Справа № 620/10282/24 Суддя (судді) першої інстанції: Олена ЛУКАШОВА
15 січня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чаку Є.В.,
суддів: Єгорової Н.М., Коротких А.Ю.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулася до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, в якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати поліцейському - старшому інструктору групи документування роти поліції особливого призначення ГУНП капітану поліції ОСОБА_2 додаткової грошової допомоги за весь місяць, в якому він загинув (лютий 2022 року) в розмірі 100000,00 грн;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок додаткової грошової допомоги поліцейському - старшому інструктору групи документування роти поліції особливого призначення ГУНП капітану поліції ОСОБА_2 за лютий місяць 2022 року в якому він загинув, з розрахунку 100000,00 грн відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 ''Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану'' та виплатити додаткову грошову допомогу за весь місяць в якому загинув її чоловік, позивачу ОСОБА_1 .
Чернігівський окружний адміністративний суд рішенням від 19 вересня 2024 року позов задовольнив частково. Визнав протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернігівській області щодо не нарахування старшому інспектору групи документування роти поліції особливого призначення ГУНП капітану поліції ОСОБА_2 , додаткової винагороди збільшеної до 100 000 грн за весь місяць, в якому він загинув. Зобов'язав Головне управління Національної поліції в Чернігівській області здійснити перерахунок додаткової винагороди збільшеної до 100 000 старшому інспектору групи документування роти поліції особливого призначення ГУНП капітану поліції ОСОБА_2 за весь місяць, в якому він загинув, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 ''Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану». У задоволені решти позову відмовив.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову. На думку апелянта, рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. В обґрунтування скарги апелянт зазначив, що до ІНФОРМАЦІЯ_1 загиблий ОСОБА_2 не міг приймати безпосередню участь у бойових діях або забезпечувати здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, оскільки до тієї дати військовий стан в Україні введено не було, а тому підстави для виплати дружині загиблого додаткової винагороди за повний місяць відсутні, що прямо кореспондується з п.5 Постанови №168, яка визначає, що ця Постанова застосовується з 24 лютого 2022 року.
У відзиві на апеляційну скаргу представник позивача просила відмовити у задоволенні апеляційної скарги та залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного (в порядку письмового) позовного провадження, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Судом встановлено, що 28 лютого 2022 року на виконання Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», з метою недопущення проникнення на територію міста Чернігів диверсійно-розвідувальних груп противника, запобігання і припинення фактів мародерства, організації супроводу евакуації населення, знешкодження вибухових предметів, забезпечення захисту протидії злочинності, підтримання громадської безпеки та порядку, створення умов для належного функціонування органів державної влади, місцевого самоврядування та інших інститутів громадського суспільства, запобігання спробам захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу шляхом насильства, та бойового розпорядження командира угруповання військ з оборони міста Чернігова оперативного угруповання військ «Сіверськ» в розпорядження ЗСУ виділено, зокрема, 15 поліцейських РПОП ГУНП в області, для пошуку ДРГ та зачистки населеного пункту Киїнка, у тому числі і старшого інспектора групи документування роти поліції особливого призначення ГУНП в Чернігівській області капітана поліції ОСОБА_2 .
28.02.2022 о 14:00 біля с. Киїнка Чернігівського району Чернігівської області зі старшим інспектором групи документування роти поліції особливого призначення ГУНП в Чернігівській області капітан поліції ОСОБА_2 трапився нещасний випадок.
Для встановлення всіх обставин нещасного випадку було проведено спеціальне розслідування, результати якого оформлені Актом № 17.
В Акті вказано, що група у складі 5 поліцейських РПОП ГУНП в Чернігівській області, до якої входив ОСОБА_3 , на службовому автомобілі близько 12:00 прибули до с. Киїнка, де біля сільської ради від командира отримала завдання зайняти рубежі на південній околиці села для відбиття наступальних дій ворожих військ. Згодом розпочався обстріл с. Киїнка та його околиць із систем залпового вогню, який закінчився близько 14:00. Під час зазначеного обстрілу зазнав смертельного поранення ОСОБА_2 (пункт 3 Акту № 17).
Вид події: інші - збройна агресія російської федерації; причини нещасного випадку; інші - загибель унаслідок протиправних дій інших осіб (вибух реактивної ракети) (пункт 4 Акту № 17).
Спеціальна комісія з спеціального розслідування нещасного випадку дійшла висновку, що нещасний випадок, який трапився 28.02.2022 зі старшим інспектором групи документування роти поліції особливого призначення ГУНП в Чернігівській області капітаном поліції ОСОБА_2 стався в період проходження служби під час виконання службових обов'язків (пункт 7 Акту № 17).
У п.11 Лікарського свідоцтва про смерть ОСОБА_2 від 01.03.2022 № 311 визначена послідовність патологічних станів, які призвели до смерті та встановлена така причина смерті: а) Руйнування головного мозку г) Ушкодження внаслідок військових дій від інших вибухів та осколків (б,в,г захворювання та патологічні стани, що зумовили безпосередню причину смерті; основна причина вказується в останню чергу).
Причиною смерті ОСОБА_2 стало руйнування головного мозку, що підтверджується довідкою про причину смерті (до форми 106/о № 311, видається для поховання) від 01.03.2022.
Згідно із Постановою від 28.06.2022 № 2 медичної (військово-лікарської) комісії ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області» ОСОБА_2 поранення: «Руйнування головного мозку (28.02.2022)», яке 28.02.2022 призвело до смерті, ТАК, пов'язане з виконанням службових обов'язків.
У свідоцтві про смерть від 26.04.2022 серія НОМЕР_1 вказано, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 про, що 26 квітня 2022 року складено відповідний актовий запис № 1148, місце смерті село Киїнка Чернігівський район Чернігівська область.
Зі змісту Свідоцтва про одруження від 13.06.1998 серія НОМЕР_2 встановлено, що дружиною померлого є ОСОБА_1 .
На адвокатський запит відповідач листом від 11.07.2024 № 21/В-58су повідомив, що загиблому ОСОБА_2 була нарахована додаткова винагорода 100 000,00 грн пропорційно часу введення воєнного стану з 24.02.2022, згідно з наказом по особовому складу ГУНП в Чернігівській області від 24.03.2022 № 123/ос в сумі 5 000,00 грн та згідно з наказом по особовому складу ГУНП в Чернігівській області від 11.04.2022 № 138/ос в сумі 10 033,00 грн. Також в листі повідомлено про відсутність підстав для нарахування додаткової винагороди 100 000,00 грн до введення воєнного стану в Україні з 01.02.2022 по 23.02.2022.
Вказане також підтверджується довідками відповідача від 14.08.2024 № 483/124/21/01-2024, від 13.08.2024 № 476/124/21/01-2024 та наказами від 24.03.2022 № 123/ос з додатком 1 і від 11.04.2022 № 138/ос з додатком № 38.
Позивачка вважаючи, що відповідач, всупереч вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", неправильно нарахував додаткову грошову допомогу за місяць, в якому її чоловік загинув під час дії воєнного стану, звернулась до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції, задовольняючи частково позовні вимоги, виходив з того, що відповідачем всупереч вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" донарахував ОСОБА_2 додаткову винагороду, збільшену до 100 000 гривень лише за 5 днів, а не за весь місяць, в якому він загинув.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII передбачено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до статті 1-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ; у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно з частиною першою статті 9 Закону №2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
Частинами другої-четвертої статті 9 Закону №2011-ХІІ встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану» від 24.02.2022 №64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, строк дії якого продовжено Указами Президента України: №133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, №573/2022 від 12.08.2022 та №757/2022 від 07.11.2022, №58/2023 від 06.02.2023, від 01.05.2023 №254/2023, від 26.07.2023 №451/2023, від 06.11.2023 №734/2023, від 05.02.2024 №49/2024.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію», Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнята Постанова №168, пунктом 1 якої установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «є Підтримка», виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Відповідно до частини 1-1 постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (в редакції від 02.04.2022 року) передбачено, що особам, які загинули (померли внаслідок отриманих після введення воєнного стану поранень, травм), - виплата здійснюється за весь місяць, у якому особа загинула (померла).
Як вбачається з матеріалів за лютий місяць (місяць загибелі), поліцейському ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 , нараховано та виплачено додаткову винагороду в розмірі 15033,00 грн.
Тобто відповідач, всупереч вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" неправильно нарахував додаткову грошову допомогу за місяць, в якому загинув ОСОБА_2 під час дії воєнного стану.
Суд першої інстанції правильно визнав помилковими доводи відповідача, що постанова Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 діє лише з 24.02.2022, а отже відсутні підстави для нарахування додаткової винагороди за весь місяць, оскільки норми вказаної постанови передбачають виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень, загиблим (померлим внаслідок отриманих після введення воєнного стану поранень, травм) за весь місяць, у якому особа загинула (померла) та не містять будь-яких обмежень періоду вказаної виплати - дією воєнного стану.
Крім того, судом першої інстанції обґрунтовано відхилено посилання відповідача на Методичні рекомендації Голови Національної поліції України, направлених керівникам територіальних органів Національної поліції України листом від 23.03.2022 № 2220/01/29-2022, та Наказ МВС України від 28.11.2022 № 775 з огляду на те, що пунктом 1 Постанови № 168 встановлено, що відповідно до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень, включати осіб, зазначених у цьому пункті, у тому числі тих, які загинули (померли внаслідок отриманих після введення воєнного стану поранень, травм), - виплата здійснюється за весь місяць, у якому особа загинула (померла), тобто без будь-яких обмежень часом дії воєнного стану.
Відповідно до пункту 2-1 Постанови № 168 встановлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
Отже керівники відповідних міністерств та державних органів можуть лише встановлювати порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, та не можуть змінювати період нарахування таких виплат. З огляду на викладене у сукупності, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, а саме шляхом визнання протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернігівській області щодо не нарахування старшому інспектору групи документування роти поліції особливого призначення ГУНП капітану поліції ОСОБА_2 , додаткової винагороди збільшеної до 100 000 грн за весь місяць, в якому він загинув та зобов'язання Головне управління Національної поліції в Чернігівській області здійснити перерахунок додаткової винагороди збільшеної до 100 000 старшому інспектору групи документування роти поліції особливого призначення ГУНП капітану поліції ОСОБА_2 за весь місяць, в якому він загинув, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 ''Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
У частині відмовлених позовних вимог рішення суду не оскаржується та жодних доводів апеляційна скарга не містить, а тому колегія суддів не перевіряє застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права у цій частині позовних вимог.
Аналізуючи всі доводи апелянта, колегія суддів приймає до уваги висновки, викладені в рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід.
Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і апелянт не довів тих обставин, на які він посилається, а судом першої інстанції повно та правильно встановлено обставини справи і ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 316 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 242, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Чернігівській області- залишити без задоволення.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2024 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя: Є.В. Чаку
Судді: Н.М. Єгорова
А.Ю. Коротких