Справа № 420/16286/24
15 січня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача та відмову від 15.05.2025 щодо обчислення розміру пенсії позивача без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 01.07.1980 по 31.12.1981 та 01.01.1985 по 31.03.1989;
- зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 01.07.1980 по 31.12.1981 та 01.01.1985 по 31.03.1989 із урахуванням різниці, що була виплачена з моменту призначення пенсії.
Ухвалою суду від 03.06.2024 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем протиправно не застосовано показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 01.07.1980 по 31.12.1981 та 01.01.1985 по 31.03.1989 на підставі наданих позивачем довідок №03-01/П-1458 та №03-01/П-1459, оскільки дані довідок про заробітну плату не підтверджені первинними документами. З огляду на викладене позивач за захистом своїх прав звернувся до суду.
17.06.2024 до суду надійшов відзив від Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому представник відповідача заперечив проти задоволення позову та зазначив, що Головним управлінням не приймалося відмови відносно вищевказаної заяви представника Позивача, а надано роз'яснювальний лист від 15.05.2024 № 2100-0208-8/22631. Так, в інформаційному листі зазначено: у довідках про заробітну плату вказана адреса знаходження первинних документів: АДРЕСА_1 . Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004 (зі змінами), Каховська територіальна громада, на якій розташовано архівну установу, віднесена до тимчасово окупованих територій, що не дає можливості здійснити перевірку відповідності даних довідок про заробітну плату первинним документам. Враховуючи вищенаведене, здійснити розрахунок розміру пенсії гр. ОСОБА_1 із застосуванням заробітної плати до 01.07.2000 немає підстав, оскільки дані довідок про заробітну плату не підтверджені первинними документами.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
15 липня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із анкетою про автопризначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону № 1058 та надала, зокрема, наступні документи: копію паспорту громадянки України серії НОМЕР_1 , виданого Новокаховським РВ УМВС України в Херсонській області 08.10.1996, згідно яким, дата її народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 ; копію трудової книжки серії НОМЕР_2 , заповнену 25.07.1975; копії довідок про заробітну плату за період з липня 1980 року по грудень 1984 року від 23.12:2021 № 03-01/П-1458 та за період з січня 1985 року по березень 1989 року від 23.12.2021 № 03-01/П-1459, видані Комунальною установою "Трудовий архів м. Нова Каховка".
На виконання вимог пункту 4.2 Порядку №22-1, для розгляду вказаної заяви за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що приймає рішення про призначення або перерахунок пенсії.
За результатами розгляду заяви Позивача від 01.02.2022 про призначення пенсії за віком Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 10.02.2022 прийнято рішення № 211530006738 про призначення пенсії за віком, правильність прийнятого рішення підтверджено Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області: Вік Позивача 60 років. Загальний страховий стаж Позивача становить 30 років 7 місяців 2 дні.
Для розрахунку заробітної плати не взято довідки про заробітну плату з огляду на таке: У зв'язку з введенням воєнного стану в Україні, відповідно до Законів України від 24.02.2022 № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» та від 22.05.2022 № 2263-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», та тимчасовою окупацією території Херсонської області, провести перевірку довідок немає можливості.
26.04.2024 представник позивача звернулася з адвокатським запитом до Відповідача про надання рішення щодо обчислення пенсії за первинними документами за спірні періоди.
Відповідач листом від 15.05.2024 повідомив представнику позивача, що в матеріалах електронної пенсійної справи ОСОБА_1 містяться довідки про заробітну плату за період з липня 1980 року по грудень 1984 року від 23.12.2021 № 03-01/П-1458 та за період з січня 1985 року по березень 1989 року від 23.12.2021 № 03-01/П-1459 (далі - довідки про заробітну плату), видані Комунальною установою "Трудовий архів м. Нова Каховка" (код за ЄДРПОУ 39085590, далі архівна установа).
У довідках про заробітну плату вказана адреса знаходження первинних документів: Херсонська область, м. Нова Каховка, вул. Горького, вул. 11б.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004 (зі змінами), Каховська територіальна громада, на якій розташовано архівну установу, віднесена до тимчасово окупованих територій, що не дає можливості здійснити перевірку відповідності даних довідок про заробітну плату первинним документам.
Враховуючи вищенаведене, здійснити розрахунок розміру пенсії гр. ОСОБА_1 із застосуванням заробітної плати до 01.07.2000 немає підстав, оскільки дані довідок про заробітну плату не підтверджені первинними документами.
Позивач вважає таку відмову протиправною та за захистом своїх прав звернулась до суду.
Вирішуючи даний публічно-правовий спір, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Статтею 1 Закону №1058-ІV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
При цьому, відповідно до статті 27 Закону №1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П= Зп х Кс, де: П - розмір пенсії; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.
Згідно з частиною 2 статті 40 Закону №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV (далі - Порядок №22-1).
Підпунктом 3 пункту 2.1 Розділу ІІ Порядку №22-1 до 30.03.2021 передбачалось, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1, яка набрала законної сили 30.03.2021, у підпункті 3 пункту 2.1 Розділу ІІ Порядку №22-1 змінено слова «додаток 1» на «додаток 5».
За результатом аналізу додатків до Порядку №22-1, судом встановлено, що зміст довідки про заробітну плату для обчислення пенсії не змінювався.
Згідно з пунктом 2.10 Порядку №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Зміст зазначених норм права свідчить, що роботодавець або архівна установа мають право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у відповідних первинних документах за відповідний період. При цьому, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Аналогічна правова позиція щодо застосування норм права у подібних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду України від 17.03.2015 у справі №21-11а15, від 15.12.2015 у справі №2-а/576/29/14 та Верховного Суду від 13.02.2018 у справі №358/1179/17, від 17.04.2018 у справі №376/2559/17, від 25.09.2018 у справі №539/1386/17, від 10.07.2019 у справі №539/2726/16-а та від 05.03.2020 у справі №539/3234/16-а, від 23.01.2020 у справі №711/6882/17, від 21.05.2020 у справі №711/10373/17, від 22.09.2020 у справі №361/7431/15-а, від 14.09.2020 у справі №404/5731/16-а, від 09.11.2020 у справі №202/9474/15-а, від 15.01.2021 у справі №357/2591/17, від 24.06.2021 у справі №233/179/17.
При цьому, суд зазначає, що підтвердження достовірності даних довідки здійснюється шляхом проведення органом Пенсійного фонду перевірки за місцем зберігання первинної документації, а не шляхом покладення на особу, яка звернулася за перерахунком пенсії, обов'язку щодо надання цих первинних документів.
Як встановлено судом, позивач звертаючись до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про призначення пенсії за віком, долучив до заяви довідки про заробітну плату за період з липня 1980 року по грудень 1984 року від 23.12.2021 № 03-01/П-1458 та за період з січня 1985 року по березень 1989 року від 23.12.2021 № 03-01/П-1459, видані Комунальною установою "Трудовий архів м. Нова Каховка" код за ЄДРПОУ 39085590.
Відповідачем не спростовано, що довідки про заробітну плату за період з липня 1980 року по грудень 1984 року від 23.12.2021 № 03-01/П-1458 та за період з січня 1985 року по березень 1989 року від 23.12.2021 № 03-01/П-1459, видані Комунальною установою "Трудовий архів м. Нова Каховка".
Однак, відповідачем невраховано вказані довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за формою додатку №1 Порядку №22-1 у зв'язку з тим, що відсутністю їх підтвердження первинними документами.
Суд звертає увагу, що Верховним Судом сформовано правовий висновок, викладений у постанові від 12.04.2021 у справі №219/4550/17, згідно якої посилання на неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості її видачі є безпідставними. Оскільки надана позивачем довідка містила посилання на особові рахунки, як на первинні документи, на підставі яких вона видана, підприємство яке її видало на той час перебувало на обліку, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача відсутні.
В подальшому Верховний Суд у постановах від 03.06.2021 у справі №127/8001/17, від 24.06.2021 по справі №233/179/17, від 14.07.2021 у справі №398/932/16-а та від 26.10.2022 по справі №808/1735/18 не знайшов підстав для відступу від правових висновків, викладених у по постанові від 12.04.2021 справі №219/4550/17.
Згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_2 вбачається, що в період з 25.07.1980 по 06.03.1989 ОСОБА_1 працювала в Новокаховському електромашинобудівному заводі.
Вказані обставини також підтверджуються архівною довідкою Комунальної установи "Трудовий архів м.Нова Каховка" від 23.12.2021 №03-01/П-1460.
Судом проаналізовано надані позивачем довідки та встановлено, що довідки від 23.12.2021 № 03-01/П-1458 та від 23.12.2021 № 03-01/П-1459, видані Комунальною установою "Трудовий архів м. Нова Каховка" за формою додатку 5 Порядку №22-1 на підставі первинних документів - особових рахунків. Вказані довідки містять інформацію про розмір заробітної плати за період з липня 1980 року по грудень 1984 року та з січня 1985 року по березень 1989 року із розбивкою по місяцях, що відповідає вимогам Порядку №22-1.
Довідки також містить адресу місцезнаходження архіву, який видав вказану довідку, підписані відповідальною особою установи та підписи засвідчено печаткою.
Суд, в силу приписів частини 5 статті 242 КАС України, враховує правовий висновок Верховного Суду та вважає, що оскільки надані позивачем довідки від 23.12.2021 № 03-01/П-1458 та від 23.12.2021 № 03-01/П-1459 містять посилання на особові рахунки, як на первинні документи на підставі яких вони видані, підстави для проведення перевірки поданих довідок у відповідача відсутні.
Однак, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 15.05.2024 позивачу відмовлено у врахуванні довідок від 23.12.2021 № 03-01/П-1458 та від 23.12.2021 № 03-01/П-1459, з посиланням на те, що вони не підтверджені первинними документами. Разом з тим, у вказаному листі зазначено, що відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 №1668/39004 (зі змінами), Каховська територіальна громада, на якій розташовано архівну установу, віднесена до тимчасово окупованих територій, що не дає можливості здійснити перевірку відповідності даних довідок про заробітну плату первинним документам.
Суд зазначає, що архівні документи, які залишились на окупованій території та неможливість пенсійного органу здійснити їх перевірку, не може бути підставою для позбавлення права позивача на перерахунок пенсії, оскільки позивач не може бути позбавлений свого права на перерахунок пенсії згідно з вказаними довідками через неможливість перевірки їх достовірності органами Пенсійного фонду, крім того, вищезазначені обставинами виникли не з вини позивача та він не міг вплинути на них.
Також суд звертає увагу на те, що Верховний Суд у своїй постанові від 31.01.2019 у справі №233/1181/17 (79558094), висловив правову позицію згідно з якою у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу. Те, що архівні документи залишились на окупованій території в даному випадку, та неможливість пенсійного органу здійснити їх перевірку, не може бути підставою для позбавлення права позивача на призначення пенсії.
Неможливість проведення перевірки довідки про заробітну плату не повинно покладати надмірного тягаря та обов'язку на позивача, така обставина не пов'язана з його волею
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного суду від 23.01.2018 року у справі № 583/392/17, від 20.03.2018 року у справі № 527/1655/17.
Відтак, з метою повного та ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо обчислення розміру пенсії позивача без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 01.07.1980 по 31.12.1981 та 01.01.1985 по 31.03.1989 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області перерахувати та виплатити позивачу пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 01.07.1980 по 31.12.1981 та 01.01.1985 по 31.03.1989 з урахуванням раніше виплачених сум.
Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За правилами частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Суд вважає необхідним у відповідності до вимог статті 139 КАС України стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір в розмірі 1211,20 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 12, 139, 242-246, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 РНОКПП: НОМЕР_3 , Фактична адреса: АДРЕСА_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (м. Херсон, вул. Комкова, 76а, 73027, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо обчислення розміру пенсії позивача без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 01.07.1980 по 31.12.1981 та 01.01.1985 по 31.03.1989.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески з 01.07.1980 по 31.12.1981 на підставі довідки від 23.12.2021 № 03-01/П-1458 виданої Комунальною установою "Трудовий архів м. Нова Каховка" та з 01.01.1985 по 31.03.1989 на підставі довідки від 23.12.2021 № 03-01/П-1459 виданої Комунальною установою "Трудовий архів м. Нова Каховка" з моменту призначення пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (м. Херсон, вул. Комкова, 76а, 73027, код ЄДРПОУ 21295057) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 РНОКПП: НОМЕР_3 , Фактична адреса: АДРЕСА_3 ) сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені статтею 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені статтями 293, 295 КАС України.
Суддя Токмілова Л.М.