вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"25" листопада 2024 р. м. Київ Справа № 911/1898/24
Розглянувши матеріали справи за позовом Заступника керівника Броварської окружної прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській, Чернігівській областях
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Р-Т Компані»
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Казенне підприємство «Кіровгеологія»
про стягнення заборгованості з орендної плати у сумі 155 537,61 грн., розірвання договору оренди та повернення майна
Суддя Карпечкін Т.П.
За участю представників:
від прокурора: Наумова К.О.;
від позивача: Зікрата М.М.;
від відповідача: не з'явився;
від третьої особи: не з'явився
Обставини справи:
До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Заступника керівника Броварської окружної прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській, Чернігівській областях до Товариства з обмеженою відповідальністю «Р-Т Компані», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Казенного підприємства «Кіровгеологія» про стягнення заборгованості з орендної плати у сумі 155 537,61 грн., розірвання договору оренди та повернення майна.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 05.08.2024 відкрито провадження у справі № 911/1898/24 за правилами загального позовного провадження.
В ході підготовчого провадження у справі № 911/1898/24 судові засідання відкладались з метою з'ясування усіх обставин, передбачених ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України.
У хвалою Господарського суду Київської області від 05.08.2024 залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Пошуково-зйомочну експедицію № 60 казенного підприємства «Кіровгеологія», яку ухвалою від 30.09.2024 замінено на Казенне підприємство «Кіровгеологія».
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 185 Господарського процесуального кодексу України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Враховуючи те, що судом під час підготовчого судового засідання вирішено питання, зазначені в ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України та вчинено усі необхідні дії, передбачені ст. 177 Господарського процесуального кодексу України, з метою забезпечення правильного, своєчасного та безперешкодного розгляду справи по суті, суд дійшов висновку про закриття підготовчого провадження у справі та призначення справи до судового розгляду по сутіна 25.11.2024.
У судовому засіданні 25.11.2024 представники прокуратури та позивача позовні вимоги підтримали. Відповідач в судові засідання не з'являвся, про причини неявки суд не повідомив, позовні вимоги не заперечив та не спростував. Третя особа в судове засідання 25.11.2024 не з'явилась.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 233 Господарського процесуального кодексу України суди ухвалюють рішення, постанови іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення та постанови приймаються, складаються і підписуються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Відповідно до ч. 1 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України рішення суду проголошується у судовому засіданні, яким завершується розгляд справи, публічно, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд може проголосити лише вступну та резолютивну частини рішення.
У зв'язку з чим, в судовому засіданні 25.11.2024 судом закінчено розгляд справи та за результатами оцінки поданих сторонами доказів, у нарадчій кімнаті, прийнято рішення.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши надані докази, суд
Як вбачається з викладених у позові обставин, Броварською окружною прокуратурою при виконанні повноважень, визначених ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», виявлено факт порушення інтересів держави у сфері орендних відносин та нездійснення захисту цих інтересів уповноваженим органом державної влади Регіональним відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській, та Чернігівських областях.
Установлено, що між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській, Черкаській, та Чернігівських областях (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Р-Т КОМПАНІ» (відповідач, Орендар) укладено Договір оренди від 28.10.2019 № 2300 (далі - Договір) державного нерухомого майна: нежитлового приміщення будівлі автоцеху, загальною площею 215,0 кв.м, яке розміщене за адресою: Київська область, Броварський район, м. Бровари, вул. Олександра Білана, 1, що перебуває на балансі Пошуково-зйомочної експедиції № 60 казенного підприємства «Кіровгеологія».
Відповідно до умов Договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно - нежитлове приміщення будівлі автоцеху, загальною площею 215,0 кв.м, яке розміщене за адресою: Київська область, Броварський район, м. Бровари, вул. Олександра Білана, 1, що перебуває на балансі Пошуково-зйомочної експедиції № 60 казенного підприємства «Кіровгеологія», вартість якого визначена згідно з висновком про вартість станом на 30.04.2019 і становить за незалежною оцінкою 611 975 грн без ПДВ.
Передача майна в оренду не тягне за собою виникнення в Орендаря права власності на це майно. Власником майна залишається держава, a Орендар користується ним протягом строку оренди, який визначено умовами договору.
Відповідно до Акту приймання-передачі орендованого приміщення від 28.10.2019 Орендодавець - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях за згодою балансоутримувача передав, а Орендар прийняв в оренду вищевказане державне майно.
Згідно з п.п. 3.1, 3.3, 3.6, 3.8 Договору орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786, і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку квітень 2019 року 7 649,69 грн.
Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством.
Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Оперативна інформація про індекси інфляції, розраховані Державною службою статистики України, розміщуються на веб-сайті Фонду державного майна України.
Орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу щомісяця не пізніше 15 числа місяця наступного за звітним.
Орендна плата перераховується до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 70% до 30% щомісяця не пізніше 15числа місяця наступного за звітним, відповідно до пропорцій розподілу, установлених Методикою розрахунку і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж (п.3.6 Договору).
Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до Державного бюджету Балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.6 співвідношенні відповідно чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, перерахування орендної плати, уключаючи день сплати, за весь період невиконання зобов'язання включно.
Також, відповідно до пункту 3.9 Договору зобов'язання Орендаря щодо сплати орендної плати забезпечуються у вигляді завдатку у розмірі, не меншому ніж орендна плата за базовий місяць, який вноситься в рахунок орендної плати за останній місяць (останні місяці) оренди.
На Орендаря згідно з п. 5.3 Договору покладено обов'язок своєчасно і у повному обсязі сплачувати орендну плату до державного бюджету та Балансоутримувачу (у платіжних дорученнях, які оформлює Орендар, вказується «Призначення платежу» за зразком наведеним у Договорі.
Орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, указаний у Договорі, але не раніше дати підписання Сторонами цього Договору та акту приймання-передачі майна.
Орендарем та Орендодавцем 28.10.2019 складено Акт приймання-передачі орендованого майна (Додаток № 2 до Договору).
Згідно з п. 10.1. Договору оренди від 28.10.2019 № 2300 індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності, договір укладено строком на 2 роки 11 місяців та діє з 28.10.2019 до 27.09.2022 включно.
3 12 березня 2020 року до 30 червня 2023 року на усій території України було встановлено карантин відповідними постановами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 15.07.2020 № 611 «Деякі питання сплати орендної плати за державне майно підчас дії карантину» установлено, що на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном, розрахованої відповідно до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 р. № 786 здійснюється у розмірі: 50 відсотків суми нарахованої орендної плати для орендарів.
Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан строком на 30 діб. В подальшому строк дії воєнного стану в Україні продовжувався відповідними Указами Президента України і діє по цей час.
Відповідно до п. 5. Постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» договори оренди державного та комунального майна, строк дії яких завершується у період воєнного стану, вважаються продовженими на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану. Для продовження договору оренди на строк, передбачений цим пунктом, заява орендаря та окреме рішення орендодавця не вимагаються.
Підпунктами 2, 4 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» установлено, що на період воєнного стану, але у будь-якому разі не довше ніж до 30 вересня 2022 р., за договорами оренди державного майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше, звільняються від орендної плати орендарі, які використовують майно, розміщене: на територіях Київської, Чернігівської, Сумської, Харківської, Запорізької, Миколаївської областей і м. Києва (крім адміністративно-територіальних одиниць на визначених територіях): у закладах культури і освіти, якщо об'єкт оренди було передано в оренду на погодинній основі.
На період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування за договорами оренди державного майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше: орендарям єдиних майнових комплексів (їх структурних підрозділів), крім визначених підпунктами 1-3 цього пункту, орендна плата нараховується у розмірі 75 відсотків розміру орендної плати, встановленої договором оренди(з урахуванням її індексації); орендарям, крім визначених підпунктами 1-3 цього пункту, орендна плата нараховується у розмірі 50 відсотків розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації); орендарям на територіях, визначених у підпунктах 2 і 3 цього пункту, орендна плата нараховується у розмірі 50 відсотків розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації) після 30 вересня 2022 р. і 30 травня 2022 р. відповідно і до закінчення строку, визначеного в абзаці першому цього підпункту.
Відповідно до п. 5. Постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 №634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» договори оренди державного та комунального майна, строк дії яких завершується у період воєнного стану, вважаються продовженими на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану. Для продовження договору оренди на строк, передбачений цим пунктом, заява орендаря та окреме рішення орендодавця не вимагаються.
Договори оренди державного та комунального майна в період воєнного стану можуть бути достроково припинені за заявою орендаря, поданою ним орендодавцю на адресу електронної пошти, зазначену в договорі оренди. Заява вважається належно поданою, якщо вона підписана уповноваженою особою орендаря, а її PDF-копія надіслана з електронної адреси орендаря, зазначеної в договорі оренди.
Згідно листа Київської обласної військової адміністрації № 5536/11/24.02.01/2024 від 14.06.2024 від ТОВ «Р-Р КОМПАНІ» до Київської обласної ійськової адміністрації заява про припинення Договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності від 28.10.2019 № 2300, укладеного з Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях не надходила.
Таким чином, Договір оренди від 28.10.2019 № 2300 індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності вважається продовженим на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати його припинення чи скасування.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно та у повному обсязі, у строки, встановлені у договорі.
Однак, в порушення вказаних норм законодавства та вимог п. 5.3 Договору, відповідачем не виконані належним чином взяті на себе договірні зобов'язання щодо сплати в повному обсязі орендних платежів до Державного бюджету України.
Позивач зазначає, що інформація про надходження до Державного бюджету України коштів від оренди державного майна надається Фонду державного майна України та його Регіональним відділенням щоденно Державною казначейською службою Украйни в електронному вигляді відповідно до спільного наказу Фонду державного майна України та Державної казначейської служби України від 23.04.2012 № 561/116 «Про затвердження порядку надання Фонду державного майна України та його Регіональним відділенням Державною казначейською службою України та головним управлінням Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі інформації щодо надходження коштів до Державного бюджету України від оренди державного майна».
Зазначена інформація є офіційним джерелом, яким Регіональні відділення керуються у роботі.
У свою чергу, наказом Фонду державного майна України від 01.07.2003 № 1129 введено в дію Базу даних оренди державного майна - ІППС «Етап-Оренда».
Організаційно-правові засади функціонування ІППС «Етап Оренда» визначаються Положенням про функціонування інформаційно-пошукової підсистеми Фонду державного майна України «Етап-Оренда», затвердженим наказом Фонду державного майна України від 27.04.2004 № 852, зі змінами від 10.08.2011 №1180, якими указане Положення викладено в новій редакції.
Зазначена система призначена для виконання функцій по передачі в оренду державного майна і контролю виконання умов укладених договорів оренди.
В системі ІППС «ЕТАП Оренда» автоматизовані процеси ведення обліку нарахування орендної плати та контролю за її фактичним надходженням, виявлення фактів заборгованості плати за оренду з наступним нарахуванням пені (згідно алгоритму, що визначений умовами договору оренди).
З огляду на викладене, заборгованість зі сплати орендної плати до державного бюджету в особі Регіонального відділення за неналежне виконання ТОВ «Р-Т КОМПАНІ» умов Договору здійснено безпосередньо на підставі наданих орендодавцем з листом від 24.06.2024 № 51-07-1954 розрахунків (витяг з ІППС «ЕТАП Оренда» про стан надходження орендної плати по договору оренди від 28.10.2019 № 2300 станом на 20.06.2024, який підписаний начальником управління орендних відносин Регіонального відділення) та згідно викладеної у ньому інформації.
Так, ТОВ «Р-Т КОМПАНІ» здійснило всього два платежі за оренду державного майна, саме: 28.05.2020 в розмірі 10 474 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 28.05.2020 @2PL210547 та 14.06.2021 в розмірі 8 000 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 14.06.2021 №@2PL225852, на загальну суму 18474 грн, яка зарахована в оплату орендної плати, нарахованої за жовтень 2019 року (строк оплати 15.11.2019), за листопад 2019 року (строк оплати 15.12.2019), грудень 2019 року (строк оплати 15.01.2020), січень 2020 року (строк оплати 15.02.2020).
Разом з тим, згідно розрахунку заборгованості, з урахуванням зменшень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 р. № 611 та постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634, здійсненому Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях за період з лютого 2020 року по лютий 2022 року із урахуванням особливостей, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 р. № 611 «Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину», нарахована заборгованість з орендної плати у розмірі 74051,41 грн, а за період з жовтня 2022 року по травень 2024 року із урахуванням особливостей, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану», нарахована заборгованість з орендної плати у розмірі 81486,20 грн.
Враховуючи зазначене, загальна сума основного боргу відповідача перед позивачем зі сплати орендної плати за користування державним нерухомим майном згідно Договору за період з лютого 2020 року по лютий 2022 року та за період з жовтня 2022 року по травень 2024 року становить всього 155 537,61 грн, без урахування завдатку у розмірі 32128,70 грн, який не був сплачений відповідачем.
У зв'язку із систематичною несплатою орендної плати, Орендодавцем - Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях 06.05.2021 на адресу Орендаря скеровано вимога (претензія) вих.№50-02.01-2017 про відмову від Договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 28.10.2019 № 2300 про погашення заборгованості з орендної плати та повернення Балансоутримувачу орендованого державного нерухомого майна, шляхом підписання акту приймання-передачі переданого майна.
Орендодавцем до Орендаря спрямована вимога (претензія) про відмову від Договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 28.10.2019 № 2300 про погашення заборгованості з орендної плати та повернення Балансоутримувачу орендованого державного нерухомого майна, шляхом підписання акту приймання передачі переданого майна, листом від 11.05.2021 № 0303915889045.
Крім того, відповідно до інформації балансоутримувача Пошуково-зйомочної експедиції № 60, останній листом від 28.12.2023 № 2/479 направив вимогу Орендарю про сплату заборгованості з орендної плати. Відповідь на вказаний запит до балансоутримувача не надходила.
Згідно з п. 3.7. Договору орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення.
Відповідач в ході розгляду спору в судові засідання не з'являвся, позовні вимоги не заперечив та не спростував, відзиву на позов чи доказів виконання зобов'язань не надав.
Згідно з ч.1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ч.2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно з п.1 ч.2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частина 1 ст. 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Укладений між сторонами Договір за правовою природою є договором найму (оренди), за яким, згідно ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України, наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно п.10 ч.1 ст. 1Закону України «Про оренду державного та комунального майна»(в редакції станом на момент укладення Договору оренди та існування орендних правовідносин) орендою є речове право на майно, відповідно до якого орендодавець передає або зобов'язується передати орендарю майно у користування за плату на певний строк.
Згідно ч. 1 ст.760 Цивільного кодексу України предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ).
Об'єктами оренди за Законом України «Про оренду державного та комунального майна»(в редакції станом на момент укладення Договору оренди та існування орендних правовідносин) єнерухоме майно (будівлі, споруди, нежитлові приміщення) та інше окреме індивідуально визначене майно підприємств (ч. 1 ст. 3 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»).
Положеннями п.1 ст.761 Цивільного кодексу України встановлено, що право передання у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права.
Відповідно до ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Статтею 526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Стаття 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив зобов'язання, якщо він не виконав його в строк, встановлений договором або законом.
Згідно зі ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Матеріалами справи підтверджується наявність простроченої заборгованості відповідача з орендних платежів у сумі 155 537,61 грн за період з лютого 2020 року по лютий 2022 року та за період з жовтня 2022 року по травень 2024 року.
У відповідності до ч. 1 ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Статтею 216 Господарського кодексу України передбачено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сферігосподарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
За приписами ч. 1 ст. 782 Цивільного кодексу України наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.
Як передбачено ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того , на що вона розраховувала при укладенні договору.
Частиною 2 ст. 611 Цивільного кодексу України визначено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.
Частиною 2 ст. 24 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» визначено, що Договір оренди може бути достроково припинений за згодою сторін. Договір оренди може бути достроково припинений за рішенням суду та з інших підстав, передбачених цим Законом або договором.
Відповідно до частин 2-3, 5 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються.
У разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Якщо договір змінений або розірваний у зв'язку з істотним порушенням договору однією із сторін, друга сторона може вимагати відшкодування збитків, завданих зміною або розірванням договору.
За таких обставин, факт прострочення Орендарем сплати орендних платежів, систематичність сплати яких є істотною умовою Договору, впродовж більш ніж трьох місяців, є підставою для розірвання відповідного Договору оренди, у зв'язку з чим, позовна вимога в цій частині підлягає задоволенню судом в повному обсязі.
Відповідно до положень ст. 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено у договорі.
Також, відповідно до пункту 5.10 Договору у разі припинення або розірвання Договору Орендар зобов'язаний повернути Балансоутримувачу орендоване майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати Орендодавцеві/Балансоутримувачу збитки в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової орендованого Майна з вини Орендаря.
Оскільки, Акт приймання-передавання орендованого майна від 28.10.2019 укладений між регіональним відділенням ФДМУ по Київській, Черкаській та Чернігівській областях та ТОВ «Р-Т КОМПАНІ» то і поверненню підлягає орендоване майно саме власнику регіональному відділенню ФДМУ по Київській, Черкаській та Чернігівській областях.
Таким чином, позовна вимога про зобов'язання відповідача повернути Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівських областях державного нерухомого майна обґрунтована і підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендодавцем державного майна є, зокрема, Фонд державного майна України та його регіональні відділення.
Статтею 26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» визначено, що контроль за виконанням умов договорів оренди нерухомого та рухомого майна покладається на орендодавців майна.
Оскільки, посадовими особами Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівських областях, як орендодавцем, та як власником державного майна на даний час не вжито жодних заходів щодо стягнення з відповідача орендної плати та розірвання договору оренди, то з позовом в інтересах держави звернувся орган прокуратури.
Статтею 131-1 Конституції України визначено, що в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Положення п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України відсилає до спеціального закону, яким мають бути визначені виключні випадки та порядок представництва прокурором інтересів держави в суді. Таким законом є Закон України «Про прокуратуру».
Статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення Інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень.
Згідно з ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Належними у розумінні ч.1 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Згідно з ч.2 ст.76 Господарського процесуального кодексу України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Як визначено ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За наслідками розгляду спору суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та доведені, відповідачем не спростовані, тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України понесені прокуратурою витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 79, 129, 233, 236-241, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Р-Т Компані» (07400, Київська область, Броварський район, м. Бровари, вул. Залізнична, 8, код ЄДРПОУ 40216947) на користь держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях (03039, м. Київ, пр-т Голосіївський, 50, код ЄДРПОУ 43173325) 155 537,61 грн. заборгованості з орендної плати.
3. Розірвати Договір оренди № 2300 індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності від 28.10.2019, укладений між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях та Товариством з обмеженою відповідальністю «Р-Т Компані».
4. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Р-Т Компані» (07400, Київська область, Броварський район, м. Бровари, вул. Залізнична, 8, код ЄДРПОУ 40216947) повернути за актом приймання-передавання Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях (03039, м. Київ, пр-т Голосіївський, 50, код ЄДРПОУ 43173325) державне нерухоме майно - нежитлове приміщення загальною площею 215,0 кв.м по вул. Олександра Білана, буд. 1, м. Бровари, Київської області, вартістю 611 975 грн., без ПДВ, згідно з висновком про вартість станом на 28.10.2019.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Р-Т Компані» (07400, Київська область, Броварський район, м. Бровари, вул. Залізнична, 8, код ЄДРПОУ 40216947) на користь Київської обласної прокуратури (01601, м. Київ, бульвар Лесі Українки, будинок 27/2; код ЄДРПОУ 02909996, назва банку: ДКСУ м.Київ, МФО банку 820172, р/р UA028201720343190001000015641) 9 084,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
6. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено у порядку і строк, встановлені ст. ст. 254, 256 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 15.01.2025.
Суддя Т.П. Карпечкін