Справа № 420/29097/24
16 січня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання призначити пенсію,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому позивач просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України Херсонській області №253040014828 від 10.07.2024 щодо відмови у призначенні дострокової пенсії за віком;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком, на підставі пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 29.05.2024.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з аналізу п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» випливає, що чоловіки даної категорії осіб, визначених у цій нормі, мають право на дострокову пенсію за наявності таких умов: досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 22 років у чоловіків.
Згідно з паспортом громадянина України НОМЕР_1 , який виданий Берегівським РВ УМВС України в Закарпатській області, Позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 . Отже, станом на час звернення до пенсійного фонду за призначенням пенсії він досяг віку 55 років, який є достатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Страховий стаж становить 30 років 06 місяців 20 днів, що є достатнім для призначення пенсії.
Згідно посвідчення серії НОМЕР_2 від 30.04.2024, ОСОБА_1 має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій. Посвідчення безтермінове і дійсне на всій території України.
Належність позивача до особи, яка має статус учасника бойових дій ніким не оскаржувалася, посвідчення не визнано недійсним та не скасовано у встановленому Законом порядку, а відтак позивач має право користуватись пільгами, встановленими Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, пільгами щодо призначення дострокової пенсії.
Отже, висновки Відповідача про те, що Позивач не належить до учасників бойових дій, а тому не має право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV є помилковими.
Процесуальні дії
Ухвалою суду від 23.09.2024 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження (відповідно до ст. 262 КАСУ) без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
08.10.2024 року за вхід.№ЕС/49967/24 надійшов відзив на позов, в якому, зокрема, наголошено на необґрунтованості вимог позивача. До заяви про призначення дострокової пенсії за віком Позивачем було надано:
посвідчення учасника бойових дій НОМЕР_3 від 30.04.2024, видане Міністерством у справах ветеранів України, в якому зазначено пункт 25 частини 1 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
довідки б/н від 12.05.2022 та б/н від 25.05.2022, видані Міністерством оборони України військовою частиною НОМЕР_4 про те що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 23.02.2022 №03т безпосередньо здійснює заходи з відсічі та стримування збройної агресії російською федерацією, забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та територіальної цілісності держави в складі бойової групи Руху Опору Чернігівської області з 24.02.2022.
За результатами розгляду наданих документів було встановлено, що право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058 відсутнє, оскільки заявник не належать до учасників бойових дій, а саме:
військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях;
особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (члени добровольчих формувань);
особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 (учасники АТО).
З урахуванням зазначеного, на підставі наданих доказів в сукупності, системного аналізу положень законодавства України, позовні вимоги Позивача є необґрунтованими, а тому не можуть бути задоволені судом.
ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Берегівським РВ УМВС України в Закарпатській області.
ОСОБА_1 29.05.2024 звернувся з заявою до територіальних органів Пенсійного фонду України, в якій просив призначити пенсію за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону №1058.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №263040014828 від 06.06.2024 відмовлено у призначенні пенсії, оскільки відсутня довідка про проходження військової служби, на підставі якої видано посвідчення учасника бойових дій.
01.07.2024 ОСОБА_1 звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України з заявою, в якій просив призначити пенсію за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону №1058.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області №253040014828 від 10.07.2024 відмовлено у призначенні пенсії, у зв'язку з тим, що за наданими документами право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону №1058 відсутнє, оскільки він не належить до учасників бойових дій.
Дискреція не є довільною, вона завжди здійснюється відповідно до закону (права), оскільки, за положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірним питанням у даній справі є наявність у позивача права на призначення дострокової пенсії за віком, на підставі пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Змістом спірних правовідносин є правомірність застосування положень пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до позивача, який є учасником бойових дій, відповідно до пункту 25 частини 1 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі по тексту - Закон №1058-IV).
Згідно зі статтею 8 Закону №1058-IV громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи.
Положеннями частини 1 статті 9 Закону №1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, непов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 №1058 військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України,
а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України,
дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України,
особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6,
особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту",
особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6,
особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту",
дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 отримав статус учасника бойових дій 30.04.2024, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 , виданим Міністерством у справах ветеранів України, в якому зазначено пункт 25 частини 1 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
У позовній заяві представник позивача наголошує, що станом на час звернення до пенсійного фонду за призначенням пенсії позивач досяг віку 55 років, який є достатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Страховий стаж становить 30 років 06 місяців 20 днів, що є достатнім для призначення пенсії.
Проте, пункту 4 частини 1 статті 115 №1058 містить ще одну умову, яка необхідна для призначення дострокової пенсії - це наявність статусу учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 і 21 статті 6 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відтак, суд погоджується з твердженням відповідача, що у позивача право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058 відсутнє, оскільки заявник не належать до учасників бойових дій, а саме:
військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях;
особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
При цьому, суд не ставить під сумнів наявність у позивача статусу учасника бойових дій, а зазначає про те, що Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виокремлює осіб, які мають статус учасника бойових дій та одночасно мають право на призначення дострокової пенсії.
Водночас, стаття 6 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» містить перелік осіб (п. 1-25), які визнаються учасниками бойових дій. Разом з цим, право на призначення дострокової пенсії, за Законом №1058, мають лише учасники бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 і 21 статті 6 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Головним управлінням було прийнято рішення №263040014828 від 10.07.2024 про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058.
За наведеного правового регулювання та встановлених обставин, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог повністю.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 року у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 року у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 року у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 року у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994 року у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 року у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 року у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Керуючись ст.ст.2-9, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 293-297 КАС України, суд,
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання призначити пенсію - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 )
Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (адреса: 73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, буд. 6, (тимчасово: 73027, м. Херсон, вул. Комкова, 76а), ЄДРПОУ 21295057, ел. пошта gu@ks.pfu.gov.ua)
Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА
.