Рішення від 17.01.2025 по справі 200/8464/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2025 року Справа№200/8464/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Крилової М.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

05 грудня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду, через підсистему ЄСІТС «Електронний Суд», надійшов позов адвоката Шевченко А.М., яка діє в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:

- визнання протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у припиненні нарахування та виплати ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) з 01.11.2024р. індексацій до пенсії відповідно до п.2 постанови КМУ від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році";

- зобов'язання головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ - 13486010; місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) поновити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) з 01.11.2024р. нарахування та виплату індексацій відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні у розмірі 1,14;

- визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення нарахування та виплати з 01.11.2024р. ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн додатково до існуючого розміру пенсії, згідно Постанови КМУ №713 від 14 липня 2021 р. "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";

- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ - 13486010; місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) додатково до розміру пенсії визначеного на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №3/702 від 21.03.2024 року поновити та виплачувати ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), з 01.11.2024р. щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн згідно Постанови КМУ № 713 від 14 липня 2021 р. "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

В обґрунтування позову вказано, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 27.06.2024 року у справі №200/3169/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2022 року на підставі Довідки №3/702 від 21.03.2024 року виданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання покарань Міністерства юстиції з урахуванням проведених раніше виплат».

Вказує, що після виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27.06.2024 року у справі №200/3169/24 відповідач, при здійсненні перерахунку пенсії, скасував нарахування та виплату раніше призначеної індексації за 2022 рік на коефіцієнт збільшення 1,14, залишивши лише індексацію за 2023 та 2024 та з 01.11.2024 року припинив виплату доплати, передбаченої Постановою № 713 у розмірі 2000 грн.

Вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 грудня 2024 року відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано копії та докази.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07 січня 2025 року повторно витребувано у відповідача копії та докази.

Відповідач позов не визнав, 13 січня 2025 року подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю. В обгрунутванян своєї позиції вказує, що у жовтні 2024 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27.06.2024 у справі № 200/3169/24, яке набрало законної сили 22.10.2024, Позивачу з 01.02.2022 здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 21.03.2024 № 3/702, виданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання покарань Міністерства юстиції з урахуванням проведених раніше виплат. Враховуючи, що основний розмір пенсії Позивача з 01.02.2022 року переглядався та різниця між основними розмірами становила більше ніж 2000 грн, виплату щомісячної доплати відповідно до Постанови № 713 припинено з 01.11.2024 року.

Також вказує, що відповідно до постанови №118 Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» з 01.03.2022 розміри пенсій, призначених відповідно ст. 13, 21 і 36 Закону №2262 (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021 включно, підвищується на коефіцієнт збільшення (у розмірі 14%), у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Підвищення на коефіцієнт збільшення не застосовується у випадках, коли перерахунок пенсії проводився відповідно до ч. 4 ст. 63 зазначеного Закону (підвищення грошового забезпечення). Враховуючи, що розмір грошового забезпечення Позивача переглядався на виконання рішення суду, пенсійну справу приведено у відповідність в частині нарахування індексації за 2022 рік.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 виданий Дзержинським МВ УМВС України в Донецькій області 21 січня 1997 року.

Позивач має статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується довідкою від 02.10.2023 року № 1325-5002982116, фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 .

Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992.

З 1 серпня 2021 року до пенсії Позивача установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713, що підтверджується матеріалами справи.

Згідно з протоколу перерахунку пенсії за пенсійною справою №0506001575 - Державний департамент з питань виконання покарань ОСОБА_1 перераховано пенсію з 01.03.2022 року із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 2910.00; оклад за військове звання - 950.00; процентна надбавка за вислугу років 35% - 1351.00. Основний розмір пенсії 40% грошового забезпечення у розмірі: 2084,40.

З урахуванням індексації: Індексація базового ОСНП (2084,4* 0,140) - 291.82; Щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 (від суми ОСНП 2084,4) - 2000,00.

Загальний розмір пенсії (з надбавками) - 4376.22.

Рішенням Донецького окружного адміністративаного суду від 27.06.2024 року по справі № 200/3169/24, яке набрало законної сили 22.10.2024 року, позов задоволено та вирішено:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії з 01.02.2022 року ОСОБА_1 на підставі Довідки №3/702 від 21.03.2024 року виданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання покарань Міністерства юстиції.

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3; код ЄДРПОУ 13486010) здійснити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2022 року на підставі Довідки №3/702 від 21.03.2024 року виданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання покарань Міністерства юстиції з урахуванням проведених раніше виплат.

стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3; код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 968,96 грн.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27.06.2024 року по справі № 200/3169/24 відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01 листопада 2024 року.

Згідно з протоколу перерахунку пенсії за пенсійною справою №0506001575 - Державний департамент з питань виконання покарань ОСОБА_1 перераховано пенсію з 01.11.2024 року із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 4090.00; оклад за військове звання - 1340.00; процентна надбавка за вислугу років 35% - 1900.50; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 4446.44. Основний розмір пенсії 40% грошового забезпечення (у розмірі: 4710,78.

З урахуванням індексації: Індексація базового ОСНП 2023(4710,78* 0,1970) - 928.02; Індексація базового ОСНП 2024(5638,8* 0,0796) - 448.85.

Загальний розмір пенсії (з надбавками) - 6491.39.

Доплата у розмірі 2000 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 №713 не нараховано та не виплачується.

Листом від 13.11.2024 року № 30998-29147/Ц-02/8-0500/24 відповідач повідомив, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27.06.2024 у справі № 200/3169/24, яке набрало законної сили 22.10.2024 (далі - Рішення суду), Позивачу з 01.02.2022 здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 21.03.2024 № 3/702, виданої Південно[1]Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання покарань Міністерства юстиції з урахуванням проведених раніше виплат. Враховуючи, що основний розмір песнії переглядався та різниця між розмірами становила 2000,00 грн, виплату щомісячної доплати відповідно до Постанови №714 припинено з 01.11.2024. Відповідно до постанови №118 Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» з 01.03.2022 розміри пенсій, призначених відповідно ст. 13, 21 і 36 Закону №2262 (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021 включно, підвищується на коефіцієнт збільшення (у розмірі 14%), у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Підвищення на коефіцієнт збільшення не застосовується у випадках, коли перерахунок пенсії проводився відповідно до ч. 4 ст. 63 зазначеного Закону (підвищення грошового забезпечення). Враховуючи, що розмір грошового забезпечення Позивача переглядався на виконання рішення суду, пенсійну справу приведено у відповідність в частині нарахування індексації за 2022 рік.

Не погодившись з відмовою відповідача про перерахунок пенсії, позивач звернувся до суду за захистом свої прав.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Статтею 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

У разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Відповідно до п.1, п.2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022році» від 16.02.2022 року № 118 з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

З 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до ст.ст.13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 року до 28 лютого 2022 року за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

п.2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціально захисту найбільш вразливих верств населення у 2023р.» від 24.02.2023р. № 168 з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Суд враховує, що з аналізу наведених вище положень не вбачається будь-яких обмежень для виплати індексації пенсії у разі, якщо здійснювався перерахунок пенсії на виконання рішення суду.

Як видно з матеріалів справи на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27.06.2024 року по справі № 200/3169/24 відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01 листопада 2024 року, пенсійний орган здійснив перерахунок пенсії позивача з урахуванням індексації базового ОСНП 2023(4710,78* 0,1970) - 9280,02 та індексації базового ОСНП 2024(5638,8* 0,0796) - 448,85 , розмір якої до виплати склав 6491.39 грн. Однак, індексація відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» не включена.

Отже, в даному випадку пенсійний орган, здійснивши перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду, зупинив виплату індексації пенсії нараховану за 2022 рік.

Разом з цим, суд враховує, що у спірних правовідносинах відсутні будь-які правові підстави для обмеження виплати позивачу індексації пенсії.

Суд зауважує, що фактично, доводи апеляційної скарги зводиться до довільного тлумачення пенсійним органом положень Постанови Кабінету Міністрів № 118.

Так, покликання відповідача на п.2 Постанови Кабінету Міністрів України № 118 та № 168 суд вважає безпідставним, оскільки останні містять обмеження для здійснення індексації пенсій, якщо здійснювались відповідні перерахунки у зв'язку із підвищенням розміру грошового забезпечення, в той час як у спірних правовідносинах мало місце здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення суду, що не є тотожним.

Як доречно зауважив позивач, виконання судового рішення про перерахунок невірно обрахованого розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії, а є відновленням порушеного права такої особи на отримання пенсії у належному їй розмірі, що також узгоджується із позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 02.10.2018 року у справі № 552/3407/17.

Таким чином, здійснюючи переразунок пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27.06.2024 року по справі № 200/3169/24 пенсійний орган зобов'язаний був і врахувати коефіцієнт збільшення, який передбачений Постановами Кабінету Міністрів України № 118, тобто нараховану індексацію за попередні роки.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині, оскільки суб'єкт владних повноважень в особі Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області діяв не у спосіб визначений законами та Конституції України.

Щодо позовних вимог в частині протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення нарахування та виплати з 01.11.2024 року щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн додатково до існуючого розміру пенсії, згідно Постанови КМУ №713 від 14 липня 2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 № 713 (далі - Постанова № 713) установлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 рік, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 року № 2146-IX Про внесення змін до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб щодо пенсій в разі втрати годувальника), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

Пунктом 3 Постанови № 713 встановлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 1 липня 2021 року виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року № 656 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій" для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.

Виходячи із наведених норм слідує, що Постановою № 713 встановлено, зокрема, для осіб, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, при цьому обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 1 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2000 грн. виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року.

Разом з тим, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правового акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Суд зазначає, що відповідач провів перерахунок пенсії позивача на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27.06.2024 року по справі № 200/3169/24 з 01 листопада 2024 року, що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії за пенсійною справою №0506001575 - Державний департамент з питань виконання покарань, що наданий відповідачем на вимоги ухвали суду.

Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 1 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, тому позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 1 березня 2018 року.»

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд в постанові від 8 листопада 2022 року у справі № 420/2473/22 та в постанові від 2 березня 2023 року у справі № 600/870/22-а, висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).

Згідно з матеріалів справи, позивачу до фактичного перерахунку пенсії, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27.06.2024 року по справі № 200/3169/24, щомісячна доплата до Постанови № 713 була встановлена з 1 серпня 2021 року, однак після проведеного перерахунку позивачу відмовлено у встановлені та виплаті такої доплати.

Отже, враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплати щомісячної доплати до пенсії згідно з п.1 постанови КМУ від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" є протиправними.

Щодо обраного способу захисту порушеного права.

Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Таким чином, суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань. Крім того, Суд указав на те, що за деяких обставин вимоги статті 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, що передбачаються національним правом.

Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Отже, "ефективний засіб правого захисту" у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

З метою повного та всебічного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача шляхом:

- визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення нарахування та виплати пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.11.2024 року з врахуванням індексації, нарахованої у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2022 року №118 розмір якої обчислений на підставі довідки №3/702 від 21.03.2024 року виданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання покарань Міністерства юстиції;

- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.11.2024 року, з нарахуванням та виплатою індексації у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2022 року, розмір якої обчислений на підставі довідки №3/702 від 21.03.2024 року виданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання покарань Міністерства юстиції з урахуванням раніше проведених виплат;

- визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення нарахування та виплати з 01.11.2024 року ОСОБА_1 щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн додатково до існуючого розміру пенсії, згідно Постанови КМУ №713 від 14 липня 2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";

- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити з 01 листопада 2024 року ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).

Підсумовуючи, суд приходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1937,92 грн відповідно до квитанції наявної в матеріалах справи.

Згідно з підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2024 року становить 3028,00 грн.

Як вбачається із позовної заяви, позивачем заявлені позовні вимоги немайнового характеру, а саме визнання протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у припиненні нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01.11.2024р. індексацій до пенсії відповідно до п.2 постанови КМУ від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році та визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення нарахування та виплати з 01.11.2024р. ОСОБА_1 щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн додатково до існуючого розміру пенсії, згідно Постанови КМУ №713 від 14 липня 2021 р. "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб"

З огляду на викладене, позивачем заявлено одна основна вимоги немайнового характеру, щодо належного пенсійного забезпечення, інші вимоги є похідними від основних.

Судом встановлено, що позовна заява подана до суду через систему «Електронний Суд», а отже, відповідно до положень Закону України «Про судовий збір» застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку, що з відповідача треба стягнути належну суму судового збору у розмірі 968,96 грн.

Щодо надміру сплаченого судового збору у розмірі 968,96 грн, суд роз'яснює, що відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Керуючись ст.ст. 2,5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення нарахування та виплати пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.11.2024 року з врахуванням індексації, нарахованої у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2022 року №118 розмір якої обчислений на підставі довідки №3/702 від 21.03.2024 року виданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання покарань Міністерства юстиції.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, пл.. Соборна, буд. 3; код ЄДРПОУ 13486010) провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.11.2024 року, з нарахуванням та виплатою індексації у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2022 року, розмір якої обчислений на підставі довідки №3/702 від 21.03.2024 року виданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання покарань Міністерства юстиції з урахуванням раніше проведених виплат.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення нарахування та виплати з 01.11.2024 року ОСОБА_1 щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн додатково до існуючого розміру пенсії, згідно Постанови КМУ №713 від 14 липня 2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, пл.. Соборна, буд. 3; код ЄДРПОУ 13486010) нарахувати та виплатити з 01 листопада 2024 року ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3; код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя М.М. Крилова