Справа№ 493/1998/24
Провадження № 2-о/505/144/2025
про передачу справи на розгляд іншому суду
16 січня 2025 року місто Подільськ
Суддя Котовського міськрайонного суду Одеської області Дзюбинський А.О., отримавши матеріали цивільної справи за заявою ОСОБА_1 , зацікавлена особа: Подільська міська територіальна громада, про встановлення факту родинних відносин,
Суддею Котовського міськрайонного суду Одеської області відповідно до протоколу автоматичного розподілу судової справи між суддями 16.01.2025 отримано матеріли цивільної справи № 493/1998/24 за заявою ОСОБА_1 , зацікавлена особа: Подільська міська територіальна громада, про встановлення факту родинних відносин.
Згідно Розділу ХІІ п.3-1 Прикінцевих та Перехідних положень ЗУ "Про судоустрій та статус суддів" до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17.07.2020 (далі- Постанова), але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-IX.
Відповідно п. 15 ч. 3 Постанови ліквідовано в Одеській області, зокрема Балтський район, та згідно з п. 15, ч. 1 утворено Подільський район з адміністративним центром у місті Подільськ.
Дослідивши заяву, доходжу висновку про наявність підстав для передачі справи за підсудністю до іншого суду.
Стаття 125 Конституції України встановлює, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом. Згідно зі статтею 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Принцип територіальності реалізується через правила територіальної юрисдикції (підсудності) справ. Кожен місцевий чи апеляційний суд має свою територіальну юрисдикцію (підсудність), тобто поширює свою компетенцію на правовідносини, що виникли чи існують на певній території.
Порушення судами правил територіальної юрисдикції має наслідком обов'язкове скасування судових рішень з направленням справи на новий розгляд (стаття 378, пункт 6 частини першої статті 411 ЦПК України).
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (частина перша статті 4 ЦПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 316 ЦПК України, заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання, тобто заява має бути розглянута судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання заявника.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» вільний вибір місця проживання чи перебування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, де вони хочуть проживати чи перебувати; місце перебування - житло або спеціалізована соціальна установа для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, у якому особа, яка отримала довідку про звернення за захистом в Україні, проживає строком менше шести місяців на рік або отримує соціальні послуги; місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), у яких особа отримує соціальні послуги.
Пунктом четвертим Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 року № 265 передбачено, що особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Результат аналізу змісту вказаних норм дозволяє зробити висновок, що особа може мати декілька місць проживання/перебування. Водночас законодавством визначено необхідність проведення реєстрації (декларування) місця проживання/перебування особи, яка може бути здійснена тільки за однією адресою за її власним вибором, в тому числі й на підставі договору оренди житлового приміщення.
Реєстрація (декларування) місця проживання/перебування у встановленому порядку має значення для реалізації окремих прав особи, зокрема, під час вибору суду, якому підсудна справа.
Положення частини першої статті 27, частини першої статті 28 ЦПК України імперативно встановлюють, що визначення територіальної юрисдикції (підсудності) здійснюється з урахуванням зареєстрованого місця проживання або перебування фізичної особи - сторони у справі, якщо інше не передбачено законом.
Зазначена вимога процесуального закону унеможливлює зловживання процесуальними правами при визначенні підсудності.
Отже в нормах ЦПК України передбачено використання лише зареєстрованого місця проживання, фактичне місце проживання фізичної особи не має правового значення.
З огляду на викладене, використання для встановлення конкретного суду за визначеною територіальною підсудністю фактичної адреси проживання матиме наслідком невизначеність при вчиненні окремих процесуальних дій, адже фактичне місце проживання може змінюватись чи не щодня. Крім того, особа може мати більше ніж одне фактичне місце проживання, але зареєстроване може бути лише одне місце проживання.
Такі висновки викладені у постанові Верховного Суду від 24.06.2024 у справі № 554/7669/21.
Згідно з відповіддю № 1041132 від 16.01.2025 з Єдиного державного демографічного реєстру заявниця ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (Піщанської сільської громади Подільського району Одеської області, до 19.07.2020 Балтського району).
Наведене у сукупності дає підстави обґрунтовано стверджувати, що подана заява не підлягає розгляду в Котовському міськрайонному суді Одеської області.
Частиною 9 статті 187 ЦПК України передбачено, що якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Враховуючи зареєстроване місце проживання позивачки, дана справа є підсудною Балтському районному суду Одеської області (66100, Одеська область, Подільський район, м. Балта, вул. Кузнечна, 56), юрисдикція якого розповсюджується на територію с. Пужайкове Піщанської сільської громади Подільського району Одеської області.
У відповідності до п. 1) ч. 1 ст. 31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно із ч. 3 ст. 31 ЦПК України, передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим кодексом підсудністю, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження.
Ураховуючи вищенаведене, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , зацікавлена особа Подільська міська територіальна громада, про встановлення факту родинних відносин необхідно передати до Балтського районного суду Одеської області, так як справа належить до його територіальної юрисдикції (підсудності).
Керуючись ст. ст. 258, 259, 260, ч. 1 ст. 316 ЦПК України,
Заяву ОСОБА_1 , зацікавлена особа: Подільська міська територіальна громада, про встановлення факту родинних відносин передати на розгляд за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Балтського районного суду Одеської області (66100, Одеська область, Подільський район, м. Балта, вул. Кузнечна, 56).
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не були вручені у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Відомості про учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 , тел. НОМЕР_2
Заінтересована особа: Подільська міська територіальна громада, код ЄДРПОУ 33909986, місцезнаходження юридичної особи: Одеська область, Подільський район, м. Подільськ, просп. Шевченка, 2, тел. +380486240423, e-mail: podilskamr@od.gov.ua
Суддя
Котовського міськрайонного суду
Одеської області Андрій ДЗЮБИНСЬКИЙ