16 січня 2025 року № 320/33803/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, у якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, яка полягає у відмові ОСОБА_1 в перерахунку основного розміру пенсії з 59% на 64%, у зв'язку зі звільненням з військової служби у запас за пунктом 65, підпунктом "В" (за станом здоров'я) (підстава: статті 13,43,63 Закону №2262-ХІІ, наказ заступника МО України - Командуючого ВПС України від 15.06.1998 №0154, рішення Київського окружного адміністративного суду від 13.04.2022 №320/12888/21 та рішення Бориспільського міськрайонного суду від 25.11.2004 №2-4576/04р);
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонд України у Київській області перерахувати основний розмір пенсії з 59% на 64% грошового забезпечення ОСОБА_1 з 25.11.2004 за рішенням суду.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що він є пенсіонером, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262).
Позивач зазначив, що розмір його пенсії на момент призначення був визначений ІНФОРМАЦІЯ_1 на рівні 59% сум грошового забезпечення.
Проте, рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 25.11.2004 у справі №2-4576/04р. було зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням пенсії 64% грошового забезпечення при звільненні за станом здоров'я з 01.09.1998 по час звернення до суду.
Позивач зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області при здійсненні перерахунку його пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 13.04.2022 у справі №320/12888/21, застосувало відсоткове значення розміру пенсії на рівні 59% сум грошового забезпечення, безпідставно не врахувавши при цьому рішення Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 25.11.2004 у справі №2-4576/04р.
Вказані обставини зумовили звернення позивача зданим позовом до суду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.11.2023 відкрито провадження у справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, зазначив про відсутність підстав для перерахунку основного розміру пенсії позивача з 59% на 64% у зв'язку зі звільненням з військової служби у запас за пунктом 65 підпункту "В" (за станом здоров'я), оскільки підпунктом "а" статті 13 Закону №2262 розміри пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам з числа військовослужбовців, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення; за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та з 15.08.1998 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону №2262.
Розмір пенсії на момент призначення становив 59% від суми грошового забезпечення.
З матеріалів пенсійної справи вбачається, що пенсія була призначена позивачу ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 25.11.2004 у справі №2-4576/04р, зокрема:
- зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням 64% грошового забезпечення при звільненні за станом здоров'я з 01.09.1998 по час звернення до суду, премії у розмірі 33,3% грошового забезпечення з 01.09.1998 по час звернення до суду, 100 відсотків надбавки, передбаченої Указом Президента України за №173 від 23.02.2002р. "Про посилання соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ" з 01.01.2003 р., та 70 відсоткової надбавки за безперервну службу в Збройних Силах, встановленої Указом Президента України від 05.05.2003р. за №389 "Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, МВС України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України та Управління державної охорони України за безперервну службу" з 05.05.2003, надбавку за службу у Збройних Силах в розмірі 40% посадового окладу з 01.09.1999 по 31.12.2002 та виплатити різницю в пенсії.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 13.04.2022 у справі №320/12888/21:
- визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням висновків, викладених у рішенні Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 25.11.2004 у справі №2-4576/04р.;
- зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 у відповідності до висновків, викладених у рішенні Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 25.11.2004 у справі №2-4576/04р, для проведення з перерахунку основного розміру його пенсії.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із листом від 21.02.2023 №2/3/1/1067, у якому повідомив, що згідно з рішенням ІНФОРМАЦІЯ_5 від 13.04.2022 у справі №320/12888/21 ІНФОРМАЦІЯ_3 зобов'язано зробити перерахунок пенсії позивача з 59% до 64% у зв'язку із звільненням з військової служби у запас за пунктом 65 підпункту "в" (за станом здоров'я).
У вказаному листі ІНФОРМАЦІЯ_3 просив врахувати вказані обставини при нарахуванні пенсії позивачу.
Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області листом від 04.09.2023 №1000-0202-8/132851 у відповідь на звернення позивача повідомило про відсутність підстав для перерахунку його основного розміру пенсії з 59% на 64% у зв'язку зі звільненням з військової служби у запас за пунктом 65 підпункту "В" (за станом здоров'я), оскільки підпунктом "а" статті 13 Закону №2262 розміри пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам з числа військовослужбовців, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення; за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Не погоджуючись з відмовою відповідача у здійсненні перерахунку його пенсії, позивач звернувся з даним позовом до суду про визнання її протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, з приводу чого суд зазначає таке.
Відповідно до пункту "а" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 09.04.1992 №2262-XII (далі- Закон №2262, в редакції, яка була чинна на момент призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262 (в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних відносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною вісімнадцятою статті 43 Закону №2262 встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно з положеннями статті 63 Закону №2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
02.11.2006 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №1522 "Про затвердження Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян".
Вказаний Порядок визначив механізм передачі органам Пенсійного фонду України від Міноборони, МВС, МНС, СБУ, Державної податкової адміністрації, Державного департаменту з питань виконання покарань та інших органів, що здійснюють призначення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", функцій з призначення і виплати пенсій (далі - передача функцій з призначення і виплати пенсій).
Пунктом 2 Порядку встановлено, що передача функцій з призначення і виплати пенсій здійснюється у такій послідовності; органи, що здійснюють призначення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб":
а) проводять інвентаризацію пенсійних справ та виплатних документів на підставі контрольно-інвентаризаційних відомостей на момент передачі, які складаються в двох примірниках (один примірник передається органам Пенсійного фонду України), здійснюють перевірку наявності в пенсійних справах ідентифікаційних номерів осіб згідно з Державним реєстром фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів, про що робиться відмітка в контрольно-інвентаризаційній відомості, форма якої затверджується Пенсійним фондом України;
б) складають списки одержувачів пенсій у двох примірниках і після звірення з відомостями на момент передачі з метою виявлення подвійних даних передають один примірник органам Пенсійного фонду України;
в) здійснюють за графіками, затвердженими органами Пенсійного фонду України, передачу пенсійних справ та виплатних документів, про що складають акт приймання-передачі за формою, що затверджується Пенсійним фондом України. Разом з пенсійними справами і виплатними документами передається уточнена у процесі
інвентаризації електронна база даних про одержувачів пенсій;
г) проводять у місячний строк після передачі пенсійних справ та виплатних документів роботу з відновлення пенсійних справ, відсутніх на момент передачі, після чого передають їх органам Пенсійного фонду України;
ґ) передають за формою, що затверджується Пенсійним фондом України: інформаційно-довідкову базу даних, систематизовану базу даних законодавчих, інших нормативно-правових актів та документацію, необхідні для забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій; закриті виплатні документи та відомості на виплату пенсії за останніх три роки; архівні пенсійні справи, закриті протягом трьох останніх років; закриті на момент передачі:
- документи про реєстрацію заяв;
- документи про реєстрацію виплатних документів;
- документи з обліку даних про переплату пенсій;
дані про стан заповнення бази одержувачів пенсій;
бланки документів, необхідних для призначення і виплати пенсій, зокрема документів суворої звітності;
2) органи Пенсійного фонду України приймають згідно із затвердженими графіками від органів, що здійснюють призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсійні справи, виплатні та інші документи, необхідні для виконання функцій з призначення і виплати пенсій.
Пунктом 3 Порядку встановлено Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Службі безпеки, Державній податковій адміністрації, Державному департаменту з питань виконання покарань та іншим органам, що здійснюють призначення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", забезпечити проведення інвентаризації пенсійних справ, виплатних та інших документів, необхідних для виконання функцій з призначення і виплати пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - призначення і виплата пенсій), передачу їх до 1 січня 2007 р. органам Пенсійного фонду України згідно з актами, складеними за формою, що затверджується органами, зазначеними у цьому пункті, за погодженням з Пенсійним фондом України, та виплату пенсій до визначеного строку.
Відповідно до ст. 99 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби та деяких інших осіб», пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України.
Виплата пенсій, в тому числі призначених до введення в дію цього Закону, здійснюється органами Пенсійного фонду через установи ВАТ «Ощадний банк України» за місцем фактичного проживання пенсіонера або за його бажанням через установи банків, з якими Пенсійним фондом України укладено відповідні договори, на підставі документів та у порядку, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
Отже, у відповідності до Постанови №1522, з 01 січня 2007 року, на органи Пенсійного фонду України було покладено обов'язок з призначення, перерахунку і виплати пенсій деяким категоріям громадян.
Як зазначено вище, призначення позивачу пенсії за вислугу років 15.08.1998 було здійснено ІНФОРМАЦІЯ_4 .
На виконання вимог Постанови №1522 матеріали пенсійної справи позивача були передані Головному управлінню Пенсійного фонду України в Київській області.
З матеріалів пенсійної справи вбачається, що 01.01.2007 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача.
Так, основний розмір пенсії позивача був розрахований, виходячи з 59% грошового забезпечення.
Як зазначено вище, рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 25.11.2004 у справі №2-4576/04р, зокрема: зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням пенсії 64% грошового забезпечення при звільненні за станом здоров'я з 01.09.1998 по час звернення до суду, премії у розмірі 33,3% грошового забезпечення з 01.09.1998 по час звернення до суду, 100 відсотків надбавки, передбаченої Указом Президента України за №173 від 23.02.2002р. "Про посилання соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ" з 01.01.2003 р., та 70 відсоткової надбавки за безперервну службу в Збройних Силах, встановленої Указом Президента України від 05.05.2003р. за №389 "Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, МВС України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України та Управління державної охорони України за безперервну службу" з 05.05.2003, надбавку за службу у Збройних Силах в розмірі 40% посадового окладу з 01.09.1999 по 31.12.2002 та виплатити різницю в пенсії.
У вказаному рішенні зазначено, що позивач звернувся до суду з позовом 19.11.2004.
Таким чином, вказаним судовим рішення було покладено на ІНФОРМАЦІЯ_2 обов'язок щодо здійснення перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням 64% грошового забезпечення при звільненні за станом здоров'я за конкретно визначений період, тобто з 01.09.1998 по 19.11.2004.
Вказане свідчить про те, що на момент передачі матеріалів пенсійної справи позивача від ІНФОРМАЦІЯ_6 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у відповідача не виникло обов'язку щодо здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії виходячи саме з 64% грошового забезпечення.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 25.11.2004 у справі №2-4576/04р встановлено право позивача на призначення пенсії, виходячи з урахуванням пенсії 64% грошового забезпечення (навіть без урахування періоду перерахунку пенсії).
Відповідно до частини п'ятої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені.
Отже, обставини щодо наявності у позивача права на призначення пенсії, виходячи з урахуванням пенсії 64% грошового забезпечення, не підлягають доказуванню у даній справі.
Як зазначено вище, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 13.04.2022 у справі №320/12888/21 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 у відповідності до висновків, викладених у рішенні Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 25.11.2004 у справі №2-4576/04р, для проведення з перерахунку основного розміру його пенсії.
Судом встановлено, що на виконання вимог вказаного судового рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області оновлені довідки за №2/3/1/1163 та №2/3/1/1171 для перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019.
З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_3 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із листом від 21.02.2023 №2/3/1/1067, у якому повідомив, що згідно з рішенням ІНФОРМАЦІЯ_5 від 13.04.2022 у справі №320/12888/21 ІНФОРМАЦІЯ_3 зобов'язано зробити перерахунок пенсії позивача з 59% до 64% у зв'язку із звільненням з військової служби у запас за пунктом 65 підпункту "в" (за станом здоров'я).
Пунктом 3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1) перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно з частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Суд звертає увагу на те, що право позивача на перерахунок пенсії є беззаперечним, а передумовою для його проведення є оформлення відповідним органом оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка в даному випадку видана на виконання рішення суду.
При цьому суд зазначає, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
З огляду, на вказане, суд дійшов висновку про те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області, здійснюючи перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі направлених ІНФОРМАЦІЯ_3 листами від 30.05.2022 №68469 та від 21.02.2023 №2/3/1/1067, мало враховувати рішення Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 25.11.2004 у справі №2-4576/04р, копія якого наявна в матеріалах пенсійної справи, яким підтверджено право позивача на отримання пенсії виходячи з 64% сум грошового забезпечення.
Внаслідок цього суд вважає, що твердження відповідача про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача виходячи з 64% сум грошового забезпечення є безпідставними та необґрунтованими.
У зв'язку з цим, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо зменшення з 01.04.2019 основного розміру пенсії позивача з 59% до 64% сум грошового забезпечення.
При цьому, ефективний захист порушеного права також потребує задоволення похідної позовної вимоги та зобов'язання відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням 64% грошового забезпечення.
Щодо перерахунку пенсії позивача за період з 25.11.2004 по 31.03.2019, то спірні правовідносини у даній справі не стосувались вказаного періоду.
Так, у позовній заяві позивач оскаржує дії відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії на підставі оновленої довідки, виданої на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 13.04.2022 у справі №320/12888/21, з урахуванням 64% грошового забезпечення.
Таким чином, позов підлягає задоволенню частково.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії в розмірі 64% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі 64% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.
4. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Дудін С.О.