Рішення від 15.01.2025 по справі 380/22709/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2025 рокусправа № 380/22709/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. у письмовому провадженні розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом Головного управління Національної поліції у Львівській області (місцезнаходження: 79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка 3, код ЄДРПОУ 40108833), в якому просить суд:

-визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо відмови виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) й премії станом на 01.02.2023 (день встановлення інвалідності) за відповідною або аналогічною (прирівняною) посадою, яку я займав на дату звільнення, для призначення із 01.02.2023 пенсії по інвалідності;

-зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області виготовити та направити до Головного управління ПФУ у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії ОСОБА_1 , станом на 01.02.2023 (день встановлення інвалідності) за відповідною або аналогічною (прирівняною) посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення, для призначення пенсії по інвалідності із 01.02.2023.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив службу в Національній поліції України та 31.08.2022 був звільнений з посади старшого слідчого в ОВС ВРЗСТ СУ ГУ НП у Львівській області за підпунктом 2 частини 1 статті 77 (через хворобу) з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні 16 років 00 місяців 16 днів згідно з наказом Головного управління Національної поліції у Львівській області від 31.08.2022 № 429 о/с «По особовому складу».

01.02.2023 позивачу було встановлено ІІІ групу інвалідності, захворювання пов'язане з проходженням служби в поліції, відповідно до розділу ІІІ ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та було призначено пенсію. Тобто на день звільнення зі служби, 31.08.2022, позивач не набув права на призначення пенсії за вислугу років. Проте, після встановлення інвалідності, починаючи з 01.02.2023, набув право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, а тому вважає, що така пенсія має бути обчислена, виходячи із розміру грошового забезпечення за аналогічною посадою станом на 01.02.2023, тобто на день встановлення інвалідності.

У зв'язку із набуттям права на пенсію, позивач звернувся до ГУ НП у Львівській області із заявою про видачу довідки станом на 01.02.2023 відповідно до ч.18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, однак ГУ НП у Львівській області відмовило у видачі такої довідки. Позивач вважає протиправними дії ГУ НП у Львівській області щодо відмови у виготовленні та направленні до пенсійного органу довідку про розмір мого грошового забезпечення та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) й премії станом на 01.02.2023 для призначення із вказаної дати пенсії по інвалідності, тому за своїм ззахистом звернувся до суду. З наведених підстав просить позов задовольнити.

Ухвалою від 11.11.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.

Відповідачем до суду надано відзив на адміністративний позов, у якому зазначено, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно із законодавством, просив в задоволенні позовних вимог відмовити. Зауважив, що законодавством не передбачено жодного законного варіанту дій, при якому посадові особи ГУНП у Львівській області були б уповноваженні виготовити та надати позивачу нову довідку, без попередніх дій інших державних органів - Кабінету Міністрів України, Пенсійного фонду України та Головних управлінь Пенсійного фонду України. Правова процедура встановлює межі вчинення повноважень органом публічної влади і, в разі її неналежного дотримання, дає підстави для оскарження таких дій особою, чиї інтереси вона зачіпає, до суду. Встановлена правова процедура як складова принципу законності та принципу верховенства права є важливою гарантією недопущення зловживання з боку органів публічної влади під час прийняття рішень та вчинення дій, які повинні забезпечувати справедливе ставлення до особи. Ця правова процедура спрямована на забезпечення загального принципу юридичної визначеності, складовою якої є принцип легітимних очікувань як один з елементів принципу верховенства права, тобто особа правомірно очікує отримати у передбачений законом спосіб відповідь на порушене перед суб'єктом, якому адресовано звернення, питання відповідно та у спосіб, передбачений законом. Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30.01.2020 у справі №806/1959/16. З огляду на вищенаведене, ГУНП у Львівській області наголошує на безпідставності заявлених позивачем вимог. Крім того, вважає, що відсутні підстави для виготовлення нової довідки, адже до ГУНП у Львівській області не надходило жодної інформації щодо проведення перерахунку пенсії зі сторони уповноважених органів державної влади. Також листом від 26.08.2024 №2829-2024 позивачу скеровано інформацію про грошове забезпечення за посадою старший слідчий в ОВС СУ ГУНП у Львівській області по видах нарахувань. Окрім зазначеного, ГУНП у Львівській області, листом від 17.09.2024 №25258-2024, проінформовало позивача, що відсутні підстави для надання позивачу нової довідки про щомісячні додаткові види грошового (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби перед місяцем звільненням. Підсумовуючи усе наведене, відповідач просив у задоволенні позов відмовити.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Суд встановив таке.

ОСОБА_1 проходив службу в Національній поліції України та 31.08.2022 був звільнений з посади старшого слідчого в ОВС ВРЗСТ СУ ГУ НП у Львівській області за підпунктом 2 частини 1 статті 77 (через хворобу) з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні 16 років 00 місяців 16 днів згідно з наказом Головного управління Національної поліції у Львівській області від 31.08.2022 № 429 о/с «По особовому складу».

Згідно із випискою з Акта огляду медико-соціальної експертної комісії до довідки серії 12 ААВ №728652 ОСОБА_1 з 01.02.2023 встановлена ІІІ група інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в ОВС.

Згідно із свідоцтвом про хворобу №297 від 26.08.2022 Медичної ВЛК ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» причини втрати працездатності ОСОБА_1 - захворювання, пов'язане з проходженням служби в ОВС.

У зв'язку із встановленням інвалідності, позивачу з 01.02.2024 призначена пенсія по інвалідності на підставі заяви та з вказаної дати позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області та отримує пенсію відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

28.08.2024 позивач звернувся до ГУ НП у Львівській області із заявою про видачу довідки станом на 01.02.2023 відповідно до ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ.

17.09.2024 відповідач повідомив позивача про відсутність законодавчо визначених підстав для видачі довідки, так як Форма довідки, яка затверджена наказом МВС України від 17.09.2018 №760, визначає, що вона за останні 24 календарні місяі служби підряд перед місяцем звільненням, а не на час набуття права на пенсію по інвалідності.

Вважаючи протиправною відмову відповідача у видачі нової довідки, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, яким визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону № 2262-ХІІ особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби.

Відповідно до пп. "е" ч .1 ст. 50 Закону № 2262-ХІІ пенсії відповідно до цього Закону призначаються: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які визнані особами з інвалідністю після закінчення трьох місяців з дня звільнення їх зі служби чи внаслідок нещасного випадку або захворювання, що мали місце після звільнення їх зі служби, - з дня встановлення їм інвалідності.

Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України (ст. 10 Закону № 2262-ХІІ).

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення розмірів та видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.3 ст. 43 Закону № 2262-XII визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 18 ст. 43 Закону № 2262-XII передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Таким чином, Закон № 2262-XII передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії (в розмірах, установлених законодавством).

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного Фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі - Порядок №3-1).

Згідно з п.п. 1, 4, 6 Порядку № 3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262-ХІІ, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (надалі по тексту також органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України.

Днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення.

Пунктом 7 Порядку № 3-1 визначено, що для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності, серед інших, подаються такі документи:

- заява про призначення пенсії (додаток 1);

- грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.

На день звільнення ОСОБА_1 зі служби (31.08.2022) складові грошового забезпечення поліцейських, порядок та умови їх виплати визначалися Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, яка набрала чинності 02.12.2015, якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» відповідно до статті 94 Закону № 580-VIII, Постанови № 988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, який набрав чинності 27.05.2016 (далі також Порядок №260).

Ці нормативні акти були чинними і на час набуття позивачем права на пенсію по інвалідності (01.02.2023), а тому відсутні підстави для висновку про те, що відбулися такі зміни у законодавстві, що вплинули на розміри та складові грошового забезпечення, що підлягають врахуванню при призначенні пенсії позивача згідно із ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ щодо призначення пенсії з урахуванням зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення.

Суд зауважує, що станом на 31.08.2022, тобто на день звільнення позивача зі служби позивачу нараховано 2282,70грн (до 13.08.2022) та 3055,32грн (14.08.2022 - 31.08.2022) премії, а станом на день встановлення інвалідності премія за відповідною посадою становила 20445,49грн. Означені суми і вплинули на збільшення в цілому суми грошового забезпечення станом на 01.02.2023.

Водночас суд зауважує, що підставою для видачі нової довідки про грошове забезпечення є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень.

Таким чином, збільшення суми грошового забезпечення внаслідок зільшенні суми премії не означає, що змінився її розмір, який як станом на день звільнення позивача зі служби, так і станом на день призначення йому інвалідності встановлений одними і тими ж нормами законодавства, які не змінювалися, а саме: визначається керівниками органів поліції відповідно до затверджених положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.

Отже, суд дійшов висновку, що відповідно до ст. 43 Закону № 2262-XII відсутні підстави для включення у довідку, станом на день набуття позивачем права на пенсію по інвалідності, основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством.

З урахуванням встановлених обставин, суд висновує про відсутність підстав для задоволення позову.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції у Львівській області (місцезнаходження: 79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка 3, код ЄДРПОУ 40108833) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Судові витрати покладаються на позивача.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Лунь З.І.