Постанова від 19.11.2007 по справі 7а/160-3792

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"19" листопада 2007 р.

Справа № 7а/160-3792

15 год. 20 хв.

м. Тернопіль

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Стадник М.С.

при секретарі судового засідання Підлубній О.В.

Розглянув справу

За позовом: Прокурора Збаразького району Тернопільської області в інтересах держави в особі Збаразької районної ради, в особі Збаразького територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів, одиноких та непрацездатних громадян м. Збараж, вул. Б. Хмельницького, 4, Тернопільської області, 47300

третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Бюро технічної інвентаризації Збаразького району Тернопільської області, м. Збараж, вул. Д. Галицького, 3, Тернопільської області, 47300

до відповідача: Зарудянської сільської ради, с. Заруддя, Збаразького району, Тернопільської області, 47333

за участю представників сторін:

прокуратури: Свачій Марія Іванівна -посвідчення № 58 від 21.09.07р.;

позивача: Побігушко Галина Мирославівна -доручення № 07-342/01-11 від 27.09.07р.;

Катеринюк Микола Миколайович -довіреність № 755001 від 27.09.07 року;

відповідача: Осмачко Володимир Миколайович -довіреність № 07-86/025 від 06.11.07р..

третьої особи: Загибайло Олег Ярославович -довіреність № 351 від 06.11.07р..

Суть справи:

Прокурор Збаразького району Тернопільської області звернувся з позовом в інтересах держави в особі Збаразької районної ради та Збаразького районного територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів, одиноких та непрацездатних громадян про скасування рішення № 61 від 25.09.2006р. прийнятого виконавчим комітетом Зарудянської сільської ради.

Представникам сторін роз'яснено їх права і обов'язки, передбачені ст.ст. 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України).

В судовому засіданні з 06.11.2007р. до 19.11.2007р. на підставі ст. 150 КАС України оголошувалася перерва для надання сторонам можливості подати додаткові матеріали в обґрунтування заявлених вимог та заперечень.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 25.09.2006р. Виконавчим комітетом Зарудянської сільської ради безпідставно та не в межах наданих йому чинним законодавством повноважень прийнято рішення № 61 «Про оформлення права власності на житловий будинок та гараж, що знаходяться на балансі Зарудянської сільської ради" по вул. Грушевського № 23 "А" в селі Заруддя", оскільки спірний будинок входить до цілісного майнового комплексу сільської дільничної лікарні, перебуває у спільній комунальній власності громад Збаразького району .

Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що прийняте виконавчим комітетом рішення не суперечить вимогам чинного законодавства. Просить суд звернути увагу на те, що в житловому будинку проживає та користується гаражем з 1989 року сімейний лікар Чубко Т.А., дані приміщення взяті на баланс сільською радою 29.12.2003р. на підставі акту КРУ від 13.03.2003р., а тому правомірно визнанні власністю громади.

Третя особа надала на вимогу суду підтвердження державної реєстрації права власності за сільською радою.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора, пояснення представників сторін, третьої особи, судом встановлено:

- Виконавчий комітет Зарудянської сільської ради 25.09.2006р., керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України "Про власність", Тимчасовим положенням про державну реєстрацію права власності на об'єкти нерухомого майна , прийняв рішення № 61 "Про оформлення права власності на житловий будинок та гараж, що знаходяться на балансі Зарудянської сільської ради по вул. Грушевського № 23 "А" в селі Заруддя", п. 1 якого оформлено право власності на житловий будинок та гараж за територіальною громадою в особі Зарудянської сільської ради.

Суд, керуючись ст. 86 КАС України, давши оцінку поданим сторонами доказам та наведеним доводам, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

При цьому суд виходив з наступного:

- згідно ст. 19 Конституції України, ст. 24. Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Закон про місцеве самоврядування) органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

- порядок набуття права власності територіальними громадами на майно, на момент прийняття спірного рішення, регулювався нормами Цивільного кодексу України ( далі ЦК України), Закону України "Про власність" (втратив чинність 20.06.2007р.) , Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» (далі Закон України) , «Положенням про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій» затвердженим постановою КМ України від 06.11.1995р. № 891 (Далі положення) та Законом про місцеве самоврядування.

Відповідно до ст. 60 Закону про місцеве самоврядування, ст.328 ЦК України, право комунальної власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема:

- на підставі правочинів укладених сільським, селищним, міським головою від імені ради , з питань, віднесених до її виключної компетенції, які затверджуються виключно на пленарних засіданнях сільської ради (п.43 Закону про місцеве самоврядування) ;

- за рішенням органів, уповноважених управляти майном в результаті передачі такого майна з державної форми власності в комунальну або іншими суб'єктами господарювання, до відання якого належить таке майно ( ст. 35 Закону "Про власність", Закон України, Положення), за згодою ради, яка надається виключно сільськими, селищними, міськими радами, які вирішують дані питання на пленарних засіданнях (пп.30,51 ст. 26 Закону про місцеве самоврядування);

- за рішенням суду на безхазяйну нерухому річ згідно ст.335 ЦК України.

Перелік правовстановлюючих документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна та порядок такої реєстрації встановлений "Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно" затверджений наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. №7/5 (далі Тимчасове положення), серед яких зазначені правочини (договора), акти прийому - передачі, рішення суду про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності.

Матеріалами справи підтверджено, що виконавчий комітет, приймаючи спірне рішення, порушив вищезазначені норми чинного законодавства:

- рішення прийнято не в межах повноважень виконавчого комітету наданих нормами Закону про виконавче провадження;

- за відсутністю законних підстав та правовстановлюючих документів, що передбачені вищезазначеними нормами законодавства.

Посилання міської ради, як на доказ правомірності прийняття у комунальну власність нерухомого майна , судом відхиляються, так як:

- перебування майна на балансі сільської ради є формою бухгалтерського обліку основних засобів, визначенням складу і вартості майна і не відноситься до документів які підтверджують право власності на дане майно;

- не є таким документом і акт ревізії Контрольно - ревізійного відділу в Збаразькому районі Тернопільської області від 13.03.2003р., проведеної на предмет збереження грошових коштів і матеріальних цінностей в установах, які обслуговуються централізованою бухгалтерією Зарудянської сільської ради, та відповідно до якого виявлено невключеним до інвентаризаційного опису від 01.01.2002р., при передачі від Центральної районної лікарні до Зарудянської дільничої лікарні, яка знаходиться на території Зарудянської сільської ради, житлового будинку та підвалу, а не гаража. Зазначена в акті ревізії інформація була підставою тільки для приведення здійсненої установами передачі майна у відповідність з фактичними обставинами. В інвентаризаційному описі товарно - матеріальних цінностей Зарудянської дільничої лікарні від 20.01.2003р. спірне майно значиться під №№ 13,14,15 "гараж, адмін. будинок, льох".

В процесі розгляду справи встановлено, що спірне майно являється спільною комунальною власністю територіальних громад Збаразького району, яке задовольняє спільні потреби територіальних громад району і управління даним майном здійснюють районні ради у відповідності до ч. 4 ст. 60 Закону про місцеве самоврядування.

Факт перебування майна у спільній власності територіальних громад району підтверджують наступні докази:

- рішення десятої сесії двадцять першого скликання Тернопільської обласної ради від 16.07.1992р. "Про комунальну власність області" яким затверджено перелік об'єктів комунальної власності області та власності районів, відповідно до якого Зарудянська дільнича лікарня належить до комунальної власності Збаразького району ;

- рішення Збаразької районної ради від 29.07.1992р. "Про комунальну власність району", прийнятого на підставі рішення обласної ради та ст.32,35 Закону "Про власність" яким затверджено перелік об'єктів комунальної власності району до числа яких віднесено Зарудянську дільничу лікарню та встановлено, що комунальна власність району не може відчужуватись, передаватись в оренду, змінювати суб'єкта власності, використовуватись не за призначенням, перепрофілюватись без згоди на те районної ради народних депутатів;

- рішення Збаразької районної ради від 25 грудня 2002 року № 69 "Про геріатричне відділення Збаразького територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів, малозабезпечених та одиноких непрацездатних громадян", яким на базі Зарудянської дільничої лікарні вирішено утворити геріатричне відділення Збаразького територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів, малозабезпечених та одиноких непрацездатних громадян та зобов'язано фінансове управління районної державної адміністрації при формуванні бюджету на 2003 р. передбачити кошти для даної установи. Виконання даного рішення підтверджується Положенням про Збаразький районний комунальний територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів, малозабезпечених та одиноких непрацездатних громадян, затвердженого рішенням Збаразької районної ради № 105 від 25.09.2003р., згідно п. 1.2., 1.3. якого власником та засновником центру є Збаразька районна рада і до складу якого входять: відділення соціальної допомоги на дому, відділення організації надання грошової та натуральної допомоги та геріатричне відділення для постійного проживання.

- рішення Збаразької районної ради № 51 від 15.08.2006р. "Про питання спільної власності територіальних громад Збаразького району" яким затверджено перелік суб'єктів спільної власності територіальних громад Збаразької ради, до якого згідно додатку до рішення районної ради ввійшов і Збаразький районний комунальний, територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів, малозабезпечених та одиноких непрацездатних громадян, що знаходиться у м. Збаражі, по вул. Б. Хмельницького, 4 (з будівлями і спорудами геріатричного відділення, які знаходяться в с. Заруддя, по вул. Грушевського) з їх об'єктами права комунальної власності та встановлено, що об'єкти спільної комунальної власності територіальних громад району, не можуть відчужуватись, передаватись в оренду, змінювати суб'єкта власності, використовуватись не за призначенням, без згоди на те районної ради.

Таким чином, матеріалами справи доведено, що спірне майно з 1992р. перебувало у комунальній власності району, а станом на 25.09.2006р., день прийняття рішення виконавчим комітетом Зарудянської сільської ради, являлося спільною власністю територіальних громад району.

Згідно ч. 2 п. 10 Прикінцевих та Перехідних положень Закону про місцеве самоврядування, майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи. Відчуження зазначеного майна здійснюється лише за рішенням власника. Порядок такого відчуження передбачений ч.3.п.10 Прикінцевих та Перехідних положень Закону про місцеве самоврядування, відповідно до якої районні ради, за пропозицією сільських, селищних, міських рад, приймають рішення про передачу до комунальної власності відповідних територіальних громад окремих об'єктів спільної власності територіальних громад, які знаходяться на їх території і задовольняють колективні потреби виключно цих територіальних громад.

Районна рада, такого рішення по відношенню до спірного майна, не приймала.

Відповідно до ст.393 ЦК України, правовий акт органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна, визнається судом незаконним та скасовується.

Відповідно до п. 1. ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності прийнятого рішення покладається на орган який його прийняв, тобто відповідача, який не довів правомірність своїх дій при прийнятті рішення, а тому позовні вимоги позивача про скасування рішення Виконавчого комітету Зарудянської сільської ради № 61 підлягають задоволенню, як обґрунтовано заявлені та доведені матеріалами справи.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 86, 160-163, п. 6 розділу Прикінцеві та перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити.

2.Скасувати рішення виконавчого комітету Зарудянської сільської ради № 61 "Про оформлення права власності на житловий будинок та гараж, що знаходяться на балансі Зарудянської сільської ради по вул. Грушевського № 23 "А" в селі Заруддя" прийняте 25.09.2006р., як таке що суперечить чинному законодавству.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі (26 грудня 2007р.) до Львівського адміністративного апеляційного суду, а протягом 20 днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.

Суддя М.С. Стадник