Рішення від 17.01.2025 по справі 396/108/25

Справа № 396/108/25

Провадження № 2-о/396/24/25

РІШЕННЯ

Іменем України

17.01.2025 року м. Новоукраїнка

Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області в складі головуючого судді Цесельської О.С., за участю секретаря судового засідання Кравченко І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , представник заявника ОСОБА_2 , заінтересована особа: Новоукраїнський відділ ДРАЦС у Новоукраїнському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,-

ВСТАНОВИВ:

Заявник звернулася до суду з заявою, в якій просить встановити факт смерті її двоюрідного брата ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у населеному пункті, розташованому на тимчасово окупованій території України - с. Укромне Сімферопольського району Автономної Республіки Крим. Заяву мотивує тим, що ОСОБА_3 та мати заявниці були рідним братом і сестрою. Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на належне йому майно, земельну ділянку на території Карбівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області.Отримати свідоцтво про смерть брата в органах державної реєстрації актів цивільного стану в Україні на даний час неможливо, оскільки її брат помер на тимчасово окупованій території і всі документи, видані на цій території вважаються недійсними, тому факт смерті просить встановити в судовому порядку.

У судове засідання заявник та представник заявника не з'явились, представник подав заяву про розгляд справи за їх відсутності.

Заслухавши пояснення заявника, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до п.5 ч.2ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно з п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

З наявних в матеріалах справи свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 04.09.1963 року та Свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 08.12.1984 року, вбачається, що батьком ОСОБА_1 був ОСОБА_4 . З свідоцтва про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_3 від 28.03.1914 року та Свідоцтва про одруження серії НОМЕР_4 від 15.11.1947 року, вбачається, що матірю ОСОБА_3 була ОСОБА_5 , тобто ОСОБА_4 та ОСОБА_5 були рідним братом і сестрою, що підтверджується витягом з Погосподарської книги №1 с. Карбівка виданого Державним архівом Кіровоградської області. Отже ОСОБА_3 доводиться заявниці дядьком.

З наявної в матеріалах справи довідки про смерть №С-02152, виданої «Сімферопольським районним відділом ЗАГС Департаменту ЗАГС Міністерства юстиції Республіки Крим», вбачається, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Сімферопіль Республіка Крим, що є тимчасово окупованою територією.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ч.3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акту цивільного стану.

Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

У зв'язку з наведеним, а також враховуючи те, що підставою для видачі свідоцтва про смерть є лікарське свідоцтво про смерть або фельдшерська довідка про смерть, форми яких затверджені Міністерством охорони здоров'я України, отримати які заявник можливості не має, так як дядько помер на тимчасово окупованій території України, у зв'язку з чим на даний час заявник позбавлена можливості отримати свідоцтво про смерть дядька ОСОБА_3 на території України.

Згідно зіст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Таким чином, документи, що підтверджують факт смерті особи на тимчасово окупованій території України, видані органами окупаційної влади підтверджують факт смерті, однак, за формою та змістом не відповідають вимогам українського законодавства, а тому не можуть бути підставою для проведення реєстрації смерті особи в органах РАЦС Міністерства юстиції України.

Не може вважатись легітимним на території України і свідоцтво про смерть особи, видане органом, який створено на цій території в порядку, не передбаченому законом України.

Відповідно до ч.1ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим та тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Згідно з ч.ч.1, 2ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Зазначене місце смерті м. Сімферополь є тимчасово окупованою територією України. Статтею 17 ч.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Встановлення факту смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 породжує юридичні наслідки для заявника, при цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті, так як після його смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що факт смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України в м. Сімферополь Сімферопольського р-ну Автономної Республіки Крим, є встановленим, тому заява підлягає до задоволення.

Відповідно до ч.4,5 ст.317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.

Керуючись ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст.ст.12,81,315,317,354,355ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , представник заявника ОСОБА_2 , заінтересована особа: Новоукраїнський відділ ДРАЦС у Новоукраїнському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.

Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с. Карбівка Новоукраїнського району Кіровоградської області, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 , в місті Сімферополь Сімферопольського р-ну Автономної Республіки Крим, Україна.

Рішення суду підлягає до негайного виконання.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Рівненського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Оскарження даного рішення не зупиняє його виконання.

Повний текст рішення складено 17.01.2025 року.

Суддя: О. С. Цесельська