Справа № 163/64/25
Провадження № 3/163/105/25
09 січня 2025 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Шеремета С.А., розглянувши направлений відділенням поліції № 1 (м.Любомль) Ковельським РУП ГУНП у Волинській області протокол серії ВАВ №970819 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.1645 КУпАП
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає по АДРЕСА_1 , непрацюючого, РНОКПП невідомий,
ДОП СП відділення поліції № 1 (м.Любомль) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області 12 грудня 2024 року складено протокол серії ВАВ №970819 про те, що ОСОБА_1 близько 15:00 години 12 грудня 2024 року зберігав за місцем свого проживання тютюнові вироби марки «Прима Класична» в кількості 10 пачок без марок акцизного податку встановленого зразка.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст.1645 КУпАП.
Справа за указаним протоколом підлягає закриттю з таких підстав.
Частиною 1 статті 1645 КУпАП встановлена відповідальність за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
За змістом цієї норми об'єктивною стороною правопорушення є зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку.
Безпосередніми предметами правопорушення є алкогольні напої чи тютюнові вироби з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку.
У цій справі ОСОБА_1 ставиться у провину зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка, що вочевидь по своїй суті не охоплюється поняттями «підроблені чи фальсифіковані марки акцизного податку», оскільки у даному випадку марки акцизного податку взагалі відсутні на пачках цигарок.
Тобто, ч.1 ст.1645 КУпАП не передбачає відповідальності за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку.
Крім цього, суб'єктом передбаченого ч.1 ст.1645 КУпАП правопорушення є посадові особи підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Жодного доказу того, що ОСОБА_1 є посадовою особою підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів, матеріали справи не містять, а від так вона не є суб'єктом указаного правопорушення.
За змістом ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення ви-конання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно із ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Із доданих до протоколу доказів, якими є рапорт старшого інспектора-чергового чергової частини ВП №1 (м.Любомль), письмові пояснення ОСОБА_1 , рапорт ДОП СП ВП №1 (м.Любомль), квитанція про отримання речей, характеристика на ОСОБА_1 , встановлено відсутність самої події адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.1645 КУпАП, а також наявність у діях ОСОБА_1 складу цього правопорушення, оскільки його дії не охоплюються об'єктивною стороною даного правопорушення та він не є його суб'єктом.
Згідно із п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне право-порушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, провадження в справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
Вирішуючи долю вилучених за протоколом тютюнових виробів марки «Прима Класична» в кількості 10 пачок без марок акцизного податку встановленого зразка, належить виходити із наступних законодавчих норм.
За змістом ч.1 ст.265 КУпАП речі, що є безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статті 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують ...
Згідно із п.228.3. ст.228 Податкового кодексу України у разі виявлення фактів ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування та продажу на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без наявності марок акцизного податку встановленого зразка, контролюючі органи, зазначені у пункті 228.2 цієї статті, вилучають такі товари з вільного обігу та подають відповідні матеріали до суду для винесення постанови про їх вилучення в дохід держави (конфіскацію).
Відповідно до п.228.7. ст.228 Податкового кодексу вилучені в дохід держави (конфісковані) тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, підлягають знищенню у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Отже, вилучені за протоколом тютюнові вироби без марок акцизного податку Україні належить конфіскувати в дохід держави та знищити.
Керуючись ст.ст.283, 284 КУпАП,
Провадження в справі за протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ №970819 щодо ОСОБА_1 за ознаками ч.1 ст.1645 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу правопорушення.
Вилучені за протоколом тютюнові вироби марки «Прима Класична» в кількості 10 пачок без марок акцизного податку встановленого зразка, які зберігаються в кімнаті схову речових доказів відділення поліції № 1 (м.Любомль) Ковельським РУП ГУНП у Волинській області згідно квитанції № 30 від 12 грудня 2024 року, конфіскувати в дохід держави та знищити.
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Любомльський районний суд.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області С.А.Шеремета