15 січня 2025 р. № 400/7259/24
м. Миколаїв
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Устинов І.А., розглянув в порядку письмового провадження заяву про визнання протиправними дії, вчинені відповідачем, на виконання рішення в адміністративній справі
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_3 ,
провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
02.01.2025 до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла заява позивача у порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у якій він просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 при виконанні рішення Миколаївського окружного адміністративного суду у справ №400/7259/24 щодо виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 22.11.2024 №9/1/15673, №9/1/15674, №9/1/15675, №9/1/15676 станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 із визначенням надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень та премії із розміру 1762 грн;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області оновлені Довідки про розмір посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, у відповідності з нормами п. 4 Постанови №704, станом на 01.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 та на 01.01.2023 року, із зазначенням надбавки за особливості проходження служби 65% посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 10% посадового окладу та премії з 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 - 35%, з 01.01.2023 - 140% посадового окладу, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021 р., 01.01.2022 р. та 01.01.2023 рік, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017.
В обгрунтування своєї заяви позивач зазанчив, що на виконання рішення у справі № 400/7259/24 відповідач виготовив довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 року, однак розміри додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікацію і премія, розраховані виходячи із розміру 1762 грн.
До заяви позивач додав копії довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 від 22.11.2024 №9/1/15673, №9/1/15674, №9/1/15675, №9/1/15676.
Відповідно до ст. 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
У разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.
Суд ознайомився з заявою позивача, встановив, що вона відповідає вимогам, зазначеним у статті 383 КАС України і вважає за можливе розглянути її в порядку письмового провадження.
Вирішуючи заяву позивача, суд виходить з наступного.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 17.09.2024 у справі № 400/7259/24 задоволено частково позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04 1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023; в решті позовних вимог відмовлено.
26.12.2024 судом видано виконавчий лист.
На виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 17.09.2024 у справі № 400/7259/24 ІНФОРМАЦІЯ_3 складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача:
- станом на 01.01.2020 року від 22.11.2024 №9/1/15673, згідно якої загальний розмір грошового забезпечення склав 19870,80 грн із розрахунку: посадовий оклад - 6220 грн; оклад за військове звання - 1600 грн; відсоткова надбавка за вислугу років - 45% - 3519 грн; надбавка за особливості проходження служби - 65% - 6182,80 грн (розрахованого із 1762); надбавка за роботу в умовах режимних обмежень -10% - 522 грн (розрахованого із 1762), премія - 35 % - 1827 грн (розрахованого із 1762);
- станом на 01.01.2021 року від 22.11.2024 №9/1/15674, згідно якої загальний розмір грошового забезпечення склав 20784,30 грн із розрахунку: посадовий оклад - 6720 грн; оклад за військове звання - 1730 грн; відсоткова надбавка за вислугу років - 45% - 3802,50 грн; надбавка за особливості проходження служби - 65% -6182,80 грн (розрахованого із 1762); надбавка за роботу в умовах режимних обмежень -10% - 522 грн (розрахованого із 1762), премія - 35 % - 1827 грн (розрахованого із 1762);
- станом на 01.01.2022 року від 22.11.2024 №9/1/15675, згідно якої загальний розмір грошового забезпечення склав 21915,30 грн із розрахунку: посадовий оклад - 7340 грн; оклад за військове звання - 1890 грн; відсоткова надбавка за вислугу років - 45% - 4153,50 грн; надбавка за особливості проходження служби - 65% - 6182,80 грн (розрахованого із 1762); надбавка за роботу в умовах режимних обмежень -10% - 522 грн (розрахованого із 1762), премія - 35 % - 1827 грн (розрахованого із 1762);
- станом на 01.01.2023 року від 22.11.2024 №9/1/15676, згідно якої загальний розмір грошового забезпечення склав 28483,80 грн із розрахунку: посадовий оклад - 7940 грн; оклад за військове звання - 2040 грн; відсоткова надбавка за вислугу років - 45% - 4491 грн; надбавка за особливості проходження служби - 65% - 6182,80 грн (розрахованого із 1762); надбавка за роботу в умовах режимних обмежень -10% - 522 грн (розрахованого із 1762), премія - 140% - 7308 грн (розрахованого із 1762);
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, з 05 березня 2019 року діє редакція пункту 5 Порядку № 45, що була чинною до внесення таких змін.
Так, пунктом 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 01 лютого 2018 року № 103, передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання “заслужений» чи “народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
12.05.2023 постановою КМУ №481 внесено зміни до пункту 4 постанови №704 відповідно до яких розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні.
Видаючи довідки від 22.11.2024 №9/1/15673, №9/1/15674, №9/1/15675, №9/1/15676, відповідач обрахував розміри додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розрахунку 1762 гривні.
Разом з цим, в рішенні по справі №400/7259/24 суд дійшов висновку про те, що відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (у чинній редакції без врахування змін, що вносились до цього пункту Постановою № 103), у довідках про розмір грошового забезпечення відповідач зобов'язаний зазначати розміри додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим званням, звідки особа звільнилася на пенсію.
Право на перерахунок пенсії у позивача виникло з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023 у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020, 01 січня 2021, 01 січня 2022, 01 січня 2023 року, а отже відповідач повинен був розрахувати розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023, включаючи усі види грошового забезпечення.
Відтак, позиція відповідача про те, що у оновлених довідках про розмір грошового забезпечення необхідно зазначати розміри додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, виходячи із розрахунку 1762 грн, є необґрунтованою та суперечить чинному законодавству.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач вчинив протиправні дії на виконання рішення суду по справі №400/7259/24, а саме виготовив довідки від 22.11.2024 №9/1/15673, №9/1/15674, №9/1/15675, №9/1/15676, в яких розрахував надбавку за особливості проходження служби, надбавку за роботу в умовах режимних обмежень, надбавку за кваліфікацію та премію, із розміру 1762 грн.
Відповідно до ст.383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.129 Конституції України основними засадами судочинства є обов'язковість судового рішення.
Статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Верховний Суд України у своєму рішенні від 16.09.2015 року по справі № 21-1465а15 вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Відповідно до частини 2 статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Європейський суд з прав людини у справі “Шмалько проти України» зазначив, що право на справедливий судовий розгляд було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про порушення відповідачем статті 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною шостою статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу (окрему ухвалу).
Згідно з частиною першою статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Суд при розгляді заяви відповідно до ст. 383 КАС України про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, повинен здійснити судовий контроль, який визначений межами судового рішення.
При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до ст. 383 ч. 2 КАС України, у заяві, яка подається у зв'язку з протиправністю дій (бездіяльності) відповідача, які допущені ним при виконанні рішення суду, не вказується прохальна частина, тобто при розгляді заяви, поданої в порядку ст. 383 КАС України, суд розглядає не вимоги позивача, викладені в заяві, а встановлює наявність чи відсутність протиправності дій (бездіяльності) відповідача, які вчинені ним на виконання рішення суду та у разі встановлення такого факту приймає рішення в порядку ст. 249 КАС України, а не задовольняє вимоги заяви.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення заяви позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 248, 249, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо виготовлення на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 17.09.2024 року по справі № 400/7259/24 довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 22.11.2024 №9/1/15673, №9/1/15674, №9/1/15675, №9/1/15676 станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023, із визначенням надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікацію та премії, виходячи із розміру 1762 грн. .
3. ІНФОРМАЦІЯ_1 вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", та прав ОСОБА_1 під час виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 17.09.2024 року у справі № 400/7259/24.
4. Встановити строк для надання відповіді на окрему ухвалу - 30 календарних днів з дня її отримання.
Окрема ухвала може бути оскаржена особами, яких вона стосується.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання в порядку, визначеному ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя І. А. Устинов