Рішення від 16.01.2025 по справі 380/7047/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2025 рокусправа № 380/7047/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), у якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу пенсії з 01.11.2023, як особі з інвалідністю внаслідок війни, з встановленням збільшення пенсії на 25 %, з урахуванням індексації пенсії за 2023 та 2024 роки на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" у редакції, чинний із змінами станом на 16.02.2022, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням виплачених сум;

- зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплачувати позивачу пенсію з 01.11.2023, як особі з інвалідністю внаслідок війни, встановленням збільшення пенсії на 25%, з урахуванням індексації пенсії за 2023 та 2024 роки на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" у редакції, чинний із змінами станом на 16.02.2022, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058- IV. Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" передбачено збільшення розміру пенсії на 25% особам з інвалідністю внаслідок війни з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Стверджує, що відповідно до Постанови № 1381 та постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту населення найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", відповідач повинен перерахувати пенсію позивача з 01.11.2023 на розмір індексації, збільшивши, при цьому, на 25% основний розмір пенсії та суму її індексації та виплатити перераховану пенсію з урахуванням вже виплачених сум.

Проте, відповідач протиправно перерахував пенсію позивача, збільшивши на 25% лише основний розмір пенсії, без урахування її індексації, що суперечить вимогам Закону.

ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії, однак відповідач листом відмовив йому у перерахунку пенсії.

Вважаючи дії відповідача щодо не перерахунку пенсії такими, що порушують право позивача на належний рівень пенсійного забезпечення, ОСОБА_1 звернувся до суду та просить позовні вимоги задовольнити повністю.

Ухвалою від 03.04.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

19.04.2024 відповідач надіслав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позову, зазначивши, що відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 № 1381 (у редакції станом на 01.03.2023, далі - Постанова № 1381):

- установити, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статей 13 і 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків;

- збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.

Щодо підвищення основного розміру пенсії на 25% згідно із Постановою № 1381, то пунктом 1 Постанови № 1381 установлено:

- розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статей 13 і 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цивільної грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсій.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" установлено, що з 01.01.2022:

- перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" установлено:

- з 01.03.2023 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Відповідач наголошує, що чинним законодавством не передбачено збільшення пенсії, обчисленої відповідно до статей 13 і 21 Закону № 2262-ХІІ, на 25% з урахуванням індексації.

З 01.03.2023 та 01.03.2024 позивачу проведена індексацію пенсії на підставі постанов Кабінету Міністрів України № 168 та № 185.

Отже, відповідач підсумовує, що до постанови кабінету Міністрів України № 1381 не були внесені зміни щодо порядку збільшення розміру пенсії на 25 відсотків з урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 168 та № 185.

У разі застосування положень постанов Кабінету Міністрів України № 118, № 168 та № 1381, як того вимагає позивач, буде мати місце подвійне врахування підвищення відповідно до Постанови № 1381 під час розрахунку індексації.

Із наведених підстав у задоволенні позову просить відмовити.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058- IV.

Відповідно до посвідчення ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 позивач є особою з інвалідністю ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни.

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 26.02.2023, станом на 01.03.2023 розмір пенсії позивача обчислений з урахуванням коефіцієнту страхового стажу 0,37750 та коефіцієнту заробітної плати 1,13474.

3 01.03.2023 середньомісячний заробіток, із застосуванням проіндексованого показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії (7405,03 грн), становить 8402,78 грн (7405,03 грн. х 1,13474).

Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 становив 10988,25 грн, у тому числі:

3172,05 грн - розмір пенсії за віком (8402,78 грн середньомісячний заробіток х 0,37750 коефіцієнт страхового стажу);

128,88 грн - доплата за 12 років понаднормового стажу;

793,01 грн - збільшення на 25% розміру пенсії відповідно до Постанови 1381 (3172,05 грн х 25%);

50,00 грн - цільова грошова допомога інвалідам війни ІІ групи;

837,20 грн - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи;

6007,11 грн - державна адресна допомога інваліду війни ІІ групи.

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 27.02.2023, станом на 01.03.2024, розмір пенсії позивача обчислений з урахуванням коефіцієнту страхового стажу 1,0796 та коефіцієнту заробітної плати 1,13474.

3 01.03.2023 середньомісячний заробіток, із застосуванням проіндексованого показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії (7994,47 грн), становить 9071,64 грн (7994,47 грн. х 1,13474).

Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 становив 12396,00 грн, у тому числі:

3424,54 грн - розмір пенсії за віком (9071,64 грн середньомісячний заробіток х 0,37750 коефіцієнт страхового стажу);

128,88 грн - доплата за 12 років понаднормового стажу;

50,00 грн - цільова грошова допомога інвалідам війни ІІ групи;

856,14 грн - збільшення на 25% розміру пенсії відповідно до Постанови 1381 (3424,54 грн х 25%);

944,40 грн - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи;

6992,04 грн - державна адресна допомога інваліду війни ІІ групи.

26.02.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 01.11.2023 шляхом збільшення на 25% основного розміру пенсії та суми її індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення".

Листом від 12.03.2024 № 7141-6703/А-52/8-1300/24 відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, вказавши, що пенсійне забезпечення ОСОБА_1 здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не перерахунку пенсії, та такими, що порушують право позивача на належний рівень пенсійного забезпечення, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV)

Закон № 1058-IV також визначає па також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону № 1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Суд встановив, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV та відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 є особою з інвалідністю ІІ групи.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 № 1381 (у редакції станом на 01.03.2022, далі - Постанова № 1381) установлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статей 13 і 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків; збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.

16.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (далі - Постанова № 118).

Пунктом 1 Постанови № 118 установлено, що з 01.03.2022 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

24.02.2023 Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - Постанова № 168).

Пунктом 1 Постанови № 168 установлено, що з 01.03.2023 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

23.02.2024 Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 23.02.2024 № 168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (далі - Постанова № 185).

Пунктом 1 Постанови № 185 установлено, що з 01.03.2024 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Суд встановив, що з 01.03.2023 середньомісячний заробіток, із застосуванням проіндексованого показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії (7405,03 грн), становить 8402,78 грн (7405,03 грн. х 1,13474). Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 становив 10988,25 грн, зокрема: 3172,05 грн - розмір пенсії за віком (8402,78 грн середньомісячний заробіток х 0,37750 коефіцієнт страхового стажу).

3 01.03.2024 середньомісячний заробіток, із застосуванням проіндексованого показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії (7994,47 грн), становить 9071,64 грн (7994,47 грн. х 1,13474). Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 становив 12396,00 грн, зокрема: 3424,54 грн - розмір пенсії за віком (9071,64 грн середньомісячний заробіток х 0,37750 коефіцієнт страхового стажу);

Отже, із аналізу положень пункту 1 Постанови № 1381 слідує, що основний розмір пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Урядом коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

Тобто, 25 відсотків збільшення пенсії вираховуються з основного розміру пенсії та з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Урядом коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Зі змісту розрахунків пенсії позивача станом на 01.03.2023 та на 01.03.2024 суд встановив, що відповідач здійснив розрахунок збільшення пенсії (25%) згідно із Постановою № 1381, з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Урядом коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.

Таким чином, відповідач правомірно розрахував суму збільшення основного розміру пенсії позивача відповідно до пункту 1 Постанови № 1381 з урахування індексації пенсії, відтак, суд вважає, що пенсійний орган діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За наведених обставин, суд дійшов висновку про необгрунтованість позовних вимог, що є підставою для відмови ОСОБА_1 у задоволенні позову.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяКисильова Ольга Йосипівна