Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16
тел. 230-31-77
Іменем України
"27" листопада 2007 р. Справа № А4/519-07
Суддя господарського суду Київської області Попікова О.В, розглянувши справу
За позовом
Прокурора Таращанського р-ну в інтересах держави в особі Рокитнянської МДПІ, смт. Рокитне
до
Таращанського районного споживчого товариства, м. Тараща
третя особа
Госпрозрахункова філія “Зустріч» Таращанського районного споживчого товариства, с. Велика Вовняна
про
стягнення 2719,00 грн.
секретар судового засідання: Холоденко Н.О.
за участю представників:
від позивача
Кокоша О.М., за дов. від 16.04.07р. №01;
від прокуратури
Матвієць В.В., за посвідченням №54,
від відповідача
Кобець А.В. за дов. від 05.01.07р.
від 3-ї особи
не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належно.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 27.11.2007р. о 10 год. 35 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 07.12.2007р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови.
До господарського суду Київської області звернувся Прокурор Таращанського р-ну в інтересах держави в особі Рокитнянської міжрайонної державної податкової інспекції (далі -позивач) до Таращанського районного споживчого товариства (далі -відповідач) третя особа Госпрозрахункова філія “Зустріч» Таращанського районного споживчого товариства з позовом про стягнення 2719,00 грн. податкової заборгованості. Позовні вимоги обґрунтовані приписами пункту 2.3 статті 2 та підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000р. з огляду на те, що загальна сума заборгованості Госпрозрахункова філія “Зустріч» Таращанського районного споживчого товариства перед бюджетом становить 2719,00 грн., яка в добровільному порядку не сплачена.
Ухвалою господарського суду Київської області від 12.10.07р. відкрито провадження у даній адміністративній справі.
Справа розглядається після відкладення.
27.11.07р. від прокуратури Таращанського р-ну на адресу суду надійшло клопотання про зміну суми позовних вимог, а саме: з 2719,00 грн. на 1449,06 грн. Вказане клопотання мотивоване тим, що Госпрозрахунковою філією “Зустріч» сплачено до бюджету 1387,00 грн.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд,
Постановою правління Таращанського РайСТ від 24.10.00р. №82 створено філію - Госпрозрахункову філію “Зустріч» Таращанського районного споживчого товариства. Остання знаходиться на обліку в Рокитнянській МДПІ з 28.12.00р., включена до ЄДРПОУ.
Відповідно до ч.1 статті 95 Цивільного кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій.
Приписами п.6.7 Положення про Госпрозрахункову філію “Зустріч» Таращанського районного споживчого товариства передбачено, що філія не відповідає за зобов'язаннями Таращанського районного споживчого товариства, а Таращанське районне споживче товариство відповідає за зобов'язаннями філії.
Відповідно до п. 7, 8.1 Положення про Госпрозрахункову філію “Зустріч» Таращанського районного споживчого товариства, філія є платником всіх видів податків, включаючи податок на прибуток, і подає всі необхідні декларації в місцеву податкову інспекцію, а також Таращанському райст. Таращанське райст подає в податкову інспекцію зведену декларацію на прибуток та копії платіжних документів на перерахування податку філією, таким чином зменшуючи власні податкові зобов'язання. Контроль, перевірка, ревізія фінансово-господарської діяльності філії здійснюється Таращанським райст.
Госпрозрахункова філія “Зустріч» Таращанського районного споживчого товариства мала податкову заборгованість перед бюджетом з податку на прибуток загалом на суму 2719,00 грн. (фінансові санкції).
Згадана заборгованість підтверджується наявними у матеріалах справи: розрахунком податкової заборгованості Госпрозрахункової філії “Зустріч», копіями податкових повідомлень-рішень, копіями актів перевірок, копіями податкових вимог.
ДПІ у Таращанському районі (правонаступником якої є Рокитнянська МДПІ) 26.12.06р. було проведено перевірку своєчасності подання податкової звітності з податку на прибуток Госпрозрахунковою філією “Зустріч» за 2003-2006р., в ході проведення якої встановлено факт порушення філією п.п. 4.1.4 п.4.1 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», результатами перевірки складено акт від 26.12.06р. №240.
На підставі зазначеного акта перевірки 26.12.2006р. ДПІ у Таращанському районі (правонаступником якої є Рокитнянська МДПІ) винесено податкове повідомлення-рішення № 0000771800/0, яким відповідачу визначена загальна сума податкового зобов'язання зі податку на прибуток в розмірі 2550,00 грн. -штрафні санкції (27.12.06р. вручене відповідачу). Згадане податкове повідомлення-рішення не було оскаржено ні в судовому, ні в адміністративному порядку.
Працівниками ДПІ було проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності Госпрозрахункової філії “Зустріч» встановлено факт порушення філією п.п. 4.1.4 п.4.1 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п. 16.4 статті 16 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств», а саме: декларацію з податку на прибуток підприємств за 2006р. не подано, за результатами перевірки складено акт від 22.03.07р. №51.
На підставі зазначеного акта перевірки 22.03.2007р. ДПІ у Таращанському районі (правонаступником якої є Рокитнянська МДПІ) винесено податкове повідомлення-рішення № 0000291800/0, яким відповідачу визначена загальна сума податкового зобов'язання зі податку на прибуток в розмірі 170,00 грн. -штрафні санкції (24.03.07р. вручене відповідачу). Згадане податкове повідомлення-рішення не було оскаржено ні в судовому, ні в адміністративному порядку.
Відповідно до п. 16.4 статті 16 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств» платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.
20.11.07р. між Рокитнянської МДПІ та Госпрозрахунковою філією “Зустріч» Таращанського районного споживчого товариства було складено акт звірки податкового боргу з податку на прибуток, який підписаний повноважними представниками сторін (оригінал в матеріалах справи) з якого вбачається, що залишок податкового боргу філії становить 1449,06 грн., з яких 1332,00 грн. фінансові санкції, 117,06 грн. пеня.
Пунктом 1.7 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що активи платника податків - кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Відповідно до ввідної частини Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів),включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення. Саме цим Законом і запроваджене поняття податкового зобов'язання, податкового боргу, як податкового зобов'язання узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобов'язання.
Приписами підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу. Відповідно до пункту 1.6 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» примусове стягнення - звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, без попереднього узгодження його суми таким платником податків.
Згідно вимог п.п 7.4.3 п. 7.4 статті 7 Законом України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі відсутності у платника податків, що є філією, відокремленим підрозділом юридичної особи, активів, достатніх для погашення його податкового боргу, додатковим джерелом погашення податкового боргу такого платника податків є активи юридичної особи, на які може бути звернено стягнення згідно з цим Законом.
Відповідно до вимог частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З огляду на викладене, господарський суд дійшов висновку про правомірність позовних вимог та можливість їх задоволення з огляду на вимоги підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Судові витрати розподіляються відповідно до ч. 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи наведене, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 71, 94, 158 -163, Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Таращанського районного споживчого товариства (09500, Київська обл., м. Тараща, вул. Шевченка, 25, код ЄДРПОУ 30117324) на користь Рокитнянської міжрайонної державної податкової інспекції (09600, Київська обл., смт. Рокитне, вул. Радянська, 2, код 35013516; р/р 35213001002779 у відділенні Державного казначейства у Рокитнянському районі, МФО 821018) - 1449 (одну тисячу чотириста сорок дев'ять гривень) 06 податкової заборгованості.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Попікова О. В.
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -07 грудня 2007 року.