Постанова від 16.01.2025 по справі 490/9465/24

нп 3/490/612/2025

Центральний районний суд м. Миколаєва

54607, м. Миколаїв, вул. Декабристів, 41/12, inbox@ct.mk.court.gov.ua

Справа № 490/9465/24

ПОСТАНОВА

17.01.2025р. суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Дірко І.І., розглянувши протокол про вчинення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який працює начальником групи документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,

адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

22.10.2024р. відносно ОСОБА_1 складено протокол №390 про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного із корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП за наступних обставин.

Так, ОСОБА_1 , 29.03.2022р. будучи призначеним на посаду офіцера відділу призову сектору комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення відповідно до п.п. "г" п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ "Про запобігання корупції", порушив вимоги ч. 1 ст. 45 ЗУ "Про запобігання корупції", а саме: своєчасно без поважних причин не подав декларацію типу "щорічна" за 2021 рік.

У судовому засіданні прокурор обставини правопорушення, викладені у протоколі підтримав. Вважав наявних у справі доказів достатнім для визнання ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаних з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу. Додав, що подання ОСОБА_1 декларації кандидата на посаду не звільняло його від обов'язку подати щорічну декларацію за 2021 рік.

У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що у березні 2022 року був призваний за мобілізацією та був призначений на посаду офіцера відділу призову сектору комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 . Підлеглих у підпорядкуванні не мав, оскільки був одним працівником відділу - найнижчою ланкою серед інших відділів. Завдання виконував за усним розпорядженням командира. Фактично до його обов'язків входило сортування документації та впорядкування особових справ. Лише у червні 2022р. був призначений на посаду старшого офіцера відділу призову, а у жовтні 2023р. - на посаду начальника групи документального забезпечення. Після відновлення декларування, особа ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідальна за контроль за дотриманням антикорупційного законодавства, повідомила йому про необхідність подання лише декларації "кандидата на посаду", що він і зробив. Через деякий час йому було доведено, що НАЗК вважає неподання декларації типу "щорічна" за 2021 р. корупційним порушенням, таким чином ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2021 рік лише 17.07.2024р.

Захисник у судовому засіданні заперечив проти обставин правопорушення, викладених у протоколі, з огляду на те, що ОСОБА_1 , займаючи посаду офіцера відділу призову сектору комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 не відносився до військових посадових осіб у розумінні п.п. "г" ч. 1 ст. 3 ЗУ "Про запобігання корупції", ст. 6 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу", а отже не був суб'єктом, на якого покладений обов'язок щодо подання щорічної декларації за 2021 рік. Відповідні докази щодо виконання ОСОБА_1 організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або те, що він був спеціально уповноважений на виконання таких обов'язків згідно із законодавством - в матеріалах справи відсутні. На підставі викладеного захисник просив закрити провадження по справі у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.

Заслухавши наведені пояснення, вивчивши матеріали додані до адміністративного протоколу, приходжу до наступних висновків.

Диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Дії особи, поведінка якої є предметом дослідження, у кожному випадку потрібно оцінювати у контексті положень ст. 9 КУпАП, де закріплено поняття адміністративного правопорушення. Відповідно до цієї норми - адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, вчинена суб'єктом правопорушення, і за яку передбачено адміністративну відповідальність. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає адміністративну відповідальність.

Указом Президента України від 24.02.2022р. у зв'язку із військовою агресією РФ на території України введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався та діє на даний час. У зв'язку із вказаним відтерміновано обов'язок щодо подання декларацій.

ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" від 20.09.2023р., який набрав чинності 12.10.2023р. було відновлено обов'язок декларування.

Прикінцевими положеннями вказаного вище Закону, ч. 2-7, установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Згідно ч. 1 ст. 45 ЗУ "Про запобігання корупції", особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Ст. 3 ч. 1 п.п. "г" ЗУ "Про запобігання корупції" визначено, що до суб'єктів на яких поширюється дія цього Закону, зокрема є: військові посадові особи Збройних Сил України.

При цьому, дія розділу VII "Фінансовий контроль" цього Закону не поширюється на: військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу (крім військовослужбовців, зазначених у пунктах 1-5 частини сьомої цієї статті).

Положеннями ч. 7 цього Закону передбачено, що суб'єкти декларування з числа військовослужбовців Державної прикордонної служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Управління державної охорони України, Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також поліцейських поліції особливого призначення, які під час дії воєнного стану залучені до ведення бойових дій у порядку, визначеному частиною четвертою статті 24 Закону України "Про Національну поліцію" (крім суб'єктів декларування із числа військовослужбовців, зазначених у пунктах 1-5 цієї частини), зобов'язані подати визначені цією статтею декларації не пізніше 90 календарних днів з дня настання першої з таких обставин - припинення або скасування воєнного стану чи звільнення з військової служби (служби в поліції).

Дія цієї частини не поширюється на суб'єктів декларування з числа військовослужбовців: 3) які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів).

Аналіз наведених положень свідчить про те, що військовослужбовці які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів) є суб'єктами декларування згідно ч. 1 ст. 45 ЗУ "Про запобігання корупції" виключно у випадку, якщо такі військовослужбовці згідно ст. 3 ч. 1 п.п. "г" ЗУ "Про запобігання корупції" є військові посадові особи Збройних Сил України.

Таким чином, для встановлення приналежності ОСОБА_1 до військової посадової особи ЗС України на посаді офіцера відділу призову сектору комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 та наявності відповідного обов'язку щодо подання декларації типу "щорічна" за 2021 рік, слід оцінювати його відповідні посадові обов'язки.

У відповідності до п. 12 ст. 6 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу" визначено, що військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством.

Зважаючи на приписи ст. 28 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та Роз'яснення НАЗК, адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в різному обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, їхніх заступників, керівників відділів підприємств тощо.

Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ, організацій, структурних підрозділів, їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт.

Між тим до протоколу не додані відповідні докази у виді функціональних обов'язків офіцера відділу призову сектору комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 станом на 2022р., таким чином суд позбавлений можливості надати оцінку обов'язкам ОСОБА_1 на даній посаді та їх організаційно-розпорядчого чи адміністративно-господарського характеру. Так само не додано доказів у виді наказів про уповноваження ОСОБА_1 на виконання таких обов'язків згідно із законодавством.

Прокурором не заявлялось клопотання про виклик в судове засідання та допит посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 або витребування документів у підтвердження функціональних обов'язків ОСОБА_1 . Самостійно суд не вправі відшукувати докази винуватості особи.

На підставі викладеного, оскільки наявними доказами не доведено належність ОСОБА_1 до суб'єктів відповідальності за корупційні правопорушення відповідно до п.п. "г" п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ "Про запобігання корупції", його діями (бездіяльністю) не порушено вимоги ч. 1 ст. 45 ЗУ "Про запобігання корупції", у зв'язку з чим провадження по справі на підставі ч. 1 п. 1 ст. 247 КУпАП щодо нього підлягає закриттю.

На підставі викладеного та керуючись п. 1 ст. 247, ст.ст. 172-6, 283-285 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - закрити, у зв'язку із відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом 10 днів.

Суддя Дірко І.І.