Постанова від 15.01.2025 по справі 740/164/25

Справа № 740/164/25

Провадження № 1-в/740/27/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 січня 2025 року м. Ніжин

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні подання начальника Ніжинського РУП ГУ НП в Чернігівській області - ОСОБА_3 про продовження адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в с. Талалаївка Ніжинського району Чернігівської області, є громадянином України, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , має середню освіту, не працює, неодружений, раніше неодноразово судимий, зокрема, вироком Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 26.05.2014, який набрав законної сили 26.06.2014, за ч. 1 ст. 309 КК України, на підставі ст. 1 п. «а» Закону України «Про амністію» від 08.04.2014 від відбуття покарання звільнений; вироком Центрального районного суду м. Миколаєва від 04.07.2019 за ч. 4 ст. 407 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки, на підставі ст. 75 КК України від відбуття покарання звільнений з іспитовим строком 2 роки; 22.08.2019 поставлений на облік Ніжинського МРВ «Центр пробації» в Чернігівській області та 12.04.2021 знятий з обліку у зв'язку з повторним вчиненням злочину; вироком Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 11.06.2020 за ч. 1 ст. 309 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки 1 місяць, який вироком Чернігівського апеляційного суду від 07.12.2020 у частині призначеного покарання скасовано, ухвалено новий вирок, за яким остаточно призначено ОСОБА_4 покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки 1 місяць та штрафу у розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме 1020 гривень; вироком Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 22.04.2021 за ч. 3 ст. 185, ч. 2 ст. 263, ч. 2 ст. 185, ст. 70 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки 3 місяці; вироком Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 12.08.2021 за ч. 2 ст. 185, ч. 4 ст. 70 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки 4 місяці штрафу у розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 грн, який ухвалено виконувати самостійно; вибув 08.12.2021 з Чернігівського СІЗО № 31 до Житомирського ВК № 4,

установив:

10.01.2025 до Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області надійшло вищевказане подання про продовження на 6 місяців стосовно ОСОБА_4 адміністративного нагляду, встановленого ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 15.01.2024 на строк один рік.

Подання мотивоване тим, що 18.01.2024 ОСОБА_4 умовно-достроково звільнився з Житомирської ВК № 4 на підставі ухвали Богунського районного суду м. Житомира від 10.01.2024 з невідбутим строком 1 рік 4 місяці 15 днів. Ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 15.01.2024 ОСОБА_4 встановлено адміністративний нагляд на строк один рік.

Після звільнення 18.01.2024 з місць позбавлення волі ОСОБА_4 вів антигромадський спосіб життя, ніде не працевлаштувався, систематично порушував адміністративний нагляд та притягувався до адміністративної відповідальності, зокрема, 13.03.2024. за ч. 1 ст. 187 КУпАП, у зв'язку з чим на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 85 грн; 24.05.2024 за ч. 2 ст. 187 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 170 грн; 01.06.2024 за ч. 2 ст. 187 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 170 грн.

3 ОСОБА_4 неодноразово проводились бесіди профілактичного характеру про недопущення вчинення правопорушень, тричі (13.03.2024, 24.05.2024, 01.06.2024) виносились попередження про недопустимість ведення антигромадського способу життя особі, стосовно якої може бути продовжено адміністративний нагляд, але дієвих результатів це не надало.

15.08.2024 ОСОБА_5 повторно вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 185 КК України. 21.08.2024 йому повідомлено про підозру у вчиненні вказаного кримінального правопорушення, 28.08.2024 справу з обвинувальним актом направлено до суду.

Представник поліції подав заяву про розгляд подання без його участі, підтримав подання з викладених у ньому обставин.

ОСОБА_5 не з'явився в судове засідання. Суд вжив усіх можливих заходів для повідомлення засудженого ОСОБА_4 про дату, час та місце судового засідання з розгляду вказаного подання, у тому числі шляхом вручення судової повістки про виклик через органи Національної Поліції. Однак до суду не подано жодних доказів на підтвердження вручення судової повістки ОСОБА_4 .

Перевіривши зміст подання та додані до нього документи, суд дійшов таких висновків.

Згідно зі ст. 158 КВК України адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.

Так, відповідно до ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.

Статтею 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» передбачено, що адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.

Згідно з п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.

Відповідно до ст. 6 «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Для осіб, зазначених у пунктах "ґ", "д" статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється на строк до погашення судимості.

У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.

Отже, адміністративний нагляд може бути продовжений за умови, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства.

Згідно зі ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» у судове засідання викликається особа, щодо якої внесено подання про встановлення адміністративного нагляду, а за її клопотанням - і захисник, а також представник органу, начальник якого вніс подання.

Відповідно до роз'яснень, викладених у постанові Пленуму Верховного Суду України від 28.03.1986 № 3 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду», суд при розгляді питання встановлення чи продовження адміністративного нагляду, не може допускати формального підходу, тому слід повно досліджувати всі обставини та перевіряти обґрунтованість встановлення і продовження адміністративного нагляду.

Судом установлено, що ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 15 січня 2024 року стосовно ОСОБА_4 установлено адміністративний нагляд строком на 1 рік.

З витягу з ЄРДР за № 12024270380000610, який додано до подання, убачається, що обвинувальний акт у вказаному кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України, направлено до суду 28.08.2024.

Згідно з відомостями з автоматизованої системи документообігу Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області у провадженні суду перебуває на розгляді вказане кримінальне провадження (справа № 740/5265/24, провадження № 1-кп/740/122/25) стосовно ОСОБА_4 .

Згідно з листом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 - ОСОБА_6 від 23.11.2024 № 45/17305, 31.08.2024 ОСОБА_4 був призваний на військову службу згідно з указом Президента України «Про загальну мобілізацію» № 69/2022 від 24.02.2022 до лав Збройних Сил України до 169-го навчального центру.

Відповідно до повідомлення ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 - ОСОБА_7 від 08.01.2025 № 7/54 ОСОБА_4 31.08.2024 призваний на військову службу під час мобілізації та направлений у військову частину НОМЕР_1 .

Постановами Ніжинського міськрайонного суду Черігівської області від 27 березня 2024 року ОСОБА_4 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 187 КК України та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 85 грн; від 15 липня 2024 року ОСОБА_4 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КК України та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 170 грн; від 14 червня 2024 року ОСОБА_4 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КК України та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 170 грн.

Разом з цим, ураховуючи суть указаних правопорушень та їхню суспільну небезпеку, а саме за ч. 2 ст. 187 КУпАП (порушення адміністративного нагляду), не можна вважати, що вони свідчать про те, що ОСОБА_4 залишається небезпечним для суспільства, адже останнє з адміністративних правопорушень вчинене пів року тому.

Суд вважає, що матеріали подання не містять достатніх доказів на підтвердження того, що ОСОБА_4 не бажає стати на шлях виправлення, веде антигромадський спосіб життя, залишається небезпечним для суспільства.

У поданні не доведено необхідності продовження адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_4 , а з урахуванням наявної інформації про проходження ним військової служби за призовом під час мобілізації, не вбачається за можливе продовжити йому обмеження адміністративного нагляду, передбачені ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд».

Таким чином, у задоволенні подання слід відмовити у зв'язку з недоведеністю та необґрунтованістю.

Керуючись ст. 3 - 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», -

постановив:

У задоволенні подання начальника Ніжинського РУП ГУ НП в Чернігівській області - ОСОБА_8 про продовження адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_4 - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.

Суддя ОСОБА_1