС в Одеській області вирішив їх повернути у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують належність/неналежність його до громадянства Республіки Вірменія.

Як указує скаржник, оскільки ОСОБА_2 , станом на 06.12.2022 не надала до Саратського відділу ГУ ДМС в Одеській області документ, який підтверджує належність/неналежність до громадянства Республіки Вірменія ОСОБА_1 , Саратський відділ ГУ ДМС в Одеській області 06.12.2022 обґрунтовано прийняв рішення про припинення провадження за його заявою.

На переконання скаржника, з боку ГУ ДМС в Одеській області відсутні порушення прав позивача, яке на думку останнього виразилося у не прийнятті рішення про набуття громадянства України.

Адвокат Шевчук К.М. подав відзив на апеляційну скаргу ГУНП в Одеській області, в якому посилаючись на необґрунтованість доводів апеляційної скарги та правомірність та законність рішення суду першої інстанції, просить в задоволенні скарги відмовити а рішення суду залишити без змін.

Ураховуючи, що апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції, відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 КАС України, розглянув справу в порядку письмового провадження.

Фактичні обставини справи.

Позивачка - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 25.03.2008 набула громадянство України на підставі частини 1 статті 8 Закону №2235-ІІІ та 01.10.2013 року отримала паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Саратським РС ГУДМС України в Одеській області.

Згідно свідоцтва про народження, виданого 10.12.2003 Ванадзорським територіальним відділом ЗАЦС у Республіці Вірменія, ОСОБА_2 є матір'ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 87-89).

06.04.2021 ОСОБА_2 звернулась до ГУ ДМС України в Одеській області через Саратський відділ ГУ ДМС України в Одеській області із заявою про оформлення набуття дитиною громадянства України у зв'язку з перебуванням у громадянстві України її батьків чи одного з них та просила оформити набуття громадянства України її дитині - ОСОБА_4 на підставі частини 4 статті 14 Закону №2235-ІІІ у зв'язку з перебуванням у громадянстві України його матері (а.с. 52-53, 83-84).

У заяві наведені такі відомості про дитину:

ПІБ: ОСОБА_1 ;

Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

Місце народження дитини: м. Ванадзор;

Громадянство дитини: громадянство Республіки Вірменія;

Громадянство батька дитини: ОСОБА_6 , вірмен (довідка про народження №1572 від 10.12.2003 року);

Громадянство матері дитини: ОСОБА_2 , громадянка України з 25.03.2008 року, згідно частини 1 статті 8 Закону №2235-ІІІ;

Місце проживання дитини: АДРЕСА_1 .

До зазначеної заяви додано:

1) декларацію про те, що дитина є іноземцем або особою без громадянства від 06.04.2021 року, згідно якої ОСОБА_2 засвідчує та повідомляє, що її дитина - ОСОБА_5 , є громадянином Республіки Вірменія (а.с. 55, 85);

2) свідоцтво про народження з нотаріально посвідченим перекладом, видане 10.12.2003 Ванадзорським територіальним відділом ЗАЦС у Республіці Вірменія, серія НОМЕР_2 (а.с. 56-59, 86-89);

3) копію довідки про реєстрацію особи громадянином України № НОМЕР_3 від 08.04.2008, видану ОСОБА_2 про те, що вона з 25.03.2008 набула громадянство України на підставі частини 1 статті 8 Закону №2235-ІІІ (а.с. 66, 96);

4) копію паспорта громадянина України ОСОБА_2 , серії НОМЕР_4 , виданого Саратським PC ГУДМС в Одеській області 01.10.2013 (а.с. 60-61, 90-91);

5) довідку про народження з нотаріально посвідченим перекладом, видану 10.12.2003 територіальним відділом ЗАЦС у Республіці Вірменія, про те, що в книзі актів громадянського стану ЗАЦС у м. Ванадзор про реєстрацію народження ОСОБА_5 , відомості про батька - ОСОБА_6 записано зі слів матері, мати зареєстрована, як одинока матір (а.с. 63-65, 93-94);

6) заяву про згоду дитини віком від 14 до 18 років на набуття громадянства України від 06.04.2021 (а.с. 54, 97).

Подані документи оформлені у справу, який присвоєний № 379349.

Супровідним листом від 06.05.2021 вих. №5144-54/5144.1-21 Саратський відділ ГУ ДМС України в Одеській області, направив матеріали справи про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до ГУ ДМС України в Одеській області (а.с. 50, 98).

Листом ГУ ДМС України в Одеській області від 29.09.2022 вих. №5100.4.5/16444-22 повернуто начальнику Саратського відділу ГУ ДМС України в Одеській області без погодження матеріали справи №379349 про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням, згідно частини 4 статті 14 Закону №2235-ІІІ ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Республіки Вірменія, у зв'язку із відсутністю у матеріалах справи документів, підтверджуючих законність перебування у громадянстві України матері заявника (а.с. 67, 159).

Листом від 05.10.2022 вих. №5144-187/5144.1-22, адресованим ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ), Саратський відділ ГУ ДМС України в Одеській області повідомив, що під час перевірки документів щодо оформлення набуття дитиною громадянства України, відповідно до частини 4 статті 14 Закону №2235-ІІІ були виявлені недоліки, а саме відсутність документів, що підтверджують належність/неналежність ОСОБА_1 до громадянства Республіки Вірменія.

Також повідомлено про необхідність згідно пункту 89 Порядку №215 усунути вказані недоліки у двомісячний строк, та роз'яснено, що у випадку неусунення недоліків, провадження за заявою буде припинено (а.с. 99).

06.12.2022 Саратський відділ ГУ ДМС України в Одеській області прийняв рішення про припинення провадження за заявою ОСОБА_5 (а.с. 68, 100).

Рішення мотивоване тим, що за результатами перевірки справи відділом з питань громадянства, паспортизації та реєстрації ГУ ДМС в Одеській області, листом від 29.09.2022 за № 5100.4.5/16444-22 було повернуто заяву та подані ОСОБА_2 документи про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_3 . Підстава повернення- відсутність документів, що підтверджують належність/неналежність до громадянства Республіки Вірменії ОСОБА_1 .

Далі вказано, що з урахуванням того, що заявниця була письмово проінформована про необхідність приведення справи у відповідність до вимог чинного законодавства України, провадження за її заявою припинити, у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують належність/неналежність ОСОБА_1 до громадянства Республіки Вірменії про що надіслати письмове повідомлення.

Листом від 07.12.2022 вих. №5144-225/5144.1-22, адресованим ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ), Саратський відділ ГУ ДМС України в Одеській області повідомив останню стосовно прийнятого рішення про припинення провадження за заявою, у зв'язку з неусуненням недоліків, зазначених у листі від 06.04.2021 (а.с. 101).

Як зазначено у позові, 22.02.2023 представник позивачів - адвокат Шевчук К.М. ознайомився із вказаними рішеннями та іншими матеріалами справи за заявою ОСОБА_2 про оформлення набуття дитиною ОСОБА_1 громадянства України у приміщенні Саратського відділу ГУ ДМС України в Одеській області, на підставі адвокатського запиту від 03.02.2023 вих. №230Д-101В (а.с. 77-78).

Не погоджуючись з прийнятими рішеннями щодо повернення матеріалів справи №379349 та припинення провадження за заявою ОСОБА_2 про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до частини 4 статті 14 Закону №2235-ІІІ, позивачі звернулися до суду із даним позовом.

Джерела правового регулювання (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та оцінка суду апеляційної інстанції доводів апеляції і висновків суду першої інстанції.

Відповідно до частини 1 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

За такого правового регулювання, колегія суддів переглядає висновки суду першої інстанції тільки в межах доводів апеляційної скарги та не вступає в обговорення та оцінку судового рішення суду першої інстанції, в тій частині, яка не оскаржена.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що відсутні підстави для задоволення апеляції, з огляду на таке.

Одним із ключових питань, яке належить вирішити в даному спорі, це правомірність повернення ГУ ДМС України в Одеській області без розгляду матеріалів справи №379349 про оформлення набуття дитиною громадянства України, у зв'язку з перебуванням у громадянстві України її батьків чи одного з них, яке оформлено листом від 29.09.2022 за №5100.4.5/16444-22.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу апеляційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Стаття 4 Конституції України визначає, що в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових осіб визначає Закон №2235-ІІІ.

Стаття 1 Закону №2235-ІІІ містить визначення термінів, які вживаються в такому значенні, зокрема:

громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках; громадянин України - особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України;

іноземець - особа, яка не перебуває в громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав;

особа без громадянства - особа, яку жодна держава відповідно до свого законодавства не вважає своїм громадянином;

законні представники - батьки, усиновлювачі, батьки-вихователі, прийомні батьки, опікуни, піклувальники, представники закладів, які виконують обов'язки опікунів і піклувальників;

дитина - особа віком до 18 років.

Як встановлює стаття 4 Закону №2235-ІІІ питання громадянства України регулюються Конституцією України, цим Законом, міжнародними договорами України. Якщо міжнародним договором України встановлено інші правила, ніж ті, що містяться у цьому Законі, застосовуються правила міжнародного договору.

Пункт 8 статті 6 Закону №2235-ІІІ визначає таку підставу набуття громадянства України, - у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини.

Статтею14 Закону №2235-ІІІ регламентовані питання набуття громадянства України дитиною у зв'язку з перебуванням у громадянстві України її батьків чи одного з них.

Так, відповідно до положень цієї статті (у редакції, чинній на дату звернення позивача із заявою), дитина, яка є іноземцем або особою без громадянства, один з батьків якої є громадянином України, а другий є особою без громадянства, реєструється громадянином України за клопотанням того з батьків, який є громадянином України.

Дитина, яка є особою без громадянства, один з батьків якої є громадянином України, а другий є іноземцем, реєструється громадянином України за клопотанням того з батьків, який є громадянином України.

Дитина, яка є іноземцем або особою без громадянства, батьки якої перебувають у громадянстві України, реєструється громадянином України за клопотанням одного з батьків.

Дитина, яка є іноземцем, один із батьків якої є громадянином України, а другий - іноземцем, реєструється громадянином України за клопотанням того з батьків, який є громадянином України.

Датою набуття громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата реєстрації набуття особою громадянства України.

Відповідно до положень статті 16 Закону №2235-ІІІ набуття громадянства України дітьми віком від 14 до 18 років може відбуватися лише за їхньою згодою.

З метою організації виконання Закону №2235-ІІІ Указом Президента України № 215 від 27.03.2001 затверджений Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень (далі і вище- Порядок №215), який визначає перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.

Пункт 1 розділу І Порядку №215, для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом II цього Порядку.

У випадках, передбачених законодавством України, за подання заяви та інших документів з питань громадянства сплачується державне мито або консульський збір, документ про сплату якого подається разом із заявами та іншими документами з питань громадянства.

Пункт 2 розділу І Порядку №215, передбачає, що заяви про оформлення набуття громадянства України особою, яка проживає на території України, оформлюються на ім'я керівника територіального органу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи.

Згідно пункту 3 розділу І Порядку №215, заява з питань громадянства подається у письмовій формі з зазначенням дати її складання та підписується заявником.

Заяву з питань громадянства дитини підписує один з її батьків або інший законний представник дитини.

Пункт 4 розділу І Порядку №215 визначає, що заява та інші документи з питань громадянства дитини подаються одним з її батьків або іншим законним представником дитини за місцем проживання дитини або одного з її батьків чи іншого законного представника .

Згідно пункту 6 розділу І Порядку №215 згода на набуття громадянства України або на вихід з громадянства України дитини віком від 14 до 18 років надається нею у формі письмової заяви, подається у присутності дитини. За наявності поважних причин (хвороба дитини, стихійне лихо тощо) така заява може подаватися за відсутності дитини.

Розділ ІІ Порядку №215 визначає документи, що подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, а також виходу з громадянства України.

Відповідно до пункту 66 розділу ІІ Порядку №215, для оформлення набуття громадянства України дитиною, яка є іноземцем або особою без громадянства та один із батьків якої є громадянином України, а другий - особою без громадянства (частина перша статті 14 Закону), один із батьків дитини, який є громадянином України, подає:

а) заяву про оформлення набуття дитиною громадянства України у зв'язку з перебуванням у громадянстві України її батьків чи одного з них;

б) дві фотокартки (розміром 35 x 45 мм) дитини, якщо їй виповнилося 7 років;

в) копію свідоцтва про народження дитини;

г) декларацію про те, що дитина є іноземцем або особою без громадянства;

д) копію паспорта громадянина України або іншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що підтверджує перебування одного з батьків дитини у громадянстві України;

е) копію документа про те, що другий із батьків дитини є особою без громадянства;

є) заяву дитини віком від 14 до 18 років про згоду на набуття громадянства України.

Відповідно до пункту 69 розділу ІІ Порядку №215, для оформлення набуття громадянства України дитиною, яка є іноземцем, один із батьків якої є громадянином України, а другий - іноземцем (частина четверта статті 14 Закону), один із батьків дитини, який є громадянином України, подає документи, передбачені підпунктами "а" - "д", "є" пункту 66 цього Порядку, а також копію документа, який підтверджує перебування одного з батьків дитини у громадянстві іншої держави (держав).

Розділом IV Порядку №215 регламентований порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства.

Згідно пункту 89 Порядку №215, територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого подано документи щодо встановлення або оформлення належності до громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.

Подані заявником належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до територіального органу Державної міграційної служби України.

Пункт 90 Порядку №215 визначає, що територіальний орган Державної міграційної служби України перевіряє відповідність оформлення документів щодо встановлення або оформлення належності до громадянства України вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов'язує належність особи до громадянства України.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи повертаються до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.

Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує належність особи до громадянства України, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає рішення про встановлення або оформлення належності особи до громадянства України.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує належність особи до громадянства України, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає вмотивоване рішення про відмову в задоволенні клопотання про встановлення або оформлення належності особи до громадянства України.

Рішення про встановлення або оформлення належності особи до громадянства України або про відмову в задоволенні клопотання про встановлення або оформлення належності особи до громадянства України не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів надсилається до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником.

Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником, не пізніш як у тижневий строк з дня надходження відповідного рішення повідомляє про нього заявника у письмовій формі. У разі прийняття рішення про відмову в задоволенні клопотання про встановлення або оформлення належності особи до громадянства України заявникові у письмовій формі повідомляються причини відмови.

Положеннями статті 26 Закону №2235-ІІІ визначено, що рішення з питань громадянства можуть бути оскаржені у встановленому законом порядку до суду.

Стаття 27 Закону №2235-ІІІ визначає, що дії та бездіяльність посадових і службових осіб, які порушують порядок та строки розгляду справ про громадянство і виконання рішень з питань громадянства, можуть бути оскаржені у судовому та адміністративному порядку.

Аналізом наведених норм можна дійти висновку, що територіальний орган ДМС за результатами розгляду заяв та документів щодо оформлення громадянства України приймає одне з таких рішень, а саме:

-рішення про встановлення або оформлення належності особи до громадянства України;

-рішення про відмову в задоволенні клопотання про встановлення або оформлення належності особи до громадянства України.

При цьому, рішення про припинення провадження за цією заявою (якщо заявник не усуває недоліки та не подає документи повторно) приймається територіальним підрозділом Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником.

Аналіз Порядку №215, зокрема пункту 90 свідчить про те, що ГУ ДМС України в Одеській області наділено повноваженнями на повернення документів до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, якщо під час перевірки встановить, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України.

Оцінюючи підставу повернення ГУ ДМС України в Одеській області документів, а саме відсутність документів, що підтверджують законність перебування у громадянстві України матері заявника, колегія суддів погоджується з доводом суду першої інстанції про те, що така підстава не відповідає дійсним обставинам справи та вимогам законодавства.

Як згадувалося вище, в заяві ОСОБА_2 про оформлення набуття її дитиною, ОСОБА_3 громадянства України наведені такі відомості:

громадянство матері дитини: ОСОБА_2 , громадянка України на підставі частини 1 статті 8 Закону №2235-ІІІ (набуття громадянства особами, що постійно проживали до 24.08.1991 на території, яка стала територією України, відповідно до Закону України «Про правонаступництво України». Також у справі наявна копія довідки про реєстрацію ОСОБА_2 громадянкою України № НОМЕР_3 від 08.04.2008, а також копія паспорта громадянина України ОСОБА_2 , серії НОМЕР_4 , виданий Саратським PC ГУДМС в Одеській області 01.10.2013.

Так, пункт 66 розділу ІІ Порядку №215 визначає що для оформлення набуття громадянства України дитиною, яка є іноземцем, один із батьків якої є громадянином України, а другий - іноземцем (частина 4 статті 14 Закону №2235-ІІІ), один із батьків дитини, який є громадянином України, подає, зокрема, копію паспорта громадянина України або іншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що підтверджує перебування одного з батьків дитини у громадянстві України.

Статтею 5 Закону №2235-ІІІ визначений перелік документів, що підтверджують громадянство України, а саме :

1) паспорт громадянина України;

3) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

4) тимчасове посвідчення громадянина України;

6) дипломатичний паспорт;

7) службовий паспорт;

8) посвідчення особи моряка;

9) посвідчення члена екіпажу;

10) посвідчення особи на повернення в Україну.

Наведене свідчить, що дотримуючись приписів указаної вище статті та положень пункту 66 Порядку №215, заявниця разом із заявою подала вичерпний пакет документів, в тому числі копію паспорта громадянина України, що підтверджує перебування одного з батьків дитини у громадянстві України.

Суд першої інстанції слушно зауважив на тому, що положеннями пункту 66 Порядку №215 не визначена вимога надання документів, підтверджуючих законність перебування у громадянстві України матері заявника.

За такого правового регулювання, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про протиправність повернення ГУ ДМС України в Одеській області матеріалів справи №379349 про оформлення набуття ОСОБА_3 громадянства України на підставі частини 4 статті 14 Закону №2235-ІІІ, у зв'язку із відсутністю у матеріалах справи документів, підтверджуючих законність перебування у громадянстві України матері заявника.

При цьому, колегія суддів враховує, що апеляційна скарга не містить жодних доказів протилежного, зокрема, будь-яких доводів та належних доказів на спростування висновків суду першої інстанції.

З урахуванням викладених обставин, а також того, що в силу положень пункту 19 частини 1 статті 4, частини 2 статті 19 КАС України лист ГУ ДМС в Одеській області не є актом індивідуальної дії, колегії суддів вважає правомірним висновок суду про визнання протиправними дії ГУ ДМС в Одеській області щодо повернення листом матеріалів справи №379349 про оформлення набуття ОСОБА_1 громадянства України на підставі частини 4 статті 14 Закону №2235-ІІІ за наведених у листі підстав.

Переходячи до другого спірного питання про правомірність рішення Саратського відділу Головного управління ДМС України в Одеській області від 06.12.2022 про припинення провадження за заявою ОСОБА_5 про оформлення набуття громадянства України на підставі частини 4 статті 14 Закону №2235-ІІІ

Оцінюючи правомірність спірного рішення, колегія суддів виходить з такого.

Як мовилося вище, відповідно до пункту 90 Порядку №215 якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи повертаються до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником.

Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків.

Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.

Наведене свідчить про те, що припинення провадження відбувається за умови сповіщення заявника у тижневий строк про наявність недоліків у поданих документах, а також не виконання заявником вимоги територіального підрозділу міграційної служби у двомісячний строк.

Спірне рішення вмотивовано тим, що заявниця, будучи письмово проінформована про необхідність приведення справи у відповідність до вимог чинного законодавства України, провадження за її заявою слід припинити, у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують належність/неналежність до громадянства Республіки Вірменії ОСОБА_5 , про що було надіслано письмове повідомлення..

Дійсно в матеріалах справи наявна копія листа Саратського відділу ГУ ДМС України в Одеській області від 05.10.2022, вих. №5144-187/5144.1-22, на адресу ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) про виявлені недоліки поданих документів, а саме: відсутність документів, що підтверджують належність/неналежність до громадянства Республіки Вірменії ОСОБА_5 та про необхідність їх усунення у двомісячний строк. Заявниці роз'яснено, що у випадку неусунення недоліків провадження за заявою буде припинено .

Водночас, ані до суду першої інстанції ані до суду апеляційної інстанції, в обґрунтування правдомовності своїх дій та дій територіального підрозділу ГУ ДМС України в Одеській області не надав жодних доказів та в апеляційній скарзі не навів жодних доводів на підтвердження вручення такого листа адресату.

Також колегія суддів враховує, що адвокат із спірними рішеннями ознайомлений у приміщенні Саратського відділу ГУ ДМС України в Одеській області на підставі адвокатського запиту від 03.02.2023 вих. №230Д-101В, що також не спростовано скаржником.

Відповідно до вимог статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Колегія суддів аналізом доводів апеляційної скарги та матеріалів справи доходить висновку, що ГУ ДМС України в Одеській області, як суб'єктом владних повноважень, на якого покладається тягар доказування правомірності своїх дій на виконання вимог статті 77 КАС України не доведена правомірність своїх дій та рішення територіального підрозділу, зокрема належного сповіщення заявника про необхідність усунення недоліків у документах щодо оформлення набуття дитиною громадянства України.

До того ж оцінюючи обґрунтованість підстав, покладених у мотивування оскаржуваного рішення слід зазначити про наявність розбіжностей щодо підстав повернення документів.

Зокрема, у листі ГУ ДМС України в Одеській області від 29.09.2022 вих. №5100.4.5/16444-22 підставою повернення документів зазначено «у зв'язку із відсутністю у матеріалах справи документів, підтверджуючих законність перебування у громадянстві України матері заявника».

Однак, у листі Саратського відділу ГУ ДМС України в Одеській області від 05.10.2022 вих. №5144-187/5144.1-22 підставою зазначено «відсутність документів, що підтверджують належність/неналежність до громадянства Республіки Вірменії ОСОБА_5 .

Наведене свідчить про те, що непослідовні дії відповідачів, навіть за умови належного повідомлення заявника про необхідність усунення недоліків у документах щодо оформлення набуття дитиною громадянства України, призвели до нерозуміння суті та способів усунення недоліків з боку заявника, що суперечить принципу правової визначеності.

Також суд першої інстанції доречно зауважив на тому, що оскільки, на час подання заяви (06.04.2021) ОСОБА_2 про оформлення набуття громадянства України її дитиною, відповідно до частини 4 статті 14 Закону №2235-ІІІ ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , не досяг 18-ти річного віку, документом, що підтверджує його належність до громадянства Республіки Вірменії, є декларація матері про те, що дитина є іноземцем.

Стаття 1 Закону №2235-ІІІ визначає, що дитина - особа віком до 18 років.

Таку декларацію, на виконання приписів пункту 66 Порядку №215, заявниця подала разом із заявою 06.04.2021.

ГУ ДМС України в Одеській області не заперечує, що до заяви заявниця подала декларацію про те, що дитина є іноземцем або особою без громадянства від 06.04.2021, згідно якої ОСОБА_2 засвідчує та повідомляє, що її дитина - ОСОБА_1 , є громадянином Республіки Вірменія.

Надання інших документів, що підтверджують належність/неналежність до громадянства іншої держав дитиною іноземцем, Порядок №215 не передбачає.

Враховуючи, що оскаржуване рішення про припинення провадження за заявою від 06.04.2021 прийняте на підставі протиправних дій органів міграційної служби щодо неналежного сповіщення заявниці про необхідність усунення недоліків у документах щодо оформлення набуття дитиною громадянства України, позбавлення позивачів можливості у встановлений строк усунути ці недоліки, а також наявність розбіжностей щодо підстав повернення документів заявникові, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про визнання протиправним та скасування рішення Саратського відділу ГУ ДМС України в Одеській області від 06.12.2022 про припинення провадження за заявою ОСОБА_2 про оформлення набуття громадянства України її дитиною - ОСОБА_1 на підставі частини 4 статті 14 Закону №2235-ІІІ.

Також колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що належним способом захисту прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про оформлення набуття громадянства України її дитиною - ОСОБА_1 відповідно до частини 4 статті 14 Закону №2235-ІІІ, з урахуванням висновків суду.

На переконання колегії суддів, доводи апеляційної скарги ГУ ДМС в Одеській області висновків суду першої інстанції не спростовують, будь яких доводів яким би не була надана оцінка судом першої інстанції, скарга не містить, а тому суд не вбачає підстав для її задоволення.

Відповідно до вимог статті 316 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги, якщо суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

На думку колегії суддів, суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення відсутні.

Стаття 328 КАС України встановлює право учасників справи, а також осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки на касаційне оскарження рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.

Водночас пункт 2 частини 5 вказаної статті встановлює, що не підлягають касаційному оскарженню, у тому числі судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовної практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Отже, враховуючи, що судом апеляційної інстанції постановлено рішення у справі розглянутої за правилами спрощеного позовного провадження, відсутні підстави для його оскарження в касаційному порядку.

Розподіл судових витрат, відповідно до вимог статті 139 КАС України не передбачений.

Керуючись статтями: 308, 311, 315, 316, 322, 325, 328 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2024 року у справі за позовом адвоката Шевчука Кирила Миколайовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, Саратського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання незаконними та скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку до Верховного Суду не підлягає, за винятком випадків, перелічених у пункті 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Доповідач - суддя І. О. Турецька

суддя Ю. М. Градовський

суддя Л. П. Шеметенко

Повне судове рішення складено 17.01.2025.