Рішення від 17.01.2025 по справі 260/7913/24

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2025 року м. Ужгород№ 260/7913/24

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луцович М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просить:

1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у перерахунку пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки № 3258 від 06.11.2024, виданої військовою частиною НОМЕР_2 , про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2023 з урахуванням грошового забезпечення визначеного в указаній довідці;

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки № 3258 від 06.11.2024, виданої військовою частиною НОМЕР_2 , про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2023 з урахуванням грошового забезпечення визначеного в указаній довідці та відповідно до ст. ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», від 09.04.1992 № 2262-ХІІІ з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій, та з урахуванням індексації, без обмеження її максимальним розміром.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що є пенсіонером та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач звернувся із заявою до відповідача про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки, виданої військовою частиною НОМЕР_2 , від 06.11.2024 №3258. Проте відповідач відмовив у перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки. Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін).

Відповідач щодо позовних вимог заперечив, 18 грудня 2024 року надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позовні вимоги є безпідставними, оскільки відсутні правові підстави для перерахунку пенсії. Вказує, що 13 листопада 2024 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Головного управління про здійснення перерахунку та виплати пенсії починаючи з 01.02.2023 року на підставі довідки, складеної військовою частиною НОМЕР_2 , №3258 від 06.11.2024 року про розмір грошового забезпечення військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 за однотипною посадою «начальник служби» з урахуванням військового звання «старший прапорщик». Водночас вказана довідка від 06.11.2024 року №3258, на підставі якої позивач просить здійснити перерахунок пенсії, містить виключно інформаційний характер та не відповідає формі визначеній в додатку 2 до Порядку №45, відтак, у Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відсутній обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивачу на підставі вищенаведеної довідки. Крім наведеного вказує, що уповноваженим органом, який подає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, є Міністерство оборони України, а згідно пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 31.12.2014 №937, цей обов'язок покладений на обласні ТЦКСП. Тобто інформація, надана військовою частиною НОМЕР_2 , листом від 06.11.2024 року №3258 про розмір грошового забезпечення за однотипною посадою не може бути підставою для перерахунку пенсії Головним управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, оскільки складена не тим органом, який уповноважений вчиняти такі дії. Щодо індексації та зняття обмеження максимальним розміром пенсії то дані вимоги є передчасними. З наведених підстав просив у задоволенні позову відмовити.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ.

13.11.2024 позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, у якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01.02.2023 року на підставі довідки складеної військовою частиною НОМЕР_2 за № 3258 від 06.11.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2023 та відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій, без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням індексації.

На вказане звернення позивача, відповідачем надано відповідь від 21.11.2024 року, відповідно до якої зазначив, що відсутні підстави для перерахунку пенсії, оскільки лист військової частини НОМЕР_2 від 06.11.2024 №3258 носить інформаційний характер. Зазначив, що перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі довідки про грошове забезпечення, виданої уповноваженим органом.

Вважаючи протиправною відмовою відповідача у здійсненні перерахунку пенсії, позивач звернувся з даним позовом до суду .

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ ( далі Закон №2262-ХІІ) .

Згідно з ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою ст. 51 цього Закону.

Нормативним актом, що регулює питання проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ є Порядок № 45.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

З аналізу вищевикладених норм слідує, що довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з абзацами другим та четвертим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку № 3-1. У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Тобто, саме на обласні військові комісаріати покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45.

Аналогічні висновки, зокрема, наведені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року по справі № 160/8324/19.

Таким чином, здійсненню перерахунку пенсії передує чітко визначена законодавством процедура, а головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій після надходження довідок встановленого зразка.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.

Суд зауважує, що відповідно до пункту 9 порядку № 45 Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.

У позовній заяві позивач просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії на підставі листа військової частини НОМЕР_2 від 06.11.2024 №3258, який позивач помилково вважає довідкою, на підставі якого має бути здійснено перерахунок пенсії.

Разом з тим, як було зазначено судом, військова частина не є уповноваженим органом на видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій та як слідує зі змісту листа військової частини НОМЕР_2 від 06.11.2024 такий носить інформаційний характер та не є довідкою встановленої форми визначеної Додатком 2 до Порядку №45.

Враховуючи вищевикладене, у Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу, оскільки в матеріалах справи відсутня довідка про розмір грошового забезпечення видана уповноваженим органом.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У зв'язку з викладеним суд вважає, що відповідачем правомірно відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі відомостей військової частини НОМЕР_2 , наданих на звернення позивача.

За вказаних обставин, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.02.2023 на підставі листа від 06.11.2024 № 3258, виданого військовою частиною НОМЕР_2 , з урахуванням індексації та без обмеження її максимальним розміром не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Враховуючи статтю 139 КАС України судові витрати не розподіляються.

Керуючись ст.ст. 2 ,6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяМ.М. Луцович