Рішення від 17.01.2025 по справі 620/14215/24

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2025 року м. Чернігів Справа № 620/14215/24

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) 23.10.2024 (відповідно до відбитку штампу на конверті) звернувся до суду адміністративним позовом до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (далі - ЦВЛК, відповідач), у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нерозгляду його заяви від 18.04.2023 та скарги від 30.07.2024 про приведення змісту постанови Військово-лікарської комісії в/ч НОМЕР_1 , оформленої довідкою ВЛК від 04.04.2023 №2388;

- зобов'язати відповідача повторно розглянути його заяву від 18.04.2023 та скаргу від 30.07.2024 про приведення змісту постанови Військово-лікарської комісії в/ч НОМЕР_1 , оформленої довідкою ВЛК від 04.04.2023 №2388, відповідно до вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Позовні вимоги мотивовані тим, що всупереч вимог чинного законодавства України відповідач його заяви у встановленому порядку не розглянув. Разом з тим, відсутність належним чином оформленої постанови ЦВЛК про перегляд постанови ВЛК свідчить про протиправну бездіяльність.

Ухвалою судді від 19.11.2024 позовну заяву повернуто в частині позовних вимог про: визнання протиправної бездіяльності відповідача щодо нерозгляду заяви від 18.04.2023; зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву від 18.04.2023.

Ухвалою судді від 19.11.2024 відкрито провадження у справі в решті позовних вимог та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також судом запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому даної ухвали подати відзив на позовну заяву.

У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив, у якому він позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні та зазначив, що нормами Положення №402 не передбачено обов'язку ЦВЛК переглядати постанови підпорядкованих військово-лікарських комісій на підставі звернень (заяв, скарг), які не містять обґрунтованих, належних доказів про порушення військово-лікарської експертизи, а саме: прийняття постанов підпорядкованими військово-лікарськими комісіями з порушенням Положення № 402, не врахуванням військово-лікарськими комісіями захворювань, травм осіб, які оглядаються, прийняття підпорядкованими військово-лікарськими комісіями постанов в формулюваннях, що не відповідають встановленим діагнозам, тощо. За таких обставин, відповідач не допускав протиправної бездіяльності щодо розгляду заяви позивача.

Позивач подав відповідь на відзив, у якій позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити, наполягаючи на його обґрунтованості.

Розглянувши подані документи і матеріали, судом встановлено такі обставини.

ОСОБА_1 проходив військову службу у в/ч НОМЕР_2 .

У період проходження військової служби позивач проходив медичний огляд у госпітальній/гарнізонній ВЛК в/ч НОМЕР_3 . За результатами огляду складено Довідки ВЛК:

від 01.07.2022 №747, відповідно до якої захворювання: гіпертонічна хвороба ІІ ст., 2 ступінь, ризик помірний. ІХС. Атеросклеротичний кардіосклероз. СН0ст. Наслідки ЗЧМТ: (струсу головного мозку 1997) у вигляді посттравматичного церебрального арахноїдиту, цефалгічний синдром. Цукровий діабет ІІ тип, субкомпенсований. Початкова катаракта обох очей. П'яткова шпора правої стопи, НІ, не пов'язані з проходженням військової служби (а.с. 7);

від 04.04.2023 №2388, відповідно до якої захворювання: Цукровий діабет ІІ ст., середнього ступеню важкості, декомпенсований стан. Діабетична полінейропатія вегетосенсорна форма, помірно виражена. Гіпертонічна хвороба ІІ ст., ступінь 3, ризик високий. Дифузний кардіосклероз СН І ст., ФК ІІ. Хронічна двобічна сенсоневральна приглуховатість при сприйнятті шепітної мови на відстані 3,5 м на ліве вухо, 5 м на праве вухо. Міжхребцевий остеохондроз поперекового відділу хребта, ретролістез L2, хребця І ст., з протрузією L5-S1, стеноз міжхребцевого отвора L4-L5 зліва, з помірним порушенням функції. Хронічна вертеброгенна люмбалгія, ремісія. Сечокам'яна хвороба. Гіперплазія передміхурової залози ІІ ст.. з помірним порушенням функції. Діабетична мікроангіопатія ІІ ст. нижніх кінцівок. Дисгідроз ступнів, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби. Наслідки ЗЧМТ (1997 рік) струсу головного мозку, у вигляді посттравматичного церебрального арахноїдиту, цефалгічного синдрому помірно вираженого, Ні, не пов'язані з проходженням військової служби (а.с. 8).

Як зазначає позивач, у зв'язку з проходженням ВЛК фахівцями відповідного профілю було виявлено у нього ряд захворювань, які не увійшли до довідки ВЛК від 04.04.2023 №2388 (а.с. 21-24), у зв'язку з чим ним 30.07.2024 до ЦВЛК подано скаргу, у якій ОСОБА_1 просив виправити помилки в довідці (а.с. 20).

Позивач зазначає, що вказана скарга ЦВЛК у встановленому порядку не розглянута, у зв'язку з чим він звернувся до суду з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує такі норми права.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України від 20.12.1991 №2011-II «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ) соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 70 Закону України від 19.11.1992 №2801-ХІІ «Основи законодавства України про охорону здоров'я» військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, а також при закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, за потреби - інших органів або військових формувань сектору безпеки і оборони, визначених частиною другою статті 12 Закону України “Про національну безпеку України».

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800, затверджено Положення про військово-лікарську

експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), пунктом 1.3 Розділу І якого передбачено, що основними завданнями військово-лікарської експертизи, серед іншого, є визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть.

Відповідно до пункту 2.1 Розділу І Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.

Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.

Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.

Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону (пункт 2.2 Розділу І Положення №402).

Згідно з пунктом 6.9 Розділу ІІ Положення №402 медичний огляд військовослужбовців, які отримали захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії), з метою визначення ступеня придатності до військової служби проводиться при визначеному лікарсько-експертному наслідку (результаті) захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії).

Визначений наслідок (результат) захворювання, поранення, травми, контузії, каліцтва це такий стан здоров'я, коли результати обстеження та лікування дають підстави ВЛК (ЛЛК) винести постанову про ступінь придатності до військової служби (служби за військовою спеціальністю), а подальше лікування не призведе до відновлення придатності до військової служби.

Згідно з пунктом 1.1. Розділу II Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови).

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема: військовослужбовців до військової служби; військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю.

Відповідно до пункту 1.2. Розділу II Положення №402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі ТДВ) (додаток 3).

У свою чергу, відповідно до підпунктів 2.3.1, 2.3.3, 2.3.4 пункту 2.3 Положення №402 ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.

На ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.

ЦВЛК має право, зокрема розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.

Порядок подання та розгляду звернень штатними ВЛК визначено главою 3 розділу І Положення №402.

Так, вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, а також обов'язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України "Про звернення громадян", Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року N 735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за N 94/29962.

Скарги до штатних ВЛК подаються в строк, визначений Законом України "Про звернення громадян".

Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року N 608 "Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення".

Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій, а також наявних медичних записів та висновків у відповідних реєстрах електронної системи охорони здоров'я.

У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.

Аналіз наведених норм свідчить, що виключно у разі, якщо ЦВЛК за результатом розгляду звернення приходить до висновку про визнання заяви чи скарги обґрунтованою, приймається рішення у формі постанови.

Водночас, якщо за результатом розгляду заяви чи скарги ЦВЛК не визнає таку заяву чи скаргу обґрунтованою, то повідомляє про це заявника у порядку, встановленому для розгляду звернень громадян.

Згідно з статтею 19 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, медіа, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень серед іншого зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги, письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.

Відповідно до абзацу п'ятого пункту 5 розділу II Інструкції №735 відповідь за результатами розгляду звернень в обов'язковому порядку надається тим органом військового управління, військовою частиною, які отримали ці звернення і до компетенції яких входить вирішення порушених у зверненнях питань, за підписом керівника, командира або осіб, які виконують його обов'язки згідно з письмовим наказом.

Обґрунтовуючи позов, позивач покликається на те, що ЦВЛК всупереч вимог Положення №402 в установленому порядку не розглянула його скаргу від 30.07.2024 на довідку ВЛК від 04.04.2023 №2388, оскільки відповідач надав відповідь листом від 23.08.2024 №598/9/18980 (а.с. 19), який за змістом та формою не може вважатись «відмовою», а свідчить про те, що ЦВЛК не прийняла жодного рішення з числа тих, які повинна ухвалити за законом.

Однак суд з такою позицією позивача не погоджується, оскільки ЦВЛК, розглянувши (перевіривши) заяву позивача, встановила відсутність підстав для її задоволення, з огляду на відсутність об'єктивних медичних даних або інших документальних доказів, які б дозволяли етіопатогенетично віднести початок захворювання або загострення захворювання ОСОБА_1 на період його безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо у районі проведення таких заходів.

За цих обставин відповідач правомірно надав позивачу письмову відповідь на його скаргу від 30.07.2024, оформлену листом від 23.08.2024 №598/9/18980 (а.с. 19), у якій роз'яснив, що при встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізичного обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.

Відповідно до висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 13.06.2018 по справі №806/526/16, у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі. Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що ЦВЛК належним чином розглянула скаргу позивача від 30.07.2024 та не допустила протиправної бездіяльності у межах спірних правовідносин.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 17 січня 2025 року.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України (код ЄДРПОУ 08356179, вул. Госпітальна, 16, м. Київ, 01133).

Суддя С.В. Бородавкіна