Справа № 420/901/25
15 січня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх прав в особі Головного управління Національної гвардії України та Військової частини НОМЕР_1 , Управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх прав в особі Головного управління Національної гвардії України та Військової частини НОМЕР_1 , Управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської районної державної адміністрації, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України - Головне управління національної гвардії України - військової частини НОМЕР_2 через грубе порушення ст. 3, 8, 21, 64 Конституції України, які є прямої дії, рішень Європейського суду з прав людини та правових норм міжнародних договорів та зобов'язань до яких приєдналася Україна, а також п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 щодо відмови ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги,, згідно вимог Конституції України, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України, Головне управління національної гвардії України - військової частини НОМЕР_2 здійснити призначення та виплатити неповнолітньому ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку із загибеллю брата військовослужбовця ОСОБА_3 , згідно Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 у встановленому розмірі;
- визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської районної державної адміністрації через грубе порушення ст. 3, 8, 21, 22, 64 Конституції України, які є прямої дії, рішень Європейського суду з прав людини та правових норм міжнародних договорів та зобов'язань до яких приєдналася Україна, а також статті 30 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської районної державної адміністрації призначити та виплачувати пенсію неповнолітньому "дитині-сироті" ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку із загибеллю брата військовослужбовця ОСОБА_3 , відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до частини 1 статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пунктом 4 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно частини 1 статті 5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідач має право на подання відзиву на позовну заяву, а отже має бути обізнаним відносно чого він має надавати таку заяву по суті справи.
Тобто, предмет позову має бути чітко визначений та конкретизований в прохальній частині позовної заяви.
Зокрема, відповідно до змісту позовних вимог, позовні вимоги сформовані не чітко, а саме не зазначено в чому саме виявляється протиправна бездіяльність Управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської районної державної адміністрації.
Водночас суд зазначає, що згідно пунктів 7, 9 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг; відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
З викладених норм слідує, що відповідачем може бути, серед інших, або орган державної влади, або посадова чи службова особа органу державної влади, а також одночасно і орган державної влади і його посадова чи службова особа у разі наявності декількох окремих позовних вимог до кожного з них.
У цьому випадку, позивачем визначено в якості відповідача Міністерство внутрішніх прав в особі Головного управління Національної гвардії України та Військової частини НОМЕР_1 , які є окремими юридичними органами державної влади та мають різні коди ЄДРПОУ та різні адреси місцезнаходження.
Відтак позивачу необхідно визначитись із суб'єктом владних повноважень, до якого заявлено позовні вимоги та зазначити в чому полягає протиправна бездіяльність кожного з них.
Згідно з частиною 1 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Із урахуванням вищенаведеного, позовна заява підлягає залишенню без руху із наданням позивачу строку для усунення недоліків, а саме надати до суду уточнену позовну заяву, з урахуванням вище окреслених акцентів суду.
На підставі викладеного та керуючись статтями 160, 161, 169 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх прав в особі Головного управління Національної гвардії України та Військової частини НОМЕР_1 , Управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху
Надати позивачу 10-ти денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали.
Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк, позов буде повернуто позивачеві відповідно до приписів пункту 1 частини 4 статті 169 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Токмілова Л.М.