Постанова від 17.01.2025 по справі 520/8336/24

Головуючий І інстанції: Біленський О.О.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2025 р. Справа № 520/8336/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді Катунова В.В.,

Суддів: Чалого І.С. , Подобайло З.Г. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.06.2024, майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, по справі № 520/8336/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач, ГУ ПФУв Харківській області), в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо невирішення питання про врахування ОСОБА_1 додаткової календарної вислуги років служби у системі Служби судової охорони - 3 роки 7 місяців та перерахунку призначеної пенсії відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з 65% грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області врахувати додаткову календарну вислугу років служби ОСОБА_1 у системі Служби судової охорони - 3 роки 7 місяців;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області прийняти рішення про перерахунок пенсії позивача з 01.03.2024, виходячи з 65% грошового забезпечення.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 12.06.2024 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове судове рішення про повне задоволення його позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що ключовим моментом у справі є зміст звернення позивача до відповідача, проте суд першої інстанції не витребував копію звернення позивача, тому рішення суду першої інстанції є необґрунтованим та підлягає скасуванню.

Вважає, що після отримання його заяви з повним пакетом документів відповідач, який фактично не заперечував проти наявності у позивача права на врахування додаткової вислуги років за час проходження ним служби в лавах судової охорони та права на пенсію в розмірі 65% грошового забезпечення, повинен був вчинити відповідні дії у правовідносинах, з приводу яких поданий позов.

Відповідач не скористався правом надання відзиву на апеляційну скаргу.

На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Згідно зі ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 з 28.06.2014 в розмірі 53% грошового забезпечення.

Згідно копії подання про призначення пенсії від 09.07.2014 №100/34546 та розрахунку вислуги років на пенсію працівників органів внутрішніх справ, ОСОБА_1 станом на день призначення пенсії мав вислугу років 21 рік 07 місяців 11 днів.

29.02.2024 ОСОБА_1 через представника Коломойцева М.М. направив засобами поштового зв'язку до ГУ ПФУ в Харківській області заяву, в якій просив врахувати ОСОБА_1 додаткову календарну вислугу років у Системі служби судової охорони - 3 роки 7 місяців, здійснити йому з дня звернення до пенсійного органу перерахунок пенсії відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виходячи з 65% грошового забезпечення (зареєстрована 01.03.2024 вх.№7460/К).

До вказаної заяви додано копії: довідки Служби судової охорони, РНОКПП позивача, розрахунку вислуги років при призначенні пенсії за вислугу років, подання про призначення пенсії від 09.07.2014 року, протоколу перерахунку пенсії від 28.06.2014, протоколу перерахунку пенсії позивача з 01.03.2022 року, ордеру про надання правничої допомоги адвоката Коломойцева М.И., свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю.

Листом Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 28.03.2024 №9436-7460/К-02/8-2000/24, надало відповідь на звернення адвоката Коломойцева Миколи Миколайовича від 01.03.2024, щодо пенсійного забезпечення ОСОБА_1 , в якому пенсійним органом повідомлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ зі змінами з 28.06.2014. Загальна вислуга років на момент звільнення зі служби склала 21 рік. У зв'язку із проходженням військової служби та після звільнення зі служби, ОСОБА_1 має бути призначено пенсію на підставі оновлених документів: атестату, розрахунку вислуги років та довідки про грошове забезпечення. Відповідно до пункту 2 Розділу 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.02.2007 р. за № 135/13402 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 05.04.2023 р. за № 572/39628, (далі - Порядок) заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій. Орган, що призначає пенсію, приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду на інший та відновлення раніше призначеної пенсії, відповідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону. Інших підстав для прийняття рішення не передбачено.

Позивач вважаючи, що відповідачем вчинено бездіяльність щодо не врахування додаткової календарної вислуги років служби позивача у системі Служби судової охорони - 3 роки 7 місяців, та протиправно не вчинено перерахунку пенсії, звернувся до суду з цим позовом.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що представник позивача - адвокат Коломойцев Микола Миколайович в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про надання інформації щодо пенсійного забезпечення позивача та дійшов висновку, що чинним законодавством не передбачено здійснення перерахунку пенсії на підставі адвокатського запиту чи звернення про надання інформації.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до пункту "а" ст. 12 Закону №2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше.

Згідно п. а) ст. 13 Закону №2262-ХІІ пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони та звільненим зі служби у Національному антикорупційному бюро України за віком чи через хворобу, звільненим зі служби в органах та підрозділах цивільного захисту за віком чи за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Закону №2262-ХІІ пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.

Згідно з ч. 1 ст. 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до ч. 2 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Частиною 4 цієї ж статті передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, з наступними змінами та доповненнями, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02 березня 2023 року №10-1)).

Відповідно до п. 1.1. Розділу І Порядку №3-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Згідно з абз. 4 п. 11 розділу І Порядку №3-1 днем звернення за перерахунком, поновленням пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед, у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням) (початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), прийняттям (звільненням) на (зі) службу (служби), за виплатою недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, виплатою одноразової грошової допомоги, виплатою допомоги на поховання вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів)).

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів приймається органом, що призначає пенсію за місцем фактичного проживання особи, не пізніше 10 днів з дня надходження заяви ( п. 6 розділу IV Порядку №3-1).

На виконання ухвал Другого апеляційного адміністративного суду від 13.12.2024 та від 06.01.2025 ГУ ПФУ в Харківській області надало копію заяви ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 від 29.02.2024 (вх.№7460/К від 01.03.2024), в якій представник позивача просив врахувати ОСОБА_1 додаткову календарну вислугу років у Системі служби судової охорони - 3 роки 7 місяців, здійснити йому з дня звернення до пенсійного органу перерахунок пенсії відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виходячи з 65% грошового забезпечення (зареєстрована 01.03.2024 вх.№7460/К).

До вказаної заяви додано копії: довідки Служби судової охорони, РНОКПП позивача, розрахунку вислуги років при призначенні пенсії за вислугу років, подання про призначення пенсії від 09.07.2014 року, протоколу перерахунку пенсії від 28.06.2014, протоколу перерахунку пенсії позивача з 01.03.2022 року, ордеру про надання правничої допомоги адвоката Коломойцева М.И., свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю.

Листом Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 28.03.2024 №9436-7460/К-02/8-2000/24, надало відповідь на звернення адвоката Коломойцева Миколи Миколайовича від 01.03.2024, щодо пенсійного забезпечення ОСОБА_1 та повідомлено про необхідність звернення відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій №3-1.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до п. 1.1. Розділу І Порядку №3-1 заява про призначення/перерахунок пенсії повинна відповідати Додатку 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженої форми.

Проте, як убачається із заяви Коломойцева М.М. в інтересах ОСОБА_1 від 29.02.2024 (вх.№7460/К від 01.03.2024) вона не відповідає формі Додатку 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .

Крім того, до вказаної заяви від 29.02.2024 представник ОСОБА_1 не додав заповненої за формою передбаченою Додатком 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заяви про призначення/перерахунок пенсії.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач чи його представник із заявою про перерахунок пенсії у встановленому законом порядку не зверталися, а тому порушень відповідачем прав позивача у сфері пенсійного забезпечення не встановлено.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно зі ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.06.2024 по справі № 520/8336/24 залишити без змін .

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя-доповідач В.В. Катунов

Судді І.С. Чалий З.Г. Подобайло