Справа № 161/19657/24
Провадження № 2/161/1112/25
14 січня 2025 року м. Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської областів складі:
головуючого - судді Гриня О.М.,
за участю секретаря судового засідання Жежерун Д.А.,
представника позивача адвоката Чабана Р.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Підгайцівської сільської ради про визнання права власності на майно,-
23 жовтня 2024 року позивач звернувся до суду з цим позовом.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 25.09.2001 року рішенням №16-5 Підгайцівської сільської ради ОСОБА_1 було надано в постійне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування індивідуального житлового будинку в селі Струмівка.
На основі даного рішення у 2002 році було виготовлено будівельний паспорт на забудову земельної ділянки. Будівельний паспорт виготовлявся у відповідності до Типових регіональних правил забудови затверджених Наказом Державним комітетом будівництва, архітектури та житлової політики №219 від 10.12.2001 р.
В межах виготовлення будівельного паспорту виготовлявся Акт про виніс в натуру червоних ліній та лінії забудови під будівництво індивідуального житлового будинку в селищах і селах площею земельної ділянки 1100 кв. м. розміром 25х44 м. В даному акті вказано, що розпочати будівництво житлового будинку можливе виключно тільки при наявності на руках належно оформленого будівельного паспорту на забудову садиби.
Відповідно до п. 6.4. Типових регіональних правил забудови затверджених Наказом Державним комітетом будівництва, архітектури та житлової політики №219 від 10.12.2001 р. у разі прийняття сільською, селищною чи міською радою рішення про надання земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності для розміщення об'єкта містобудування в порядку, визначеному земельним законодавством, зазначене рішення одночасно є дозволом на будівництво цього об'єкта відповідно до статті 24 Закону України "Про планування та забудову територій".
Пунктом 9.1. передбачається, що регіональні правила відображають механізм надання громадянам земельних ділянок для будівництва житлового будинку згідно із статтею 118 Земельного кодексу України та оформлення належного дозволу на будівництво. В Пункті 9.2. йдеться про те, що на підставі рішення місцевої ради про надання земельної ділянки для будівництва житлового будинку забудовник звертається до місцевого органу містобудування і архітектури за отриманням будівельного паспорта індивідуального житлового будинку.
Відповідно до п. 9.10. після закінчення будівництва в повному обсязі житловий будинок приймається в експлуатацію державною технічною комісією в порядку, установленому нормативно-правовими актами. На підставі затвердженого рішення про прийняття будинку в експлуатацію та відповідного акта технічної комісії здійснюється реєстрація Документ сформований в системі «Електронний суд» 23.10.2024 3 будинку і видача забудовнику технічного паспорта для подальшого оформлення права приватної власності.
З моменту отримання будівельного паспорту розпочалося будівництво житлового будинку по АДРЕСА_1 .
У 2005 році будівництво було завершене.
У 2011 році набуває чинності Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» який визначає у ст. 39 порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів. Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Подати декларацію про готовність об'єкта до експлуатації не має об'єктивної можливості оскільки у декларації слід вказати номер повідомлення про початок будівельних робіт, яке не подавалося бо станом на 2002 рік його не існувало та відомості про земельну ділянку, зокрема, кадастровий номер, який на разі не можливо виготовити оскільки згідно чинного Земельного кодексу України не передбачено можливості надання і перебування у постійному користуванні земельної ділянки для будівництва та обслуговування індивідуального житлового будинку в селі Струмівка.
19 листопада 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель», яким, зокрема, внесли зміни до пп.5, п.27 розділу X Земельного кодексу України щодо безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність.
Цією нормою закону визначили, що забороняється безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі та розроблення такої документації.
Позивач вказує, що відсутні на разі інші правові механізми оформлення права власності на будинок та господарські споруди окрім як шляхом визнання права власності рішенням суду.
У зв'язку з цим позивач просить суд Визнати право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач у письмовій заяві просить суд слухати справу за його відсутності, а у вирішенні спору покладається на розсуд суду.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити. На питання суду пояснив, що позивачу відмовляють державні реєстратори у реєстрації права власності на будинок, присвоєнні кадастрового номера ділянці, а також спеціалізовані організації у проведенні технічної інвентаризації. Будь-яких письмових доказів цього сторона позивача не має.
Судом встановлено, що рішенням Підгайцівської сільської ради Луцького району Волинської області від 25 вересня 2001 року №16-5 «Про надання земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку» надано ОСОБА_1 в постійне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку в с. Струмівка за рахунок земель сільської ради.
Актом про виніс в натуру червоних ліній та ліній забудови під будівництво індивідуального жилого будинку в селищах і селах зафіксовано площу цією ділянки 1 100,00 кв.м., а також її розташування.
У позивача виготовлений проект двоповерхового чотирьохкімнатного житлового будинку на забудову цієї ділянки.
Надаючи свою оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Статтею 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Частиною першою статті 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
З аналізу вищенаведених положень матеріального та процесуального закону слідує, що передумовою звернення особи до суду є наявність порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів, з боку інших осіб.
В даному випадку звертаючись до суду позивач не надав будь-яких доказів того, що хтось порушує, не визнає або оспорює його речові права на будинок чи земельну ділянку, на якій останній знаходиться.
Стверджуючи про те, що позивач не в змозі оформити своє право власності на будинок, бо державні реєстратори речових прав на нерухоме майно відмовляються реєструвати право власності на нього, позивач будь-яких доказів, зокрема відповідне рішення державного реєстратора, не надав.
Так само стверджуючи про відмову державного кадастрового реєстратора присвоювати кадастровий номер земельній ділянці, який є необхідним для оформлення правовстановлюючих документів на будинок, позивач про це не надає суду будь-яких доказів.
Аналогічно, наводячи усні міркування про відмову спеціалізованих організацій здійснювати технічну інвентаризацію будинку, через відсутність правовстановлюючого документу на землю, представник позивача не надає суду письмові докази цього факту.
Отже, оскільки в матеріалах справи відсутні переконливі докази того, що хтось порушує, не визнає або оспорює речові права позивача на спірний будинок, у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.265 ЦПК України, суд, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Підгайцівської сільської ради про визнання права власності на житловий будинок АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Волинського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
Відповідач Підгайцівська сільська рада: Волинська область, Луцький район, с. Підгайці, вул. Шкільна, 30, код ЄДРПОУ 04332331.
Повне рішення суду складено та підписано 14 січня 2025 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області Олександр ГРИНЬ