Постанова від 16.01.2025 по справі 490/11493/24

490/11493/24 від16.01.2025

нп 3/490/955/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2025 року суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Лященко В.Л., при секретарі Спінчевській Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Управління держпраці у Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , генеральний директор ДП «Миколаївський суднобудівний завод»,

- за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.41-2 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Проведеною перевіркою державним інспектором відділу з питань праці управління інспекційної діяльності у Миколаївській області встановлено що, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду генерального директора ДП «Миколаївський суднобудівний завод» допустив порушення ч.1 ст. 10 Закону України №2136 «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», що виразилось у порушенні строків виплати заробітної плати:

- заробітну плату за лютий 2024 виплачено у травні 2024 у сумі 1296308,48 гривень, згідно з реєстром від 24.07.2024 №20;

- заробітну плату за квітень 2024 виплачено в липні 2024 у сумі 1296308,48 гривень, згідно з реєстром від 24.07.2024 №20;

- заробітну плату за травень 2024 виплачено в липні 2024 у сумі 1272256,28 гривень, згідно з реєстром від 24.07.2024 №22;

- заробітну плату за червень 2024 виплачено частково у розмірі 576123,72 гривень, відповідно до платіжної відомості від 24.07.2024 №22, виплачено частково в розмірі 410199,62 гривень, відповідно до платіжної відомості від 24.07.2024 №27, виплачено частково у розмірі 165872,69 гривень, відповідно до платіжної відомості від 03.12.2024 №32.

Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 41-2 КУпАП, а саме: будучи директором ДП «Миколаївський суднобудівний завод», порушив та невиконав зобов'язань щодо колективного договору.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, повідомлявся належним чином про час та місце розгляду справи.

Разом з тим, відповідно до ч.1 ст.268 КУпАП України, справа про адміністративне правопорушення може бути розглянута під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнов проти України» згідно з положеннями частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням п.1 ст.6 даної Конвенції.

Європейський Суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008 наголосив, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження».

Зважаючи на викладені обставини, особа належно сповіщалася про час і місце розгляду справи, була обізнана про складання щодо неї протоколу про адміністративне правопорушення, не подала письмових заперечень проти протоколу, пояснень та доказів, до суду не з'явилася, її поведінка свідчить про не бажання брати участь у розгляді справи. Проте, подальше відкладення розгляду справи нівелюватиме завдання КУпАП, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП). Розгляд справи у розумні строки з одного боку забезпечує можливість своєчасного відновлення прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у випадку необґрунтованості та безпідставності провадження у справі стосовно неї, а з іншого своєчасне вжиття заходів спрямованих на запобігання іншим правопорушенням, у випадку наявності підстав застосування адміністративного стягнення з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття (стаття 23 КУпАП). У будь-якому випадку відповідні дії мають бути вчинені своєчасно, з метою недопущення негативних наслідків, пов'язаних із тривалим розглядом справи та не вирішенням її по суті.

Відтак, враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд відповідно до вимог ст.280 КУпАП України, вважає за можливе провести розгляд справи за його відсутності, оскільки матеріали справи містять достатньо доказів на підставі яких можливо розглянути справу та винести рішення, що сприятиме досягненню завдань, визначених ст.245 КУпАП України, та розгляду справи в межах строків, які передбачені ст.38 КУпАП України, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративне правопорушення.

Дослідивши всі зібрані по справі докази за своїм внутрішнім переконанням, з врахуванням всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов наступних висновків.

Відповідно до змісту вимог ст.245 КУпАП, завданням судді при розгляді справи про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до вимог ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності та іншими засобами.

Вимогами ст.280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч.1 ст. 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором.

Статтею 41-2 КУпАП передбачено відповідальність за порушення чи невиконання зобов'язань щодо колективного договору, угоди особами, які представляють власників або уповноважені ними органи чи профспілки або інші уповноважені трудовим колективом органи, чи представниками трудових колективів.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджується доказами наявними в матеріалах справи, а саме:

- протоколом про адміністративне правопорушення №ПД/МК/24847/069/П/ПТ від 09.12.2024, в якому викладені фактичні обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 41-2 КУпАП;

- актом складеним за результатами проведеної перевірки позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці ДП «Миколаївський суднобудівний завод» від 09.12.2024, відповідно до якого встановлено наявність порушень вимог ч.1 ст. 10 ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»;

- загальною інформацією про підприємство, де здійснюється інспекторське відвідування з питань додержання законодавства про працю, відповідно до якого зафіксовано заборгованості підприємства щодо виплат;

- листом Генерального директора ДП «Миколаївський суднобудівний завод» ОСОБА_1 №36/389 від 10.12.2024 в якому зазначені пояснення щодо допустимої заборгованості по заробітним виплатам працівникам підприємства;

- наказом про призначення ОСОБА_1 на посаду Генерального директора ДП «Миколаївський суднобудівний завод» від 07.03.2024;

- статутом ДП «Миколаївський суднобудівний завод»;

- колективним договором ДП «Суднобудівний завод імені 61 коммунара» на 2013-2014 роки, відповідно до якого визначено, що виплата зарплати працівникам заводу відповідно до ЗУ «Про оплату праці» двічі на місяць: аванс - 21 числа місяця та кінцевий розрахунок не пізніше 7 числа наступного місяця;

- довідкою про заборгованість перед звільненими працівниками у сумі 66 269,90 гривень у кількості 12 чоловік;

- довідкою про заборгованість по заробітній платі діючим працівникам підприємства за 01.07.2024-30.09.2024; 01.07.2024-31.10.2024;

- реєстром №27 від 25.07.2024, в якому зазначені перерахування на рахунки отримувачів згідно угоди №272929524 за червень 2024;

- реєстром №21 від 24.07.2024, в якому зазначені перерахування на рахунки отримувачів згідно угоди №272929524 за травень 2024;

- реєстром №20 від 24.07.2024, в якому зазначені перерахування на рахунки отримувачів згідно угоди №272929524 за квітень 2024;

- реєстром №18 від 14.06.2024, в якому зазначені перерахування на рахунки отримувачів згідно угоди №272929524 за березень 2024;

- реєстром №17 від 14.06.2024, в якому зазначені перерахування на рахунки отримувачів згідно угоди №272929524 за лютий 2024;

- реєстром №10 від 01.05.2024, в якому зазначені перерахування на рахунки отримувачів згідно угоди №272929524 за лютий 2024;

- платіжною відомістю №32 від 03.12.2024 щодо зарахування заробітної плати за червень 2024.

Наведені докази узгоджуються між собою, є належними та допустимими, підстави ставити під сумнів їх достовірність відсутні, а тому в своїй сукупності підтверджують обставини, викладені в протоколі. При цьому достатні та допустимі дані, які б спростовували чи ставили під сумнів наведені досліджені докази, вказували про порушення вимог КУпАП під час їх отримання, у справі відсутні і не встановлені.

Таким чином, суд приходить до висновку, що своїми неправомірними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 41-2 КУпАП, а саме: будучи директором ДП «Миколаївський суднобудівний завод», порушив та невиконав зобов'язань щодо колективного договору.

При визначенні міри адміністративного стягнення стосовно ОСОБА_1 суд враховує характер правопорушень, обставини справи щодо місця, часу правопорушень, і їх наслідків, ступінь вини правопорушника, його майновий стан.

Обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність, судом не встановлено.

При визначенні міри адміністративного стягнення стосовно ОСОБА_1 суд враховує характер правопорушення, обставини справи щодо місця, часу правопорушення, і їх наслідків, ступінь вини правопорушника, його майновий стан, відсутність даних про вчинення аналогічних адміністративних правопорушень.

Вирішуючи питання щодо накладення стягнення за вчинене правопорушення, суд вважає за необхідне обрати ОСОБА_1 мінімальну міру адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, оскільки таке покарання буде необхідним, достатнім і допустимим, тобто призначене з метою виховання особи і запобігання вчинення ним нових правопорушень.

Згідно ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

У відповідності з цією статтею, з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі, встановленому законом.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 40-1, 252, 280, 283, 284 КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.41-2 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів - Миколаївське ГУК/Централ.р н/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37992030, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998, рахунок отримувача - UA688999980313040106000014483, Код класифікації доходів бюджету -21081100.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605.60 грн. (шістсот п'ять грн. шістдесят коп.) на розрахунковий рахунок UA798999980313131206000014483, отримувач Миколаїв.ГУК/Централ.р-н/22030101, код отримувача (ЄДРПОУ) 37992030, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), призначення платежу - судовий збір (ДСА 050).

Строк пред'явлення постанови суду до виконання 3 (три) місяці з дня її винесення.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.

Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

У разі несплати правопорушником штрафу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, з правопорушника у порядку примусового виконання стягується подвійний розмір штрафу, у відповідності до ст. 308 КУпАП.

Суддя В.Л.Лященко